Remich Kasabası ve Schengen Köyü

Vergi Cenneti Lüksemburg’un Ucuz alışveriş kasabası Remich ve Avrupa Birliği Şengen Vize Anlaşmasının imzalandığı Schengen Köyü. Remich Schengen Gezi Rehberi tadında hazırladığımız bu yazıyı heyecanla okuyacağınızı umuyoruz.

Remich Kasabası ve Schengen Köyü
4.8/5 - (40 votes)

Remich Schengen, Avrupa’nın küçük ama ekonomik olarak en zengin ülkesi olan Lüksemburg‘un Güneydoğusunda bulunan bir kasaba ve köyün isimleridir. Remich, 2018 yılında resmi olarak kasabaya dönüştürüldüğünden adı “Remich Kasabası” şeklinde değiştirilmiştir.

Lüksemburg Remich Kasabası

Yaklaşık 3.500 kişilik nüfus popülasyonu bulunan Remich, Avrupa’nın vergi cenneti Lüksemburg’un Almanya ve Fransa sınırında yer almaktadır. Öyle ki Schengen Köyünden geçen ve Lüksemburg ile Almanya sınırını belirleyen Moselle Nehri üzerinde bulunan köprüdeki bir yön tabelası buradaki durumu aslında çok güzel açıklıyor. İşte o resim;

Remich Schengen'de Almanya ve Fransa Sınır Hattı
Remich Schengen’de Lüksemburg, Almanya ve Fransa Sınır Hattı

Yukarıdaki resmin çekildiği yerden Fransa toprakları 2 km ve Almanya 1 km uzaklıktadır. Çok kısa bir sürede 3 ülkede hemde yaya bir şekilde bulunmanız mümkün. Benelüks Avrupa Turunda alışveriş için birkaç saatimizi ayırmıştık Remich Schengen bölgesine.

Remich ve Schengen gezisi öncesinde Lüksemburg’a Gitmenden Önce Yapılması Gerekenler Listesine mutlaka göz atın.
Yurt Dışına Çıkışınız Öncesinde Neler Yapılır başlıklı yazımızı okumak ister misiniz?
Yurtdışına Çıkarken Valizinizi Nasıl Hazırlayacağınız konusunda çaresiz kalmayın.
Yabancı Ülkelerde Cep Telefonundan Konuşmak ve İnternete Girebilmek için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Taxfree Yurtdışı Alışverişlerinde Vergi İadesi nasıl alınır?

Remich Schengen Turu

Toplam 5 ülkeyi kapsayan Benelüks Avrupa Turumuzun Lüksemburg’taki duraklarından biri olan Remich Schengen Turu ile ilgili merak edilen sorular ve ilginç bilgileri okuyacağınız bu yazıda Remich’te alışverişten konaklamaya, ulaşımdan hediyelik eşyaya bir çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. 3 ülkenin topraklarının bir araya geldiği yerde düğüm noktası olan Remich ve Schengen‘e gitmeden önce okumanızı tavsiye ederiz.

Remich Schengen Gezilecek Yerler Listesi

● Yıldızlar Meydanı
● Avrupa Müzesi
● Şengen Yıldızları
● Schengen Anıtı
● Moselle Nehri
● Minyatür Eyfel Kulesi
● Remich Floumoart

Remich ve Schengen’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Yiyecek restoranları ile içecek için cafe ve pub mekanları daha çok Remich kasabasında bulmak mümkün. Pizza, Deniz ürünleri ve Şengen Kahvesinin tadına bakın.

Remich Nerede?

2018 yılı itibariyle köy statüsünden çıkan Remich Kasabası Lüksemburg’un güneydoğusunda ünlü Moselle Nehrinin hemen kıyısında yer almaktadır. Aynı zamanda Remich Kantonunun başkentidir. Remich’e ulaşım için Shuttle servis araçları kullanabilir veya araç kiralayarak gidebilirisiniz.

Eğer Almanya tarafından gelecekseniz trenle ulaşmak mümkün. Apach (Moselle) tren istasyonu Remich’e çok yakın konumda. Lüksemburg şehir merkezine araçla yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan Remich Kasabasına E29 otoyolundan 32 km giderek ulaşılabiliyor.

