TAX FREE (Vergi) İadesi Nasıl Alınır?

Yurtdışı seyahatleriniz esnasında yapmış olduğunuz alışverişlerin belirli bir kısmı vergiden muaftır. Neredeyse bütün ülkelerde geçerli olan “TAX FREE” yani vergi iadesi nasıl hesaplanır ve nasıl iade alınır? Yurtdışı alışverişlerde vergi iadesi hakkında merak edilen ve sıkça sorulan soruları cevapladık. Nedir Tax Free?

TAX FREE (Vergi) İadesi Nasıl Alınır?

Tax Free Nedir?

Yurtdışında bulunduğunuz süre zarfında satın almış olduğunuz ürün yada hizmetler karşılığı sizden tahsil edilen vergileri iade olarak alabilirsiniz. Üstelik adım adım Tax Free yani Vergisiz Alışveriş rehberimizi okuyarak kolayca yapabilirsiniz.

Günümüzde neredeyse tüm ülkelerdeki geçerli kanunlar, Verginin sadece vatandaştan alınabileceğini, aksine diğer ülke vatandaşlarından alınamayacağını garanti altına alır.

İşte bu nedenle yabancıların (turist, öğrenci veya geçici süre ile ikamet edenlerin) bulundukları ülkede yapmış olduğu harcamalarda ödedikleri vergi miktarının bir kısmını iade olarak alması gerekir.

Her ülkenin kendine has Tax Free iade politikası olabilir. Sadece belirlenen limitlerin üzerindeki alışverişler için geçerli olabilir. Bazı ülkeler otel, tur ve ulaşım gibi hizmet kategorisi için TaxFree vergi iadesi yapmayabilir.

Seyahat edeceğiniz ülkeye gitmeden önce resmi internet sitesi üzerinden VAT Tax Free şartlarını kontrol etmeniz gerekebilir. Tax Free iade işlemleriniz var ise havalimanına en az 45 dakika önce gidiniz. Yoğunluğa bağlı olarak işlemleriniz uzun sürebilir. Uçuşunuzun tehlikeye girmemesi için erken gitmekte fayda var.

Yurtdışında Vergisiz Alışverişin İpuçları

İster tatil ister iş için yurtdışında herhangi bir ülkeye gittiğinizde oraya özgü ürün veya hizmetleri satın alarak alışverişin tadını çıkarırız. Hediyelik eşyalar, kıyafetler, kozmetik ve elektronik gibi birçok ürün grubundan ekonomik şartların el verdiği oranda alışveriş yapıyoruz.

Özellikle ülkemizde satışı yapılmayan marka ve modelde ürünleri yurtdışındaki ülkelerde rahatlıkla bulabiliyoruz.

İyi de ben yurtdışında vergi ödemek zorunda mıyım? diye soranlardansanız şimdi anlatacaklarımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Duty Free Alışveriş
Havalimanında Duty Free Mağazası

Yurtdışında Vergisiz (Tax Free) Alışveriş

Bütün dünyada Tax Free olarak bilinen vergisiz alışverişin püf noktaları. Belki de yurtdışına seyahatin en eğlenceli tarafı olan vergisiz alışveriş hakkında merak ettiğiniz soruları cevapladık. %100 etkili tax free iade yöntemlerini şimdi adım adım anlatıyoruz.

Tax Free sistemi sadece fiziksel olarak yaptığınız canlı alışverişlerde geçerli bir kavramdır. Yani yurtdışı online mağazalardan yaptığınız sanal alışverişlerde zaten Katma Değer Vergisi uygulanmaz. Bu nedenle size vergi yansıtılmadığı için Tax Free iadesi de yapılmaz.

Yurtdışında Alışverişten Önce Yapmanız Gerekenler

Yurtdışında bulunduğunuz esnada alışveriş yapmak istediğiniz mağazanın vitrin, giriş kapısı veya kasa bölümünde aşağıdaki “Global Blue Tax Free” ibareli logo bulunmalıdır. Bu logonun bulunduğu mağaza veya işyerleri Global Vergisiz Alışverişin yapılabildiği yerlerdir.

Eğer bu logoyu göremediyseniz görevlilere “Can I shop tax free?” yani “vergisiz alışveriş yapabilir miyim?” diye sorun. Mağaza görevlisinden Evet cevabını aldığınızda, vergisiz alışverişin tadını çıkarmaya bakın.

