TAX FREE İadesi Nasıl Alınır?

Yurtdışı seyahatleriniz esnasında yapmış olduğunuz alışverişlerin belirli bir kısmı vergiden muaftır. Neredeyse bütün ülkelerde geçerli olan “TAX FREE” yani vergi iadesi nasıl hesaplanır ve nasıl iade alınır? Yurtdışı alışverişlerde vergi iadesi hakkında merak edilen ve sıkça sorulan soruları cevapladık. Nedir Tax Free?

TAX FREE İadesi Nasıl Alınır?
4.9/5 - (85 votes)

Yazı İçeriği / Index

Tax Free Nedir?

Yurtdışında bulunduğunuz süre zarfında satın almış olduğunuz ürün yada hizmetler karşılığı sizden tahsil edilen vergileri tax free iadesi olarak alabilirsiniz. Üstelik adım adım Tax Free iadesi nasıl alınır kısaca anlatmaya çalışalım.

Günümüzde dünyadaki ülkelerin büyük çoğunluğunda geçerli olan kanunlar, Verginin sadece vatandaştan alınabileceğini, aksine diğer ülke vatandaşlarından veya turistlerden alınamayacağını garanti altına alır.

İşte bu nedenle yabancıların (turist, öğrenci veya geçici süre ile ikamet edenlerin) bulundukları ülkede yapmış olduğu harcamalarda ödedikleri vergi miktarının bir kısmını iade olarak alması gerekir. Yurtdışında alışveriş esnasında ödenen katma değer vergisi tamamıyla iade alınabilmektedir.

Her ülkenin kendine özgü Tax Free iade politikası olabilir. Sadece belirlenen limitlerin üzerindeki alışverişler için geçerli olabilir. Hatta bazı ülkeler otel, tur ve ulaşım gibi hizmet kategorisi için TaxFree vergi iadesi yapmayabilir.

Seyahat edeceğiniz ülkeye gitmeden önce resmi internet sitesi üzerinden o ülkenin VAT Tax Free şartlarını kontrol etmeniz gerekebilir. Yurtdışı vergi iade işlemleriniz var ise havalimanına en az 45 dakika önce gidiniz. Yoğunluğa bağlı olarak işlemleriniz uzun sürebilir. Uçuşunuzun tehlikeye girmemesi için erken gitmekte fayda var.

Yurtdışında Vergisiz Alışverişin İpuçları

İster tatil ister iş için yurtdışında herhangi bir ülkeye gittiğinizde oraya özgü ürün veya hizmetleri satın alarak alışverişin tadını çıkarırız. Hediyelik eşyalar, kıyafetler, kozmetik ve elektronik gibi birçok ürün grubundan ekonomik şartların el verdiği oranda alışveriş yapıyoruz.

Özellikle ülkemizde satışı yapılmayan marka ve modelde ürünleri yurtdışındaki ülkelerde rahatlıkla bulabiliyoruz.

İyi de ben yurtdışında vergi ödemek zorunda mıyım? diye soranlardansanız şimdi anlatacaklarımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Duty Free Alışveriş
Havalimanında Duty Free Mağazası

Yurtdışında Vergisiz (Tax Free) Alışveriş

Bütün dünyada Tax Free olarak bilinen vergisiz alışverişin püf noktaları. Belki de yurtdışına seyahatin en eğlenceli tarafı olan vergisiz alışveriş hakkında merak ettiğiniz soruları cevapladık. %100 etkili tax free iade yöntemlerini alışveriş öncesi ve sonrasında yapmanız gerekenleri adım adım anlatıyoruz.

Hatırlatmakta fayda var, Tax Free sistemi sadece fiziksel olarak yaptığınız canlı alışverişlerde geçerli bir kavramdır. Yani yurtdışı online mağazalardan yaptığınız sanal alışverişlerde zaten Katma Değer Vergisi uygulanmaz. Bu nedenle size vergi yansıtılmadığı için olmayan veriginin Tax Free iadesi de yapılmaz.

Yurtdışında Alışverişten Önce Yapmanız Gerekenler

Yurtdışında bulunduğunuz esnada alışveriş yapmak istediğiniz mağazanın vitrin, giriş kapısı veya kasa bölümünde aşağıdaki “Global Blue Tax Free” benzeri logo bulunmalıdır. Bu logonun bulunduğu mağaza veya işyerleri Global Vergisiz Alışverişin yapılabildiği yer anlamına gelmektedir.

Eğer bu logoyu göremediyseniz görevlilere “Can I shop tax free?” yani “vergisiz alışveriş yapabilir miyim?” diye sorun. Mağaza görevlisinden Evet cevabını aldığınızda, vergisiz alışverişin tadını çıkarmaya bakın.

Global Blue Tax Free Logosu

Hollanda, Almanya, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Ukrayna, Amerika yada Rusya gibi bir yurtdışında herhangi bir ülkede alışveriş için mağazaya girdiniz. Vergi oranları (KDV) her ülke için farklı olacaktır. Örneğin İspanya’da vergi oranları %10-%16 arasında iken Lüksemburg‘ta neredeyse %0 vergi uygulanır. Ülkelerin refah düzeylerine göre vergi oranları da değişiklik göstermektedir.

ÖNEMLİ UYARI!
Tax Free yani yurtdışında vergisiz alışveriş için fiziksel olarak o ülkedeki mağazadan satın alma yapmanız gerekiyor. Yani kendi ülkenizde bulunuyorken yabancı bir ülkede faaliyet gösteren online mağazalardan alacağınız ürünler için Taxfree iadesi alamazsınız. Çünkü yabancı sanal alışveriş mağazaları faturanızı vergisiz olarak düzenler ve olmayan verginin iadesi de söz konusu olmaz.

Adım Adım Tax Free İadesi İçin Yapmanız Gerekenler


Yurtdışında Vergi İade Başvurusu nasıl yapılır?

