Yurt Dışında Telefon Kullanımı

Yurt dışında mobil telefonu kullanmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler nelerdir? Ülkenizden uzakta olduğunuzda telefon ile konuşabilmek için en uygun tarifeler, yurtdışında telefondan internete girmek için yapılacak ayarlar gibi güncel soruları cevapladık. Yabancı ülkede kullan at telefon hatları nasıl alınır?

Yurt Dışında Telefon Kullanımı
4.8/5 - (102 votes)

Yurt Dışında Telefon Kullanımı

Tatil, iş veya gezi amaçlı seyahatlerde yurt dışı telefon görüşmelerini ve interneti kullanmak, geçmişte çok zor bir işti. Günümüzde ise çocuklar bile kolayca yapabilir hale geldi.

Mobil şebeke operatörlerinin yapmış olduğu altyapı düzenlemeleri ve teknolojik iyileştirmeler sonucu günümüzde saniyeler içerisinde telefonunuzu yurt dışında kullanıma hazır hale getirebiliyorsunuz.

Cep telefonu ile ilgili tüm bu işlemler, yurt dışında bulunduğunuz süre boyunca hayati öneme sahiptir. Yabancı ülkede telefon kullanımı çok hassas bir konu olduğu için yazımızda açıklayıcı, güncel ve tatmin edici bilgilere yer vereceğiz.

Yurt Dışında Telefon ile Konuşma

Yurt dışında telefon iletişimi denince, cep telefonu ile yapacağınız konuşma, sms ve 3.5G (H+), 4.5G (LTE) yada 5G üzerinden kullanacağınız mobil internet servisleri akla geliyor. Türkiye’de mobil telefon altyapı ve servislerini bilindiği üzere 3 farklı GSM şirketi gerçekleştirmektedir. Bunlar Turkcell, Türk Telekom (eski adı Avea) ve Vodafone mobil iletişim operatörleridir.

Yurt dışında cep telefonu ile nasıl konuşurum? yada
Yurt dışında internete girmek için hangi ayarlar yapılır?

Tüm Avrupa Ülkelerinde Geçerli Telefon Hattı

Sosyal medya hesaplarımız kanalıyla Almanya, Hollanda, Fransa, İspanya gibi Avrupa’da bulunan ülkelerin tamamında geçerli hat hangisi? şeklinde sorular soran takipçilerimiz oldu. Onlarla bu soruyu yüz yüze cevapladık. Ancak sıkça merak edilen bir konu olduğunu düşünerek bu konuda bir başlık açma gereği duyduk.

Avrupa’da Geçerli Telefon Hattı Hangisi?

Türkiye’de kullanmış olduğunuz tüm operatörlerin Avrupa ülkelerindeki GSM operatörleri ile roaming (dolaşım) anlaşması bulunduğu için kapı kapı geçerli hat aramanın açıkçası yersiz olduğunu düşünenlerdenim.

Türkiye’de kullandığınız operatörün yurt dışı konuşma veya internet paket fiyatları sizin için pahalı geldiyse başka bir yerli operatörü araştırabilirsiniz. Eğer Türkiye’deki operatörler aklınıza yatmaz ise Vodafone ve Orange gibi Avrupa Mobil Telefon Operatörlerinin “kullan at sim kartlarını” kullanmanızı öneririm.

Avrupa Birliği ülkelerinde satın alacağınız geçerli bir telefon hattı ile tüm AB ülkelerinde görüşme yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu hatlar ile tüm Avrupa ülkelerinde internet kullanabilirsiniz. Yani Avrupa ülkeleri arasında seyahat ederken ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

İspanya seyahatim esnasında Turkcell yurt dışı tarifesinin azizliğine uğrayınca Sevilla‘da kullan at Orange telefon hattı satın aldım. İçerisinde 1 ay geçerli 10 Gb internet paketi tanımlı olan bu hatta sesli konuşma veya SMS gönderimi yapılamıyor. İspanya ülke sınırlarında geçerli olan Orange telefon hattı ile aynı zamanda tüm AB ülkelerinde kullanabiliyorsunuz.

Ancak bu telefon hattının fiyatı 10€ gibi komik bir rakamdı. Whatsapp, Facetime (Iphone telefonlar için) yada Hangouts (Android telefonlar için) gibi uygulamalar ile internet üzerinden sesli ve görüntülü konuşulabiliyor zaten. Aslında konuşma paketine veya SMS gönderimine çok ihtiyacım da olmadı.

Orta ve Batı Avrupa dışında İngiltere, İrlanda, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Moldova, Bosna Hersek veya Slovenya gibi ülkelerde tavsiye edebileceğim daha doğrusu “..şudur!” diyebileceğim bir hat yok. İniş yaptığınız tüm havalimanlarında mobil kullan at telefon hattı satın alabilirsiniz.

