Portekiz

• Portekiz

Avrupa kıtasında batıya doğru gittiğinizde göreceğiniz en son ülke Portekiz hakkında merak edilenler. Kaşifler ülkesinin tarih dolu ikliminde gezmek oldukça heyecanlı. Sarı ve turuncunun Portekiz’e özgü tonlarını neredeyse tüm tarihi yapıtlarda görmek mümkün.

Portekiz Gezilecek Yerler

Eğer yakın zamanda Portekiz’e bir seyahat düşünüyorsanız geziye kesinlikle Lizbon’dan başlamanızı tavsiye ederiz. Başkentten sonra gezmeniz gereken Portekiz rotası hakkında dikkatinizi çekecek “Portekiz’de Gezilecek Yerler” yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaşiflerin maceralarına ev sahipliği yapan ve coğrafi keşiflerin önünü açarak yeni yerlerin keşfedilmesine ön ayak olan Portekiz ile ilgili merak edilen bilgiler.

Lizbon

Portekiz’in başkenti Lizbon ise ünlü dünya şehirleri sıralamasında kendine üst sıralarda yer bulmaktadır. Portekiz hakkında ülkenin bir özeti sayılabilecek Lizbon aynı zamanda okyanusa komşu bir şehirdir.

Eski çağlarda yapılan neo-mimari tarzdaki eserleri, köprü, kale, saray, anıt ve kalker taşlı geniş caddeler ile bulvarları gerçekten görülmeye değer. Ünlü Lizbon Asansörü, Kaşifler Anıtı ve Sarı Tramvay’da aynı şekilde Lizbon ile özdeşleşen önemli eserlerdendir.

Portekiz Hakkında Önemli Bilgiler

  1. Portekiz, kişi başı balık tüketimi olarak Avrupa’da birinci ve dünya sıralamasında ise Asya ülkelerinden hemen sonra gelir.
  2. Amerika ve Hindistan’ın keşfinde önemli rol oynamıştır. Keşif gemileri Portekiz ve İspanya limanlarından okyanusa açılmıştır.
  3. Ülkede bulunan tarihi yapıtların çoğunluğunu dini mabetler ve savunma amaçlı inşa edilen kale ve saraylar oluşturmaktadır.
  4. Portekiz aynı zamanda dünyanın en büyük meşe mantarı üreticisidir. Evinizde bulunan şişe mantarının Portekiz’den gelme olasılığı %90-95’tir.
  5. Okyanus dalgalarından yenilenebilir elektrik enerjisi üreten ilk ülkedir. Bunun yanında diğer yenilenebilir kaynakları da en verimli şekilde kullanmaktadırlar. (Bknz: Portekiz İklim Şartları)

Portekiz’de Yetişen veya Üretilen Başlıca Ürünler

Her ne kadar Avrupa kıtasında bulunuyor olsa da Portekiz iklim olarak Akdeniz iklimi hakimdir. Güneyde yer alan Fas’a çok benzer hava koşulları. Bu nedenle yetişen ürünler Akdenize has tarım ürünleridir.

Portekiz’de yetişen başlıca tarım ürünleri;

  1. Zeytin
  2. Meşe Ağacı (Meşe Mantarı)
  3. Badem
  4. Turunçgiller (Mandalina, Portakal, Limon vb.)

Su Ürünleri;

Bir okyanus ülkesi olan Portekiz zengin bir deniz mahsulleri çeşitine sahiptir. Konserve Sardalya’da dünyaya hatrı sayılır oranda ihracatı bulunuyor. Aynı zamanda Portekiz mutfağına da yansımıştır. Ülke genelinde balık yemekleri oldukça cazip fiyatlarla satılıyor.

Hem Akdeniz hem de Okyanusa özel balık ve diğer deniz mahsullerinden çok ekonomik fiyatlara bolca tüketebilirsiniz.