Eyfel Kulesi

Paris’in simge mekanlarından ve Dünyada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Listesinde en üst sıralarda bulunan Eyfel Kulesi hakkında merak ettiğiniz bilgiler, şehir efsaneleri ve gezi notları. Eyfel kulesi kaç metre? Eyfel kulesi nerede? Nasıl Gidilir? Paris’in demir kulesi ile iligili merak ettikleriniz.

Eyfel Kulesi
4.8/5 - (161 votes)

Çoğunluk Eyfel Kulesi derdi sanırım Paris’te gezilecek yerlerin en başında neresi gelir diye sorsaydım. Hem de %90 gibi büyük bir çoğunluk. Her ne kadar Parisliler, Eiffel Kulesini bir ucube, bir utanç abidesi olarak görseler de tüm dünyanın ilgisini çeken kendine has bir büyüsü vardır.

Avrupa’nın 2022 ortalarında yaşadığı enerji krizine kurban giden Eyfel Kulesi’nin Işıkları gerçekten görmeye değerdi. Her gece bütün ihtişamıyla saat 22:00’da yapılan görsel şölen bir süre yapılamadı. Ancak gelen tepkiler üzerine yeniden yapılmaya başlandı.

Eyfel Kulesi Işık Şovu
Eyfel Kulesi Gece Işık Şovu

Aynı zamanda Fransızlar Eiffel Kulesi için “Demir Kadın” benzetmesi yaparlar. İngilizce’de nesnelere yapılan kadın erkek sınıflandırmasında Eyfel kulesi kadın (-she) olarak nitelendirilmiştir. Fransızların, devrimin yüzüncü yılında inşa ettikleri Eyfel’in diğer bir adı da Demir Kuledir.

Bu sebeple İnternette yaptığımız araştırmalar ve Sosyal Medya üzerinden gelen sorular ışığında “Eyfel Kulesi” adlı bu yazımızı güncelleme ihtiyacı duyduk. Dünya çapında yoğun ilgi gören Eyfel Kulesiyle alakalı en çok merak edilen sorular ise şöyle;

Eyfel Kulesi Sen Nehri

Eyfel Kulesi

neden yapıldı?
ne zaman yapıldı?
kim yaptı?
kim hediye etti?
Demir kule ne amaçla yapıldı?
Anten mi?
kaç katlı ve kaç metre yükseklikte?

Eyfel Kulesi ile ilgili merak edilen sorular.

Paris Eyfel Kulesi Hakkında Kısa Bilgi

Paris gezimiz esnasında tam 3 günümüzü Eyfel Kulesi ve çevresine ayırdık. Ailece gerçekleştirdiğimiz macera dolu bu gezinin bir çok bölümünü değerli eşim kaleme almıştı ve sizlerle bir önceki yazımız olan “Paris’te Gezilecek En Popüler Yerler” adlı blog yazısı ile paylaşmıştık.

Sağolsun kendisi bir jest yaparak Eyfel Kulesinin anlatımını bana bırakmış. Şimdi “bir kadının gözüyle” gezdiklerimi, gördüklerimi anlatayım sözü daha fazla uzatmadan.

Eyfel Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Eyfel Kulesinin Adresi:

Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

Paris’in Demir Kulesi‘nin adresi yeterli olmadıysa 🙂 en kısa yoldan Eyfel Kulesine nasıl gidilir tarif edeyim. Bilindiği üzere Paris Metro Ağı dünyanın en eski ve en yaygın raylı sistemlerinden biridir.

Bunun için Denfert Rochereau (M6-nolu hat) metro hattından Charles De Gaulle – Etoil yönüne giden metroya binerek “Bir Hakeim” metro istasyonunda inmeniz gerekiyor.

Buradan sonra “Champ De Mars” bulvarından yaklaşık 4-5 dakika sürecek Eyfel manzaralı yürüyüşten sonra kulenin bulunduğu alana ulaşacaksınız.

Eiffel Kulesi Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Dünyanın en çok ziyaret edilen ve Paris‘in, simge mekanlarından biri olan Eyfel Kulesi hakkında genel bilgileri soru-cevap şeklinde cevapladım. Ancak Demir Kule hakkında o kadar çok merak edilen soru var ki. Şehir efsaneleri, korku hikayeleri hatta hurafeler bile duydum hakkında.

