Yurt Dışı Telefon Kullanımı

Yurt dışında mobil telefonu kullanmadan önce yapılması gerekenler nelerdir? Ülkenizden uzakta olduğunuzda telefon ile konuşabilmek için en uygun tarife seçenekleri, yurtdışında telefondan internete girmek için yapılacak ayarlar gibi güncel soruları cevapladık. Yabancı ülkede kullan at telefon hatları nasıl alınır?

Yurt Dışı Telefon Kullanımı
4.7/5 - (146 votes)

Yurt Dışında Cep Telefonu Kullanmak

Tatil, iş veya gezi amaçlı seyahatlerde yurt dışı telefon görüşmelerini ve interneti kullanmak geçmişte çok zor bir işti. Günümüzde ise çocukların bile kolaylıkla yapabildiği bir hale geldi.

İçindekiler / Index

Mobil şebeke operatörlerinin yapmış olduğu altyapı düzenlemeleri ve teknolojik iyileştirmeler sonucu günümüzde saniyeler içerisinde telefonunuzu yurt dışında kullanıma hazır hale getirebiliyorsunuz.

Yurt dışı internet ve telefon işlemleri hayati öneme sahip olduğundan sorun yaşamamak adına dikkatle okumanız gerekiyor. Yabancı ülkede telefon kullanımı çok hassas bir konu olduğu için yazımızda açıklayıcı, güncel ve denenmiş gerçek bilgilere yer vereceğiz.

Yurt Dışında iken Telefon ile Konuşma

Yurt dışında telefon iletişimi denince, cep telefonu ile yapacağınız konuşma, sms ve 3.5G (H+), 4.5G (LTE) yada 5G üzerinden kullanacağınız mobil internet servisleri akla geliyor.

Türkiye’de mobil telefon altyapı ve servislerini bilindiği üzere 3 farklı Ana GSM şirketi gerçekleştirmektedir. Bunlar Turkcell, Türk Telekom (Avea) ve Vodafone mobil iletişim operatörleridir. Ayrıca Bimcell, PttCell, Vestelcell, Teknosacell gibi alt operatörlere ait hatların yurt dışında nasıl kullanılacağınada yer verdik.

Tüm Avrupa Ülkelerinde Geçerli Telefon Hattı

Sosyal medya hesaplarımız kanalıyla Almanya, Hollanda, Fransa, İspanya gibi Avrupa’da bulunan ülkelerin tamamında geçerli hat hangisi? şeklinde sorular soran takipçilerimiz oldu. Onlarla bu soruyu yüz yüze cevapladık. Ancak sıkça merak edilen bir konu olduğunu düşünerek bu konuda bir başlık açma gereği duyduk.

Tüm Avrupa’da Geçerli Telefon Hattı Hangisi?

Türkiye’de kullanmış olduğunuz tüm operatörlerin Avrupa ülkelerindeki GSM operatörleri ile roaming (dolaşım) anlaşması bulunduğu için kapı kapı geçerli hat aramanıza gerek yoktur.

Eğer Türkiye’de kullandığınız operatörün yurt dışı konuşma fiyatları veya internet paket fiyatları sizin için pahalı geldiyse başka bir yerli operatörü araştırabilirsiniz. Yinede Türkiye’deki operatörler aklınıza yatmaz ise Vodafone Yurtdışı ve Orange gibi Avrupa Mobil Telefon Operatörlere ait “kullan at sim kartları” kullanmanızı öneririm.Avrupa Birliği ülkelerinde satın alacağınız geçerli bir telefon hattı ile tüm AB ülkelerinde görüşme yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu hatlar ile tüm Avrupa ülkelerinde internet kullanabilirsiniz. Yani Avrupa ülkeleri arasında seyahat ederken ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Örneğin;
İspanya seyahatim esnasında Turkcell yurt dışı tarifesinin azizliğine uğrayınca Sevilla‘da kullan at Orange telefon hattı satın aldım. İçerisinde 1 ay geçerli ve 10 Gb internet paketi tanımlı olan bu hatta sesli konuşma veya SMS gönderimi yapılamıyor. İspanya ülke sınırlarında geçerli olan Orange telefon hattı ile aynı zamanda tüm AB ülkelerinde kullanabiliyorsunuz.

İspanya‘da satın aldığım ve aynı zamanda Portekiz‘de de kullandığım bu telefon hattının fiyatı 10€ gibi komik bir rakamdı. Yurt dışında Whatsapp, Facetime (Iphone telefonlar için) yada Hangouts (Android telefonlar için) gibi uygulamalar ile internet üzerinden sesli ve görüntülü konuşulabiliyor zaten. Zaten konuşma paketine veya SMS gönderimine çok ihtiyacım da olmadı.

Orta ve Batı Avrupa dışında İngiltere, İrlanda, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Moldova, Bosna Hersek veya Slovenya gibi ülkelerde tavsiye edebileceğim daha doğrusu “..şudur!” diyebileceğim bir hat yok. İniş yaptığınız tüm havalimanlarında mobil kullan at telefon hattı satın alabilirsiniz.

Yurt Dışı Telefonlarla İlgili Merak Edilen Sorular

Yurt dışına çıkıyorum ama cep telefonu hattımı yurt dışında nasıl kullanabilirim dediğinizi duyar gibiyim. Yapmanız gerekenleri adım adım soru-cevap şeklinde detaylı olarak açıklıyoruz.

– Yurt dışında cep telefonu ile nasıl konuşurum?
Yurt dışındayken telefon yurt dışına nasıl açtırılır?
– Yurt dışında internete girmek için hangi ayarlar yapılır?
– Başka bir ülkede telefon nasıl kaydettirilir?
– Türkiye’den çıkmadan önce yapılması gereken cep telefonu ayarları.
Yurt dışı internet kullanımına ne kadar ödenir?
– Yurt dışında hangi hat daha iyi?

Roaming (Uluslararası Dolaşım) Servisi Nedir?