Global Blue Tax Free Logosu

Hollanda, Almanya, Amerika yada Rusya gibi bir yurtdışında bir ülkede alışveriş için mağazaya girdiniz. Vergi oranları (KDV) her ülke için farklıdır. İspanya’da vergi oranları %10-%16 arasında iken Lüksemburg‘ta neredeyse %0 vergi uygulanır. Ülkelerin ekonomik refah düzeylerine göre vergi oranları da değişiklik göstermektedir.

ÖNEMLİ UYARI!
Tax Free yani yurtdışında vergisiz alışveriş için fiziksel olarak o ülkedeki mağazadan satın alma yapmanız gerekiyor. Yani kendi ülkenizde bulunuyorken yabancı bir ülkede faaliyet gösteren online mağazalardan alacağınız ürünler için Taxfree iadesi alamazsınız. Çünkü yabancı sanal alışveriş mağazaları faturanızı vergisiz olarak düzenler ve olmayan verginin iadesi de söz konusu olmaz.

Adım Adım Tax Free İade Ödemesi İçin Yapmanız Gerekenler


Yurtdışında Vergi İade Başvurusu nasıl yapılır?

 1. Zevkinize göre sepetinizi doldurun ve ödeme için mağazanın kasa bölümüne gelin.
 2. Ödeme yapmadan önce Tax Free İade uygulamasından yararlanmak istediğinizi belirtin. Bu aşamada izlenebilecek iki yol bulunuyor;
  • Kasiyer sizden Banka hesap bilgileriniz, Pasaport ve diğer kimlik bilgilerinizi talep ederek vergisiz satış yapabilir. En kolay vergisiz alışveriş şekli budur.
  • Diğer bir yöntem daha bulunmaktadır. Faturanızdaki vergi meblağlarını havalimanında alabilmeniz için gerekli olan Tax Free İade Formunu düzenlerler. Daha sonra bu formu kapalı bir zarf içerisinde size teslim ederler. Zarf üzerinde bir barkod veya kare kod yapıştırırlar. Bu zarfı havalimanındaki Gümrük ve Tax Free Ofisine kadar kesinlikle açmayınız.
 3. Vergi iadesinin yapılabilmesi için size zarf içerisinde teslim edilen İade Formu, Faturanızı ve ürünleri paketini açmadan muhafaza ediniz. Ürün paketini açılmamış olarak görmek isteyebilirler. Ancak bugüne kadar tek tek ürünleri kontrol eden bir görevli görmedim.
 4. Bulunduğunuz ülkeden çıkış yapacağınız zaman havalimanına geldiğinizde Check-in işlemlerinden sonra ve Pasaport Kontrolünden hemen önce Gümrük (Maliye) Ofisine giderek alışverişlerinize ait Tax Free İade Formlarını görevliye onaylatın. Gümrük Ofisinin onaylamadığı formları Tax Free ofisi asla kabul etmez. Bu nedenle Pasaport kontrolünden önce mutlaka Gümrük Ofisinde işlemlerinizi tamamlayın.
 5. Onay işlemi bitince Pasaport Kontrolünden geçerek arındırılmış alanda bulunan Tax Free ofisine müracat edin. Burada sizden
  • Alışveriş Faturaları ve slipler (zarf içerisindedir),
  • Vergi İade formları (zarf içerisindedir),
  • Banka bilgileriniz (Kredi kartı numaranız veya IBAN numaranız),
  • İletişim bilgileriniz ve
  • Pasaportunuzu isterler.
 6. Son aşama ise vergi iadesidir. Nakit olarak anında öderler yada 30 gün sonra belirttiğiniz hesap numaranıza EFT yaparlar. Global Blue ofisleri genellikle nakit ödeme yapar. Ancak diğer Tax Free şirketleri belirli bir süre sonra havale yada eft yoluyla ödeme yaparlar.

 • Brüksel Logo

  Brüksel’de Gezilecek Yerler

  Orta Çağ Avrupasından günümüz Modern Çağına bir belgesel filmi izler gibi gezdim. Brüksel lahanası, Brüksel tatlısı ve el yapımı Belçika çikolatası harika tatları denedim. Barok ve Gotik mimariyle donatılmış Belçika’nın ve aynı zamanda Avrupa Birliğinin Başkenti konumundaki Brüksel’de Gezilecek Yerleri şimdi birlikte turlamaya hazır mısınız?