Giriş Bilet Ücretleri Ne Kadar?

Eyfel’in hangi katına çıkmak isterdiniz? Katlara göre ziyaret ücretleri değişiklik gösteriyor. Eyfel Kulesi’nin asansör bilet ücretleri katlara ve yaşınıza göre şu şekildedir.

14 Yaş ve Üzeri Yetişkinler için Bilet Fiyatları:

Çıkılacak KatBilet Ücreti
3.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş25.50€
3.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş19.40€
2.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş16.30€
2.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş10.20€
14+ Eyfel Kulesi Asansör Ücretleri

12-14 Yaş Çocuklar için Bilet Fiyatları:

Çıkılacak KatBilet Ücreti
3.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş12.70€
3.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş9.70€
2.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş8.10€
2.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş5.10€
12-14 Yaş Eyfel Kulesi Asansör Ücretleri

4-11 Yaş Çocuklar için Bilet Fiyatları:

Çıkılacak KatBilet Ücreti
3.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş6.40€
3.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş4.90€
2.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş4.10€
2.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş2.50€
4-11 Yaş Eyfel Kulesi Asansör Ücretleri

0-4 Yaş Çocuk ve Bebekler için Bilet Fiyatları:

Çıkılacak KatBilet Ücreti
3.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İnişÜcretsiz
3.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İnişÜcretsiz
2.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İnişÜcretsiz
2.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İnişÜcretsiz
Bebekler için Eiffel Kulesi Asansör Ücretleri

Eyfel kulesi güncel giriş ücretleri fiyat tarifesi ve online bilet satın almak için;
https://www.toureiffel.paris/fr/tarifs-horaires adresini ziyaret ediniz.

Eyfel Kulesi 2.Kat Manzarası
2.Kat Manzarası

Eyfel Kulesi Ziyaret Saatleri

Paris gezisi esnasında Demir Kuleyi gezmek istediniz.

– Peki Eyfel Kulesi hangi saatlerde ziyarete açık?

Eyfel Kulesini her gün saat 09:30 ile 23:30 arasında gezmek mümkün. Ancak Demir Kule bakıma alındığında ya da 2015 ve 2016 yılında olduğu gibi Eyfel Kulesi çalışanları grev yaptığında giderseniz giriş yapamayabilirsiniz.

Hatta 2018 yılında güvenlik gerekçesiyle kulenin etrafı balistik cam ile çevrildi. 2019 yılında ise bazı günlerde devam eden halk hareketleri nedeniyle Paris’in Demir Kulesi tamamen kapatıldı. Eyfel Kulesi toplumsal olaylar ve terörizm gibi güvenlik riskleri nedeniyle zaman zaman ziyarete kapatılabiliyor.

Eiffel Tower Ticket Office
Eyfel Kulesi Bilet Satış Gişeleri

2020 yılı Ocak ayında başlayan ve giderek yayılan Koronavirüs salgını nedeniyle Eyfel Kulesine ziyaretler tamamen yasaklanmış durumda. Paris’e kadar gidip kuleyi göremeden gelmek içten bile değil. Eğer yakın zamanda Paris’e Eyfel’i görmeye gidecekseniz mutlaka güncel ve güvenilir kaynaklardan teyit alarak gitmenizi öneririm.

2021 yılı içerisinde kontrollü olarak Eyfel kulesi tekrar ziyarete açıldı. Ancak yabancı ziyaretçilerden güncel PCR testi isteniyor. Günlük ziyaretçi sayısı da kademeli olarak azaltılmış durumda. Yani açıkçası sosyal mesafeli uzun kuyruklar bizi bekliyor.

2022 yılı itibariyle Eyfel Kulesini ziyaret etmek isteyenlerden PCR testi yada Koronavirüs ile ilgili herhangi bir belge istenmiyor.

Bu konuda Koronavirüs sonrası değişen seyahat standartları yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?

1887 yılında inşasına başlanmış ve 2 yıl sonra yani 1889 yılının 31 Mart günü açılışı yapılmıştır. Her ne kadar Fransızlar direnip aksini düşünsede Paris’in ve hatta Fransa’nın dünyaca bilinen Sembol anıtıdır Eyfel Kulesi.