 1. Zevkinize göre sepetinizi doldurun ve ödeme için mağazanın kasa bölümüne gelin.
 2. Ödeme yapmadan önce Tax Free İade uygulamasından yararlanmak istediğinizi belirtin. Bu aşamada izlenebilecek iki yol bulunuyor;
  • Kasiyer sizden Banka hesap bilgileriniz, Pasaport ve diğer kimlik bilgilerinizi talep ederek direkt vergisiz satış yapabilir. En kolay vergisiz alışveriş şekli budur. Ülkemizde çoğunlukla bu yöntem uygulanmaktadır.
  • Diğer bir yöntem ise faturanızdaki vergi meblağlarını havalimanında alabilmeniz için gerekli olan Tax Free İade Formunu düzenlenmesidir. Daha sonra bu formu kapalı bir zarf içerisinde size teslim ederler. Zarf üzerinde bir barkod veya kare kod yapıştırırlar. Bu zarfı havalimanındaki Gümrük ve Tax Free Ofisine kadar kesinlikle açmamanız istenir.
 3. Vergi iadesinin yapılabilmesi için size zarf içerisinde teslim edilen İade Formu, Faturanızı ve ürünleri paketini açmadan muhafaza ediniz. Gümrük görevlileri ürün paketini açılmamış olarak görmek isteyebilirler. Ancak bugüne kadar tek tek ürünleri kontrol eden bir görevli de görmedim açıkçası.
 4. Bulunduğunuz ülkeden çıkış yapacağınız zaman havalimanına geldiğinizde Check-in işlemlerinden sonra ve Pasaport Kontrolünden hemen önce Gümrük (Maliye) Ofisine giderek alışverişlerinize ait Tax Free İade Formlarını görevliye onaylatın. Gümrük Ofisinin onaylamadığı formları Tax Free ofisi asla kabul etmez. Bu nedenle Pasaport kontrolünden önce mutlaka Gümrük Ofisinde işlemlerinizi tamamlayın.
 5. Onay işlemi bitince Pasaport Kontrolünden geçerek arındırılmış alanda bulunan Tax Free bankolarına müracat edin. Burada sizden
  • Alışveriş Faturaları ve slipler (zarf içerisindedir),
  • Vergi İade formları (zarf içerisindedir),
  • Banka bilgileriniz (Kredi kartı numaranız veya IBAN numaranız),
  • İletişim bilgileriniz ve
  • Pasaportunuzu isterler.
 6. Son aşama ise vergi iadesidir. Bazı vergi iade şirketleri nakit olarak anında ödeme yaparken bazıları ise 30 gün sonra belirttiğiniz hesap numaranıza EFT olarak ödeme yaparlar. Global Blue ofisleri genellikle nakit ödeme yapmaktadır. Ancak diğer Tax Free şirketleri belirli bir süre sonra havale yada eft yoluyla ödeme yaparlar.

Tax Free Hesaplama Aracı

Yurtdışında yaptığınız alışverişler için vergi iadesi nasıl hesaplanır?

İnternet arama motorlarında sıkça aranan “Tax Free Hesaplama” terimine istinaden burada bir açıklama yapma gereği duydum. Uygulama marketlerde ve internette Tax Free hesabi yapan uygulamalar ve araçlardan çok sayıda bulunuyor.

Ancak ülkelerin vergi oranları sık sık değiştiği için sizi yanıltma payı yüksek. Vergi oranları kategori bazında bile değişiklik gösteriyor.

İşte bu nedenle vergi hesaplama araçlarına çok fazla güvenmemek gerekiyor. Bunun yerine yurtdışında satın alma anında size verilen faturada hangi ürünün ne kadar vergisi olduğunu net bir şekilde görülmektedir. En doğru ve kesin bilgi ürün faturasında yazan oranlardır.

Tax Free hesaplama araçları size sadece bir öngörüde bulunabilir. Net bir sonuç almak mümkün değildir.

Türkiye’de Tax Free Alışveriş Nerede ve Nasıl Yapılır?

Aslında bir çok yabancı ülkeyle karşılaştırıldığında Türkiye’de Tax Free işlemleri çok daha kolaydır. Vitrin camında Tax Free logosu bulunan tüm mağazalarda vergisiz alışveriş yapılabilir. Türkiye’de yaygın olarak Global Blue Tax Free (Mavi Logo) ve Tax Free Zone (Kırmızı Logo) adlı şirketler hizmet vermektedir.

Türkiye’de Tax Free (Vergisiz) Alışveriş Şartları

 1. Türkiye’ye gelen yabancı ülke vatandaşları, çifte vatandaşlar ve yurtdışında geçerli oturuma sahip T.C. vatandaşları yararlanabilir.
 2. Son 1 yıl içerisinde 6 aydan fazla Türkiye’de kalmamış olmak.
 3. En az 100TL + %18 KDV yani 118 ₺ yada 100TL + %8 KDV yani 108 ₺ değerinde alışveriş yapmak. Bu limitin altındaki harcamalarınız için vergi iadesi alamazsınız.
 4. Sadece fiziksel ürün bazlı alışveriş yapmış olmak. Yani hizmet kategorisindeki (konaklama, uçak bileti, ulaşım vs.) harcamalar için Vergi iadesi alamazsınız.
 5. Türkiye’den çıkarken satın aldığınız ürünleri paketi bozulmamış (kullanılmamış) şekilde yanınızda bulundurmak.
 6. Satın aldığınız Tax Free faturalı ürünleri 3 ay içerisinde Gümrük Muhafaza Ofisine onaylatmanız gerekmektedir.
Kırmızı Tax Free Logosu.
Tax Free Zone Alışveriş Logosu

Türkiye’de Tax Free Vergi İadesi Alma Adımları

 1. Tax Free logolu bir mağazada minimum 100 ₺ + KDV tutarında ürün/ürünler satın alın.
 2. Ödeme yapmadan önce kasiyerden Tax Free formatında Fatura talep edin.
 3. Satın aldığınız ürünün orijinal ambalajını bozmadan uçuş yapacağınız güne kadar muhafaza edin.
 4. Türkiye’den çıkış yapacağınız gün havalimanında Check-in işleminden sonra Gümrük Muhafaza Ofisinde görevli memura onaylatın.
 5. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra Tax Free Ofisinden vergi iade bedelini alınız.

Ülkelere Göre Tax Free İade Politikaları

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ortak Gümrük Birliği anlaşması bulunuyor. Bu nedenle üye ülkelerden yaptığınız alışverişlerinizdeki vergi iadesini çıkış ülkesinde geri alabilirsiniz. Örneğin Portekiz Lizbon‘a gittiniz buradan İspanya, Fransa, Hollanda ve Almanya’da bir havalimanından çıkış yapacaksınız. İşte tüm bu ülkelerde ödediğiniz vergilerin iade işlemlerini Almanya’da tamamlamanız gerekiyor.