Yurt Dışı Telefonlarla İlgili Merak Edilen Sorular

Yurt dışına çıkıyorum, cep telefonu hattımı yurt dışında nasıl kullanabilirim? sorusundan yola çıkarak yapmanız gerekenleri adım adım soru-cevap şeklinde yazalım.

Roaming (Uluslararası Dolaşım) Servisi Nedir?

Ülkeniz sınırları içerisinde iletişim lisansı bulunan mobil telefon hattınızın yurt dışındaki yabancı şirketlerin iletişim ağına katılarak size hizmet verebilmesi için gerekli izindir. Siz cep telefonu hattınızda Uluslararası Dolaşım İznini açmadığınız sürece ülkeniz sınırları dışında bu hat üzerinden hiç bir şekilde iletişim sağlanmayacaktır. Bu nedenle sorun yaşamamak için yurt dışına çıkmadan önce Roaming Servisinin mutlaka aktif edilmesi gerekmektedir.

Yurt dışında Cep Telefonu Konuşma Ücretleri Ne Kadar?

Bu sorunun cevabı her bir GSM operatörüne hatta her ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Yurt dışında konuşma ücretleri Türkiye’deki tarifelere göre biraz daha pahalıdır. Yurt dışında telefon ses ve internet tarifelerine aşağıda genişçe yer vereceğiz.

Yurt dışındayken Hattımı Yurt dışına Nasıl Açabilirim?

Tavsiyemiz her ne kadar ülkemizden çıkmadan hattınızı uluslararası dolaşım olan roaminge açmanız yönünde olsa da, diyelimki unuttunuz bu işlemi ve yurtdışında aklınıza geldi. Sorun yok. İnternet erişimi olan bir yerden, yada yurtdışında bir wifi internet paylaşım noktasından telefonunuzla internete girin. Bağlı olduğunuz operatörün uygulaması veya internet sitesi üzerinden online işlemler menüsü altında bulunan Roaming – Yurtdışı işlemler menüsünden kolaylıkla aktive edebilirsiniz. Ayrıca Turkcell’e özel BİP uygulaması üzerinden yurtdışında bile kendi müşteri hizmetlerinize ulaşarak hattınızı yurtdışı servislere açtırabilirsiniz.

Yurt Dışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler adlı blog yazımızı okudunuz mu?
Yurt Dışına Çıkarken Bavulda Olması Gerekenler listesine mutlaka göz atın.
Tax Free Para İadesi Nasıl Alınır?
Koronavirüs Sonrası Değişen Seyahat Standartları

Yurt dışında telefon kullanımı
Telefonu Yurt Dışına Açtırma

Cep Telefonu Yurt Dışına Açma İşlemi

Türkiye’de kullanmakta olduğunuz cep telefonunu yurt dışında kullanabilmek için gerekli ayarları 3 adımda kolayca yapabilirsiniz.

1 • Yurt dışına çıkmadan önce kullanmakta olduğunuz GSM operatörünün İletişim Ofislerini ziyaret ederek yada Çağrı Merkezine telefonla ulaşarak hattınızın uluslararası dolaşıma açılması talimatını verin. Yada telefonunuzun arama ekranında *121# veya *150# gibi kodları tuşlayarak mobil hattınızı yurt dışı kullanıma açabilirsiniz. Mobil Hat operatörlerinin telefon uygulamaları üzerinden de hattınızı yurt dışı kullanıma açabilirsiniz.

2 • Hattınızda yurt dışı kullanımı için Roaming (Dolaşım) servisi açıldıktan sonra kullanmakta olduğunuz Mobil GSM operatörünüzün yurt dışı paketleri ve tarife ücretlerini öğrenmek üzere operatörün resmi internet sitesini ziyaret edin. Fiyat ve yurt dışı telefon tarifelerini inceledikten sonra sizin için en uygun olan pakete karar verin.
Bu konuda dilerseniz bağlı bulunduğunuz GSM operatörünün İletişim Destek Ofislerini ziyaret edebilir ve onlardan da bir teklif alabilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra sizin için “En uygun yurt dışı telefon tarifesini” satın almak için Müşteri Hizmetleri yetkilisi ile iletişim kurun. Her iki adımın da Türkiye’de iken yapılması gerekiyor.

3 • Yurt dışına seyahat ettiğiniz ülkede telefonunuzu açar açmaz kullanmakta olduğunuz Mobil Hat Operatörünüzün o ülkede anlaşmalı olduğu yabancı GSM operatörüne ait şebekeye kaydı yapılacaktır. Tarafınıza gelen bilgilendirme mesajının akabinde daha önce seçmiş olduğunuz yurt dışı telefon tarifesine göre ücretlendirilerek konuşabilecek ve internete girebileceksiniz.

Telefonum Yurt Dışına Açık mı?