Eyfel Kulesi İnşaatı
Eyfel Kulesi İnşa Süreci

Toplam 1665 adet basamağa sahip merdivenleri ve yaklaşık 325 metre yüksekliğe ulaşan Eyfel Kulesi 10 bin ton demir ve çelik kullanılarak yapılmıştır. Eyfel Kulesinin Tasarımcısı Gustave Eiffeldir ve kendi soyadını da kuleye vermiştir. Mimarlığını ise Stephan Sauvestre üsetlenmiştir.

Yapımı esnasında yaklaşık 3450 işçi çalıştı. Eyfel Kulesi yapılırken en az 15 kadar işçinin de hayatını kaybettiği bilinmektedir.

Eyfel Kulesi Kaç Katlı?

Paris’in simge eserlerinden Eiffel Kulesi 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Ancak Eyfel Kulesinin geometrik şeklinden dolayı katlar arası mesafeler eşit değildir. Paris demir kulenin katlarının uzunluk, boy ve yükseklik değerleri şu şekildedir;3.Kat Yüksekliği Kaç Metredir?

Dünya mimarisi açısından çok önemli olan Eiffel Tower’ın en üst katı yaklaşık 275 metre yüksekliktedir. Eiffel Kulesinin fikir babası Gustave Eiffel‘in çalışma ofisi bu katta bulunmaktadır.

Ancak günümüzde en üst katta şık ve lüks bir yemek restoranı olan Jules Vern Yemek Restoranı bulunmaktadır.

Eyfel Kulesinin en üst katındaki bu yemek restoranına girebilmek herkesin hayalidir. Ancak bunun için aylar öncesinden oldukça yüksek bir ücretle rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde 2. kattan yukarı çıkışınıza izin verilmiyor.

Paris’in demir kulesi en üst katında restoranın yanısıra dünyanın önemli şehirlerine olan uzaklık ve yön bilgilerini içeren bayraklı bir tablo bulunmaktadır.

Aralarında İstanbul’un da bulunduğu tabelada New York, Londra, Berlin, Amsterdam, Tokyo, Sidney, Madrid, Lizbon ve Pekin gibi pek çok önemli şehrin Eyfel Kulesine olan mesafesi bulunuyor.

Eyfel Kulesi Asansörü
Demir Kule Asansör

2.Kat Yüksekliği Kaç Metre?

Eyfel kulesinin 115 metre yüksekliğindeki 2. katı ise biz sıradan ziyaretçilere ayrılmıştır. Ancak 2. kat için bile günlük ziyaretçi limiti bulunmaktadır. Paris’in Demir Kulesinin 2. katına çıkabilmek için merdivenleri kullanabilir veya bilet satın alıp asansörü de kullanabilirsiniz.

Kişisel tavsiyem asansörle çıkıp inmeniz yönündedir. Hem daha az yorulursunuz hemde Eyfel Kulesinin iç kısımlarını daha ayrıntılı görme fırsatı yakalamış olursunuz. Ya da merdivenle çıkıp tek tek basamakları sayabilirsiniz. İnanın bunu yapan birçok kişiye rastladım. İşin sürprizi kaçacak belki ama Eyfel Kulesinin toplam 1665 adet basamağı bulunuyor. 🙂

Burada ilginç bir tarihi bilgi vermek istiyorum. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusunun işgal ettiği Paris‘e gelen Adolf Hitler, asansörden korktuğundan mıdır yoksa bir suikast tehlikesinden midir bilinmez Eyfel Kulesine merdivenlerden yürüyerek çıkmıştır. Hatta Hitler’in asansörleri kullanmadığı, asansöre binecek iken son anda vazgeçtiği bilinmektedir.

Eyfel Kulesinden 360 Derece Paris Manzarası
Eiffel Kulesinden 360 Derece Paris Manzarası

Eyfel kulesinin 2. katından;

 • Louvre Müzesini,
 • Sein Nehri ve kolları üzerindeki tarihi köprüleri,
 • Notre Dame Katedralini,
 • Sacre Cour Bazilikası
 • Ressamlar tepesini,
 • Les Invalides Napolyon Anıt Mezarını
 • Concorde Meydanınındaki Dikilitaşı görebilirsiniz.