Tax Free Hesaplama Aracı

Yurtdışında yaptığınız alışverişler için vergi iadesi nasıl hesaplanır?

İnternet arama motorlarında sıkça aranan “Tax Free Hesaplama” terimine istinaden bir açıklama yapma gereği duydum. Tax Free hesaplama uygulamaları ve araçları çok sayıda bulunuyor.

Ancak ülkelerin vergi oranları sık sık değiştiği için sizi yanıltma payı yüksek. Vergi oranları kategori bazında bile değişiklik gösteriyor.

İşte bu nedenle vergi hesaplama araçlarına çok fazla güvenmemek gerekiyor. Bunun yerine yurtdışında satın alma anında size verilen faturada hangi ürünün ne kadar vergisi olduğunu net bir şekilde görülmektedir.

Türkiye’de Tax Free Alışveriş Nerede, Nasıl Yapılır?

Aslında bir çok yabancı ülkeyle karşılaştırıldığında Türkiye’de Tax Free alışveriş çok daha kolaydır. Vitrin camında Tax Free logosu bulunan tüm mağazalarda vergisiz alışveriş yapılabilir. Türkiye’de yaygın olarak Global Blue Tax Free (Mavi Logo) ve Tax Free Zone (Kırmızı Logo) adlı şirketler hizmet vermektedir.

Türkiye’de Tax Free (Vergisiz) Alışveriş Şartları

 1. Türkiye’ye gelen yabancı ülke vatandaşları, çifte vatandaşlar ve yurtdışında oturuma sahip T.C. vatandaşları yararlanabilir.
 2. Son 1 yıl içerisinde 6 aydan fazla Türkiye’de kalmamış olmak.
 3. En az 100TL + %18 KDV yani 118 ₺ yada 100TL + %8 KDV yani 108 ₺ değerinde alışveriş yapmak. Bu limitin altındaki harcamalarınız için vergi iadesi alamazsınız.
 4. Sadece ürün bazlı alışveriş yapmış olmak. Hizmet kategorisindeki (konaklama, uçak bileti, ulaşım vs.) harcamalar için Vergi iadesi alamazsınız.
 5. Türkiye’den çıkarken satın aldığınız ürünleri paketi bozulmamış (kullanılmamış) şekilde yanınızda bulundurmak.
 6. Satın aldığınız Tax Free faturalı ürünleri 3 ay içerisinde Gümrük Muhafaza Ofisine onaylatmanız gerekir.
Kırmızı Tax Free Logosu.
Tax Free Zone Alışveriş Logosu

Türkiye’de Tax Free Vergi İadesini Geri Alma Adımları

 1. Tax Free logolu bir mağazada minimum 100 ₺ + KDV tutarında ürün/ürünler satın almak.
 2. Ödeme yapmadan önce kasiyerden Tax Free formatında Fatura talep edin.
 3. Satın aldığınız ürünün orijinal ambalajını bozmadan uçuş yapacağınız güne kadar muhafaza edin.
 4. Türkiye’den çıkış yapacağınız gün havalimanında Check-in işleminden sonra Gümrük Muhafaza Ofisinde görevli memura onaylatın.
 5. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra Global Blue Tax Free Ofisinden vergi iade bedelini alınız.

Tax Free hesaplama araçları size sadece bir öngörüde bulunur. Net bir sonuç almak mümkün değildir.

Ülkelere Göre Tax Free İade Politikaları

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ortak Gümrük Birliği anlaşması bulunuyor. Bu nedenle üye ülkelerden yaptığınız alışverişlerinizdeki vergi iadesini çıkış ülkesinde geri alabilirsiniz. Örneğin Portekiz Lizbon‘a gittiniz buradan İspanya, Fransa, Hollanda ve Almanya’da bir havalimanından çıkış yapacaksınız. İşte tüm bu ülkelerde ödediğiniz vergilerin iade işlemlerini Almanya’da tamamlayacaksınız.