Cep telefonu hattınızın yurt dışında konuşmaya ve internet kullanımına açık olup olmadığını öğrenmek için arama ekranında *121# ya da *150# tuşlayıp arama tuşuna basarak Uluslararası Dolaşım servislerini aktif hale getirebilirsiniz. Bu kodlar her operatöre göre farklı olabilir. Kullandığınız mobil operatöre ait resmi internet sitesinden, Android yada IOS uygulaması üzerinden de Roaming Ayarlarını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Turkcell ve BimCell
telefon hattınızı yurt dışı dolaşıma açmak için
*121#

Türk Telekom, Pttcell ve Vestelcell
hattınızı yurt dışı dolaşıma açmak için
*150#

Vodafone
hattınızı yurt dışı dolaşıma açmak için
*121#

Yurt Dışındayken Telefonu Yurt Dışı Kullanıma Açtırma

Uluslarası Roaming yani yurt dışında iken telefon ayarlarını aktif etmek imkansız olmasa da seyahatiniz öncesinde bu işlemleri tamamlamanızı öneriyoruz. Ancak diyelim ki bir şekilde unuttunuz veya gözden kaçtı. Türkiye’de kullandığınız mobil hattınızın yurt dışı ayarlarını yapmadan başka bir ülkeye gittiniz ve burada hattınızı kullanmak istediniz.

Bu konu hakkında şöyle bir çözüm önerisi tavsiye edebiliriz. Bulunduğunuz ülkedeki sabit hatlardan (kaldığınız otel telefonu, ankesör vs.) +90 ile başlayarak Türkiye’deki operatörünüzü arayın ve Uluslararası Dolaşım (Roaming) servisinizin aktif edilmesini talep edin. Ayrıca Müşteri hizmetlerinin size önereceği yurt dışı telefon tarifelerinden birini seçin.

Bir kaç dakika sonra telefonunuzu kapatıp tekrar açın. Telefon hattınızı yurt dışındayken uluslararası kullanıma açık şekilde anlaşmalı yurt dışı operatörden sinyal almaya başlar. Sonrasında seçtiğiniz yurt dışı tarifesine göre hattınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yurt Dışında Telefondan İnternet Kullanımı

Yurt dışı seyahat ve gezilerde telefon üzerinden internete girebilmeniz için hattınızın Roaming‘e açık olması ve cihazınızın Mobil Hücresel Veri (3G, 4G, 5G veya LTE) özelliğinin açık olması gerekir. Eğer bir yurt dışı internet paketi satın almadıysanız aman dikkat.

Çünkü internete girmeseniz bile Mobil Veri özelliğinin açık olması halinde bile yüklü bir fatura ile karşılaşabilirsiniz. Yabancı ülkede internet kullanmak istiyorsanız yurt dışına çıkmadan önce mobil operatörünüzden en uygun internet tarifesini satın almak daha akıllıca olacaktır.

Yurt dışında telefon kullanımı için tarife araştırırken fiyatının ucuz olmasına, dakika ve megabayt limitlerininde kullanım amacınıza uygun olması gerekiyor. Hattınızın faturalı yada faturasız olması da yurt dışı tarifelerin fiyatlarında etkilidir.

Yurt Dışı Telefon Kullanım Limiti Nedir?

Yurt dışı cep telefonu tarifeleri satın alırken Kullanım Limiti belirlemeyi de sakın unutmayın. Bu limiti belirlerken Müşteri Hizmetleri veya İletişim Ofisi yetkililerinden yardım alabilirsiniz. Aksi takdirde yurt dışındayken telefonunuzda açık kalan bir arkaplan uygulaması yada güncelleme işlemi nedeniyle Türkiye’ye geldiğinizde dönüşü olmayan sürprizlerle karşılaşmak içten bile değil.

Yurt Dışı Telefon Tarifeleri

Türkiye’de kullanmakta olduğunuz cep telefonu ile yurt dışı seyahatlerinizde konuşabilmek ve internete girmek istiyorsanız GSM operatörünüzün sunduğu yurt dışı tarifelerden birini satın almanız gerekiyor.

Ancak her tarife her ülkede geçerli olmayabilir. Bu nedenle size sunulan tarifenin seyahat edeceğiniz ülke ve şehirleri kapsadığından mutlaka emin olun. Bununla ilgili operatörler internet sitelerinde ve mobil uygulamalarında gerekli açıklamaları yazarlar. Bu ayrıntıya da dikkat etmelisiniz.

En Uygun Yurt Dışı Cep Telefonu Tarifesi Hangisi?

Yurt dışına yaptığınız seyahatlerde yaşanabilecek en büyük kabus seyahat dönüşü hatalı kullanımdan kaynaklanan kabarık bir fatura olacaktır. Bu kabusu yaşamamak için “en ucuz yurt dışı telefon tarifesini” ve “en iyi yurtdışı telefon paketini” seçmek gerekiyor. Türkiye’de hizmet veren 3 Büyük Telefon Operatörü ve diğer Alt Hizmet Sağlayıcı Operatörlere ait yurt dışı telefon tarifelerini sizin için araştırdık ve tablolar halinde karşılaştırmalı olarak sunuyoruz.