Ülkeniz sınırları içerisinde iletişim lisansı bulunan mobil telefon hattınızın yurt dışındaki yabancı şirketlerin iletişim ağına katılarak size hizmet verebilmesi için gerekli izindir. Siz cep telefonu hattınızda Uluslararası Dolaşım İznini açmadığınız sürece ülkeniz sınırları dışında bu hat üzerinden hiç bir şekilde iletişim sağlanmayacaktır. Bu nedenle sorun yaşamamak için yurt dışına çıkmadan önce Roaming Servisinin mutlaka aktif edilmesi gerekmektedir.

Yurt dışında Cep Telefonu Konuşma Ücretleri Ne Kadar?

Bu sorunun cevabı her bir GSM operatörüne hatta her ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Yurt dışında konuşma ücretleri Türkiye’deki tarifelere göre biraz daha pahalıdır. Yurt dışında telefon ses ve internet tarifelerine aşağıda genişçe yer vereceğiz.

Yabancı Ülkede Hattımı Yurt dışına Nasıl Açarım?

Tavsiyemiz her ne kadar ülkemizden çıkmadan hattınızı uluslararası dolaşım olan roaminge açmanız yönünde olsa da, diyelimki unuttunuz bu işlemi ve yurtdışında aklınıza geldi. Sorun yok. İnternet erişimi olan bir yerden, yada yurtdışında bir wifi internet paylaşım noktasından telefonunuzla internete girin.

Bağlı olduğunuz operatörün uygulaması veya internet sitesi üzerinden online işlemler menüsü altında bulunan Roaming – Yurtdışı işlemler menüsünden kolaylıkla aktive edebilirsiniz. Ayrıca Turkcell’e özel BİP uygulaması üzerinden yurtdışında bile kendi müşteri hizmetlerinize ulaşarak hattınızı yurtdışı servislere açtırabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi >>

Yurt dışından getirilen telefonu BTK nasıl kayıt edilir?

Yurt dışından getireceğiniz cep telefonlarını Türkiye’de kullanabilmek için BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) sistemine kayıt etmeniz gerekiyor. E-devlet üzerinden imei numaranız ile kayıt yapabilirsiniz.

En Ucuz Yurt Dışı Telefon Hattı Hangisi?

Her ülkenin hatta her bölgenin kendine ait mobil operatörü ve farklı fiyatlandırması bulunuyor. Bu nedenle gittiğiniz ülkeye göre hizmet veren operatörleri inceleyerek en ucuz ve aynı zamanda en güvenli mobil hizmeti veren operatöre ait hattı satın almanızı tavsiye ederiz.

Yurt dışında telefon kullanımı
Telefonu Yurt Dışına Açtırma

Cep Telefonu Yurt Dışına Açma İşlemi

Türkiye’de kullanmakta olduğum cep telefonunu yurt dışına nasıl açabilirim? Kullanmakta olduğunuz hattı Türkiye dışında da sorunsuz kullanabilmek için yapılması gereken yurt dışı ayarlarını 3 adımda kolayca yapabilirsiniz.

1.Adım • Yurt dışına çıkmadan önce kullanmakta olduğunuz GSM operatörünün İletişim Ofislerini ziyaret ederek yada Çağrı Merkezine telefonla ulaşarak hattınızın uluslararası dolaşıma açılması talimatını verin.
– Yada telefonunuzun arama ekranında *121# veya *150# gibi kodları tuşlayarak mobil hattınızı yurt dışı kullanıma açabilirsiniz.
– Mobil Hat operatörlerinin telefon uygulamaları üzerinden de hattınızı yurt dışı kullanıma açabilirsiniz.

2.Adım • Hattınızda yurt dışı kullanımı için Roaming (Dolaşım) servisi açıldıktan sonra kullanmakta olduğunuz Mobil GSM operatörünüzün yurt dışı paketleri ve tarife ücretlerini öğrenmek üzere operatörün resmi internet sitesini ziyaret edin. Fiyat ve yurt dışı telefon tarifelerini inceledikten sonra sizin için en uygun olan pakete karar verin.
Bu konuda dilerseniz bağlı bulunduğunuz GSM operatörünün İletişim Destek Ofislerini ziyaret edebilir ve onlardan da bir teklif alabilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra sizin için “En uygun yurt dışı telefon tarifesini” satın almak için Müşteri Hizmetleri yetkilisi ile iletişim kurun. Her iki adımın da Türkiye’de iken yapılmasını tavsiye ediyoruz.

3.Adım • Yurt dışına seyahat ettiğiniz ülkede telefonunuzu açar açmaz kullanmakta olduğunuz Mobil Hat Operatörünüzün o ülkede anlaşmalı olduğu yabancı GSM operatörüne ait şebekeye kaydı otomatik yapılacaktır. Tarafınıza gelen bilgilendirme mesajının akabinde daha önce seçmiş olduğunuz yurt dışı telefon tarifesine göre ücretlendirilerek konuşabilecek ve internete girebileceksiniz.

Telefonum Yurt Dışına Açık mı?

Cep telefonu hattınızın yurt dışında konuşmaya ve internet kullanımına açık olup olmadığını öğrenmek için arama ekranında *121# ya da *150# tuşlayıp arama tuşuna basarak Uluslararası Dolaşım servislerini aktif hale getirebilirsiniz. Bu kodlar her operatöre göre farklı olabilir. Kullandığınız mobil operatöre ait resmi internet sitesinden, Android yada IOS uygulaması üzerinden de Roaming Ayarlarını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Turkcell ve BimCell
telefon hattınızı yurt dışı dolaşıma açmak için
*121#

Türk Telekom, Pttcell ve Vestelcell
hattınızı yurt dışı dolaşıma açmak için
*150#

Vodafone
hattınızı yurt dışı dolaşıma açmak için
*121#

Yurt Dışındayken Telefonu Yurt Dışı Kullanıma Açtırma

Uluslarası Roaming yani yurt dışında iken telefon ayarlarını aktif etmek imkansız olmasa da seyahatinizden önce bu işlemleri tamamlamanızı öneriyoruz. Ancak diyelim ki bir şekilde unuttunuz veya gözden kaçtı. Türkiye’de kullandığınız mobil hattınızın yurt dışı ayarlarını yapmadan başka bir ülkeye gittiniz ve burada hattınızı kullanmak istediniz.