Karşınızda dev bir 360 derece Paris Haritası işte gözlerinizin önünde. Paris’in hemen her bölgesini görebileceğiniz ve hatta 360 derece Paris fotoğrafları çekebileceğiniz mimari başyapıt.

• Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi 2.kat Mağazalar

Eyfel Kulesinin içinde ne var? diye merak edenler için; 2. katında Hediyelik eşya dükkanı, patisserie mağazası (makaronlar harika) ve bir de eiffel cafe bulunmakta. Bunların yanı sıra 2.katta Paris’in tamamına yakın bölümüne kuş bakışı bakabileceğiniz 360 derece seyir balkonu var.

Burada 360 derece Paris manzarasına doyduktan sonra 2.katın asma katına merdivenle çıkabilirsiniz. Mağaza ve dükkanlar aslında kulenin asma katında bulunuyor.

Gustave Eiffel Heykeli
Gustave Eiffel Heykeli

1.Kat Yüksekliği Kaç Metre?

Eyfel Kulesinin 55 metre yükseklikteki 1. katında ise Eyfelin yakın çevresini görüyoruz. Ayrıca 1.katta bir de buz pateni bulunmaktadır. Paris manzarasında kaybolmak için 2. kata kadar çıkmanız gerekiyor.

Eyfel Kulesinin zemin katı diyeceğimiz giriş bölümünde ise Gustave Eiffel‘e ait heykel bulunuyor. Heykelin yanı sıra mini bir müze ve sergi salonuda Eyfel Kulesinin altında yani zemin katta bulunmaktadır.

Eyfel Kulesi Neden Yapıldı?

Eyfel Kulesinin yapılmasının amacı, Dünyada köklü değişikliklere yol açan ve Sanayi Çağını başlatan 1789 Fransız Devriminin 100. yıl kutlamalarında 1889 Paris Expo Fuar giriş kapısı olarak düşünülerek inşa edilmiştir.

Gustave Eiffel‘in çizimleri o dönemde Parisienler (Parisliler) tarafından oldukça çirkin bulunmuş olsa da yapımını hiç kimse engelleyememiş. Demir Kule tasarlanırken 20 yıl sonra söküleceği düşünülerek bir plan ile yapılır.

Ancak kısa sürede dünyaca kabul gören bir üne kavuşarak hatrı sayılır bir Turizm geliri elde edilince yıkılması yıldan yıla hep ertelenmiştir. Öyle ki Eyfel Kulesinin yıllık ortalama ziyaretçi sayısı 7-8 milyon seviyelerine ulaşmıştır.

Eyfel Kulesi Kaç Ampül ile Aydınlatılıyor?

Demir Kule, İrili ufaklı neredeyse 20 Bin adet ampülle her gece ışıl ışıl aydınlatılıyor. En tepesinde hareket eden spot projektörler bulunmaktadır.

Tüm bu aydınlatma sistemi, Fransız Otomotiv lideri Citroen sponsorluğunda yaptırılmıştır. Rutin bakımları da yine Citroen tarafından yapılmaktadır. Eyfelin yıllık aydınlatma, asansör ve diğer elektrik giderleri toplandığında küçük bir Fransız köyüne yetecek kadar enerji tüketilmektedir.

Demir kule gündüz olduğu kadar geceleri de ihtişamlı bir görünüme sahiptir. En şık mücevherlerini takmış bir kadına benziyor Eyfel. Işıl ışıl göz kamaştıran güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Zaten bu yönüyle Fransızlar onu “Demir Kadın” olarak adlandırmıştır.Fransızca’da Eyfel Kulesi Nasıl Yazılır?

Gelişmiş arama motoru Google’da Eyfel Kulesi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri adının nasıl yazıldığı olmuş.

Fransızlar Eyfel Kulesine “La Tour Eiffel” (La tou eyfeğl) diyorlar. Eyfel Kulesinin İngilizce karşılığı ise “Eiffel Tower” şeklindedir.

Türkçe’de Eyfel olarak çevrilse de orijinal hali olan Eiffel olarak telaffuz edilir.

Eiffel Kulesi Hakkında Hiç Duymadığınız Diğer Bilgiler

Bir çoğu şehir efsanesi sayılabilecek Eyfel hakkında eğlenceli bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Eyfel Kulesi Uzar mı?