Yerli mobil operatörlerin kampanya ve yurt dışı tarife paketleri içerisinden en uygun ve fiyat olarak en ucuz olanı seçmek size kalıyor. Türkiye’de faaliyet gösteren GSM operatörlerine ait yurt dışı internet paketlerini ve konuşma tarifeleri araştırıp karşılaştırdık.

TURKCELL Yurt Dışı Tarife Paketleri ve Kampanyaları

En ucuz Turkcell yurtdışı paketleri

Turkcell hatlı telefon yurtdışı kullanıma nasıl açılır?

 • Telefonunuzun arama ekranında;
  • Turkcell kullanıcıları *121# tuşlayarak,
  • Hazırkart kullanıcıları *111# tuşlayarak,
 • SMS bölümünden “ROAM” yazıp 2200‘a göndererek,
 • Turkcell Online İşlemler Menüsünden Roaming Servisler sayfası üzerinden,
 • Turkcell Mobil uygulaması üzerinden,
 • 0532 532 00 00 Turkcell Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.

Yurt dışında Turkcell hat yurt dışına nasıl açılır?

Turkcell’in en çok kullanılan Güncel Yurt dışı Konuşma Paketleri ve En Ucuz Turkcell Yurt dışı İnternet Tarifeleri:

Turkcell Faturalı Hat Yurt Dışı Konuşma TarifeleriÜcret
• Turkcell Tarifen Yurt Dışında Geçerli-1 (26 ülke)49.90 ₺/Gün
• Turkcell Tarifen Yurt Dışında Geçerli-2 (38 ülke)59.90 ₺/Gün
• Turkcell Tarifen Yurt Dışında Geçerli-3 (21 ülke)79.90 ₺/Gün
• Kurumsal Tarifen Yurt Dışında Geçerli110.90 ₺/Gün
• Turkcell Akıllı Yurt Dışı Tarifesi 1. Grup (25 Dk)60.00 ₺
• Turkcell Akıllı Yurt Dışı Tarifesi 2. Grup (25 Dk)90.00 ₺
• Standart Dünya Tarifesi8.90 ₺/Dk
• Kopilot Yurt Dışı Paketi (30 Mb)20.00 ₺
• Turkcell Albaraka Hac Umre Paketi (100 Mb + 150Dk)59.65 ₺/Ay
• Yurt Dışı Uzaklar 30 Dakika85.94 ₺/Ay
• Yurt Dışı Avantaj 180 Dakika151.66 ₺/Ay
• Yurt Dışı Avantaj 100 Dakika180.98 ₺/Ay
• Yurt Dışı Avantaj 300 Dakika227.49 ₺/Ay
• Yurt Dışı SMS 100 Paketi35.39 ₺/Ay
Turkcell Yurt Dışı Yalın İnternet Paketleri
• Akıllı Yurt Dışı Dünyası 1. Grup (100 Mb)60.00 ₺
• Akıllı Yurt Dışı Dünyası 2. Grup (100 Mb)90.00 ₺
• Yurt Dışı Avantaj İnternet 120 MB89.99 ₺/Ay
• Yurt Dışı Uzaklar İnternet 60 MB120.32 ₺/Ay
Turkcell Tablet ve Bilgisayarda Tarifen Yurt Dışında Geçerli – 149.90 ₺/Gün
Turkcell Tablet ve Bilgisayarda Tarifen Yurt Dışında Geçerli – 259.90 ₺/Gün
• Turkcell Tablet ve Bilgisayarda Tarifen Yurt Dışında Geçerli – 379.90 ₺/Gün
Turkcell Hazırkart Faturasız Hat Yurt Dışı Konuşma Tarifeleri
• Standart Dünya Tarifesi (Hazırkart)8.90 ₺/Dk.
• Turkcell Yurt Dışı Avantaj-90 Paketi (88 ülke)80.00 ₺/90dk
• Turkcell Yurt Dışı Avantaj-180 Paketi (88 ülke)150.00 ₺/180dk
Turkcell Hazırkart Faturasız Hat Yurt Dışı İnternet Paketleri
• Yurt Dışı Uzaklar 30 Paketi (Faturasız)85.00 ₺/Ay
• Yurt Dışı Uzaklar 100 Paketi (Faturasız)179.00 ₺/Ay
• Yurt Dışı Uzaklar 180 Paketi (Faturasız)150.00 ₺/Ay
• Turkcell Yurt Dışı SMS-100 paketi (88 ülke)(100 SMS)35.00 ₺/Ay
Turkcell Yurt Dışı Tarife ve Paketler Tablosu

Ayrıntılı bilgi için Turkcell Online

https://www.turkcell.com.tr/kurumsal/paket-ve-tarifeler/yurt-disinda-kullanim

Türk Telekom Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

En Uygun Turk Telekom Yurt Dışı Tarifeleri

Türk Telekom telefon hattı yurt dışı servisi nasıl etkinleştirilir?