Bu konu hakkında şöyle bir çözüm önerisi tavsiye edebiliriz. Bulunduğunuz ülkedeki sabit hatlardan (kaldığınız otel telefonu, ankesör vs.) +90 ile başlayarak Türkiye’deki operatörünüzü arayın ve Uluslararası Dolaşım (Roaming) servisinizin aktif edilmesini talep edin. Ayrıca Müşteri hizmetlerinin size önereceği yurt dışı telefon tarifelerinden birini seçin.

Bir kaç dakika sonra telefonunuzu kapatıp tekrar açın. Telefon hattınızı yurt dışındayken uluslararası kullanıma açık şekilde anlaşmalı yurt dışı operatörden sinyal almaya başlar. Sonrasında seçtiğiniz yurt dışı tarifesine göre hattınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise gittiğiniz yabancı ülkede kaldığınız otelin wi-fi internetine telefonunuz ile bağlanarak mobil operatörünüze ait uygulama üzerinden yurt dışı dolaşıma açabilirsiniz. Bunun yanısıra mobil operatörünüzün internet sitesinde bulunan online işlemler menüsünde de hattınızın roaming özelliğini aktif edebilirsiniz.Yurt Dışında Telefondan İnternet Kullanımı

Yurt dışı seyahat ve gezilerde telefon üzerinden internete girebilmeniz için hattınızın Roaming‘e açık olması ve cihazınızın Mobil Hücresel Veri (3G, 4G, 5G veya LTE) özelliğinin açık olması gerekir. Eğer bir yurt dışı internet paketi satın almadıysanız aman dikkat.

Çünkü internete girmeseniz bile Mobil Veri özelliğinin açık olması halinde bile yüklü bir fatura ile karşılaşabilirsiniz. Yabancı ülkede internet kullanmak istiyorsanız yurt dışına çıkmadan önce mobil operatörünüzden en uygun yurtdışı internet tarifesi satın almak daha akıllıca olacaktır.

Yurt dışında telefon kullanımı için tarife araştırırken fiyatının ucuz olmasının yanısıra dakika ve megabayt limitlerininde kullanım amacınıza uygun olması gerekiyor. Hattınızın faturalı yada faturasız olması da yurt dışı tarifelerin fiyatlarında etkilidir.

Yurt Dışı Telefon Kullanım Limiti Nedir?

Yurt dışı cep telefonu tarifeleri satın alırken Kullanım Limiti belirlemeyi de sakın unutmayın. Bu limiti belirlerken Müşteri Hizmetleri veya İletişim Ofisi yetkililerinden destek alabilirsiniz. Aksi takdirde yurt dışındayken telefonunuzda açık kalan bir arkaplan uygulaması yada güncelleme işlemi nedeniyle Türkiye’ye geldiğinizde dönüşü olmayan sürpriz fatura ile karşılaşmak içten bile değil.

Yurt Dışı Telefon Tarifeleri

Türkiye’de kullanmakta olduğunuz cep telefonu ile yurt dışı seyahatlerinizde konuşabilmek ve internete girmek istiyorsanız GSM operatörünüzün sunduğu yurt dışı tarifelerden birini satın almanız gerekiyor.

Ancak her tarife her ülkede geçerli olmayabilir. Bu nedenle size sunulan tarifenin seyahat edeceğiniz ülke ve şehirleri kapsadığından mutlaka emin olun. Bununla ilgili operatörler internet sitelerinde ve mobil uygulamalarında gerekli açıklamaları yazarlar. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın.En Uygun Yurt Dışı Cep Telefonu Tarifesi Hangisi?

Yurt dışına yaptığınız seyahatlerde yaşanabilecek en büyük kabus seyahat dönüşü hatalı kullanımdan kaynaklanan kabarık bir fatura olacaktır. Bu kabusu yaşamamak için “en ucuz yurt dışı telefon tarifesini” ve “en iyi yurtdışı telefon paketini” seçmek gerekiyor.

Türkiye’de hizmet veren 3 Büyük Telefon Operatörü ve diğer Alt Hizmet Sağlayıcı Operatörlere ait yurt dışı telefon tarifelerini sizin için araştırdık ve tablolar halinde karşılaştırmalı olarak sunuyoruz.

TURKCELL Yurt Dışı Tarife Paketleri ve Kampanyaları

En ucuz Turkcell yurtdışı paketleri

Turkcell hatlı telefon yurtdışı kullanıma nasıl açılır?
Telefonunuzun arama ekranında;
– Turkcell kullanıcıları *121# tuşlayarak,
– Hazırkart kullanıcıları *111# tuşlayarak,
– SMS bölümünden “ROAM” yazıp 2200‘a göndererek,
– Turkcell Online İşlemler Menüsünden Roaming Servisler sayfası üzerinden,
– Turkcell Mobil uygulaması üzerinden,
0532 532 00 00 Turkcell Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.


Yurt dışında Turkcell hat yurt dışına nasıl açılır?

Turkcell’in en çok kullanılan Güncel Yurt dışı Konuşma Paketleri ve En Ucuz Turkcell Yurt dışı İnternet Tarifeleri:

Turkcell Faturalı Hat Yurt Dışı Konuşma TarifeleriÜcret
• Turkcell Tarifen Yurt Dışında Geçerli-1 (26 ülke)49.90 ₺/Gün
• Turkcell Tarifen Yurt Dışında Geçerli-2 (38 ülke)59.90 ₺/Gün
• Turkcell Tarifen Yurt Dışında Geçerli-3 (21 ülke)79.90 ₺/Gün
• Kurumsal Tarifen Yurt Dışında Geçerli110.90 ₺/Gün
• Turkcell Akıllı Yurt Dışı Tarifesi 1. Grup (25 Dk)60.00 ₺
• Turkcell Akıllı Yurt Dışı Tarifesi 2. Grup (25 Dk)90.00 ₺
• Standart Dünya Tarifesi8.90 ₺/Dk
• Kopilot Yurt Dışı Paketi (30 Mb)20.00 ₺
• Turkcell Albaraka Hac Umre Paketi (100 Mb + 150Dk)59.65 ₺/Ay
• Yurt Dışı Uzaklar 30 Dakika85.94 ₺/Ay
• Yurt Dışı Avantaj 180 Dakika151.66 ₺/Ay
• Yurt Dışı Avantaj 100 Dakika180.98 ₺/Ay
• Yurt Dışı Avantaj 300 Dakika227.49 ₺/Ay
• Yurt Dışı SMS 100 Paketi35.39 ₺/Ay
Turkcell Yurt Dışı Yalın İnternet Paketleri
• Akıllı Yurt Dışı Dünyası 1. Grup (100 Mb)60.00 ₺
• Akıllı Yurt Dışı Dünyası 2. Grup (100 Mb)90.00 ₺
• Yurt Dışı Avantaj İnternet 120 MB89.99 ₺/Ay
• Yurt Dışı Uzaklar İnternet 60 MB120.32 ₺/Ay
Turkcell Tablet ve Bilgisayarda Tarifen Yurt Dışında Geçerli – 149.90 ₺/Gün
Turkcell Tablet ve Bilgisayarda Tarifen Yurt Dışında Geçerli – 259.90 ₺/Gün
• Turkcell Tablet ve Bilgisayarda Tarifen Yurt Dışında Geçerli – 379.90 ₺/Gün
Turkcell Hazırkart Faturasız Hat Yurt Dışı Konuşma Tarifeleri
• Standart Dünya Tarifesi (Hazırkart)8.90 ₺/Dk.
• Turkcell Yurt Dışı Avantaj-90 Paketi (88 ülke)80.00 ₺/90dk
• Turkcell Yurt Dışı Avantaj-180 Paketi (88 ülke)150.00 ₺/180dk
Turkcell Hazırkart Faturasız Hat Yurt Dışı İnternet Paketleri
• Yurt Dışı Uzaklar 30 Paketi (Faturasız)85.00 ₺/Ay
• Yurt Dışı Uzaklar 100 Paketi (Faturasız)179.00 ₺/Ay
• Yurt Dışı Uzaklar 180 Paketi (Faturasız)150.00 ₺/Ay
• Turkcell Yurt Dışı SMS-100 paketi (88 ülke)(100 SMS)35.00 ₺/Ay
Turkcell Yurt Dışı Tarife ve Paketler Tablosu

Ayrıntılı bilgi için Turkcell Online

https://www.turkcell.com.tr/kurumsal/paket-ve-tarifeler/yurt-disinda-kullanim

Türk Telekom Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

En Uygun Turk Telekom Yurt Dışı Tarifeleri

Türk Telekom telefon hattı yurt dışı servisi nasıl etkinleştirilir?
Telefonunuzun arama ekranında *150# tuşlayarak,
SMS bölümünden “AC” yazıp 5555‘e göndererek,
TT Online İşlemler Menüsünden Roaming Servisler sayfası üzerinden,
Türk Telekom Mobil uygulaması üzerinden,
444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.


Yurt dışındayken Türk Telekom telefon yurt dışı dolaşım özelliği nasıl açılır?

Birkaç yıl öncesinde Avea olarak bilinen ve daha sonra Türk Telekom A.Ş. ailesine katılarak Türkiye’nin yeni Mobil Operatörü olan Türk Telekom Yurt Dışı Tarifeleri ve Kampanyaları.

Türk Telekom Faturalı Hat Yurt Dışı Konuşma TarifeleriÜcret
• Türk Telekom Tarifen Yurt Dışında (80 ülke)39.78 ₺/Gün
Türk Telekom Yurt Dışı Aylık 30 Dk.29.58 ₺/Ay
• Türk Telekom Yurt Dışı Aylık 90 Dk.56.10 ₺/Ay
• Türk Telekom Yurt Dışı Aylık 120 Dk.66.29 ₺/Ay
• Türk Telekom Yurt Dışı Bütün Dünya Aylık 60 Dk.60.18 ₺/Ay
• Türk Telekom Yurt Dışı Aylık Sadece Aranma6.12 ₺/Ay
Türk Telekom Faturalı Hat Yurt Dışı İnternet Paketleri
• Türk Telekom Yurt Dışı Haftalık 1 Gb (34 ülke)45.90 ₺/Hafta
• Türk Telekom Yurt Dışı 500 Mb. İnternet (faz-1 ülkeler)25.90 ₺/Hafta
• Türk Telekom Yurt Dışı Aylık Bütün Dünya İnternet (50 Mb)127.49 ₺/Ay
Türk Telekom Faturasız Hat Yurt Dışı İnternet Paketleri
• Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı 1 Gb. Haftalık İnternet Paketi (34 ülke)46.00 ₺/Hafta
• Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı Haftalık 500 Mb İnternet Paketi (34 ülke)26.00 ₺/Hafta
• Türk TelekomFaturasız Yurt Dışı Aylık 50 Mb129.00 ₺/Ay
Türk Telekom Faturasız Hat Yurt Dışı İnternet Paketleri
• Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı Aylık 30 Dk. (faz-1 ülkeler)30.00 ₺/Ay
• Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı Aylık 90 Dk. (faz-1 ülkeler)59.00 ₺/Ay
• Türk Telekom Faturasız Tüm Dünya Paketi 60 Dk.62.00 ₺/Ay
Türk Telekom Güncel Yurt Dışı Tarifeleri Tablosu

Ayrıntılı bilgi için Türk Telekom

https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/Sayfalar/Tarifeler-Faturali.aspx?Kampanya=72

Vodafone Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

en ucuz vodafone yurt dışı tarifeleri

Vodafone hattı yurt dışı açma işlemi nasıl yapılır?
Telefonunuzun arama ekranında *121# tuşlayarak,
SMS bölümünden “ROAM AC” yazıp 7048‘e göndererek,
Online İşlemler Menüsünden Roaming Servisler sayfası üzerinden,
Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden,
0850 542 0 542 Vodafone Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.


Yurt dışında iken Vodafone hat yurt dışı dolaşım özelliği nasıl açılır?

