Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29 °C
Açık

İstanbul’da Sakura Zamanı

İstanbul’da Sakura Ağaçları bu yıl ne zaman açacak? Yakın tarihimizde, Japonya sevgisini rahmetli Barış Manço’nun aşıladığı bilinir. Ancak sanılanın aksine Japonlar ile olan bağlarımız çok daha eski tarihlere kadar uzanmaktadır. Sevgili Barış Abi ise içimizdeki Japon sevgisini daha da perçinlemiştir. Baharın gelişini müjdeleyen Japon Sakura (Kiraz) Ağaçlarını İstanbul’da 3 farklı yerde görebilirsiniz.

İstanbul’da Sakura Zamanı
4.8/5 - (145 votes)

Sakura

Sakura Ağacı, hikayesi çağlar öncesine kadar uzanmakta olan bir Japon bitkisidir. Günümüzde bile yaşayan bir Japon geleneğinin adıdır Sakura. Ölümle yaşam arasındaki ince çizgi anlamına gelir. Aslında arafta kalmak gibi. Bir anlamda Yin Yang öğretisinde olduğu gibi yaşamın ölümle olan ezeli kovalamacasıdır Sakura.

Sakura ağaçları ne zaman açıyor? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. İstanbul’da ve Türkiye’de bulunan Japon Bahçelerindeki Sakura Ağacının çiçek açma tarihlerini mi merak ediyorsunuz?

Japon ağaçlarının açtığı tarihi geçmeden önce sözlük anlamına bakalım. Sözlük anlamı olarak “Kiraz Çiçeği” anlamına gelen Sakura bitkisinin onlarca farklı türü bulunmaktadır. Japon Kiraz (Sakura) ağaçlarının çiçek açması olayına ise bu kültürde “Sakura Zensen” denilmektedir.

Sakura Ağacı Ne Zaman Açar?

Türkiye’de daha doğrusu İstanbul’da Sakura ağaçları her yıl Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftaları arasında çiçek açtığında masalsı bir görünüme kavuşur. Hatta ağaçların altına veya yollara düşen çiçekler görsel bir manzara oluşturur yılın bu döneminde.

Sakura Ağaçları Çiçek Açma Tarihleri:
2021 yılında 29 Mart ile 10 Nisan arasında,
2022 yılında 1 Nisan ile 14 Nisan tarihleri arasında,
2023 yılında ise 25 Mart ile 10 Nisan tarihleri arasında,

İstanbul’da Sakuralar çiçek açmıştır.

Son 3 yılın ortalamasına bakılacak olursa her yıl Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftası aralığında İstanbul’daki Japon Çiçekleri açmaktadır.

İstanbul sakura ağaçları
İstanbul’da Sakura Manzarası

İstanbul’da Sakura Bahçeleri Nerede?

İlk olarak İstanbul Anadolu Yakasında 1 tane açılan ve daha sonra Avrupa Yakasında 2 tane olmak üzere açılan toplamda 3 adet Japon sakura bahçesi bulunmaktadır. Bu Japon bahçelerinin içerisinde çok sayıda Sakura Ağacı bulunmaktadır.

1. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Ümraniye

Anadolu yakasında Sakura Ağaçlarının bulunduğu hatta üretildiği yer Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesidir. Ümraniye ve Ataşehir ilçelerinin arasında bulunan ve NGBB olarak bilinen botanik parkın Ertuğrul Adası isimli bölümünde çok sayıda Japon Kiraz Ağaçlarını görebilirsiniz. Harita: https://g.page/ngbb_official?share

Ayrıca buradaki Sakura Ağaçlarının çok özel hikayesini merak ediyorsanız Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı yazımızı mutlaka okumalısınız.

2. Baltalimanı Japon Bahçesi Sakura Zamanı, Sarıyer

İstanbul’un Avrupa yakasında Sakura Bahçesi arıyorsanız, adresimiz Baltalimanı Japon Bahçesi olacaktır. Sarıyer’de bulunan Japon Bahçesinde geleneksel Japon mimarisine sahip ahşap evleri, taştan heykelleri ve tabiki Sakura Ağaçlarından çok sayıda görebilirsiniz.