Belki enteresan gelebilir ama evet kule uzar. Yapımında kullanılan demir ve çelik materyallerin genleşme katsayıları nedeniyle sıcak yaz mevsiminde yaklaşık 325 metre uzunluğundaki Paris’in Demir Kulesi 3 cm kadar uzayabiliyor. Kış mevsiminin soğuk hava koşullarında ise demir kulenin uzunluğu 3 cm kadar kısalabiliyor.

Eyfel Kulesi Anten mi?

Anten sorusunu ilk duyduğumda şaka yada espiri olduğunu düşündüm. Ancak soruyu araştırdığımda Fransa’ya televizyonun ilk kez gelişinde Eyfel Kulesinin payının çok büyük olduğunu keşfettim.

Paris şehrinin neredeyse tamamını gören bir konumda bulunuyor Eyfel Kulesi. 2000’li yıllardan önceki zamanlarda Eyfel Kulesinin tepesinde aktif olarak kullanılmakta olan bir TV verici anteni bulunmaktaydı.Günümüzde ise gelişen 4K video ve uydu teknolojisi kullanıldığı için bu vericiye artık ihtiyaç duyulmuyor. Sorunun cevabına gelecek olursak;

-Evet, Eiffel Kulesi bir antendir. En azından yakın zamana kadar öyleydi diyebiliriz.

Eyfel kulesinin bir anten olduğunu fantastik bir biçimde konu alan ve başrolde George Clooney’in oynadığı Yarının Dünyası (Tomorrowland) adlı filmin final sahnesi oldukça ilginç. Belki film için spoiler olacak ama hatırlatmakta fayda var.

Eyfel Kulesi dikey yönde ikiye ayrılarak alt kısmından bir uzay roketi ve kapsülü ortaya çıkıyor. Senaryoya göre Eyfel, aralarında Edison ve Tesla’nın da bulunduğu bilim insanları tarafından geleceğe açılan bir boyut için anten olarak tasarlanmıştır.

Ve final sahnesinde aktör ve yanındaki bir çocuk ve android robot ile uzay kapsülüne binerek dünyayı terk ediyorlar. Bu ve bunun gibi bir çok Hollywood yapımına konu olmuştur Eyfel Kulesi.

Eyfel Kulesi Eğilir mi?

Eyfel Kulesi, Paris’in Coğrafik konumundan dolayı sert ve kuvvetli rüzgarlara çok açık bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle mevsimler arası geçişlerde esen rüzgarlar Eyfel Kulesini 10 cm kadar yanlara doğru eğilmesine yol açıyor. Demir Kulenin tasarım şekli ve malzemenin esneme payı sayesinde Eyfel kulesi yıkılmadan ayakta kalıyor.

Eyfel Kulesi Kapandı mı?

2020 yılında baş gösteren koronavirüs pandemisine kadar açık olan kule 1 yıllık kapanmanın ardından tekrar hizmete başlamıştır.

Eyfel Kulesi Fransızlar için büyük bir gelir kalemi. Ama Demir Kule hakkında şaşırtıcı bir bilgiyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. 2009 yılında Parisienlerin (Paris Halkı) katıldığı bir kamuoyu yoklamasında %40 gibi hatrı sayılır bir çoğunluk, demir kulenin yıkılmasından yana oy kullanmışlardır.

Parislilerin yarısına yakını istemese bile her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 7 milyon turist, Paris’i ziyaret etmekte ve hatrı sayılır bir turizm geliri bırakmaktadır.

Eyfel Kulesine Tırmanılır mı?

Profesyonel dağcılar Eyfel Kulesinin yaşgünü kutlamalarında Demir Kuleye tırmanmaktadırlar. Şimdiye kadar tırmanma esnasında Eyfel Kulesinde henüz aşağı düşen olmadı. Ancak Eyfel Kulesinde yaklaşık 500 intihar girişimi gerçekleşti. Bu nedenle seyir terasları güvenlik önlemi olarak çelik tel kafes ile çevrilmiştir.

Eyfel Kulesi Ne Renktir?

Kulenin rengi, sanılanın aksine değişkendir. Her 7 yılda bir Eyfel Kulesi tamamen boyanır ve bakımları yapılır. Yıllar geçtikçe Güneşin ultraviyole etkisi nedeniyle rengi de değişmektedir. Bir Fransız markası olan Jotun Boya tarafından boyanmaktadır. İlk boyandığında Eyfel Kulesinin rengi kızıl kahvedir. Ancak daha sonra korozyon, güneş, yağışlar ve nem etkisiyle açık bronz rengine dönüşmektedir.