Yurt dışı seyahatlerde kullanılabilecek Vodafone Yurt Dışı paketleri, tarife ücretleri ile yurt dışı internet megabayt ücretleri faturalı ve faturasız hat sahipleri için şu şekilde.

Vodafone Faturalı – Faturasız Hat Yurt Dışı Red TarifeleriÜcret
• Vodafone Red Her Şey Dahil Pasaport Tarifesi49,90 ₺/Gün
• Vodafone Red Her Şey Dahil Pasaport Dünya Tarifesi59.90 ₺/Gün
• Vodafone Günlük Pasaport Tarifesi (30dk. 100Mb. 30sms)32,90 ₺/Gün
• Vodafone Dünya Paketi 60dk76.50 ₺/Ay
Vodafone Dünya Paketi 120dk90.00 ₺/Ay
• Vodafone Avrupa, Amerika, Rusya 30 dk40.80 ₺/Ay
• Vodafone Avrupa, Amerika, Rusya 60 dk45.90 ₺/Ay
• Vodafone Avrupa, Amerika, Rusya 120 dk55.00 ₺/Ay
• Vodafone Faturasız Hat İnternet Aylık 25 Mb.75.00 ₺/Ay
Vodafone Güncel Yurtdışı Tarife ve Paketleri

Ayrıntılı bilgi için Vodafone

https://www.vodafone.com.tr/Red/yurtdisinda-kullanim.php

Pttcell Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

En ucuz Pttcell yurtdışı paket ve tarifeleri.

Pttcell hatlı telefon yurtdışı aramaya nasıl açılır?
Telefonunuzun arama ekranında *150# tuşlayarak,
SMS bölümünden “AC” yazıp 5555‘e göndererek,
Online İşlemler Menüsünden Roaming Servisler sayfası üzerinden,
444 6 788 Pttcell Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.


Yurt dışında Pttcell hattın yurt dışı dolaşım özelliği nasıl açılır?

Bu işlemden sonra size göre en uygun Pttcell Yurt dışı tarife ve paketlerinden birini seçmeniz yeterli olacaktır.

Pttcell Faturalı Hat Yurt Dışı TarifeleriÜcret
• Pttcell Faturalı Aylık Umre Paketi 300 Dk.Konuşma Paketi60.18 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık S.Arabistan 500 Dk.Konuşma Paketi86.69 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık KKTC Paketi 60 Dk.Konuşma Paketi40.80 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Haftalık 1 Gb İnternet Paketi (34 ülke)45.90 ₺/Hafta
• Pttcell Faturalı Aylık 1 Gb İnternet Paketi (14 ülke)19.00 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık 20 Mb İnternet Paketi (34 ülke)19.38 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık 50 Mb İnternet Paketi (34 ülke)45.90 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık 200 Mb İnternet Paketi (34 ülke)152.99 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık Bütün Dünya 50 Mb. İnternet Paketi (tüm ülkeler)127.90 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık 15 SMS (86 ülke)10.20 ₺/Ay
• Pttcell Faturalı Aylık Aranma Paketi6.12 ₺/Ay
Pttcell Faturasız Hat Yurt Dışı Tarifeleri
• Pttcell Faturasız Günlük Yurt Dışı Karma Paketi (50dk – 50sms – 250mb) (85 ülke)19,90 ₺/Gün
Pttcell Yurtdışı Tarife ve Paketler Tablosu

Ayrıntılı bilgi için Pttcell

http://www.pttcell.com.tr/yurt-disi-hizmetleri

BİMcell Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

En ucuz Bimcell yurtdışı tarifeleri

Bim Mağazaları tarafından kurulan BİMcell hatlı telefonlardan yurt dışı seyahatleriniz esnasında arama yapmak veya internete girebilmek amacıyla yurt dışına çıkmadan önce Uluslararası Dolaşıma açmanız gerekir.


Bimcell hatlı telefon yurtdışı aramaya nasıl açılır?
Telefonunuzun arama ekranında *121# tuşlayarak,
SMS bölümünden “ACIKDOLASIM” yazıp 4451’e göndererek,
Bimcell Online İşlemler Menüsünden Yurtdışı Servisler sayfası üzerinden,
444 4 552 Bimcell Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.


Yabancı bir ülkede BİMcell hattımı yurt dışı dolaşıma nasıl açarım?

Size en uygun BİMcell Yurt Dışı Konuşma ve İnternet Paketini aşağıdaki tablodan seçebilirsiniz.

BİMcell Faturasız Hat Yurt Dışı TarifeleriÜcret
• BİMcell Aylık 90 Dakika Yurt Dışı Konuşma Paketi (49 ülke)55.00 ₺/Ay
• BİMcell Aylık 60 Dakika Bütün Dünya Yurt Dışı Konuşma Paketi (tüm ülkeler)59.00 ₺/Ay
BİMcell Yurt Dışı İnternet Ücretleri
• BİMcell Haftalık 1 Gb İnternet Paketi45.00 ₺/Hafta
Bimcell Yurtdışı Tarifeleri

Ayrıntılı bilgi için BİMcell

https://www.bimcell.com.tr/Content/218/yurt-disi.aspx

Vestelcell Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

Vestelcell Logo görseli

Vestel AŞ tarafından kurulan ve Türkiye’nin en yeni GSM operatörü Vestelcell hatlı telefonlardan yurt dışı seyahatleriniz esnasında arama yapmak veya internete girebilmek amacıyla yurt dışına çıkmadan önce Uluslararası Roaming’e açmanız gerekir.


Vestelcell telefon yurtdışı aramaya nasıl açılır?
Telefonunuzun arama ekranında *150# tuşlayarak,
SMS bölümünden “AC” yazıp 5555‘e göndererek,
Vestelcell İnternet sitesinde Yurtdışı Ayarlar sayfası üzerinden,
444 6 888 Vestel Müşteri Hizmetleri üzerinden telefon hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.


Başka bir ülkede Vestelcell hattımı yurt dışı dolaşıma nasıl açarım?