 • Telefonunuzun arama ekranında *150# tuşlayarak,
 • SMS bölümünden “AC” yazıp 5555‘e göndererek,
 • TT Online İşlemler Menüsünden Roaming Servisler sayfası üzerinden,
 • Türk Telekom Mobil uygulaması üzerinden,
 • 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.

Yurt dışındayken Türk Telekom telefon yurt dışı dolaşım özelliği nasıl açılır?

Birkaç yıl öncesinde Avea olarak bilinen ve daha sonra Türk Telekom A.Ş. ailesine katılarak Türkiye’nin yeni Mobil Operatörü olan Türk Telekom Yurt Dışı Tarifeleri ve Kampanyaları.

Türk Telekom Faturalı Hat Yurt Dışı Konuşma TarifeleriÜcret
• Türk Telekom Tarifen Yurt Dışında (80 ülke)39.78 ₺/Gün
Türk Telekom Yurt Dışı Aylık 30 Dk.29.58 ₺/Ay
• Türk Telekom Yurt Dışı Aylık 90 Dk.56.10 ₺/Ay
• Türk Telekom Yurt Dışı Aylık 120 Dk.66.29 ₺/Ay
• Türk Telekom Yurt Dışı Bütün Dünya Aylık 60 Dk.60.18 ₺/Ay
• Türk Telekom Yurt Dışı Aylık Sadece Aranma6.12 ₺/Ay
Türk Telekom Faturalı Hat Yurt Dışı İnternet Paketleri
• Türk Telekom Yurt Dışı Haftalık 1 Gb (34 ülke)45.90 ₺/Hafta
• Türk Telekom Yurt Dışı 500 Mb. İnternet (faz-1 ülkeler)25.90 ₺/Hafta
• Türk Telekom Yurt Dışı Aylık Bütün Dünya İnternet (50 Mb)127.49 ₺/Ay
Türk Telekom Faturasız Hat Yurt Dışı İnternet Paketleri
• Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı 1 Gb. Haftalık İnternet Paketi (34 ülke)46.00 ₺/Hafta
• Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı Haftalık 500 Mb İnternet Paketi (34 ülke)26.00 ₺/Hafta
• Türk TelekomFaturasız Yurt Dışı Aylık 50 Mb129.00 ₺/Ay
Türk Telekom Faturasız Hat Yurt Dışı İnternet Paketleri
• Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı Aylık 30 Dk. (faz-1 ülkeler)30.00 ₺/Ay
• Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı Aylık 90 Dk. (faz-1 ülkeler)59.00 ₺/Ay
• Türk Telekom Faturasız Tüm Dünya Paketi 60 Dk.62.00 ₺/Ay
Türk Telekom Güncel Yurt Dışı Tarifeleri Tablosu

Ayrıntılı bilgi için Türk Telekom

https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/Sayfalar/Tarifeler-Faturali.aspx?Kampanya=72

Vodafone Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

en ucuz vodafone yurt dışı tarifeleri

Vodafone hattı yurt dışı açma işlemi nasıl yapılır?

 • Telefonunuzun arama ekranında *121# tuşlayarak,
 • SMS bölümünden “ROAM AC” yazıp 7048‘e göndererek,
 • Online İşlemler Menüsünden Roaming Servisler sayfası üzerinden,
 • Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden,
 • 0850 542 0 542 Vodafone Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.

Yurt dışında iken Vodafone hat yurt dışı dolaşım özelliği nasıl açılır?

Yurt dışı seyahatlerde kullanılabilecek Vodafone Yurt Dışı paketleri, tarife ücretleri ile yurt dışı internet megabayt ücretleri faturalı ve faturasız hat sahipleri için şu şekilde.

Vodafone Faturalı – Faturasız Hat Yurt Dışı Red TarifeleriÜcret
• Vodafone Red Her Şey Dahil Pasaport Tarifesi49,90 ₺/Gün
• Vodafone Red Her Şey Dahil Pasaport Dünya Tarifesi59.90 ₺/Gün
• Vodafone Günlük Pasaport Tarifesi (30dk. 100Mb. 30sms)32,90 ₺/Gün
• Vodafone Dünya Paketi 60dk76.50 ₺/Ay
Vodafone Dünya Paketi 120dk90.00 ₺/Ay
• Vodafone Avrupa, Amerika, Rusya 30 dk40.80 ₺/Ay
• Vodafone Avrupa, Amerika, Rusya 60 dk45.90 ₺/Ay
• Vodafone Avrupa, Amerika, Rusya 120 dk55.00 ₺/Ay
• Vodafone Faturasız Hat İnternet Aylık 25 Mb.75.00 ₺/Ay
Vodafone Güncel Yurtdışı Tarife ve Paketleri

Ayrıntılı bilgi için Vodafone

https://www.vodafone.com.tr/Red/yurtdisinda-kullanim.php

Pttcell Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

En ucuz Pttcell yurtdışı paket ve tarifeleri.