Remich Gezilecek Yerler

Remich kasabasında bulunan düşük vergili ürünler satan bir kaç Tax Free mağazası dışında görülebilecek yerlerden birisi de Almanya tarafında bulunan Mini Eyfel Kulesi olabilir. Lüksemburg Remich Schengen Gezisi esnasında yoğun yağmurdan dolayı açıkçası pek fazla gezme imkanı bulamadık.

Ancak yaya olarak 1-2 saatte gezilebilecek kadar küçük bir kasaba olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Remich’te vergisiz alışverişin tadını çıkarıp Schengen’de gezmek yerinde bir karar olacaktır.

Minyatür Eyfel Kulesi
Minyatür Eyfel Kulesi-Almanya

Remich Schengen turu boyunca kısa sürede bir kaç ülke değiştireceksiniz. 10 dakika içerisinde yaya olarak Lüksemburg, Almanya ve Fransa topraklarına ayak basıyorsunuz. Bu da haliyle bizim için ilginç bir deneyim oldu. Aynı zamanda Lüksemburg tarafından Moselle Nehri kenarında banklarda oturup nehrin karşısında bulunan Alman Köylerini izlemenizi de tavsiye ederim.

Remich’te Ne Yapılır?

Lüksemburg’un en küçük kasabalarından olan Remich‘te, Avrupa’nın en düşük vergi oranları geçerli olduğu için Fransızlar ve Almanlar başta olmak üzere yiyecek, içecek alışverişini buradan yapmaktadır. Özellikle akaryakıt ve alkolün çok ucuz olması burayı bir ekonomik cazibe merkezine çeviriyor.

Ucuz Alışverişin Adresi Remich

İstatistiklere bakıldığında dünyanın en çok Alkol tüketen ülkesi Lüksemburg olarak görülse de bu Alkol Tüketim Oranı sizi şaşırtmasın. Çünkü Lüksemburg’ta ve özellikle Remich Schengen gibi sınır bölgelerinde düşük vergilerin etikete yansıması nedeniyle diğer ülkelerin satın aldığı Alkol satış rakamlarıda bu orana dahil edilir.Lüksemburg nüfusu da haliyle az olunca Alkol Tüketiminde Dünya Lideri olmuş sayılıyorlar. Avrupalıların Remih ile ilgili Google’da en çok aradıkları kelimeler “remich alcool” ve “remich alchol” kelimeleri olmuş. Remich için Alkol bu kadar ciddi bir durum. Alkol konusunda size şu kadarını söyleyebilirim, Türkiye’de üretilen 70cc lik Alkol bile Lüksemburg’da Türkiye’den daha ucuz. 🙂

Remich için hep alkolden bahsettik. Tabiki burada ucuz olan tek şey alkol değil. Remich’te Çikolata, Kahve ve Çay gibi ürünlerde gerçekten çok ucuz. Türkiye’de ünlü Kahve Markalarının ürettiği ürünler REMICH FLOHMÄRKTE (remich floumoart – remich shopping center) adlı mağazada yarı fiyatının bile altında satılıyor.

Avrupa’dan yiyecek ve içecek alışverişi yapacaksanız Remich Alışveriş Mağazalarından yapın. Benelüx Avrupa Turu boyunca gerçekten en ucuz yiyecek-içecek alışverişini ve hediyelerimizi Remich’de aldık.

Remich Schengen Otel Konaklama ve Restaurant Önerileri

Remich küçük bir kasaba olduğu için otel deyince 5 yıldızlı oteller akla gelmesin. Butik Remich Otelleri bulunuyor. Remich’te gecelik otel konaklama fiyatları şu şekilde;

Remich kasabasında yemek olarak ünlü bir yemeklerini görmedim. Ancak Remich’te Pizza Restoranları, Çorbacılar ve Midyeciler gördüm. Bir de Deniz mahsülleri yapan bir yer gördüğümü hatırlıyorum ama yoğun yağıştan dolayı koşarak gezmek zorunda kaldık.