Eyfel Kulesinin bakım ve boyama işlemi çok büyük çapta mühendislik gerektirir. Ancak Fransızlar bunu reklam malzemesi olarak kullanırlar. Eiffel Tower için yapılan bakım onarım işleminde çıkan faturayı genelde sponsor boya markaları (Jotun Boya) ödemektedir. En son yapılan Eyfel Kulesi bakım çalışmalarına ait bir kaç veri paylaşmak istiyorum.

 • 60 Ton Boya.
 • 1490 adet boya fırçası.
 • 27 Boyacı Ustası.
 • 5250 adet zımpara.
 • 20 bin metrekare ip ağ.
 • Toplam Bakım Masrafı: 3.2 Milyon €

Dünyada Başka Nerelerde Eyfel Kulesi Var?

Eyfel Kulesinin orijinali Paris’te olsa da dünyanın başka şehirlerinde de örneklerine rastlamak mümkün. Las Vegas‘ta bulunan MGM adlı eğlence merkezinin ön kısmında yaklaşık 32 metre yüksekliğinde Eyfel Kulesinin bir kopyası bulunmaktadır.

Japonya‘nın başkenti Tokyo‘da ise Eyfel Kulesinden esinlenerek 50’lerde çelikten yapılan ve 330 metre yüksekliğe sahip ünlü Tokyo Kulesi bulunmaktadır. Boyutları itibariyle gerçeğine en yakın kopya Tokyo’da bulunan Eyfel Kulesi’dir.

Minyatür Eyfel Kulesi
Minyatür Eyfel Kulesi-Almanya

Avrupa’da ise Remich-Schengen bölgesinde Fransızlar‘dan Almanlar‘a hediye olarak verilen 7 metre yüksekliğindeki Mini Eyfel Kulesi bulunmaktadır. Benelüks Avrupa Turu esnasında mini Eyfel Kulesinin fotoğrafını çekmiştim. Ülkemizde ise Eyfel Kulesinin 7000 parça Lego parçalarından yapılan ve 4 metre yüksekliğe sahip bir örneği İstanbul Legoland Discovery Centre‘da bulunmaktadır. 🙂

Eyfel Kulesi Legoland İstanbul
Eyfel Kulesi Legoland Discovery Centre İstanbul

Eyfel Kulesinde Nargile İçilir mi?

Sorulan en ilginç hatta en komik soru bu olsa gerek. Eyfel Kulesinde değil nargile, sigara içmenize bile müsade edilmiyor. Hem sağlık hem de yangın tehlikesi nedeniyle Sigara kullanımı tamamen yasaktır.

Eğer gizli bir köşede içerim diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sürekli sivil olarak dolaşan gizli güvenlik görevlileri ve çok sayıda güvenlik kameraları var. Yüklü bir para cezası ödemek zorunda kalıp tatilin tadının kaçmasını eminim hiç kimse istemez.

Eyfel Kulesinin Çevresinde Neler Var?

Bu resimde gördüğünüz gibi Eiffel kulesinin hemen güneydoğusunda Champ de Mars bulvarının ikiye böldüğü büyük ve uzunca bir yeşil alana sahip bulunmaktadır. Bu alanda Eyfel kulesi manzaralı öz çekim yapabilirsiniz. Bu yeşil alanın bittiği yerde Fransız Savunma Bakanlığına ait Askeri binayı görebilirsiniz.

Eyfel kulesi ikinci kattan Paris manzarası
Eyfel Kulesinden Paris Manzarası

Bu askeri binanın arkasında koyu renkte bir gökdelen göreceksiniz. Bu bina Belediye Binasıdır ve hem Paris kentinin tarihsel dokusuna aykırı hemde doğal silüeti bozduğu için çok sert tartışmalara konu olmaktadır.

Eyfel Kulesinde Gece Manzarası

Gündüz olduğu kadar gece saatlerinde de tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Tüm aydınlatma donanımı ünlü Fransız Otomotiv devi Citroen tarafından yapılmış olan Eyfel kulesinde gece boyunca her saat başı Eyfel kulesinin zirvesinden spot ışık gösterisi yapılıyor.