Size en uygun Vestelcell Yurt Dışı Konuşma ve İnternet Paketlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Vestelcell Faturalı – Faturasız Hat Yurt Dışı TarifeleriÜcret
• Vestelcell Aylık 30 Dakika Yurt Dışı Konuşma Paketi29.58 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 60 Dakika Bütün Dünya Konuşma Paketi60.18 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 120 Dakika Yurt Dışı Konuşma Paketi66.29 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 60 Dakika KKTC Konuşma Paketi40.80 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 150 Dakika Umre/Hac Konuşma Paketi29.58 ₺/Ay
• Vestelcell Aylık 300 Dakika Umre/Hac Konuşma Paketi60.18 ₺/Ay
• Vestelcell Tarifen Yurt Dışında Konuşma Paketi39.78 ₺/Gün
• Vestelcell Haftalık 15 SMS Yurt Dışı10.20 ₺/Hafta
• Vestelcell Aylık 60 Dakika Yurt Dışı Aranma Paketi6.12 ₺/Ay
Vestelcell Yurt Dışı İnternet Paket Ücretleri
• Vestelcell Haftalık 500 Mb İnternet Paketi25.50 ₺/Hafta
• Vestelcell Haftalık 1 Gb İnternet Paketi45.90 ₺/Hafta
• Vestelcell Aylık 50 Mb Bütün Dünya İnternet Paketi127.49 ₺/Ay
Vestelcell Yurtdışı Tarife ve Paketleri

Ayrıntılı bilgi için Vestelcell

https://www.vestelcell.com.tr/yurtdisi-paketler

Diğer GSM Operatörlerinin Yurt Dışı Tarife ve Paketleri

Türkiye’de hizmet veren diğer alt GSM operatörlerinin yurt dışı fiyat tarifelerini resmi internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Sıkça sorulan en ucuz Avea konuşma paketleri ve avea faturasız paketler gibi sorularınız için Türk Telekom resmi internet sitesini ziyaret ediniz. Avantajlı yurt dışı telefon tarifeleri belirlemek için yukarıdaki 6 adet GSM operatörünün yurtdışı paketlerini inceleyiniz.

Yabancı Bir Ülkeden Başka Bir Ülkedeki Numara Nasıl Aranır?

Türkiye dışında bir ülkeye gittiğinizde orada kendi ülkenizi yada bulunduğunuz ülkeden farklı herhangi bir ülkeyi aramak isterseniz telefon numarasını 14 haneli olarak şu formatta tuşlamalısınız:

00 + Ülke Kodu + Telefon Numarası

 • Örneğin Bulgaristan’da bulunuyorsunuz ve Türkiye’yi arayacaksınız: “00 90 532 111 22 33“.
 • Yada tam tersi Türkiye’desiniz ve Almanya’da bulunan bir aboneyi arayacaksınız: “00 49 333 222 11 00“.

Yurt Dışında Telefonum Aranırsa Ücret Öder miyim?

Yabancı ülkede bulunduğunuz süre içerisinde telefonunuza dışarıdan arama gelirse ve telefonu cevaplayarak görüşme yaparsanız bu görüşme ücretlendirilir ve faturanıza yansıtılır. Dışarıdan gelen arama için ücret tarifesi ve birim süreleri her operatöre göre değişebilmektedir.

Ülke dışında aranma fiyatları için kullandığınız GSM operatörünün internet sitesini ziyaret ediniz. Yurt dışında iken gelen aramayı cevaplamazsanız herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Yabancı Ülkede SMS Almak Ücretli mi?

Yurt dışında herhangi bir ülkede bulunduğunuz sırada telefonunuza SMS kısa mesajı gelirse bu hiç bir şekilde ücretlendirmez.

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Pttcell, Avea, Bimcell ve Vestelcell gibi operatörlere ait hat kullanıyorsanız yurt dışında telefonunuza gelen sms için her hangi bir ücret ödemezsiniz. Ancak siz yurt dışında başka bir numaraya SMS gönderirseniz kullandığınız yurt dışı tarifesine göre ücretlendirilirsiniz.

Türkiye’den Yurt Dışını Arama Ücreti

Türkiye sınırları içerisinde Cep telefonu veya sabit hatlı telefondan yurt dışında bir numarayı aramak istediğinizde kullanmakta olduğunuz Telefon Şirketinin yurt dışı arama tarifelerine göre ücretlendirilirsiniz.

Bu tür aramalar çift yönlü olarak ücretlendirilir. Yani hem arayan hem aranan her ikiside kendi tarifelerine göre ücretlendirilir.

Kullan – At Telefon Hatları ile Ucuza Konuşma

Kısa süreli veya uzun süreli yurt dışı seyahatlerinizde telefonla ucuza konuşabilmek için bir yöntemde Kullan-At sim kart satın alıp telefonunuzda bu hattı kullanmak olacaktır.

Yurt dışında uçaktan indiğiniz Havalimanında bulunan yabancı GSM operatörlerinin Satış Ofislerinden en uygun ve en ucuz telefon tarifesine sahip olan “Kullan At” sim kartı alıp geçici süre konuşabilir hatta internete bile girebilirsiniz.

Bu yöntemi şimdiye kadar denemedik ancak deneyenler daha ekonomik olduğunu belirtiyorlar. Konuşma paketi olarak yerli operatörlerden çok farklı fiyat sunmasalarda Kullan-At internet paketleri çok daha ucuza geliyor.

İspanya’ya gitmeden önce yurt dışı tarifesi satın almayarak, Kullan At sim card hatlarını deneyimlemiş olduk. Size tavsiyem kısa süreli veya uzun süreli yurt dışında bulunduğunuz sürelerde Kullan At telefon hatlarını kullanın. İspanya gezimizde Turkcell ile güzel bir fatura sürprizi yaşayınca böyle bir deneyimi de yaşamış olduk.

Yurt Dışında İnternet Paketi Satın Alma

Türkiye’den yurtdışına çıktığınızda yerli operatör şirketlerinin yurt dışı kullanım ücretleri sizin için çok yüksek geldiyse daha ucuz sayılabilecek bu yola başvurabilirsiniz. Ayda ortalama 10-15€ gibi bir ücrete Avrupa ülkelerinin tamamında geçerli olan kullan at hatları nereden ve nasıl alınır?

