Paris’te Gezilecek En Popüler Yerler

Avrupa kıtasının en çok tercih edilen lokasyonlarından biridir Paris. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği “Aşkın Başkentinde” gezilecek en popüler yerleri merak ediyor musunuz? Duyguların tavan yaptığı Paris fotoğrafları ve videolar eşliğinde bir yolculuğa çıkıyoruz.

Paris’te Gezilecek En Popüler Yerler
4.9/5 - (106 votes)

Rotamızı Avrupa’nın en romantik ve en tarihi şehrine çevirerek Paris’te gezilecek en popüler yerler listesi için kolları sıvadık. Göz alıcı Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Paris’i çevreleyen Sen Nehri (Sein-river), Napolyon Anıt Mezarı, Ressamlar Tepesi ve Paris’te mutlaka gezmeniz gereken daha bir çok yeri gezdik ve Paris Şehir Rehberi gibi işinize yarayacak bu yazıyı kaleme aldık.

Paris’e Nasıl Gidilir?

Fransa’nın başkenti ve aynı zamanda Ile-de-France bölgesinin de merkezi olan Paris’e uçak, tren veya karayolu ile ulaşmak mümkün. Türkiye’den sadece Paris Turları veya Benelüks Avrupa Turları düzenleyen Tur şirketleri ile Paris’e gelebileceğiniz gibi gidiş-dönüş uçak bileti ve bir otel rezervasyonu ile gelmekte mümkündür.

Paris’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler Listesi

 1. Eyfel Kulesi
 2. Notre Dame Katedrali
 3. Paris Louvre Müzesi – Cam Piramit
 4. Sen Nehri Kanal Turu (Sein River)
 5. Ressamlar Tepesi (Montmartre)
 6. Sacre Coeur (Sacré-cœur) Bazilikası
 7. Zafer Takı
 8. Şanzelize Bulvarı – Champs Elysees
 9. Napolyon Anıt Mezarı – Les Invalides
 10. Concorde Meydanı ve Dikilitaş
 11. Disneyland Tema Park

Uçak ile Paris’e Ulaşım

Paris’in hemen kuzey doğusunda yer alan “Charles De Gaulle Havalimanı” dünyanın hemen her yerinden uçak ile gelmek isteyen ziyaretçilere açık. Paris havalimanı şehir merkezine yaklaşık 35-40 km uzaklıktadır. Dilerseniz bir taksi ile şehir merkezine gidebilir ya da her 8 dakikada bir düzenlenen “Aéroport Charles-de-Gaulle 2 – TGV” tren hattı ile çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bunun için Aéroport Charles-de-Gaulle 2 durağından binip Paris Kuzey Garında inmeniz yeterli olacaktır. Bilet bilgileri ve Paris Hızlı Treni TGV kalkış saatleri için SNCF sitesine mutlaka göz atın. Paris, dünyanın en eski metro ağına sahip olduğu için bu noktadan sonra istediğiniz yere metro ile geçiş yapabilirsiniz.

Türkiye’den Paris’e gidenler için İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan Türk Havayollarının direkt uçuşları mevcuttur. İstanbul’dan Paris’e her gün karşılıklı olarak 10 uçuş İstanbul Havalimanından ve 2 uçuşta Sabiha Gökçen Havalimanından olmak üzere toplam 12 uçuş düzenlenmektedir.

Tren Garı Paris
Paris Tren Garı

Tren ile Paris’e Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın herhangi bir ülkesinden tren kullanarak Paris’e ulaşmanız mümkündür. Fransa’nın, TGV adıyla bilinen hızlı treni dünyaca ünlüdür ve çevre ülkelerin tamamıyla entegre olarak çalışmaktadır. Bu nedenle tıpkı İspanya‘da olduğu gibi ulusal tren ulaşımı sayesinde hem konforlu hem de ekstra güvenli olarak Paris’e ulaşabilirsiniz. Bunun için SNCF ve STIF internet bilet sayfalarını inceleyiniz.