İspanya’da Tax Free İşlemleri Nasıl Yapılır? (Çok Zorluk Çıkarılıyor)

Yaklaşık 2 yıl önce İspanya seyahatim esnasında tax free mücadelesi verdiğimi hatırlıyorum. Barcelona ve Sevilla kentlerinde yaklaşık 5.000 ₺ tutarında Zara ve elektronik ağırlıklı alışveriş yapmıştım. Bu alışveriş için yaklaşık 1 ay sonra yaklaşık 600 ₺ vergi iadesi hesabıma yatırılmıştı. Ancak bu iadeyi almamanız için her türlü zorluğu yaşatıyorlar size. Sabırlı olur ve söylediklerimi uygularsanız vergi iadenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Alışveriş Esnasında Yapılacaklar:

İspanya’nın hemen her şehrinde bulunan “El-Corte Ingles” adlı alışveriş merkezlerinden alışveriş yaptım. AVM’nin Barselona’da bulunan vergi ofisinde tüm faturaları mı onaylattım.

Havalimanında Yapılacaklar:

İstanbul’a dönüş için Barselona El-Prat Havalimanına geldim. Burada önce Check-in işlemini yaptım. Hemen ardından “Custom Tax Office” tabelasının bulunduğu ofise geldim.

Burada görevliler, Tax Free formunun bulunduğu kapalı zarf üzerindeki barkodu kiosk cihazına okutmamı söylediler. Ben de okuttum. Ekranda “are you sure” emin misiniz? gibisinden sorular çıktı hepsini onayladım ve yeşil OK yazısını gördüm. Görevli:

– Pasaport Kontrolünden geçtikten sonra Tax Free şirketine ait bankoya giderek zarfı teslim etmemi söyledi. Peki dedim.

Pasaport kontrolünden geçtikten sonra görevlinin dediği bankoyu buldum. Ancak sırf vergi iadesi yapmamak için Gümrük ofisine tekrar gitmemi istediler. Bir hata olduğunu ve onu düzelttirmem gerektiğini söylediler.

Eee pasaport kontrolünden geçtim nasıl geri döneceğim Gümrük Ofisine?

İşte tam bu sırada tur rehberi yardımcı oldu. Kendisine de aynı şeyleri söylediklerini belirtti. Pasaport çıkışını iptal ederek Gümrük ofisine geri gideceğini ve hatayı düzelttireceğini söyledi. Rica ettim sağolsun benim evrakları da götürdü ve tekrar onaylattı.

İstanbul’a döndüm ve tam 30 gün sonra Kredi Kartı hesabıma 560 ₺ yatırdılar. İşte zafer!

Hollanda Tax Free İadesi Nasıl Yapılır?

Amsterdam Schipol havalimanında Tax Free iadesi alma şansım oldu 3 yıl önce. İspanya’ya oranla daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Amsterdam’da başlayan ve yine Amsterdam’da biten 5 ülkeyi (Benelüks Turu) kapsayan tur boyunca Paris, Lüksemburg, Brüksel ve Köln gibi şehirleri gezdim.

Bu esnada satın aldığım ürünlere ait faturaları Tax Free formatında kestirdim. Schipol havalimanına geldiğimde önce Gümrük Ofisi ardından “Global Blue Tax Free” bankosundan vergi iadesini bi tamam geri aldım. Üstelik nakit ödeme yaptılar. Satın aldığım metal Eyfel Kulesi maketinin 6 € değerindeki vergi kesintisini bile ödediler.

Almanya Tax Free İadesi Nasıl Yapılır?

Almanya’ya çok kez seyahatim oldu ancak Almanya üzerinden çıkış yapmak hiç nasip olmadı. Hep farklı AB ülkelerinden çıkış yaptım.

Birlikte gezdiğim arkadaşım Almanya’da elektronik ürünlerin diğer ülkeler oranla fiyat olarak daha uygun olduğundan bahsediyordu. Almanya’da tax free çalışan bir MediaMarkt mağazasından Iphone X telefon aldı ve havalimanında kolayca vergi iadesini geri almış. İstanbul’a döndüğünde ballandıra ballandıra anlattı 🙂

Havalimanı Duty Free Alışverişlerde Tax Free

Türkiye havalimanlarında olduğu gibi dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarında Duty Free mağazaları bulunmaktadır. Zengin ürün çeşitliliğine sahip Duty Free mağazalarında parfümden elektroniğe, elektronikten giyim kategorisine ait ürünler satılmaktadır. Üstelik Duty Free Mağazalarında alışverişler tamamen vergisiz olarak yapılmaktadır. Yani Tax Free iadesi gibi bir karmaşa ile uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Sadece dış hatlar bölümünde pasaport kontrolünden sonra çok sayıda bulunan Duty Free mağazalarında alışveriş yapmak çok eğlencelidir. Hatta uçağınızı beklerken bu mağazalarda alışveriş yapmasanız bile sadece gezerek vakit geçirmek oldukça eğlencelidir.

Havalimanı LCW Mağazası
Havalimanında vergisiz alışveriş yapılan mağazalar.

Duty Free Mağazalarında özellikle kozmetik ve parfüm kategorisi ile sigara ve alkol kategorisi ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi de ürünlerin %100 orijinal olmaları ve ekonomik fiyatlarıdır.

Ülkelere Göre Tax Free Alışveriş Sınırı ve Vergi Oranları

Her ülkenin vergilendirme politikası bir diğerinden farklıdır. Yabancılardan alınan katma değer vergisi bile ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Ancak oranlar ne olursa olsun Tax Free alışverişler için belirlenen bir alt limit vardır.

Örneğin tek faturada 3 € bedelle satın aldığınız bir ürünün vergisini iade alamazsınız. İspanya için 80 € gibi bir tax free limiti vardı. Tax Free ofisinde bu değerin altındaki faturaları işleme alamayacaklarını beyan ettiler. Bu bedel Türkiye için 100₺+KDV olarak belirlenmiştir.