O ülkeye ait havalimanında bulunan GSM store mağazalarından kullan at hat satın alabileceğiniz gibi havalimanı ulaşım araçlarıyla geldiğiniz yabancı ülkelerin şehir merkezinde bulunan mobil hat ve telefon mağazalarından da satın alabilirsiniz.

Sizden istenecek tek belge adınıza düzenlenmiş ve o ülkeye girişte kullandığınız geçerli bir pasaport yeterli olacaktır. Yeni aldığınız sim kartı telefonunuza taktığınızda ise imei numarasının doğrulanması için sizden sms kaydı veya internet sitesinde form doldurmanızı talep edebilirler. Günü sonunda yepyeni bir geçici yurt dışı hat sahibi oluyorsunuz.

Yurt dışında hat almak işte bu kadar kolay. Hatta Türkiye’de bir hat alıp aktive olması için geçen süreden çok daha az bir sürede, anında açılıyor mobil hat.

Önemli hatırlatma; eğer yurt dışında 3 aydan fazla süre kalacaksanız sürekli kullan at telefon hatlarını kullanmanıza izin verilmez.

Yabancı Ülkede Hat Alma

İnternet paketi almak ile benzer işlemleri yaparak mobil hat satın almak mümkün yurtdışında. Sebebi satış taktiği olsa gerek ki; yurt dışında telefon hatları ile 4.5G internet paketleri ayrı tarifelerde satılıyor. Yani ikisi bir arada yurt dışı hattı alabileceğiniz gibi sadece internete girebileceğiniz Gigabyte tanımlı hatlar da satılıyor.

Bulunduğunuz ülkeye giriş yaptığınız Pasaport veya seyahat belgesi ile yurt dışında kolayca kullan at mobil hatlarıda satın alabilirsiniz. Gezmeye gittiğiniz yabancı ülkede telefon hattı bulmak bu kadar basit.

Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
  BİR YORUM YAZIN


  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
  1. Ahmet ünal dedi ki:

   Sorunuzu okudum ve size belki bir faydası olur diye kendi tecruberimden birkaç fikir vermek istedim eğer beni yanlış anlamaz iseniz ben
   Tır şöförü olduğum için birçok ülkeye gittim
   Ve birçok ülkede de GSM öperetörlerinin fiyat
   Ve hizmetini tecrübe etme fırsatım oldu
   Balkan ülkerinde internet okadar ucuzki
   Sakın roming yapmayın derim size örneğin sırp ta yaklaşık aylık 4 Euro’ya gelmiyor bile
   Arnavutluk ona keza ucuz yani Balkan ülkerininde seyahat edecek olursanız kesinlikle
   Girdiğiniz her ülkenin sınırında yada sınıra en yakın benzin istasyonlarında muhakkak bulunuyor buna kesinlikle emin olun
   Aslında sizinle operotör ismide paylaşmak isterdim fakat uzun süredir gitmediğim için
   Operetör isimlerini unuttum
   Benim şahsımın bir özelliği vardır bilmediğim hiçbir şeyi yazmam kesinlikle bilmediğim konuya yorum yapmam umarım yazım sizin için faydalı olur güzel günler dilerim

  2. Bizyineyollarda dedi ki:

   İspanya’da kullan at orange sim kart aldım. Whatsapta herhangi bir doğrulama vs. gerek olmadı. Sadece internet paketi olduğu için bir telefon numaranız olmuyor. Yani wifi ile internet almak gibi oluyor. Whatsapp dahil birçok uygulamayı kullandım sorun yaşamadım.

  3. Uzay dedi ki:

   Merhabalar;
   Ben sadece kullan at internet paketi alacağım ilk kez alıyorum. Mevcutta kullandığım Whatsapp’ı tekrar yeni numara ile mi kuracağım. Sim kart değişikliği olunca yeniden Whatsapp girişi lazım diye biliyorum. Detay verebilir misiniz?

  4. Bizyineyollarda dedi ki:

   Evet Murat bey 10 günlük veya 30 günlük internet paketleri olan kuklan at sim kartlar bulunuyor. En doğru tercih bu olur. Sadece pasaport isterler kayıt için. Whatsapp ve Facetime gibi uygulamalarla ineyrnet üzerinden konuşabilirsiniz yakınlarınızla.

  5. Murat dedi ki:

   Merhaba,
   Yaklaşık 10 günlük Paris seyahatim olacak. Şnternet konusunda bir öneriniz var mı? Kullan at paketi sanki faha avantajlı gibi değil mi?

   Saygılar
   Murat

  6. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba, yurt dışında indiğiniz havalimanındaki telefon şirketlerine ait bankolardan kullan at internet yüklü paketler bulunuyor.

  7. Zfn dedi ki:

   Merhaba, Balkan ülkeleri gezisi için öneriniz nedir? Mevcut operatörler ülke bazlı fiyat değiştiriyor ve günlük 150 tl üzerine 10 Mb da bir ücretlendirme yapacağını söylüyor. Sadece yurt dışında kullanmalık internet için bir hat alamaz mıyız ?

  8. Bizyineyollarda dedi ki:

   Konuya cevabınız yanlış derken neyi kastettiniz anlayamadım. Burada anlatılanlar özellikle Avrupa ve ortadoğu ülkelerindeki seyahatlerimde bizzat yaşadığımız tecrübelerden ibarettir. Kullandığınız dili anlayamadık. Bu nedenle size yardımcı olamıyoruz.

  9. Astiras Tombili dedi ki:

   Konuya cevabınız yanlış.Doğrudan bir Yurddışı Operatöre nasıl katılınır.WatsApps öncesi,Dakikada giydiriyorlardı.Şimdi internetten giydiriyorlar.Yetmezmiş gibi.Yurtdışından biri kazara yada bir şikayetinize cevaben arasa Onlara engelleme koyamıyorlar.Sizin sesinizi Uluslar arası erişim tarifesine abone olmadığınız için kesiyorlar.Arayıcı görüşmeyi sonlandırıyor. Telefon hattını kullanmasanız bile.Nerede olsa olsun.Tel olmadan işlem görmüyor.İthal ciazınıza yapılacak hizmetleri alma nızı kolaylaştırıyor.Baküde Ankesörlü telefonlar ücretsizken.Telefon hizmetleri Dede Korkut Deli Dumrul Öyküsü gibi.