Paris Otoban Gişeleri
Fransız Otoyolları

Otobüs veya Otomobil ile Paris’e Nasıl Gidilir?

Kendi aracınız, kiralık araç veya otobüsle de Paris’e gitmek mümkündür. Fransa aynı zamanda otoyol ve otobanları ile hızlı bir ulaşım alt yapısına sahip bir ülkedir. Hatta şöyle bir ayrıntı da verebilirim.

Avrupa’da sadece Fransa otoyollarında tuvalet ücretsizdir. Tuvalet ücreti Hollanda‘da 1€, Almanya ve Belçika’da ise 0.50€ civarındadır. Akaryakıt fiyatları ise Orta Avrupa Ülkelerinde hemen hemen birbiriyle aynıdır.

Otoyolda ilerlerken bir çok Rüzgar Türbini ve Güneş Enerjisi Panelleri göreceksiniz. Fransa, Avrupa’nın en çok Nükleer Santraline sahip olsa da temiz enerjiyi sonuna kadar desteklemektedir. Ayrıca yolculuğunuz boyunca yola paralel giden ünlü Fransız Hızlı Treni TGV‘leri de size yol boyunca eşlik edecektir.

Paris ve Fransa’nın Yakın Tarihi Hakkında

Galyalılar Kimdir?

Paris’te gezilecek en popüler yerler listemize geçmeden önce Fransa tarihinde kısa bir yolculuk yapalım. Fransa’da Milattan Önceki dönemlerde yani Romalılar’ın Avrupa’ya hakim olduğu zamanlarda Fransa ve Paris civarında yaşayanlara Galyalılar adı veriliyordu.

Bu bölgenin tarihi kahramanlarından Asterix ve Jül Sezar‘dır. Jül Sezar ki Temmuz (July) ayı, adını Jül Sezar’dan almıştır. Jül Sezar’ın diğer bir ismi olan Agustus ise Ağustos (August) ayına adını vermiştir. Roma İmparatorluğunun ilk İmparatoru olan Jül Sezar Agustus aynı zamanda Şubat ayındaki 30. günü kaldıran tarihi bir karakter olarak bilinmektedir.

Napolyon Mezarı
Paris III. Napolyon Anıt Mezarı

Fransa’nın yakın tarihine baktığımızda oldukça çalkantılı evrelerden geçtiğini görüyoruz. Günümüz Fransa Devleti 5. Cumhuriyet ile yönetilmektedir. Bugünkü Fransa II.Dünya Savaşından sonra olgunlaşan Fransa’dır.

Paris’in Mimarı: Georges-Eugéne Haussmann

Paris Sein Valisi Haussmann
Paris Şehrinin Babası Ünlü Mimarı Georges Eugene Haussmann

Haussmann‘ı bilmeden Paris’i anlamak ve gezmek olmaz. Baron Haussmann olarakta bilinen Georges-Eugéne Haussmann, 1853‘te bugünkü adıyla Paris olan Sein şehrine vali olarak atanmıştır.

İhtişamlı binaların, köprülerin, katedrallerin ve diğer eserlerin bir çoğu III. Napolyon döneminde inşa edilmiştir. Günümüz Paris şehrinin fikir babası ve mimarı olan Haussmann, 3. Napolyon tarafından Paris şehrine Vali olarak görevlendirildikten sonra şehrin baştan aşağıya yenilenmesi için çok radikal kararlar almıştır.

Neredeyse tamamını da hayata geçirerek günümüz Paris şehrinin mimari dehası ünvanını almıştır. Öyle ki Fransızlar Bay kelimesi yerine Haussmann adını kullanır. Benzin istasyonlarındaki erkekler tuvaletinin kapısında bile Haussmann yazıyor.