Parkın ortasından geçen yapay bir akarsuya sahip olan Sarıyer Japon Bahçesine özellikle bahar aylarında gittiğinizde harika bir doğa manzarasına şahit olacaksınız. Kendinizi bir an için Japonya’da gibi hissedeceksiniz. Adeta baharın habercisi olan Japon Kiraz Ağaçlarının (Sakura) pembe ve lila renkli yapraklarına dakikalarca dalıp gideceksiniz.

İstanbul Japon Bahçesi
Baltalimanı Japon Bahçesi

Yurtdışında ise Japon bahçelerinin çok güzel bir örneğine Almanya Köln’de şahit olmuştum. Hem alan olarak hem de endemik bitki çeşitliliği açısından oldukça büyük bir Japon Bahçesiydi. Köln Japon Bahçesi ile ilgili yazıyı okumak ister misiniz?

3. Emirgan Korusu, Sarıyer

İstanbul’da yine Sarıyer’de bulunan tarihi Emirgan Korusu içerisinde Beyaz Köşkün giriş yolu üzerinde 2 adet Sakura ağacı bulunmaktadır. Hatta bu ağaçlar Türkiye’deki en yaşlı sakura ağaçlarıdır. Beyaz Köşkten çıkıp Sarı Köşke doğru giderken ise ülkemizdeki en uzun sakura ağacını görebilirsiniz.

Türkiye’deki Diğer Sakura Bahçeleri

Konya Kyoto Japon Bahçesi

Türkiye’de İstanbul dışında Sakura Ağaçlarını görebileceğiniz bir diğer yer ise Konya’da bulunan Kyoto Japon Bahçesidir. Aynı zamanda Konya ile kardeş şehir seçilen Japon Kyoto şehirleri arasında geleneksel bağ oluşmuştur. Konya’ya gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken bir yer.

Sakura Ağacının Hikayesi

Japon halk kültüründe çok özel bir konuma sahip Sakura ağacının hikayesi de bir o kadar ilginçtir. Mucizevi bir hayatı işaret eden yaşam simgesidir sakura. Çiçeklerinin ağır ağır açıyor olması ve kısa süre içerisinde dökülmesi nedeniyle insan hayatını simgelemektedir. Hem ölümün hem de yeni bir başlangıcın sembolüdür.

Yerel Japon inanışına göre Japon savaşçıları olan Samuraylar savaş esnasında, hayatlarının en verimli çağında olsalar bile bir sakura çiçeği gibi solmadan dökülüp gidebilirler. Bu öğreti ile Samuraylar her an ölüm ile burun buruna olduklarının bilincindedirler.

Sakura Çiçeğinin bu kısa süren yaşamı aynı zamanda insan hayatı ile özdeşleştirilir. Diğer bir inanış ise Japon savaşçılarının ölürken tıpkı bir sakura çiçeği gibi aniden, hiç acı çekmeden ölecek olmalarıdır.

İkinci Dünya savaşı sırasında Japon kamikaze pilotları da bu inanışın bir gereği olarak canlarını vermişlerdir. Ayrıca ölen her pilot Sakura çiçeği gibi yeniden doğacağına inanırmış. Yani bir anlamda reenkarnasyon ile yeniden başka bir vücutta dünyaya geleceğini düşünürmüş.

Japonya Sakura Festivali
Japonya’nın Geleneksel Ağacı Sakura

Japonya için hem mistik hem de kutsal sayılan Sakura ağacı her yıl farklı etkinlik ve festivallerle karşılanmaktadır. Örneğin yılın bu döneminde TV kanalları hava durumu sunar gibi sakura çiçeklerinin son durumu hakkında bilgi vermektedir.

Sakura Ağacı Hakkında Merak Edilen Sorular

Sakura Ağacı Çiçekleri Ne Zaman Açıyor?

Japon Kiraz Ağacı Sakura bitkisinin çiçek açtığı tarih mevsim şartlarına ve yükseltiye göre değişmektedir. Japonya’da her şehirde farklı zamanlara denk gelmektedir. Ülkemizde genellikle Mart sonu ve Nisan başı gibi bir aralıkta çiçek açmaktadır.

Sakura Zensen” olarak adlandırılan çiçek açma olayı ile aynı anda törenler, festivaller ve dini ritüeller başlamaktadır.

Türkiye’de ise İstanbul’da bulunan Sakura Ağaçları Japonya’daki tarihlere yakın tarihlerde çiçek açmaktadır. Genelde Nisan ayının ilk haftası çiçek açan Japon Kirazları yılın bu döneminde görülmeye değer.