Almanya Tax Free Vergi Oranları ve Limiti

Almanya’da iki tür Katma Değer oranı uygulanmaktadır.
Lüks Tüketim Ürünleri: %19
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %7
Süre: 3 ay

Almanya için tek faturada Tax Free Alt Limiti: 50,01 €

Avusturya için Tax Free Vergi Oranları ve Limiti

Avusturya’da için iki farklı Katma Değer oranı uygulanmaktadır.
Lüks Tüketim Ürünleri: %20
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %10
Süre sınırı: 3 ay
Avusturya için Tax Free Alt Limiti: 75.01€

Belçika Tax Free Vergi Oranları ve Limitler

Belçika’da geçerli 3 farklı Katma Değer oranı bulunmaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %12
Süre sınırı: 3 ay
Belçika için tek alışverişteki Tax Free Alt Limiti: 125.01€

Birleşik Arap Emirlikleri Tax Free Vergi Oranları ve Limitler

Birleşik Arap Emirlikleri’nde vergi oranları şöyledir:
Standart Vergi Oranı: %17.5
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %12.5
Süre sınırı: 3 ay
Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri için tek alışverişteki Tax Free Alt Limiti: 375.001 (UAE) BAE Dirhemi
Dubai merkezli Birleşik Arap Emirliklerinde Global Tax Free üyesi mağazalardan yaptığınız alışverişe ait vergi iadesini kendi ülkenizde teslim alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Birleşik Arap Emirliklerinden çıkarken ürünleri ve faturaları Gümrük görevlisine onaylatmanız olacaktır.

Çek Cumhuriyeti Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Çek Cumhuriyetinde geçerli Katma Değer Vergisi olarak 3 oran uygulanmaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
1.Kategori Tüketim Ürünleri: %15
2.Kategori Tüketim Ürünleri: %10
Süre sınırı: –
Çek Cumhuriyeti Tax Free Alt Limiti: 2.01 (CZK)Çek Korunası

Çin’de Tax Free Vergi Oranları ve Limitler

Çin Halk Cumhuriyetinde Katma Değer olarak 2 oran uygulanmaktadır.
Standart Vergi Oranı: %13
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %19
Süre sınırı: –
Çin’de yapacağınız tek faturadaki Tax Free Alt Limiti: 500.01 (RMB)Yuan

Danimarka Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Danimarka vergi oranı olarak tek oran uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %25
Süre sınırı: 3 ay /1 yıl
Danimarka Tax Free Alt Limiti: 300.01 Kron

Estonya Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Estonya’da vergi oranı olarak tek oran uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Süre sınırı: 3 ay /1 yıl
Estonya Tax Free Alt Limiti: 38.01 €

Fas için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Fas’ta geçerli vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Süre sınırı: 30 gün /
Fas için Tax Free Limiti: 2000 MAD
Kapsam Dışı Ürünler: Yiyecek, değerli taş, sigara, ulaşım, sağlık, kültürel ürünler.

Fransa Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Fransa’da vergi oranları farklı kategoriler altında uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
İlaç & Sağlık: %10
Kitap & Yiyecek: %5.5
Diğer Ürün Grupları: %2.1
Süre sınırı: 6 ay /5 yıl
Fransa Tax Free Limiti: 100.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Sigara, Silah, Sağlık Giderleri, Araba ve yedek parçaları, Posta Pulu ve 50 yıl üzeri kültürel eşyalar.

Finlandiya Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Finlandiya vergi oranları 3 kategori halinde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %24
Yiyecek: %14
Kitap & Sağlık Ürünleri (İlaç vb.): %10
Süre sınırı: 3 ay /2 yıl
Finlandiya Tax Free Limiti: 40.01 €

Güney Kore için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Kore’de vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %10
Süre sınırı: 3 ay / 2 yıl
Güney Kore’nin minimum Tax Free Limiti: 30.000 (KRW) Güney Kore Wonu
Kapsam Dışı Ürünler: Ateşli silahlar, kılıç, patlayıcı, Kültürel miras ürünleri, bağımlılık yapan ürünler, Tütün ve sigara, ithalatı yasaklanmış ürünler, kitap, pul ve çiğ gıda ürünleri.

Hırvatistan Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Hırvatistan Katma Değer Vergisi olarak 3 oran uygulanmaktadır.
Standart Vergi Oranı: %25
1.Kategori Tüketim Ürünleri: %13
2.Kategori Tüketim Ürünleri: %5
Süre sınırı: –
Hırvatistan’da yapacağınız alışverişlerin tek faturadaki Tax Free Alt Limiti: 740.01 (HRK)Kuna

Hollanda için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Hollanda’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
Yiyecek Vergisi: %9
Süre sınırı: 3 ay /
Hollanda için Tax Free Limiti: 50.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Gift shop ürünleri, kültürel ve sanatsal ürünler.

Japonya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Japonya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %10
Katma Değer-2 Vergisi: %8
Süre sınırı: 30 gün /
Japonya için Tax Free Limiti: 5000 (JPY) Yen
Kapsam Dışı Ürünler: –

İngiltere için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İngiltere 1 Ocak 2021 itibariyle Brexit çerçevesinde AB Gümrük Birliğinden ayrılmıştır. Bunun için Birleşik Krallık’ta satın aldığınız bir ürünün vergi iadesini alabilmeniz için mutlaka ülkeyi terk etmeden önce Gümrük Ofisine onaylatmalısınız. Aksi halde herhangi bir AB ülkesinde iade alamazsınız.
Standart Vergi Oranı: % 42.5 – %7.5
Süre sınırı: – / –
İngiltere için Tax Free Limiti: 100.0 £
Kapsam Dışı Ürünler: –

İrlanda’da Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İrlanda’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %23
Süre sınırı: 3 ay / 3 yıl
İrlanda için Tax Free Limiti: 75.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Çocuk giyim, yemek, sağlık, yakıt ve hizmet sektörü.

İspanya’da Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İspanya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
Yiyecek ve optik ürünler: %10
Sağlık, ilaç, kitap, mecmua ve bazı yiyecekler: %4
Süre sınırı: 3 ay / 4 yıl
İspanya için Tax Free Limiti: 80.01 €
Kapsam Dışı Ürünler:İthalatı yasaklanmış ürünler.

İsveç’te Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İsveç’in vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %25
Yiyecek vergi oranları: %12
Kitap, mecmua vergi oranları: %6
Süre sınırı: 3 ay / 1 yıl
İspanya için Tax Free Limiti: 200.01 (SEK) İsveç Kronu
Kapsam Dışı Ürünler:İthalatı yasaklanmış ürünler.

İsviçre’de Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İsviçre’nin vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %7.7
Yiyecek, İlaç, Kitap ve Meyve Sebzelerde vergi oranları: %2.5 (Taxfree iadesi yok)
Süre sınırı: 3 ay / 4 yıl
İsviçre için Tax Free Limiti: 300.01 (CHF) İsviçre Frangı
Kapsam Dışı Ürünler: Akaryakıt, %2.5 vergi oranına sahip tüm ürünler ve İthalatı yasaklanmış ürünler.