  10. demir yilmaz dedi ki:

   Çok yararlı bir paylaşım teşekkür ederim. Moldova’da kullan at telefon hattı var mı nereden alabilirim acaba, telefona takınca direk calısır mı? Çok teşekkürler.

  11. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba, evet kullanabilirsiniz. Her ikisi de AB ülkesi olduğu için problem olmaz.

  12. Ahmet dedi ki:

   Merhaba almanyadan aldıgım bir telefonu Bulgaristan’da kullanabilir miyim

  13. Orhan dedi ki:

   Çok faydalı idi. Sağ olun 😀

  14. Arif dedi ki:

   Bu bilgiler çok yararlı oldu. Teşekkür ediyorum.

  15. Bizyineyollarda dedi ki:

   Sınırsız internet paketinden ziyade kullan at sadece internet hatları satılıyor. Aylık sınırsız haftalık veya kotalı paketleri bulunmaktadır. Bunun için Telekom bayilerine danışmalısınız.

  16. Sedat dedi ki:

   Merhaba avrupa ülkeleri ve sırbistanda çalışan tır soförüyüm buralarda çeken sınırsız internetli üzerine taahhütle telefonda alabileceğim faturalı bir hat önerebilirmisiniz

  17. Bizyineyollarda dedi ki:

   Hollanda’ya indiğinizde havalimanında veye dışarıdaki telefon mağazalarında kullan at internet hatları bulunuyor. Tek yapmanız gereken 15-20 dakika vakit ayırıp bu hattan almak olacaktır. Pasaport ve giriş mührü istiyorlar sadece. Fiyat olarak oldukça uygun. 10-20 Euro civarında 10gb paketler var. Kesinlikle kendi hattınızı kullanmaya çalışmayınız. Oldukça maliyetli olabiliyor.

  18. bysntsc dedi ki:

   Merhaba ocak sonunda Amsterdama gideceğiz , telefonumuza indirdiğimiz ulaşıma yönelik uygulamaları kullanabilmek için internete ihtiyacımız olacak. Vodagone sağolsun 25 MEGABAYT İnternet paketinie 75 TL istiyor, şaka gibi.
   Ne yapmamızı önerirsiniz?

  19. Bizyineyollarda dedi ki:

   TelcomNet
   Kälin & Müller. 1.0 mi. …
   Premier Global Office Solutions. 1.0 mi. …
   upc Shop. 3.5 mi. …
   It360. 2.3 mi. …
   Télésonique. 0.6 mi. …
   mobilezone. 1.6 mi.

  20. Dilara dedi ki:

   Zürih te en uygun GSM hattı hangisi?

  21. Metin dedi ki:

   Telefonun Wi-fi ile arama özeliğini açıp internet üzerinden dilediğiniz kadar konuşabilirsiniz .ülke sınırlaması olmadan ..

  22. Bizyineyollarda dedi ki:

   Blog yazımızı beğenmiş olduğunuz bizleri oldukça memnun etti. Yardımcı olabildiysek ne mutlu.
   İspanya gezimiz sırasında 10 € bedelle satılan 10 Gb Orange Mobil İnternet hattı Whatsapp, Instagram ve Google başta olmak üzere tüm uygulamalarımızı 1 hafta boyunca rahat bir şekilde kullanmaya yetti de arttı bile.

  23. Nevzat Çetin dedi ki:

   Çok teşekkürler. Bu konuda bugüne kadar okuduğum en yararlı açıklamaları içeriyor. Yurt dışında telefon hattı alarak sosyal medya üzerinden iletişim kurmak çok çok ucuza geliyor.

  24. Bizyineyollarda dedi ki:

   Yavuz bey iş amaçlı mı sordunuz yoksa turistik amaçlı mı sordunuz? Eğer turistik gezi amacıyla sorduysanız Avrupa’nın bir ucundan diğer ucuna gide “İnterBus” yani Otobüsle Avrupa rotası bulunuyor. İnterbus Avrupa rotaları hakkında bilgi araştırabilirsiniz.

  25. Yavuz dedi ki:

   Merhaba, Türkiye’den Avrupanın her ülkesine çalışan TIR şoförleri için önerebileceğiniz bir hat varmı?

  26. Bizyineyollarda dedi ki:

   Sinan bey sorunuzun cevabı Almanya seyahat amacınıza göre değişiyor.
   Eğer Almanya’da herhangi bir eyaletinde uzun süreli turistik olmayan (90 Günden Fazla) ikamet edecekseniz size önerebileceğimiz:

   • Deutsche Telekom 15€/ay (Tüm Avrupa’da geçerli 1.5 Gigabyte İnternet + 100 Dk Konuşma Hediyesi)
   • Vodafone 10€/ay (Tüm Avrupa’da geçerli 1.5 Gigabyte İnternet + 200 Dk Konuşma Hediyesi)
   • O2 Telekom 9,95€/ay (Tüm Avrupa’da geçerli 1.5 Gigabyte İnternet + Sınırsız Konuşma Hediyesi)

   Eğer Almanya’da kısa süreli turistik veya iş amaçlı kalacaksanız aylık kullan at telefon hatlarını tavsiye ederim. Bu hatları indiğiniz Almanya havalimanlarında kolayca temin edebilirsiniz. 10-15€ aralığında fiyatları var.

  27. Sinan Selefoğlu dedi ki:

   Almanyada hangi hat en uygun. Yurtdışı interneti bol olan tarife hangisi. Aynı zamanda tümAvrupada kullanabileceğim bir telefon önerisi varmı

  28. Bizyineyollarda dedi ki:

   Vahdet bey düşünceleriniz teşekkür ederiz.

  29. V.KURT dedi ki:

   Harikaaaa bir site… Çok başarılı tebrikler….