İstanbul’da Sakura Zamanı

Yakın tarihimizde, Japonya sevgisini rahmetli Barış Manço’nun aşıladığı bilinir. Ancak sanılanın aksine Japonlar ile olan bağlarımız çok daha eski tarihlere kadar uzanmaktadır. Sevgili Barış Abi ise içimizdeki Japon sevgisini daha da perçinlemiştir. Baharın gelişini müjdeleyen Japon Sakura (Kiraz) Ağaçlarını İstanbul’da 3 farklı botanik bahçesinde görebilirsiniz.

İstanbul’da Sakura Zamanı
5/5 - (76 votes)

Sakura Ağacı, hikayesi çağlar öncesine kadar uzanmakta olan bir Japon bitkisidir. Günümüzde bile yaşayan bir Japon geleneğinin adıdır Sakura. Ölümle yaşam arasındaki ince çizgi. Arafta kalmak gibi. Aslında Yin Yang öğretisinde olduğu gibi yaşamla ölümün, birbirini kovalayan döngüsüdür.

Japonca’da “Kiraz Çiçeği” anlamına gelen Sakura bitkisinin onlarca farklı türü bulunmaktadır. Japon Kiraz ağaçlarının çiçek açması olayına ise “Sakura Zensen” denilmektedir. Sakura ağaçları her yıl Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftaları arasında çiçek açtığında masalsı bir görüntüsü vardır. Hatta ağaçların altına veya yollara düşen çiçekler görsel bir manzara oluşturur yılın bu döneminde.

İstanbul’da Sakura Ağacı Nerede Bulunur?

İlk olarak İstanbul Anadolu Yakasında 1 tane açılan ve daha sonra Avrupa Yakasında 2 tane olmak üzere açılan toplam 3 adet Japon bahçesi bulunmaktadır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Ümraniye

Anadolu yakasında Sakura Ağaçlarının bulunduğu yer Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesidir. Ümraniye ve Ataşehir ilçelerinin arasında bulunan ve NGBB olarak ta bilinen botanik parkın Ertuğrul Adası isimli bölümünde çok sayıda Japon Kirazı Sakura Ağacı görebilirsiniz. https://g.page/ngbb_official?share

Ayrıca buradaki Sakura Ağaçlarının çok özel hikayesini merak ediyorsanız Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi yazımızı mutlaka okumalısınız.

Baltalimanı Japon Bahçesi, Sarıyer

İstanbul’un Avrupa yakasında Sakura Ağacı arıyorsanız, adresiniz Baltalimanı Japon Bahçesi olacaktır. Sarıyer ilçesinde bulunan Japon Bahçesinde geleneksel Japon mimarisine sahip ahşap evleri, taştan heykelleri ve tabiki Sakura Ağaçlarından çok sayıda görebilirsiniz.

Ortasında durgun bir yapay akarsuya sahip olan Baltalimanı Japon Bahçesine özellikle bahar aylarında gittiğinizde harika bir doğa manzarasına şahit olacaksınız. Kendinizi bir an için Japonya’da gibi hissedeceksiniz. Adeta baharın habercisi Japon Kirazlarının (Sakura Ağacı) pembe ve lila renkli yapraklarına dakikalarca dalıp gideceksiniz.

İstanbul Japon Bahçesi

Yurtdışında ise Japon bahçelerinin çok güzel bir örneğine Almanya Köln‘de şahit olmuştum. Hem alan olarak hem de endemik bitki çeşitliliği açısından oldukça büyük bir Japon Bahçesiydi. Köln Japon Bahçesi ile ilgili yazıyı okumak ister misiniz?

Emirgan Korusu, Sarıyer

İstanbul Sarıyer’de bulunan tarihi Emirgan Korusu içerisinde Beyaz Köşkün giriş yolu üzerinde 2 adet Sakura ağacı bulunmaktadır. Hatta bu ağaçlar Türkiye’deki en yaşlı sakura ağacıdır. Beyaz Köşkten çıkıp Sarı Köşke doğru giderken ise ülkemizdeki en uzun sakura ağacını görebilirsiniz.

Sakura Ağacının İlginç Hikayesi

Japon halk kültüründe çok özel bir konuma sahip Sakura ağacının hikayesi de bir o kadar özeldir. Mucizevi bir hayatı işaret eden yaşam simgesidir sakura. Çiçeklerinin ağır ağır açıyor olması ve kısa süre içerisinde dökmesi nedeniyle insan hayatına benzetilmektedir. Hem ölümün hem de yeni bir başlangıcın sembolüdür.

Aslında inanışa göre Japon savaşçıları olan Samuraylar savaş esnasında, hayatlarının en verimli çağında olsalar bile bir sakura çiçeği gibi solmadan dökülüp gidebilirler. Bu öğreti ile Samuraylar her an ölüm ile burun buruna olduklarının bilincindedirler. Sakura Çiçeğinin bu kısa süren yaşamı aynı zamanda insan hayatı ile özdeşleştirilir.Diğer bir inanış ise Japon savaşçılarının ölürken tıpkı bir sakura çiçeği gibi aniden, hiç acı çekmeden ölecek olmalarıdır.