Pttcell hatlı telefon yurtdışı aramaya nasıl açılır?

 • Telefonunuzun arama ekranında *150# tuşlayarak,
 • SMS bölümünden “AC” yazıp 5555‘e göndererek,
 • Online İşlemler Menüsünden Roaming Servisler sayfası üzerinden,
 • 444 6 788 Pttcell Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.

Yurt dışında Pttcell hattın yurt dışı dolaşım özelliği nasıl açılır?

Bu işlemden sonra size göre en uygun Pttcell Yurt dışı tarife ve paketlerinden birini seçmeniz yeterli olacaktır.

Pttcell Faturalı Hat Yurt Dışı TarifeleriÜcret
• Pttcell Faturalı Aylık Umre Paketi 300 Dk.Konuşma Paketi60.18 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık S.Arabistan 500 Dk.Konuşma Paketi86.69 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık KKTC Paketi 60 Dk.Konuşma Paketi40.80 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Haftalık 1 Gb İnternet Paketi (34 ülke)45.90 ₺/Hafta
• Pttcell Faturalı Aylık 1 Gb İnternet Paketi (14 ülke)19.00 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık 20 Mb İnternet Paketi (34 ülke)19.38 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık 50 Mb İnternet Paketi (34 ülke)45.90 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık 200 Mb İnternet Paketi (34 ülke)152.99 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık Bütün Dünya 50 Mb. İnternet Paketi (tüm ülkeler)127.90 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık 15 SMS (86 ülke)10.20 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık Aranma Paketi6.12 ₺/Ay
Pttcell Faturasız Hat Yurt Dışı Tarifeleri
• Pttcell Faturasız Günlük Yurt Dışı Karma Paketi (50dk – 50sms – 250mb) (85 ülke)19,90 ₺/Gün
Pttcell Yurtdışı Tarife ve Paketler Tablosu

Ayrıntılı bilgi için Pttcell

http://www.pttcell.com.tr/yurt-disi-hizmetleri

BİMcell Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

En ucuz Bimcell yurtdışı tarifeleri

Bim Mağazaları tarafından kurulan BİMcell hatlı telefonlardan yurt dışı seyahatleriniz esnasında arama yapmak veya internete girebilmek amacıyla yurt dışına çıkmadan önce Uluslararası Dolaşıma açmanız gerekir.

Bimcell hatlı telefon yurtdışı aramaya nasıl açılır?

 • Telefonunuzun arama ekranında *121# tuşlayarak,
 • SMS bölümünden “ACIKDOLASIM” yazıp 4451’e göndererek,
 • Bimcell Online İşlemler Menüsünden Yurtdışı Servisler sayfası üzerinden,
 • 444 4 552 Bimcell Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.

Yabancı bir ülkede BİMcell hattımı yurt dışı dolaşıma nasıl açarım?

Size en uygun BİMcell Yurt Dışı Konuşma ve İnternet Paketini aşağıdaki tablodan seçebilirsiniz.

BİMcell Faturasız Hat Yurt Dışı TarifeleriÜcret
• BİMcell Aylık 90 Dakika Yurt Dışı Konuşma Paketi (49 ülke)55.00 ₺/Ay
• BİMcell Aylık 60 Dakika Bütün Dünya Yurt Dışı Konuşma Paketi (tüm ülkeler)59.00 ₺/Ay
BİMcell Yurt Dışı İnternet Ücretleri
• BİMcell Haftalık 1 Gb İnternet Paketi45.00 ₺/Hafta
Bimcell Yurtdışı Tarifeleri

Ayrıntılı bilgi için BİMcell

https://www.bimcell.com.tr/Content/218/yurt-disi.aspx

Vestelcell Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

Vestelcell Logo görseli

Vestel AŞ tarafından kurulan ve Türkiye’nin en yeni GSM operatörü Vestelcell hatlı telefonlardan yurt dışı seyahatleriniz esnasında arama yapmak veya internete girebilmek amacıyla yurt dışına çıkmadan önce Uluslararası Roaming’e açmanız gerekir.

Vestelcell telefon yurtdışı aramaya nasıl açılır?

 • Telefonunuzun arama ekranında *150# tuşlayarak,
 • SMS bölümünden “AC” yazıp 5555‘e göndererek,
 • Vestelcell İnternet sitesinde Yurtdışı Ayarlar sayfası üzerinden,
 • 444 6 888 Vestel Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.

Başka bir ülkede Vestelcell hattımı yurt dışı dolaşıma nasıl açarım?