Sakura çiçeğinin anlamı nedir?

Sakura, Japonca’da Kiraz Çiçeği anlamına gelmektedir. Aynı zamanda baharın gelişini müjdeleyen Sakura, Japon inancında önemli bir yere sahiptir.

Sakura Ağacı Türkiye’de Yetişir mi?

Bir Japon bitkisi olan Sakura Ağacı yapısı itibariyle nemi ve ılıman iklimlerde yaşayabilir. Bu nedenle Türkiye’de yaşayabilir. Örneklerine İstanbul’da 3 farklı Botanik Parkta rastlamak mümkündür. NGBB ve Baltalimanı Japon Bahçesinde Sakura Ağacının farklı birkaç türü bulunur. Ayrıca Emirgan Korusunda da bir kaç tane yaşlı Japon Kiraz Ağacı görebilirsiniz.

Sakura’nın Çiçeği veya Meyvesi Yenir mi?

Sakura çiçekleri tuzlanarak kurutulur ve üzerine sıcak su dökerek “Sakura Cha” yani Sakura Çayı olarak içilmektedir.

Sakura Mochi” adında pirinç tatlısına da ismini vermiştir.

Hanami Bento adında yemek taşımak için bir çanta olarakta kullanılmaktadır.

Sakura Hakkında Diğer İlginç Bilgiler

Gezi severlerin Sakura ile ilgili en çok merak ettiği konuları araştırdık.

 1. Sakura aynı zamanda Japonya’da bir şehir ismidir. Tokyo yakınlarında bulunan Sakura şehrinin nüfusu yaklaşık olarak 200 Bin kişidir.
 2. Sakura bir kadın ismi olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca Japonya’da oldukça rağbet gören bir isimdir.
 3. Kutsal bir değere sahip olduğundan Sakura Ağacının tohumunu Japonya dışına çıkarılması izne tabidir. İyi niyet çerçevesinde sadece bir kaç ülkeye gönderilmiştir. Bu ülkelerin arasında Türkiye’de bulunmaktadır.
 4. Atatürk Arboretumunda veya Belgrad Ormanında Sakura Ağaçları bulunmaz.

Buğra Karabulut
Son çıktığım seyahatten eve dönmek üzere yola çıktım. Ama hala evin yolunu bulamadım. Gezdim diyar diyar, yazsam ciltler dolusu kitap. Bir Evliya Çelebi olamasam da yine gezerim yeniden gezerim. İşte benim hikayemde böyle.
  BİR YORUM YAZIN
  Average
  5 Based On 2


  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   İstanbul’da bulunan botanik parklarda Nisan ayının ilk haftasında neredeyse tüm sakura ağaçları açtı. 10 gün kadar görülebilecek olan Japon sakura çiçekleri için şu sıralar son günler diyebiliriz. Acele etmekte fayda var.

  2. Sirin dedi ki:

   Merhaba bu sene sakuralar açtı mi acaba

  3. Bizyineyollarda dedi ki:

   Hasan bey merhaba,
   Japon Sakura Ağacı koruma altında olduğu için üretme lisansı olmadan satın alamazsınız. Bu özel türdeki ağaç Japonya tarafından sadece belirli ülkelerde yetiştirilmesine izin verilmiştir. Türkiye’de bu ülkelerden biridir. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ile görüşürseniz size ilk ağızdan en doğru bilgiyi vereceklerdir.

  4. Hasan GERCE dedi ki:

   Merhaba. Sakura bahçesine gitsem bana tohumunu yada fidesini satarlar mı? Sakaryada villa aldım bahçesine Japon sakurası dikmek istiyorum. Yardımcı olur musunuz yada yönlendirme.

  5. Bizyineyollarda dedi ki:

   Ayşegül hanım İstanbul’da Mart sonu gibi çiçek açtı Sakura ağaçları. Hatta Nisan ayının ilk haftasında bile görülmeye değer bir Sakura manzarası vardı diyebilirim. Ancak Mayıs ayında Sakura çiçeklerini İstanbul’da görebileceğinizi düşünmüyorum. Gelecek yıl biraz daha erken tarihte gelebilirseniz Japon esintisini sizde görebilirsiniz.

  6. Ayşegül dedi ki:

   İstanbul dışından mayıs başı gibi geleceğim.sakura ağaçlarını görme şansım varmı sizce.