İtalya’da Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İtalya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %22
Moda, deri, takı, züccaciye, güneş gözlüğü ve alkol: %22
Yiyecek: %10
Bitkisel ürünler: %5
Süt ve Süt Ürünleri, Vegan ve meyve: %2
Süre sınırı: 3 ay / 3 ay
İtalya için Tax Free Limiti: 154.95 €
Kapsam Dışı Ürünler: Yakıt, oto ve oto yedek parça.

İzlanda’da Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İzlanda’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %24
Basit Yiyecekler ve Kitap Vergi Oranı: %11
Süre sınırı: 3 ay / limitsiz
İzlanda için Tax Free Limiti: 6.000 ISK
Kapsam Dışı Ürünler: Hizmet sektörü.

Kazakistan için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Kazakistan’ın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %12
Süre sınırı: 3 ay / 3 ay
Kazakistan için Tax Free Limiti: 53.020 KZT
Kapsam Dışı Ürünler: Alkol, kahve, sigara, yakıt, güç ünitesi, ulaşım ve özel hizmet sektörü.

Letonya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Letonya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
İlaç, kitap ve medikal ürünler: %12
Süre sınırı: 3 ay / 1 yıl
Letonya için Tax Free Limiti: 44.01 €
Kapsam Dışı Ürünler:

Libya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Libya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %11
Süre sınırı: 3 ay /
Libya için Tax Free Limiti: 150.000 LBP
Kapsam Dışı Ürünler: Yiyecek, içecek, değerli taşlar, mücevherat.

Litvanya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Litvanya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
Süre sınırı: 3 ay /
Litvanya için Tax Free Limiti: 40.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Hizmet sektörü, indirimli ürünler.

Lüksemburg için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Lüksemburg’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %17
Süre sınırı: 3 ay / 3 yıl
Lüksemburg için Tax Free Limiti: 74.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Hizmet sektörü, ulaşım harcamaları.

Macaristan’ın Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Macaristan’ın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %27
Basit Yiyecekler için Vergi Oranı: %18
Sağlık ve Kırtasiye Ürünleri: %5
Süre sınırı: 3 ay /1 yıl
Macaristan için Tax Free Limiti: 63.01 HUF
Kapsam Dışı Ürünler: Yakıt, Hizmet sektörü, Ulaşım, Deniz ve Hava Taşımacılığı.

Norveç için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Norveç’te vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %25
Yiyecek Vergisi: %15
Süre sınırı: 1 ay / 1 yıl
Norveç için Tax Free Limiti: 290 – 315 (NOK) Norveç Kronu
Kapsam Dışı Ürünler: Kitap&Kırtasiye, yakıt ve araç.

Polonya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Polonya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %23
Yiyecek ve Sağlık Vergisi: %8
El Yapımı ve Tarımsal Ürün Vergisi: %5
Süre sınırı: 3 ay / 8 ay
Polonya için minimum Tax Free Limiti: 200 (PLN) Zloti
Kapsam Dışı Ürünler: –

Portekiz için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Portekiz vergi oranları şu şekildedir;
Anakara Vergi Oranları:
Standart Vergi Oranı: %23
Yiyecek ve Tarımsal Ürün Vergisi: %13
Kitap, İlaç, Medikal ve Mecmua Vergisi: %6
Portekiz Anakarası minimum Tax Free Limiti: 61.50 €
Süre sınırı: 3 ay / 8 ay
Madeira Geçerli Vergi Oranları:
Standart Vergi Oranı: %22
Madeira için minimum Tax Free Limiti: 61.01 €
Azores Adası Vergi Oranları:
Standart Vergi Oranı: %16
Azores Adası için minimum Tax Free Limiti: 58.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Kıymetli ürünler, araba ve yedek parça ürünleri.

Rusya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Rusya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Yiyecek, Çocuk ürünleri, İlaç, Kitap ve Su Vergisi: %10
Süre sınırı: 3 ay / 1 yıl
Rusya için minimum Tax Free Limiti: Günlük 10.000 (RUB) Ruble
Kapsam Dışı Ürünler: Alkol, sigara, araba&yedek parça, akaryakıt ve petrol ürünleri.

Sırbistan için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Sırbistan’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Yiyecek, Tarım ürünleri, kitap ve eğitim materyali Vergisi: %10
Süre sınırı: 3 ay / 1 yıl
Sırbistan için minimum Tax Free Limiti: 6.000 (RSD) Sırp Dinarı
Kapsam Dışı Ürünler: Alkol, sigara, kahve, akaryakıt ve petrol ürünleri.

Singapur için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Singapur’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %7
Süre sınırı: 2 ay / –
Singapur için minimum Tax Free Limiti: 100.01 (SGD) Singapur Doları
Kapsam Dışı Ürünler: –

Slovakya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Slovakya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Süre sınırı: 2 ay / 5 ay
Slovakya’nın minimum Tax Free Limiti: 100.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Akaryakıt.

Slovenya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Slovenya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %22
Yiyecek, sağlık ve kitap Vergi Oranı: %9.5
Süre sınırı: 2 ay / 6 ay
Slovenya’nın minimum Tax Free Limiti: 50.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Akaryakıt, Mineral yağları, Alkollü içecekler, Sigara.

Türkiye için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Türkiye’de vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %18
Standart Vergi-2 Oranı: %8
Kitap, yaşamsal ürünlerde Vergi Oranı: %1
Süre sınırı: 3 ay / 3 ay
Türkiye’nin minimum Tax Free Limiti: 108 TL – 118 TL
Kapsam Dışı Ürünler: İthalatı yasaklanan ürünler.

Ukrayna için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Ukrayna’da devam etmekte olan savaş nedeniyle tüm vergi tahsilat ve iade işlemleri geçici bir süreliğine askıya alındığından Tax Free iadesi yapılmamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %0
Süre sınırı: – ay / – ay
Ukrayna’nın minimum Tax Free Limiti:
Kapsam Dışı Ürünler: –

Yunanistan’ın Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Yunanistan vergi oranları anakarada ve Yunan adalarında ayrı ayrı uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı (Anakarada): %24
Standart Vergi Oranı (Lesvos, Chios, Kos, Leros ve Samos adalarında): %17
Süre sınırı: 3 ay /3 ay
Yunanistan Tax Free Limiti: 50.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Alcol ve yiyecek.