Size en uygun Vestelcell Yurt Dışı Konuşma ve İnternet Paketlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Vestelcell Faturalı – Faturasız Hat Yurt Dışı TarifeleriÜcret
• Vestelcell Aylık 30 Dakika Yurt Dışı Konuşma Paketi29.58 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 60 Dakika Bütün Dünya Konuşma Paketi60.18 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 120 Dakika Yurt Dışı Konuşma Paketi66.29 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 60 Dakika KKTC Konuşma Paketi40.80 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 150 Dakika Umre/Hac Konuşma Paketi29.58 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 300 Dakika Umre/Hac Konuşma Paketi60.18 ₺/Ay
• Vestelcell Tarifen Yurt Dışında Konuşma Paketi39.78 ₺/Gün
• Vestelcell Haftalık 15 SMS Yurt Dışı10.20 ₺/Hafta
• Vestelcell Aylık 60 Dakika Yurt Dışı Aranma Paketi6.12 ₺/Ay
Vestelcell Yurt Dışı İnternet Paket Ücretleri
• Vestelcell Haftalık 500 Mb İnternet Paketi25.50 ₺/Hafta
• Vestelcell Haftalık 1 Gb İnternet Paketi45.90 ₺/Hafta
• Vestelcell Aylık 50 Mb Bütün Dünya İnternet Paketi127.49 ₺/Ay
Vestelcell Yurtdışı Tarife ve Paketleri

Ayrıntılı bilgi için Vestelcell

https://www.vestelcell.com.tr/yurtdisi-paketler

Diğer GSM Operatörlerinin Yurt Dışı Tarife ve Paketleri

Türkiye’de hizmet veren diğer alt GSM operatörlerinin yurt dışı fiyat tarifelerini resmi internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Çokça sorulan en ucuz Avea konuşma paketleri ve avea faturasız paketler gibi sorularınız için Türk Telekom resmi internet sitesini ziyaret ediniz. Avantajlı yurt dışı telefon tarifeleri belirlemek için yukarıdaki 6 adet GSM operatörünün yurtdışı paketlerini inceleyiniz.

Yabancı Bir Ülkeden Başka Bir Ülkedeki Numara Nasıl Aranır?

Türkiye dışında bir ülkeye gittiğinizde orada kendi ülkenizi yada bulunduğunuz ülkeden farklı herhangi bir ülkeyi aramak isterseniz telefon numarasını 14 haneli olarak şu formatta tuşlamalısınız:

00 + Ülke Kodu + Telefon Numarası

 • Örneğin Almanya’da bulunuyorsunuz ve Türkiye’yi arayacaksınız: “00 90 532 111 22 33“.
 • Yada tam tersi Türkiye’desiniz ve Almanya’da bulunan bir aboneyi arayacaksınız: “00 49 333 222 11 00“.

Yurt Dışında Telefonum Aranırsa Ücret Öder miyim?

Yabancı ülkede bulunduğunuz süre içerisinde telefonunuza dışarıdan arama gelirse ve telefonu cevaplayarak görüşme yaparsanız bu görüşme ücretlendirilir ve faturanıza yansıtılır. Dışarıdan gelen arama için ücret tarifesi ve birim süreleri her operatöre göre değişebilmektedir.

Ülke dışında aranma fiyatları için kullandığınız GSM operatörünün internet sitesini ziyaret ediniz. Yurt dışında iken eğer gelen aramayı cevaplamazsanız herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Yabancı Ülkede SMS Almak Ücretli mi?

Yurt dışında herhangi bir ülkede bulunduğunuz sırada telefonunuza SMS kısa mesajı gelirse bu hiç bir şekilde ücretlendirmez.

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Pttcell, Avea, Bimcell ve Vestelcell gibi operatörlere ait hat kullanıyorsanız yurt dışında telefonunuza gelen sms için her hangi bir ücret ödemezsiniz. Ancak siz yurt dışında başka bir numaraya SMS gönderirseniz kullandığınız yurt dışı tarifesine göre ücretlendirilirsiniz.

Türkiye’den Yurt Dışını Arama Ücreti

Türkiye sınırları içerisinde Cep telefonu veya sabit hatlı telefondan yurt dışında bir numarayı aramak istediğinizde kullanmakta olduğunuz Telefon Şirketinin yurt dışı arama tarifelerine göre ücretlendirilirsiniz.

Bu tür aramalar çift yönlü olarak ücretlendirilir. Yani hem arayan hem aranan her ikiside kendi tarifelerine göre ücretlendirilir.

Kullan – At Telefon Hatları ile Ucuza Konuşma

Kısa süreli veya uzun süreli yurt dışı seyahatlerinizde telefonla ucuza konuşabilmek için bir yöntemde Kullan-At sim kart satın alıp telefonunuzda bu hattı kullanmak olacaktır.

Yurt dışında uçaktan indiğiniz Havalimanında bulunan yabancı GSM operatörlerinin Satış Ofislerinden en uygun ve en ucuz telefon tarifesine sahip olan “Kullan At” sim kartı alıp geçici süre konuşabilir hatta internete bile girebilirsiniz.

Bu yöntemi şimdiye kadar denemedik ancak deneyenler daha ekonomik olduğunu belirtiyorlar. Konuşma paketi olarak yerli operatörlerden çok farklı fiyat sunmasalarda Kullan-At internet paketleri çok daha ucuza geliyor.