Remich gezisi sırasında restoranların yoğun olduğu Route de I’Europe yolu üzerinde bir Mc Donalds bulabildik ve burada karnımızı doyurduk. Remich’te yemekle ilgili tek hatırladığım restoranların olduğu yerlerdeki yoğun soğan kokusu oldu. 🙂

Schengen Köyü

Schengen Köyü‘de tıpkı Remich kasabası gibi Moselle nehrinin kıyısında bulunuyor. Fransa ve Lüksemburg sınırında yer alan Schengen Köyü, Avrupa Birliği için tarihi bir ana şahitlik ettiğinden önemli bir yerdir.

Lüksemburg Remich Schengen Moselle Nehri
Lüksemburg Remich Schengen Moselle Nehri

Schengen Nerede?

Remich Schengen Turunda ikinci durak olan Schengen Köyü, Avrupa Birliği için hem jeopolitik bir konuma hemde tarihi bir öneme sahiptir. Schengen köyü Remich’in 10 km güneyinde yer alır.

Schengen Gezilecek Yerler

14 Haziran 1985 yılında ilk olarak 5 ülkenin kendi aralarında bulunan Gümrük ve Pasaport kontrol noktaları karşılıklı olarak kaldırmış, vizeden arındırılmış bir alanı oluşturmak içinde Schengen’de Moselle nehrinin kıyısındaki bir teknede imzalar atılmıştır.

Schengen Gezi Rehberinde bir sonraki durağımız ise Moselle nehri kıyısında bulunan Schengen’in Yıldızları anıtıdır. Hemen alttaki resimde gördüğünüz gibi en soldaki yıldız Fransa’yı, en sağdaki yıldız Almanya’yı ve ortadaki yıldız sembolü ise Benelüks ülkelerini simgeler. Anıtın önünde bulunan bitkilerle yazılmış büyük “E” sembolü ise Avrupa’yı (Europe) simgeler.

Şengen Yıldızları Anıtı Üçlü
Şengen Yıldızları Anıtı Üçlü

Şengen gezisindeki 2. nokta ise Yıldızlar Meydanıdır. Bu meydanın tam ortasında Schengen’e üye ülkeleri sembolize eden ve üzerinde 26 adet yıldızın bulunduğu Schengen Anıtına ait üç adet sütunu göreceksiniz. 2011 yılında Lihtenştayn’ın katılımıyla Şengen’e üye ülke sayısı 26 olmuştur.

Schengen Yıldızlar Meydanı
Yıldızlar Meydanı, Schengen Anıtı ve European Müzesi

Schengen’de gezilecek bir diğer yer ise Yıldızlar Meydanındaki üç sütundan oluşan Şengen Anıtının hemen arkasında bulunan Schengen Avrupa Müzesidir (Musée Européen SchengenCentre European). Yıldızlar Meydanından Moselle Nehrine indiğinizde ise 1985‘te Schengen Vize Anlaşmasının imzalandığı teknenin anısına yapılan beton yapıyı göreceksiniz.

Şengen Anlaşması İmza Atılan Tekne
Şengen Anlaşmasının İmzalandığı Tekne – Temsili

Schengen Köyünde son olarak gezmeniz gereken yer “Segment der Berliner Mauer” yani Berlin Duvarı Anıtı olacaktır. 1961‘de soğuk savaş döneminde Doğu Almanya ve Batı Almanya arasında inşa edilen 45 km uzunluğundaki duvar 1989 yılındaki toplumsal olaylar neticesinde yıkılan “Utanç Duvarı” olarak adlandırılan Berlin Duvarından orijinal iki sütun taşınarak Lüksemburg’un Remih Schengen köyünde sergilenmektedir.

Şengen Berlin Duvarı
Remich-Schengen Berlin Duvarı Anıtı


Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
  BİR YORUM YAZIN


  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cemali Rasim Kılıç dedi ki:

   Stutgartta yaşıyorum. Vergi çok az olduğu için ren nehrinden geçip remiche gidiyoruz. Aylık kahve,alkol,çay ve diğer yiyecekleri aldıktan sonra birde depoyu fulleyip sonra dönüyoruz stuttgarda.