Paris’i gezerken göreceğiniz ve “vaaw” (wow) diyeceğiniz kaldırım taşlarından sokak lambalarına, ihtişamlı tarihi binalardan Sein nehri üzerindeki taş köprülere kadar hemen her yerde Paris Valisi Baron Haussmann‘ın imzasını göreceksiniz. Haussmann’ın tasarladığı eserler III. Napolyon döneminde yapıldığı için bu eserlerin üzerinde sırt sırta vermiş iki adet “NN” simgesi göreceksiniz.

Paris Cadde ve Sokakları
Paris Cadde ve Sokakları

Haussmann, Paris’i geniş sokak ve caddelere bölerek daha şık ve yaşanılabilir bir şehir haline getirmiştir. Üstelik bunu yaparken kendi evi de dahil olmak üzere yaklaşık 15 bin adet eski bina ve yapıyı da yıktığı söylenir.

Bugün Paris’e uydu haritasından baktığınızda Zafer Takı ve önündeki Etoil (Etual) Meydanından simetrik şekilde çıkarak Şanzelize Bulvarı (Champs Elysees) ve diğer caddelerle Paris’in derinliklerine ulaşan yollar Haussmann’ın eseridir.

Bu mimari dehanın bir benzeri İspanya Barselona’da ünlü mimar Gaudi tarafından tasarlanmıştır. Barselona şehri tıpkı Paris gibi simetrik cadde, bulvar ve sokaklardan oluşmaktadır.

Haussmann, Paris’i yeniden imar ederken şehir merkezinde yer alan tüm mezarlıkları yerin 15-20 metre altına taşıyarak lahit mezar haline getirmiştir. Mezarlıkların yerine kamu binaları, metro istasyonları ve geniş bulvarlar tasarlamıştır.

Paris'teki Metro İstasyonu
Paris Metro İstasyonu

Haussmann Tarzı Mimari

Paris’i bölgelere ayırarak 6 adet metro hattını tasarlamıştır. Haussmann, Paris’i yeniden şekillendirirken zengin burjuva sınıfını şehir içine hapsetmiş ancak işçi sınıfı ve daha alt fakir sınıfları ise şehir dışındaki kalabalık banliyölerde bir araya toplamıştır.

Bundan dolayı her ne kadar eleştirilse de dünyada eşine rastlanır bir olay değildir Haussmann’ın mimari projeleri. Günümüzde bile Paris’in gayrimenkul değerlerinin çok uçuk seviyelerde olmasının sebebi de aslında Haussmann’dır.

Haussmann tarzında yapılan apartmanların genel mimari karakteristiğinde; kemerli mimari tasarımı hakimdir, mini balkonlar, dev şömineler, yüksek tavanlı odalar, süslü tavanlar ve yüksek pencereler domine özelliklerdir.

Paris’i sil baştan yeniden tasarlayan adam Haussman’ın, Osmanlı Devleti tarafından İstanbul‘a benzer bir çalışmayı yapması için davet edildiği ancak ekonomik yetersizlik nedeniyle projenin rafa kaldırıldığı bilinmektedir.

Fransa Devlet Yönetim Şekli Nedir?

Fransa‘da aynı Almanya gibi Monarşik Yönetim Sistemi ile yönetilmektedir. Aynı zamanda Cumhuriyet ilkelerinide benimsemiştir. Hatta Laikliğin en katı halinin Fransa’da olduğu bilinir.

Fransa’nın siyasi yönetimi Almanya ile benzer olsa da İdari Yönetim tarzı, Üniter Devlet yapısına sahiptir. Yani ülke eyaletlere değil yerel yönetimlere sahip şehirlere bölünmüştür. Şehirlerde kendi içerisinde Arrondissement (Arondisman) denilen alt bölgelere bölünmüştür.

Haussmann Paris’i bölerken, Notre Dame Katedralini merkeze alarak bir yay çizilmiş ve 20 farklı bölgeye ayırmıştır. Her bir bölgeye ise Arrondissement adı verilmiştir.

Fransa’da Hangi Diller Konuşulur?