Tax Free Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular

Karayolu ile yurtdışı seyahatlerde Tax Free iadesi nasıl yapılır?

Havayolu ile seyahattekine benzer şekilde yapabilirsiniz. Kara hudut kapılarında bulunan Gümrük ofislerine müracat ederek iade işlemlerine başlayabilirsiniz. Satın aldığınız ürünün kullanılmamış ve paketinin bozulmamış olması gerektiğini unutmayınız.

Satın alınan hizmetlerin taxfree iadesi neden yok?

Tax free iade şartlarında birçok ülke sadece belli başlı kategorideki ürünlerin vergi iadelerini yapmaktadır. Bunun nedeni ise satın alınan ürünün gerçekten sizin tarafınızdan kullanılmak üzere alınmış olmasıdır. Hizmet kategorisindeki harcamalarınızı gerçekten sizin tarafınızdan kullanıldığını belgelendiremediğiniz için Tax Free kapsamında değerlendirilmez.

Ürün garantisi için gerekli olan faturaları Taxfree için kullanırsam yeni fatura alabilir miyim?

Yurtdışı alışverişlerde Taxfree’den faydalanmak istediğinizde mağaza ve işyerleri size 3 kopya fatura tanzim ediyor. Bunlardan sadece 1 tanesini Taxfree ofisi teslim alıyor. Geriye kalan 2 adet fatura size kalıyor.

Fiş yada Slip ile Tax free iadesi yapılır mı?

Taxfree iadesi sadece faturalı alışverişler için yapılabilir. Hatta tax free uygulamasına özel fatura kesilmesi gerekiyor. Alışveriş sonrasında kasada ödeme esnasında görevliye mutlaka hatırlatınız.

Tax free iadesi yapılmaz ise ne yapmalıyım?

Sorunsuz bir şekilde üzerinize düşen işlemleri eksiksiz yaptınız. Ancak aradan 30 günden fazla süre geçmiş olmasına rağmen tarafınıza ödeme yapılmadı ise ne yapmalısınız? Hiç panik yapmanıza gerek yok. Çünkü Tax free ödeme şirketleri her ülke tarafından özenle seçilmiş ve tıpkı bir banka kadar güvenli olan şirketlerdir. Size teslim ettikleri barkod, karekod yada takip numarasını kullanarak iletişim kurun. İletişiminizi Eposta üzerinden kurmanızı tavsiye ederim. Eğer bir sorun yok ise yada varolan sorun çözülür ise size e-posta ile dönüş yapılarak iadeni yapılır.

Tufan İNAN
Türkiye'de ve Dünyada onlarca destinasyonu gezdim, geziyorum ve gezmeye devam ederek farklı gezi blogları ile sosyal medya hesaplarım üzerinden gezi severlerle paylaşıyorum. Turizm üzerine çalışmakta olduğum için yurtiçi ve özellikle yurtdışı bir çok lokasyonu gezip görme imkanı buluyorum. Yol maceralarım ve seyahat tecrübelerimi paylaştığım "Gezi Sitesi Bizyineyollarda" blogunda keyif alarak yazıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
Average
5 Based On 10
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Mehmet Turker dedi ki:

  Sn. Tufan İnan Bey, bende Cruise’da çalışıyorum. Bu tür bilgilerden eksik yıllarım geçti. En son 2020 ocak ayında biraz bilgi sahibi oldum. Bu detaylıca anlatım vede değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Kanarya adalarında böylesi bir fatura alamamıştım. Şimdi Dubai’ye gideceğim. Bu dedikleriniz orada geçerli mi?
  Taxe free office gittiğimizde faturayı sadece göstermek yeterli mi? Yani fatura sonuçta Tr’de bize lazım. Faturayı alabiliyor muyuz.
  30 gün içinde parayı göndereceklerine dair bir belge vryr mu.
  Email yolu ile dönerseniz çok müteşekkir olurum.
  Selamlar

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Mehmet Bey öncelikle, alışveriş yaptığınız mağaza eğer Global Tax Free üyesi ise ödemenizi anında havalimanında nakit olarak yapıyorlar. Ancak bir çok Tax Free şirketi 30 gün sonra kredi kartınıza iade yapmaktadır. İşlemleri eksiksiz yaparsanız yatırmamaları için bir neden yok. Size zaten bir takip koduna benzer numara veriyorlar. Faturaların aslını alıyorlar tax free için ancak alışveriş yaptığınız işyerinden dilerseniz bir kopya daha talep edebilirsiniz. Şimdiden Dubai seyahatinizin sorunsuz ve eğlenceli geçmesi dileğiyle hoşçakalın.

 2. Emrullah dedi ki:

  Merhaba şuan Polonya da erasmus yapmaktayım Türkiye ye dönmeden önce Polonya media markt mağazasından oyun konsolu satın alıp ülkeden çıkarken tax free almak istiyorum fakat öğrendiğime göre global blue tax free bir kısmını işlem ücreti olarak kesiyormuş. Ne kadarlık bir oran kesiliyor biliyor musunuz?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Emrullah bey, Polonya için minimum Tax Free harcanızın 200 zloty yani yaklaşık 45 € tutarında olması gerekiyor. Erasmus amacıyla gittiğiniz için Turistik seyahat amacıyla gidenler gibi Tax Free iadesi alabilirsiniz. AB Üyesi olmayan bir ülke vatandaşı olmanız gerekiyor. Standart KDV oranı %23 yani sizin elektronik harcamanıza ait alacağınız vergi indirimi %23’tür. Bunun dışında kesilecek işlem ücreti hemen her ülkede hemen hemen aynıdır. İspanya’da en son tax free aldım ve kesilen işlem ücreti %1 bile değildi.

   1. Uhte Ger dedi ki:

    Merhabalar şuanda polonyada erasmus öğrencisiyim ve telefonum kırıldı. Buradan bir telefon almak istiyorum fakat Polonyada eramsus yapıyorum ama dönüş uçak biletimi Çek cumhuriyeti üstünden aldım tax free den yararlanabilmek için ne yapmam lazım bilginiz var mı? Teşekkürler.