Ayrıca her gece saatler 22:00‘ı gösterdiğinde Görsel Işık Şovu başlıyor. Her gece aynı saatte yaklaşık 5 dakika süren görsel ışık şölenini sakın kaçırmayın.

Eyfel Kulesi Işık Şovu

Kule tıpkı bir pırlanta gibi ışıl ışıl parlıyor ve Paris’in hemen her yerinden görülüyor. Ayrıca Eyfel kulesinin özel ışık sistemleri dünya gündemini de yakından takip ediyor.

Örneğin ülkemizde 2016 yılında Atatürk Havalimanında gerçekleşen hain terör saldırısında hayatını kaybedenlerin anısına o gece şanlı bayrağımızın renkleriyle dakikalarca parladı Eyfel kulesi.

Eiffel Kulesi Kaç Ton ve Yüksekliği Kaç Metredir?

Romantizmin başkenti Paris‘in en önemli sembolik eserlerinden biri olan Eyfel Kulesi yüksekliği antenlerle birlikte 325 metredir. Antenler olmadan 300 metre yüksekliğe sahip olan Demir Kule Eyfel Kulesinin ağırlığı ise 10.455 Tondur.

Ağırlık ziyaretçi sayısına göre değişkenlik gösteriyor olsa da yükseklik sadece hava koşullarına bağlı olarak demir ve çeliğin genleşmesi sebebiyle 3 cm kadar yükselip alçalmaktadır. Kulenin yerden yüksekliği ve yanlara olan eğilimi sürekli olarak GPS uyduları ile kontrol edilmektedir. Güvenli standart verilerin dışına çıkıldığında Eyfel kulesinde acil durum ilan edilerek ziyaretçileri boşaltmaktadırlar.

Eyfel kulesinin bakımları zamanında yapılıyor olsa da ilerleyen yaşı sebebiyle korozyona ve olası çökme olaylarına karşı risk oranı hızla artmaktadır. Bu nedenle geçtiğimiz yıl kulede yangın tatbikatı yapılarak olası acil durum planları uygulandı.

Eyfel kulesi hakkında güncel bilgi ve datalar anlık olarak toplanarak bir bilgisayar yazılımı sayesinde sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Tüm bu önlemler biz ziyaretçilerin can güvenliğini sağlamak için alınmaktadır. Yani Eyfel Kulesine çıkmak, gezmek son derece güvenlidir.

Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
  BİR YORUM YAZIN


  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merdivenlerle çıkmak biraz yorucu olabilir ama arada bir kaç kere dinlenebilir ve dinlenirken de Paris’in harika manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Eğer sağlık probleminiz varsa mutlaka asansörü kullanarak Eyfel kulesine çıkmanızı tavsiye ederim.

  2. Gülşah Esen dedi ki:

   Eyfel Kulesi ne merdivenlerle çıkmak çok yorucu olur mu tavsiye eder misiniz yoksa eğer çok yorucu olacaksa yani asansörlerde çıkabilir miyim?

  3. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba Ayhan Bey
   ,
   Eyfel Kulesi’ni el ile tutma öz çekimleri olmadan Eyfel Kulesi turu tamamlanmış olmaz tabiki. 🙂
   Eyfel Kulesinin Güney Batı kısmında yer alan ve kenarlarında ağaçlar bulunan orta kısımda ise çimler ve hendekler bulunan “Champ de Mars” adlı açık alandan Eyfel Kulesini elle tutuyormuş gibi fotoğraf çekebilirsiniz. Bu alanın yanısıra Eyfel Kulesinin Kuzey Batı tarafında bulunan Ulusal Deniz Müzesinin önünden de Eyfel’i elle tuttuğunuz öz çekimler yakalayabilirsiniz. Size bu alanın fotoğrafını sunuyorum:
   Eyfel Kulesi Champ de Mars Parkı

  4. Ayhan Kara dedi ki:

   Elle Eyfel Kulesi tutma fotoğrafları nerede çekilir bahsedebilir misiniz yazınızı zevkle okudum ancak bu bilgi bulamadım başka sitelerde de bulamadım Eyfel Kulesi ne elle tutma videosu fotoğrafı tam olarak Eyfel Kulesinin ne tarafında çekilir.