Aynı zamanda Avrupa Birliğinin askeri olarak en güçlü üyesi olan Fransa Devletinin resmi dili Fransızca ve İngilizcedir. Ancak Fransızların konuşmakta olduğu İngilizceyi anlamak pek mümkün değil. Çünkü Fransızcanın baskın lehçesi, akıcı ve anlaşılır bir şekilde İngilizce konuşmalarına engel olmaktadır.

Onlar sizi anlamıyor, Onlar size anlatamıyor. Siz Onları Anlamıyorsunuz. Bunun üzerine bir de Fransız milliyetçiliği eklendiğinde içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İşte böyle bir çıkmaz. Neyse, şimdi Paris’te Gezilecek En Popüler Yerler Listemize geçelim.

Paris’te Gezilecek En Popüler Yerler Listesi

1. Eyfel Kulesi

Paris Eiffel Kulesi
Paris’in Demir Kulesi Eyfel Kulesi

Paris denince birçok kişinin aklında ilk olarak Eiffel Kulesi canlanır. Bu nedenle “Paris’te Gezilecek Yerler Listesinde” en üst sırada Eyfel Kulesi bulunuyor. Mazisi çok eskilere gitmese de bugün Paris ile Eyfel kulesi birebir özdeşleşmiştir.

Bu demir kule, Paris’in hatta Fransa’nın simgesi olmuştur. ABD için Özgürlük Anıtı ne ise Fransa için de Eyfel kulesi de aynı anlamı taşımaktadır. Zaten Özgürlük Heykeli, Amerikalılara Fransızlar tarafından hediye edilmişti.

Yaklaşık 300 metre yüksekliğinde ve bağımsız 3 kattan oluşan Eyfel Kulesini bir kadının gözünden görmek ve yine onun kaleminden dinlemek lazım. Bu nedenle Pariste gezilecek popüler yerler listemizin ilk sırasında bulunan Eyfel kulesinin anlatımını değerli eşime bırakıyorum. Aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli.

2. Paris Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali, sahip olduğu gotik mimarisi ve yıllara meydan okuyan tarihi dokusuyla Paris’in en önemli kültür miraslarından biridir. Paris’te bulunan en eski dini ibadethane olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Paris Notre Dame Katedrali
Paris Notre Dame Katedrali

2019 Nisan ayı içerisinde restorasyon çalışmaları sırasında talihsiz, büyük bir yangın sonucu büyük zarara uğramıştır. Notre Dame Katedralinde çıkan yangın yaklaşık 8.5 saat sonra kontrol altına alınarak söndürülebilmiştir.

Orta çatı ve çan kulesi gibi bölümleri tamamen zarar gören katedralin doğu kısmı ve yan duvarları zarar görmediği için 5 yıl gibi bir süre içerisinde aslına uygun olarak tekrar restore edilerek Paris’e ve Unesco Dünya Kültür Mirasına tekrar kazandırılacağı düşünülüyor.

Sen nehrinin hemen kenarında bulunan Notre Dame Katedrali 850 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Notre Dame Katedralleri ve Kilise örneklerini Avrupa’nın birçok şehrinde görmek mümkün.

Hatta İstanbul’da bile bir kaç örneği var. Gotik tarzın en ihtişamlı yapıtlarından biri olan Notre Dame Katedralini hayallerimizdeki Paris‘in ikinci sırasına ekliyor ve bir sonraki gezi noktamıza ilerliyoruz.

3. Paris Louvre Müzesi – Cam Piramit

Pariste gezilecek yerler listemizin üçüncü sırasında dünyaca ünlü Louvre Müzesi ve avlusunda bulunan Cam Piramit geliyor. Dünyanın en büyük kapalı alan müzesi olma özelliğini elinde bulunduran Paris Louvre Müzesi mutlaka gezilmesi gereken önemli yerlerden biridir. Üstelik en az 1 tam günü buraya ayırmanız gerekecektir.

1793 yılında inşa edilen Louvre Müzesi giriş ücreti ise kişi başı 17€.