İspanya’ya gitmeden önce yurt dışı tarifesi satın almayarak, Kullan At sim card hatlarını deneyimlemiş olduk. Size tavsiyem kısa süreli veya uzun süreli yurt dışında bulunduğunuz sürelerde Kullan At telefon hatlarını kullanın. İspanya gezimizde Turkcell ile güzel bir fatura sürprizi yaşayınca böyle bir deneyimi de yaşamış olduk.

Yurt Dışında İnternet Paketi Satın Alma

Türkiye’den yurtdışına çıktığınızda yerli operatör şirketlerinin yurt dışı kullanım ücretleri sizin için çok yüksek geldiyse daha ucuz sayılabilecek bu yola başvurabilirsiniz. Ayda ortalama 10-15€ gibi bir ücrete Avrupa ülkelerinin tamamında geçerli olan kullan at hatları nereden ve nasıl alınır?

O ülkeye ait havalimanında bulunan GSM store mağazalarından kullan at hat satın alabileceğiniz gibi havalimanı ulaşım araçlarıyla geldiğiniz yabancı ülkelerin şehir merkezinde bulunan mobil hat ve telefon mağazalarından da satın alabilirsiniz.

Sizden istenecek tek belge adınıza düzenlenmiş ve o ülkeye girişte kullandığınız geçerli bir pasaport yeterli olacaktır. Yeni aldığınız sim kartı telefonunuza taktığınızda ise imei numarasının doğrulanması için sizden sms kaydı veya internet sitesinde form doldurmanızı talep edebilirler. Günü sonunda yepyeni bir geçici yurt dışı hat sahibi oluyorsunuz.

Yurt dışında hat almak işte bu kadar kolay. Hatta Türkiye’de bir hat alıp aktive olması için geçen süreden çok daha az bir sürede, anında açılıyor mobil hat.

Önemli hatırlatma; eğer yurt dışında 3 aydan fazla süre kalacaksanız sürekli kullan at telefon hatlarını kullanmanıza izin verilmez.

Yabancı Ülkede Hat Alma

İnternet paketi almak ile benzer işlemleri yaparak mobil hat satın almak mümkün yurtdışında. Sebebi satış taktiği olsa gerek ki; yurt dışında telefon hatları ile 4.5G internet paketleri ayrı tarifelerde satılıyor. Yani ikisi bir arada yurt dışı hattı alabileceğiniz gibi sadece internete girebileceğiniz Gigabyte tanımlı hatlar da satılıyor.

Bulunduğunuz ülkeye giriş yaptığınız Pasaport veya seyahat belgesi ile yurt dışında kolayca kullan at mobil hatlarıda satın alabilirsiniz. Gezmeye gittiğiniz yabancı ülkede telefon hattı bulmak bu kadar basit.

Yurt Dışında Telefon Kullanımı” adlı bu yazı en son 04.10.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Rmys
Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. V.KURT dedi ki:

  Harikaaaa bir site… Çok başarılı tebrikler….

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Vahdet bey düşünceleriniz teşekkür ederiz.

 2. Sinan Selefoğlu dedi ki:

  Almanyada hangi hat en uygun. Yurtdışı interneti bol olan tarife hangisi. Aynı zamanda tümAvrupada kullanabileceğim bir telefon önerisi varmı

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Sinan bey sorunuzun cevabı Almanya seyahat amacınıza göre değişiyor.
   Eğer Almanya’da herhangi bir eyaletinde uzun süreli turistik olmayan (90 Günden Fazla) ikamet edecekseniz size önerebileceğimiz:

   • Deutsche Telekom 15€/ay (Tüm Avrupa’da geçerli 1.5 Gigabyte İnternet + 100 Dk Konuşma Hediyesi)
   • Vodafone 10€/ay (Tüm Avrupa’da geçerli 1.5 Gigabyte İnternet + 200 Dk Konuşma Hediyesi)
   • O2 Telekom 9,95€/ay (Tüm Avrupa’da geçerli 1.5 Gigabyte İnternet + Sınırsız Konuşma Hediyesi)

   Eğer Almanya’da kısa süreli turistik veya iş amaçlı kalacaksanız aylık kullan at telefon hatlarını tavsiye ederim. Bu hatları indiğiniz Almanya havalimanlarında kolayca temin edebilirsiniz. 10-15€ aralığında fiyatları var.

 3. Yavuz dedi ki:

  Merhaba, Türkiye’den Avrupanın her ülkesine çalışan TIR şoförleri için önerebileceğiniz bir hat varmı?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Yavuz bey iş amaçlı mı sordunuz yoksa turistik amaçlı mı sordunuz? Eğer turistik gezi amacıyla sorduysanız Avrupa’nın bir ucundan diğer ucuna gide “İnterBus” yani Otobüsle Avrupa rotası bulunuyor. İnterbus Avrupa rotaları hakkında bilgi araştırabilirsiniz.