Turkey’s Travel Site

Turkey’s Most Comprehensive Travel Site

The routes have been wondering in the World and Turkey, with plenty of action destinations, adventurous travels and many more attractions we have prepared carefully in directory format Travel Site content from some of our titles.

We are the only travel blog that publishes detailed photographs of the places they visit, not their selfies. This is perhaps the most important feature that separates us from other trips and travel blogs in Turkey. As Bizyineyollarda.com travel blogger and writer full of written, visual, up-to-date and original content without copies, our slogan is “Show Your Travel, Write Your Adventure“.

What difference does it make to be on the road or not?” Sometimes on a plane in the air, sometimes on a ship, train or bus, and most of the time, we traveled to the base without a road under our feet.

Will the traveler have a route?” We said and got lost in the city for days. From time to time, we traveled freely without confining ourselves on a fixed route. But we have never deviated from our path and principles.

We don’t contradict our culture and we are home to anyone!” We did not say. While we were exploring the world, there was always someone to represent us.

We said, “I saw it, but I don’t share it with anyone, it’s all mine” During our travels, we write not only the places we visit, but also our experiences.

..And we did not pursue such a dry dream. We focused on visiting the attractions that people are curious about and the most sought after places on the internet.

Eiffel Tower

How was the Eiffel tower built? Who did it?

Eyfel Kulesi Sen Nehri
• Turkey's Travel Site

Actions To Be Taken Before Going Abroad

We’ve created a list of places that must be visited from Turkey and the world. We have prepared this travel guide that can be useful to you by categorizing these trips to countries, states, cities and even districts. This adventure, which we started as 3 travel bloggers, has grown into a team consisting of 14 Bloggers today. This work team has one goal. To publish useful and original content for travel lovers without personalizing the trips.

Popular Articles

• Turkey's Travel Site
Şile'de Gezilecek Yerler
Şile, İstanbul'a çok yakın konumda bulunan tatil ve stres atmak için harika bir yer. İstanbul'dan bunalan kent sakinleri özellikle hafta sonlarında kaçamak yaparak günü birlik Şile'yi ziyaret etmektedir. Deniz, Kum, Güneş, Ormanı, Limanı, İskelesi, Plajları ve tarihi taş kaldırımlı sokakları ile tam bir stresten arınma ..
İtalya'ya Gitmeden Önce
Avrupa'yı Orta Çağ karanlığından kurtaran Rönesans döneminin çizgilerini baskın bir şekilde görebileceğiniz İtalya gezisine çıkmadan önce yapmanız gereken hazırlıklar nelerdir? İtalya seyahatine tam anlamıyla hazır şekilde gitmek için detaylar yazı içeriğimizde. ..
Adrasan Çoban Limanı
Çoban Limanı, yaklaşık 100-120 metre genişliğindeki berrak denizi, yeşili ve sakin doğası ile harika bir doğal atmosfer sunuyor bizlere. Adrasan Koylar Turunda ikinci duraktır. Burada ayağınızı basabilecek bir kumsal yada plaj bulunmaz. Kıyı kayalık ve deniz oldukça derindir. Dev bir havuza benzediği için yüzücüler burada ..
Porto Ceneviz Koyu
Adrasan Koylar Rotasındaki unutamayacağınız koylardan birisidir Porto Ceneviz Koyu. Eski çağlarda deniz korsanları burayı barınma amaçlı kullandığı için Adrasan Korsan Koyu olarakta bilinmektedir. ..
Sazak Koyu Plajı
Türkiye'nin eşsiz koylarından biri olan Sazak Koyu ve onun cenneti kıskandıran bakir manzarasına şahit olduğunuzda kendinize bu soruyu mutlaka soracaksınız. Neredeyim ben? Antalya'nın Kumluca ilçesi Adrasan beldesinde bulunan günübirlik tur tekneleri ile bu harika manzaraya yakından tanık olabilirsiniz. ..
Phaselis Güney Limanı Panoramik
Phaselis Antik Kent; Kemer, Tekirova ve Çamyuva'ya çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Antalya şehir merkezine 50 km uzaklıkta bulunan Phaselis Antik Kent M.Ö. Yedinci yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuştur. Günümüze kadar geçen yıllara sapasağlam ulaşmayı başarmıştır. Phaselis Antik Kenti ziyaret etmeden önce size rehberlik edeceğini düşündüğümüz ..
• Uçak Seyahatiniz Kabusa Dönmesin
Yurt içi veya yurt dışı seyahatlerde uçuş korkunuz mu var? Sizler için en kötü durum senaryolarını ve çözüm yollarını araştırdık. Havayolu yolculuklarında sizi rahatlatacak ve güvenli bir şekilde gitmek istediğiniz yere kadar size eşlik edecek seyahat tüyoları. ..
• Delft Gezilecek Yerler
Güney Hollanda'da yer alan, Porselen ev eşyaları, geleneksel Hollanda peyniri ve rönesans tarzı tarihi binaları ile ön plana çıkan Delft şehri. Aynı zamanda ünlü ressam Vermeer'in de yaşadığı yer olan Delft tam bir butik sanat şehri. Bir çok müze, heykel, sanat galerisi, kilise ve sarayın ..
• Safranbolu Gezilecek Yerler
Adını, Safran adlı bitkiden alan Safranbolu için hazırladığımız Gezi Rehberi. Dünya Kültür Mirası olan ve Unesco tarafından koruma altına alınmış olan tarihi Safranbolu Evleri, Cinci Han, Cinci Hamamı, Safranbolu Kanyonu, İzzetpaşa Camisi, İncekaya Su Kemeri ve Büyük Safranbolu Çarşısı tarihi katmanı oluşturmaktadır. Bunun yanısıra Safranbolu'nun ..
Granada Geleneksel Ev
Granada, İspanya'nın Endülüs bölgesinde bulunan ve Elhamra dahil bir çok tarihi başyapıta ev sahipliği yapıyor. Granada'da gezilecek o kadar çok yer var ki hangisinden anlatmaya başlasam bilemedim. Albayzın, Medina Square, Sacromonte Town, Flamenko ve daha fazlası. ..

Surprise Taste Stops on the Route

During a planned trip, eating and drinking events that occur instantly while unaccounted for. For example, we found ourselves in front of a Waffle shop when we followed the mystical smells coming to our noses while visiting the Painters Hill during our Paris trip. Whether the account you eat or drink is ours, wouldn’t it be okay if we didn’t share this event with you on the travel blog?

Similarly, when we visited Picasso’s house in Spain, the smell of Baked Bakalao Fish coming from Fish Restaurant must have attracted us so much that we got the breath at the closest Fish Restaurant. While everyone was visiting the house of the famous painter Picasso, which was turned into a museum, we had a short Taste Break and were busy feeding our stomach.

Finally, while we were waiting in line in front of the Maritime Museum in Lisbon, Portugal, those who were waiting in the queue in front of a historical pastry shop to buy Belem Cake should not have escaped from our attention that I suddenly found myself in the queue. We wouldn’t have left this Taste Stop to taste the famous Belem Pie of Portugal.

Travel Guide

Our readers have always been our first priority during our travels on the routes we planned. How can we be useful to our readers who will use the same route as us? we thought. As a result, our blog appeared as a Travel Guide.

Live Support Line

We did something that has never been done before among travel blog sites. We provide online live support via WhatsApp to our visitors who access our site from the web or mobile. Based on our experience, we provide the necessary assistance to travelers who set out or will set out when our language returns, as much as we can during the day.

MAKE A COMMENT


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

COMMENTS - 0 COMMENT

No comments yet.