Paris Louvre Müzesi Cam Piramit
Paris Louvre Müzesi Cam Piramit

Sen nehrinin hemen kıyısında yer alan ünlü Louvre Müzesinde milattan önceki tarihlerden günümüze kadar bir çok tarihi önem taşıyan koleksiyon, resim ve parçalar sergilenmektedir.

Louvre Müzesi Bölümleri

Louvre Müzesini oluşturan her bir bloka “Pavillon” denir. Pavilyonlara önemli Fransız karakterlerin isimleri verilmiştir. Pavillon Mollien, Pavillon Richelieu, Pavillon Denon, Pavillon Sully.

>> Paris Louvre Müzesi Bölümleri

Pavilyonların arasında kalan geniş açık alanda ise fütüristik tarzda inşa edilmiş havuzlar ve cam piramitler içerisinde sergilenen eserler bulunmaktadır.

4. Sen Nehri Kanal Turu (Sein River)

Sen nehri yada Fransızca karşılığı olan Sein nehri, Paris’i kollarıyla adeta bir yay gibi sarmaktadır. Bu nedenle şehir merkezinde irili ufaklı birçok köprü, tünel ve geçit bulunmaktadır.

Yaklaşık 1-1.5 saat süren Sen Nehri Kanal Turuna mutlaka katılın. Paris’in gezilecek yerlerinin tamamına yakınını kanal turu esnasında göreceksiniz. İngilizce, Fransızca ve Japonca dillerinde rehberlik hizmeti de kanal turu boyunca sağlanıyor.

Paris Kanal Turu
Paris Su Kanalları Turu

Paris Kanal Turu boyunca göreceğiniz taş köprülerin büyük çoğunluğu yıkılan büyük Paris hapisanesinin taşları kullanılarak inşa edilmiştir.

III. Napolyon döneminde inşa ettirilen köprüler kemer yapının izlerini taşırken Sanayi Devrimi sonrasında yani 1800’lü yıllarda yapılan köprüler Modern Çağ mimarisinin çizgilerini taşımaktadır.

Paris Napolyon Köprüleri
Paris Napolyon Köprüleri

Paris Kanal Turu esnasında köprülerin ve tarihi binaların üzerindeki kabartma harflere dikkatlice bakın.

 • NN simgesi III. Napolyon Dönemini işaret eder.
 • RF harfleri ise Paris’teki bu yapının Cumhuriyet döneminde inşa edildiğini gösterir.
 • LL sembolü ise İmparator II. Loui Dönemini simgeler.

5. Ressamlar Tepesi (Montmartre)

Paris şehrinin 18. bölümünde (Arrondissement – 18) yer alan ve kentin en yüksek rakıma sahip tepesidir. Eyfel kulesinden bile rahatlıkla görülebilen, ressamları ve çağdaş sokak sanatlarıyla ünlü mahallesine gidiyoruz.

Montmartre Ressamlar Tepesine raylı asansör ile veya merdivenlerle çıkılabiliyor. Ressamlar tepesinde bulunan sanatçılar parkındaki ressamlara kara kalem yada yağlı boya resimlerinizi yaptırabilirsiniz. Ressamlar tepesinde kendi resminizi yaptırmanın fiyatı 50€ ile 200€ arasında değişiyor.

Paris Ressamlar Tepesi - Montmartre
Paris Ressamlar Tepesi – Montmartre

Ressamlar tepesinin bulunduğu bölgede balık çorbası ve midye en ünlü yiyeceklerdendir. Ayrıca Paris ile ilgili hediyelik eşyaları en uygun fiyata yine burada satın alabilirsiniz. Kendine özgü Waffle ve sıcak çikolatadan da tatmanızı öneririm.

Paris Ressamlar Tepesi - Montmartre Le Consulat Binası
Paris Ressamlar Tepesi – Montmartre Le Consulat İtalyan Konsolosluk Binası.