İkinci Dünya savaşı sırasında Japon kamikaze pilotları da bu inanışın bir gereği olarak canlarını vermişlerdir. Ayrıca ölen her pilot Sakura çiçeği gibi yeniden doğacağına inanırmış. Yani reenkarnasyon ile yeniden başka bir vücutta dünyaya geleceğine inanırmış.

Japonya Sakura Festivali
Japonya’nın Geleneksel Ağacı Sakura

Japonya için hem mistik hem de kutsal sayılan Sakura ağacı her yıl farklı etkinlik ve festivallerle karşılanmaktadır. Örneğin yılın bu döneminde TV kanalları hava durumu sunar gibi sakura çiçeklerinin son durumu hakkında bilgi vermektedir.

Sakura Ağacı Hakkında Merak Edilen Sorular

Sakura Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar?

Japon Kiraz Ağacı Sakura bitkisinin çiçek açtığı tarih mevsim şartlarına ve yükseltiye göre değişmektedir. Japonya’da her şehirde farklı zamanlara denk gelmektedir. Genellikle Mart sonu ve Nisan başı gibi bir aralıkta çiçek açmaktadır.

Sakura Zensen” olarak adlandırılan çiçek açma olayı ile aynı anda törenler, festivaller ve dini ritüeller başlamaktadır.

Türkiye’de ise İstanbul’da bulunan Sakura Ağaçları Japonya’daki tarihlere yakın tarihlerde çiçek açmaktadır. Genelde 1 Nisan – 10 Nisan tarihleri arasında çiçek açan Japon Kirazları yılın bu döneminde görülmeye değer.

Sakura Ne Demek?

Japonca’da Kiraz Çiçeği anlamına gelmektedir. Aynı zamanda baharın gelişini müjdeleyen Sakura Ağacı, Japon inancında önemli bir yere sahiptir.

Sakura Türkiye’de Yetişir mi?

Bir Japon bitkisi olan Sakura Ağacı yapısı itibariyle nemi ve ılıman iklimlerde yaşayabilir. Bu nedenle Türkiye’de yaşayabilir. Örneklerine İstanbul’da iki farklı Botanik Parkta rastlamak mümkündür. NGBB ve Baltalimanı Japon Bahçesinde Sakura Ağacının farklı birkaç türüne rastlamak mümkün.

İstanbul’da Sakura Çiçekleri

Sakura’nın Çiçeği veya Meyvesi Yenir mi?

Ağacının çiçekleri tuzlanarak kurutulur ve üzerine sıcak su dökerek “Sakura Cha” yani Sakura Çayı olarak içilmektedir.

Sakura Mochi” adında pirinç tatlısına da ismini vermiştir.

Hanami Bento adında yemek taşımak için bir çanta olarak kullanılmaktadır.

Sakura Hakkında Enteresan Bilgiler

Gezi severlerin Sakura Ağacı ile ilgili en çok merak ettiği konuları araştırdık.

 • Sakura aynı zamanda Japonya’da bir şehir ismidir. Tokyo yakınlarında bulunan Sakura şehrinin nüfusu yaklaşık olarak 200 Bin kişidir.
 • Sakura bir kadın ismi olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca Japonya’da oldukça rağbet gören bir isimdir.
 • Kutsal bir değere sahip olduğundan Sakura Ağacı tohumunu Japonya dışına çıkarılması yasaktır. Ama iyi niyet çerçevesinde sadece bir kaç ülkeye gönderilmiştir. Bu ülkelerin arasında Türkiye’de bulunmaktadır.
 • Atatürk Arboretumunda veya Belgrad Ormanında Sakura Ağacı bulunmaz.

İstanbul’da Sakura Zamanı” adlı bu yazı en son 29.09.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Erdem Buğra Karabulut
Erdem Buğra Karabulut
Son çıktığım seyahatten eve dönmek üzere yola çıktım. Ama hala evin yolunu bulamadım. Gezdim diyar diyar, yazsam ciltler dolusu kitap. Bir Evliya Çelebi olamasam da yine gezerim yeniden gezerim. İşte benim hikayemde böyle.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ayşegül dedi ki:

  İstanbul dışından mayıs başı gibi geleceğim.sakura ağaçlarını görme şansım varmı sizce.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Ayşegül hanım İstanbul’da Mart sonu gibi çiçek açtı Sakura ağaçları. Hatta Nisan ayının ilk haftasında bile görülmeye değer bir Sakura manzarası vardı diyebilirim. Ancak Mayıs ayında Sakura çiçeklerini İstanbul’da görebileceğinizi düşünmüyorum. Gelecek yıl biraz daha erken tarihte gelebilirseniz Japon esintisini sizde görebilirsiniz.