    1. Bizyineyollarda dedi ki:

     Tax Free için hangi ülkeden girdiğiniz önemli değildir. Öncelikli olarak satın aldığınız ürünü kutusundan açmamanızı tavsiye ederim. Gümrü sorun çıkarabiliyor. Telefonu satın alacağınız yerde Tax Free almak istediğinizi hatırlatın görevliye. Size farklı bir fatura tanzim ederler ve kısaca ne yapmanız gerektiğini anlatırlar. Genel yöntem bu fatura ve ürün ile birlikte Havalimanında uçacağınız gün o ülkenin Gümrük Ofisine giderek faturayı paraflatmak ve sonrasında ise Pasaport Kontrolünden geçerek arındırılmış alanda bulunan Tax Free şirketine gidip evraklarınızı vererek vergi iadenizi almak olacaktır. Bu konuda dünyada en iyi Tax Free şirketi “Global Tax Free” adlı şirkettir. Ödemeyi direkt nakit olarak başvuru esnasında yapıyorlar. Ancak diğer bir çok vergi iade şirketi ise 30 gün sonra belirttiğiniz IBAN yada kredi kartı numarasına EFT olarak gönderiyorlar.
     Ayrıca önemli hatırlatma: aldığınız ürünü belirli bir sürede ülkeden çıkarmanız gerekiyor. Bu ülkeden ülkeye değişebiliyor. Ama ortalama süre 90 gün yani vize süresi kadardır.

 3. Reşat Aydın dedi ki:

  Yazın Almanya’dan dönüşte robot süpürge getirmiştim. Onun vergi iadesine başvurmadımdı. Şimdi başvuru yapsam taxfre öderler mi bana.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Reşat bey maalesef yurtdışında aldığınız ürünün vergi iadesi için süreç daha satın aldığınız mağazada taxfree formatında fatura alıp daha sonra bunu havalimanında gümrüğe ve taxfree ofisine onaylatarak yapılıyor.
   Bu işlemleri tamamlamadan vergi iadesi alamazsınız. Üstelik sizin birde 6-7 ay geçmiş fatura tarihi üzerinden. Geriye dönük tax free iadesi almanız mümkün değil.

 4. Yeliz Kantar dedi ki:

  Merhabalar,

  Alışverişi Fransa’dan yapacağım ancak fransa’dan italya’ya geçeceğim uçakla orada 2 gün kaldıktan sonra türkiyeye döneceğim.
  Tax iadesini Fransa’dan italya’ya geçerken alabilir miyim bilemedim dış hatlar olmuyor sonuçta 2 ab ülkesi arasında seyahat oluyor, yoksa italya’dan mı almam lazım ?. İtalya’dan alacaksam da fransa’dan aldıgım urunun tax iadesini italya’dan verirler mi mantıklı gelmedi.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Yeliz Hanım size de merhaba;
   Öncelikle Fransa’dan İtalya’ya geçmek uluslararası yani dış hatlar uçuşu oluyor. AB üyesi olmayanlar için Pasaport Kontrolü ve Schengen vizesi kontrol edildikten sonra uçuşa müsade edilir. Siz Türk Vatandaşı olduğunuz için dış hatlar uçuşu sayılıyor.
   Tax Free iadesine gelince, Fransa’dan aldığınız ürünlerin vergi iadelerini Fransa’dan çıkmadan önce almalısınız. İtalya size herhangi bir geri ödeme yapmaz. Çünkü ödediğiniz KDV vergileri Fransa Maliye Bakanlığına aktarıldı ve size bunun iadesini de Fransa Gümrük Ofisi yapmak zorundadır. Eğer bahsettiğiniz şekilde TaxFree işlemi yapmadan Fransa’dan ayrılırsanız malesef geri dönüşü yok. İade hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

 5. Tolga akpnar dedi ki:

  Merhaba. Tax free den 1 yılda 10 defa yararlanabilirsin 100 defa yararlanabilirsin diye bi durum var mı?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Tolga bey size de merhaba.
   TaxFree’de bazı kısıtlamalar var ancak buna sizin sorduğunuz yıl boyunca yapılan alışveriş sayısı dahil değildir. Sınırlandırma her yolculuk başına yapılabilir. Aslında sınırlandırma taxfree yani yabancı ülke tarafında değil kendi ülkenize girişte problem olabilir. Örneğin ülkelerin bir çoğu, bir yolcunun aynı üründen en fazla 2 adet alarak yurda sokmasına izin verir. Gümrük Kontrol bölümünde bu kuralın ihlal edildiği anlaşılırsa fazla olan ürüne el konur ve idari para cezası uygulanır.

   Ancak söylediğim gibi yurtdışında tax free açısından böyle bir sınırlandırma yoktur. Sorunuza tekrar gelecek olursak; yurt dışında toplamda 1 yılda yada 1 ayda ne kadar fatura kullandığınıza bakılmaz. Burada karşılaşabileceğiniz tek sorun kendi ülkenizin gümrük kontrolü olacaktır.

 6. ismail koç dedi ki:

  merhabalar yazınızı ve cevaplarınızı okudum öncelikle çok güzel bir rehber olmuş ellerinize, bilginize sağlık. benim merak ettiğim de şu ;hollanda da ikamet etmeye başladım , yaklaşık 1 ay oldu .yıl içerisinde 3-4 defa Türkiye ye gidip geleceğim.
  BU SÜREÇTE,
  – Her seferinde tax free den yararlanabilirmiyim.
  – Her seferinde aynı üründen 1 tane olmak kaydı ile tax free aldığım üründen Türkiye ye girişte herhangi bir vergi ödeyecekmiyim.
  – Bir de tax free alabilmek için o ülkede 165 günden daha az bulunmak vs gibi birşey varmı. Biryerde gözüme çarpmıştı.
  çok teşekkürler.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Öncelikle görüşleriniz için teşekkürler. Hollanda’da veya başka bir AB ülkesinde geçici süreli ikamet edenler yani Hollanda vatandaşı olmayanlar tax free’den yararlanabilir. Ancak her ülkenin katma değer vergi oranları farklı olduğu gibi ekstra sınırlandırmaları da olabilir. Sorularınıza tek tek cevap vermeye çalışalım;

   1. Her seferinde tax free’den yararlanabilirsiniz. Yeterki işlemleri eksiksiz tamamlayın.
   2. Türkiye’ye girişte 1 kişi aynı üründen maksimum 2 adet yanında getirebilir. Buradaki düşünce ürünlerden biri kendinize diğeri de hediye olarak değerlendirilir. Sizden bunun için Türkiye’de herhangi bir vergi yada harç alınmaz. Türkiye’ye sokulması yasak olan ürün ve ürün kategorileri bu kapsamın dışındadır. Eğer aynı üründen 2 taneden fazla getirirseniz gümrük kontrolünde fazla olana/olanlara el konulabilir yada size vergi tahakkuk ettirilebilir.
   3. Taxfree için herhangi bir gün sınırlaması yok. Ancak satın aldığınız ürünün taxfree iadesini almaya hak kazanabilmeniz için fatura tarihinden itibaren en fazla 3 ay yani 90 gün süreniz var. Eğer bu süre içerisinde o ülkeden çıkış yapmazsanız iade hakkınız iptal oluyor. Türkiye için 185 günden az kalma şartı var. Ama bu yabancıların ülkemizden alacakları vergi iadesi için geçerli yani sizi kapsayan bir konu değil.