6. Sacre Coeur (Sacré-cœur) Bazilikası

1914 yılında yeniden restore edilen, Roma ve Bizans mimarisinin çizgilerini taşıyan, ünlü Fransız mimar Paul Abadie tarafından tasarlanan Sacre Coeur Bazilikası. Paris’te Notre Dame Katedralinden sonra en çok ziyaret edilen dini ibadethanedir. Hristiyanlar için önemli bir mabeddir.

Paris Sacre Coeur Bazilikası
Paris Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur Bazilikası, Ressamlar tepesi olarak bilinen Montmartre mahallesinde bulunur. Hemen yanında 17. yüzyıl öncesinde hapisane olarak kullanılan taş bina bulunur.

Paris Sacre Coeur Bazilikası
Paris Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur Bazilikasını diğer Bazilika ve Hristiyan ibadethanelerden ayıran önemli bir özelliğe sahiptir. Hristiyan inancında yer alan “Baba-Oğul-Kutsal ruh” üçlemesinde Baba yani Tanrının resmedilmiş tek dini mabed olmasıdır. Üstteki resimde tasvirlemeyi görebilirsiniz.

Bazilikanın içerisinde bulunan kubbe üzerinde Oğul (Hz. İsa) – Kutsal Ruh (Güvercin) – Baba (Tanrı) figürleri yaldızlı bir şekilde yer almaktadır. Hristiyan geleneklerine göre kilise, katedral veya bazilikalarda Tanrının resminin bulunması pek alışılageldik bir olay değildir. Bu nedenle Tanrı resmi dünyada sadece bu bazilikada bulunmaktadır.

7. Zafer Takı

Zafer Takı, ünlü Şanzelize bulvarının (Champs Elysees) batı ucunda Charles De Gaulle meydanında bulunmaktadır. Paris 8. Arondismanda yer alır.

Paris Zafer Takı ve Şanzelize Bulvarı Gece Manzarası
Paris Zafer Takı ve Şanzelize Bulvarı Gece Manzarası

Zafer Takının çevresinde bulunan dairesel yol ve bu yollardan eşit şekilde ayrılarak caddelere açılan kavşak noktaları vardır. İşte bu kısım Etual Kavşağı yani Fransızca deyimiyle Etoile Meydanı olarak bilinir.

Fransa’da araç trafiğinin en yoğun olduğu yerdir. Tarihi dokuyu bozmamak adına Trafik sinyalizasyon sistemi kurulamadığından çok sık trafik kazası meydana gelmektedir. Hatta bir çok kasko ve sigorta şirketi buradaki kazalarda oluşan maddi hasarı ödemeyi taahhüt etmez.

Eğer Paris’te çekilmiş bir sinema filmini izliyorsanız kesinlikle Eyfel Kulesinden sonra göreceğiniz ilk sahne Etoile Meydanı ve Zafer Takı olacaktır. 2.Dünya Savaşında Adolf Hitler‘in Fransa’yı işgal ettiğinde ordularıyla birlikte resim çekildiği yerlerden biridir.

Zafer Takı ve Charles De Gaulle Meydanı
Zafer Takı ve Charles De Gaulle Meydanı

8. Şanzelize Bulvarı – Champs Elysees

Paris’in en güzel caddesidir. Fransızların kendi aralarında Champs Elysees caddesi için “Dünyanın En Güzel Bulvarı” dediğini biliyor muydunuz? Hem gündüz hemde gece Şanzelize caddesini görme imkanımız oldu.

Bir takım kaldırım ve yayalaştırma adına yapılan inşaatlar olsa da genel olarak gerçekten göz alıcı bir bulvar. Hem araçların kullandığı yol hemde iki taraflı yaya kaldırımı çok geniş olan ve bu nedenle dünyada eşine az rastlanır bir bulvardır.

Şanzelize caddesi boyunca yolun iki tarafına sıralı bir şekilde dikilmiş ağaçların boyları bile bire bir eşit. Baron Hausmann‘ın dehası olan tam bir simetrik mimari yatıyor aslında.

Paris Champs Elysees Bulvarı ve Zafer Takı
Paris Champs Elysees Bulvarı ve Zafer Takı

Champs Elysees Bulvarı, Zafer Takından başlar ve Concorde Meydanında son bulur. Paris’in gözlere hitap eden en güzel caddesi hiç şüphesi Şanzelizedir. Charles De Gaulle Meydanından aşağı doğru Şanzelize bulvarının sağ tarafından indik ve bulvarın karşı tarafından da geriye döndük.

Caddenin genel olarak aşağı inerken ki sağ tarafında eğlence mekanları, restoran, otel ve cafeler bulunuyorken karşı tarafta dünyaca ünlü markaların göz kamaştıran mağazaları bulunuyor.

Paris Champs Elysees Bulvarı Yaya Kaldırımı
Paris Champs Elysees Bulvarı Yaya Kaldırımı

Şanzelize caddesinde mağazası bulunan bazı markalar şunlar: Loreal Paris, H&M, Zara, Lacoste, Mc Donalds, Nike, Adidas, GAP, Rolex ve QuickSilver başlıcaları.

Buradaki mağazalardan ünlü markaların parfümlerini, yeni sezon elbise ve ayakkabıları, Loreal Paris Maskara gibi makyaj malzemelerini satın alabilirsiniz.

Ayrıca Türk Havayolları THY‘nin de Şanzelize Bulvarı 102 numarada bir bilet satış ve koordinasyon ofisi var. Üstelik hemen binanın girişinde bulunan dev ekrandan bulvarda yürüyen insanlara dalgalanan bayrağımız eşliğinde Türkiye tanıtım belgeseli izletiliyor.

Dünyaca ünlü Lido Kabare Şov adlı Opera, Dans ve Bale Gösteri Merkezide Şanzelize Bulvarı üzerinde gezilebilecek sanatsal mekanlardan.

9. Napolyon Anıt Mezarı – Les Invalides

III. Napolyon‘un mezarınında içerisinde bulunduğu Askeri ve Tarihi önemi bulunan bir anıttır. Eyfel kulesinden baktığınızda altın yaldızlı kubbesini görebilirsiniz. Etrafı su kanalları ile çevrilidir. Ancak günümüzde bu kanallarda su bulunmaz.

XIV Louis‘nin 17. yüzyılda yaptırdığı Les Invalides Anıt Mezarında, Fransız Monarşisi için canını veren Askeri komutanlar, Devlet Başkanları ve Fransız kahramanların mezarları bu anıt içerisindeki lahitlerde bulunur.

Les Invalides Anıt Mezarı
Les Invalides Anıt Mezarı

Mustafa Kemal Atatürk‘ün naaşının bulunduğu Anıtkabir tasarlanırken Les Invalides Anıt Mezarından ilham alındığı söylenir. Anıtkabire yürürken Aslanlı Yol olarak bilinen yoldaki karo taşları o kadar çok girintilidir ki ayaklarınıza bakmadan yürümek neredeyse imkansızdır. Bu sayede Atanın huzuruna çıkarken herkes başını öne eğmiş şekilde bir saygı pozisyonu alır. Sonuçta Atatürk’e duyulan saygı simgelenmiş olur. Bu karo taşlarının benzerleri aynı maksatla Les Invalides Anıt Mezarında da bulunmaktadır.

10. Paris Concorde Meydanı ve Dikilitaş

Paris’in 8. Arondismanında bulunan ve şehrin en geniş alanlarından biridir. Zafer Takından aşağı inen Şanzelize Bulvarının bittiği yerde “Place De La Concorde” yani Concorde Meydanı başlar. Buradan Zafer Takı ve Eyfel Kulesini ve Louvre Müzesini görmek mümkündür. Sırtınızı Şanzelize bulvarına döndüğünüzde Dünyaca Ünlü Louvre Müzesinin Batı Girişi tam karşınızda kalacaktır.