   Umarız verdiğimiz cevaplar sizin için yeterli olmuştur.

   1. ismail koç dedi ki:

    çok teşekkürler . benim mayıs 17 itibari ile hollanda da oturum iznim çıkıyor (vatandaşı olmuyorum ama oturumum oluyor ). sanırım bu da tax free alamam için bir sebep oluyor . diğer yandan benim vizem D tipi olarak geçiyor bundan dolayı da alamıyorum sanırım (nette yaptığım araştırmalar sonucu gördüklerim ,hatalı olabilir.)

 7. Murat Demir dedi ki:

  Tufan Bey Merhaba. Ben Almanya’ya turistik gezi yapacağım, ancak sonrasında trenle Çekya’ya geçip oradan Türkiye’ye döneceğim. Sorum şu olacak. Ürünü Almanya’dan alırsam tax free yi Çekya’da yapabilir miyim? Ya da Almanya’dayken tax free işlemlerini nasıl yapabilirim? Teşekkür ederim.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Murat bey merhaba;
   Almanya ve Çekya (Çek Cumhuriyeti) Avrupa Birliği üyesi oldukları için aralarında bir sınır bulunmuyor. Aynı zamanda Gümrük Birliği anlaşması bulunduğu için Almanya’dan herhangi AB ülkesinden satın aldığınız ürünün Tax Free iadesini son çıkış yapacağınız AB ülkesinde alabilirsiniz.
   Teknik olarak Almanya’dan aldığınız bir ürünün vergi iadesini AB sınırlarını terk etmeden almanız mümkün değil. Ancak ürün faturalarına fax free onayı alırken bu hususu görevlilere aktarırsanız size en doğru bilgiyi aktaracaklardır.
   Bunun haricinde Avrupa Birliğini hangi ülkeden terk edecekseniz o ülkenin Gümrük Ofisi ile tax free işlemlerini yaparsınız.

 8. SercanSafak dedi ki:

  Merhabalar Tufan Bey,
  Öncelikle teşekkürler bilgilendirmeleriniz için. Ben Polonya veya Litvanyadan telefon alarak Ukraynaya çıkarak veya herhangi bir ülkeye geçerek taxfree hakkımı kullanmak istiyorum. Ancak örnek verecek olursak GlobalBlue şirketinin websitesinden aldığım bilgilere göre gümrük ofisleri sadece bu ülkelerin havalimanlarında var. Ben bu iki ülkeden de karayolu ile kendi aracımla çıkış yapacağım. Websitesinde vergi iadesi konusunda sınır kapılarından iade yapılabileceğine dair bilgi yok. Hatta gümrük ofisi yok. Bu konuda nasıl bir yol izlenmeli? Yani havalimanına taxfree faturası ile gidip gümrüğe ürünü onaylatıp, biletimiz olmadan, iadeyi ülkeden çıkmadan globalblue refund ofislerinden alabilir miyiz?
  Ben daha önce Gürcistandan telefon alıp Sarp sınır kapısından çıkarken iademi almıştım. AB ülkeleri arasında sınır olmadığı için kapı da yok. Bu iadelerin nasıl alınabileceğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Eğer karayolu ile çıkacaksanız AB sınırlarından ilk çıktığınız ki sizin için Kapıkule’de Bulgaristan Gümrüğünde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı havalimanında olduğu gibi Tax Free işlemleri için yetkilendirilmiş şirketler bulunuyor. Bu konuda en yaygın olan Global Tax Free adlı şirket olduğundan alışverişlerinizde Global Tax Free’yi tercih etmeniz avantaj sağlayacaktır.

   Kara hudut kapısından çıkış yapacaksanız Havalimanında işlem yapamazsınız. Zaten Gümrük Ofisi sizden uçuş kartı istiyor ve vergi iadesi alacağınız bankolar da arındırılmış (pasaport kontrol sonrası) alanda bulunuyor. Doğal olarak siz bu bölgeye uçuşunuz olmadan geçemezsiniz.

   Daha önce Sarp sınır kapısında bahsettiğiniz gibi Bulgaristan sınırında Tax Free işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bulgaristan, AB Gümrük Birliği üyesi olduğu için herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 9. Alp dedi ki:

  Merhaba,Hollanda’dan yaptığım alışverişler için eidhoven havalimanından dönüşüm sırasından tax free evraklarımızı onayladılar.Fakat havalimanında nakit ödeme uygulamasının olmadığını posta ile iade alacağımı ilettiler.Formları türkiyeden posta yapacağım fakat sadece banka veya kredi kartınamı iade yapılıyor.Nakit gönderme durumu oluyormu?Birde euro hesabımını belirtmemiz gereklidir?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Form üzerinde kredi kartı numaranızı istiyorlar. Yada iban numarası. Yaklaşık 1 ay sonra iade gerçekleşiyor. İspanya’da tax free iadesini hemen alamadık Türkiye’ye döndükten 30 gün sonra kredi kartıma eft olarak gönderilmişti.Euro yada döviz hesabına gerek yok. Bankanız otomatik olarak TL ye çeviriyor.

 10. Bilgesu dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler ve rehberliğiniz için çok teşekkürler. Ben şu anda Portekiz’de erasmus yapmaktayım. Tax free ile telefon almak istiyorum. Türkiyeye dönmeme 1.5 ay var bu süreçte telefonu kullanmam herhangi bir soruna yol açar mı?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhabalar, Öncelikle tax free prosedürü gereği satın aldığınız ürünü o ülkeden çıkarken kutusunda ibraz etmeniz istenebilir. Şimdiye kadar Avrupa ülkelerinde böyle bir kontrole denk gelmedim. Ancak yasal prosedür bu şekilde. Kabul etmeme hakları var. Bunu göze alıyorsanız eğer şansınızı deneyebilirsiniz.