Paris Concorde Meydanı
Paris Concorde Meydanı ve Dikilitaş

Ayrıca Concorde Meydanının tam ortasında bir adet Dikili Taş bulunur. Fransız İhtilali sırasında giyotinler ve idam sehpaları bu alanda kurulmuş, aydınlanmaya karşı gelen Fransızlar burada idam edilmiştir.

Ancak yaklaşık 50 yıl sonra Concorde Meydanının böyle kötü bir olay ile anılmaması için bir tapınaktan 20 metre uzunluğunda dikilitaş getirilerek buraya dikilmiştir. Sonrasında ise meydanın muhtelif bölgelerine fıskiyeler, havuzlar, çeşmeler ve ünlü Fransızların heykelleri konulmuştur.

11. Disneyland Tema Park

Paris’te gezilecek en popüler yerler listesinde son durağımız Disneyland. Sadece küçük yaştaki ziyaretçiler için değil büyükler için de macera dolu ve sizi çocukluğunuza götürecek Disneyland Paris gezisinden de bahsederek yazımızı sonlandıralım.

Paris Disneyland Tema Park
Paris Disneyland Tema Park

Asıl adı Euro Disney Resort olan Disneyland, Paris’in doğu bölümünde Marne La Valle‘de bulunuyor. Eğlenceye doyamayacağınız Disneyland’a Paris’in merkezinden Metro kullanarak gelebileceğiniz gibi düzenlenen Disneyland tur servisleriyle de gelebilirsiniz.

Paris’te bulunan Disneyland 1992 yılında dünyanın üçüncü Disneyland Eğlence Merkezi olarak açılmıştır. İlki Amerika California‘da bulunan Disneyland’ın ikincisi ise Japonya‘nın başkenti Tokyo‘da açılmıştır. Tokyo’dan sonra da Paris’te Disneyland Tema Park hizmete girmiştir.

Disneyland Bileti
Paris Disneyland Bileti

Disneyland biletlerini gişelerden satın alabileceğiniz gibi online olarak internette https://www.disneylandparis.com/en-us/ adlı site üzerinden de kredi kartınız ile güvenli alışveriş yöntemleri kullanarak satın alabilirsiniz.

Paris Disneyland Biletleri ise günlük giriş, farklı günlerde giriş, FastPass beklemeden giriş, Shuttle (+Servis) dahil giriş veya Disneyland anlaşmalı otellerde kalan ziyaretçiler için giriş şeklinde satıldığından fiyatlar değişkenlik gösteriyor.

Disneyland Bilet Ücretleri yetişkinler için 105$ ve 3-11 yaş çocuklar için 96$’dan satışa sunuluyor.

Paris’te gezilecek en popüler yerler listesinin sonuna geldik. Ancak Paris yazdıklarımızdan ibaret değil. Bu listedeki yerleri gezdikten sonra Haussmann dehası Paris sokaklarına girip kaybolun. Çünkü bir şehri en iyi keşfetme yöntemi o şehirde kaybolmaktır.

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Pınar yelken dedi ki:

  Geçtiğimiz yıl rüya gibi bir Paris turu yaptık. 5 gün yetmedi bu sene tekrar gidip 10 gün kalıp gezmediğim yerleri de gezicem. Yazdığınız mutlaka Paris’te gezilmesi gereken yerler listesini bire bir gezmeyi düşünüyorum.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Size katılmamak elde değil. İnsan Paris’te 3 gün boyunca gezse 5gün istiyor. 5gün gezse 10 gün istiyor. Yetmiyor zaman maalesef. Bu nedenle Paris’te gezilecek yerler listesi önemli hale geliyor. Kısa zamanda dolu dolu Paris’i gezmek isteyenler için reçete gibi.

 2. Pınar Yelkenci dedi ki:

  Geçtiğimiz yıl rüya gibi bir Paris turu yaptık. 5 gün yetmedi bu sene tekrar gidip 10 gün kalıp gezmesinin yerleri de gezicem. Yazdığınız mutlaka Paris’te gezilmesi gereken yerler listesini bire bir gezmeyi düşünüyorum.