İspanya’da Tax Free İşlemleri Nasıl Yapılır? (Çok Zorluk Çıkarılıyor)

Yaklaşık 2 yıl önce İspanya seyahatim esnasında tax free mücadelesi verdiğimi hatırlıyorum. Barcelona ve Sevilla kentlerinde yaklaşık 5.000 ₺ tutarında Zara elektronik ağırlıklı alışveriş yapmıştım. Bu alışveriş için yaklaşık 1 ay sonra yaklaşık 600 ₺ vergi iadesi hesabıma yatırılmıştı. Ancak bu iadeyi almamanız için her türlü zorluğu yaşatıyorlar size. Sabırlı olur ve söylediklerimi uygularsanız vergi iadenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Alışveriş Esnasında Yapılacaklar:

İspanya’nın hemen her şehrinde bulunan “El-Corte Ingles” adlı alışveriş merkezlerinden alışveriş yaptım. AVM’nin Barselona’da bulunan vergi ofisinde tüm faturaları mı onaylattım.

Havalimanında Yapılacaklar:

İstanbul’a dönüş için Barselona El-Prat Havalimanına geldim. Burada önce Check-in işlemini yaptım. Hemen ardından “Custom Tax Office” tabelasının bulunduğu ofise geldim.

Burada görevliler, Tax Free formunun bulunduğu kapalı zarf üzerindeki barkodu kiosk cihazına okutmamı söylediler. Ben de okuttum. Ekranda “are you sure” emin misiniz? gibisinden sorular çıktı hepsini onayladım ve yeşil OK yazısını gördüm. Görevli:

– Pasaport Kontrolünden geçtikten sonra Tax Free şirketine ait bankoya giderek zarfı teslim etmemi söyledi. Peki dedim.

Pasaport kontrolünden geçtikten sonra görevlinin dediği bankoyu buldum. Ancak sırf vergi iadesi yapmamak için Gümrük ofisine tekrar gitmemi istediler. Bir hata olduğunu ve onu düzelttirmem gerektiğini söylediler.

Eee pasaport kontrolünden geçtim nasıl geri döneceğim Gümrük Ofisine?

İşte tam bu sırada tur rehberi yardımcı oldu. Kendisine de aynı şeyleri söylediklerini belirtti. Pasaport çıkışını iptal ederek Gümrük ofisine geri gideceğini ve hatayı düzelttireceğini söyledi. Rica ettim sağolsun benim evrakları da götürdü ve tekrar onaylattı.

İstanbul’a döndüm ve tam 30 gün sonra Kredi Kartı hesabıma 560 ₺ yatırdılar. İşte zafer!

Hollanda Tax Free İadesi Nasıl Yapılır?

Amsterdam Schipol havalimanında Tax Free iadesi alma şansım oldu 3 yıl önce. İspanya’ya oranla daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Amsterdam’da başlayan ve yine Amsterdam’da biten 5 ülkeyi (Benelüks Turu) kapsayan tur boyunca Paris, Lüksemburg, Brüksel ve Köln gibi şehirleri gezdim.

Bu esnada satın aldığım ürünlere ait faturaları Tax Free formatında kestirdim. Schipol havalimanına geldiğimde önce Gümrük Ofisi ardından “Global Blue Tax Free” bankosundan vergi iadesini bi tamam geri aldım. Üstelik nakit ödeme yaptılar. Satın aldığım metal Eyfel Kulesi maketinin 6 € değerindeki vergi kesintisini bile ödediler.

Almanya Tax Free İadesi Nasıl Yapılır?

Almanya’ya çok kez seyahatim oldu ancak Almanya üzerinden çıkış yapmak hiç nasip olmadı. Hep farklı AB ülkelerinden çıkış yaptım.

Birlikte gezdiğim arkadaşım Almanya’da elektronik ürünlerin diğer ülkeler oranla fiyat olarak daha uygun olduğunu söylüyordu. Almanya’da tax free çalışan bir MediaMarkt mağazasından Iphone X telefon aldı ve havalimanında kolayca vergi iadesini geri almış. İstanbul’a döndüğünde ballandıra ballandıra anlattı 🙂

Havalimanı Duty Free Alışverişlerde Tax Free

Türkiye havalimanlarında olduğu gibi dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarında Duty Free mağazaları vardır. Zengin ürün çeşitliliğine sahip Duty Free mağazalarında parfümden elektroniğe, elektronikten giyime ürünler satılmaktadır. Üstelik Duty Free Mağazalarında alışverişler tamamen vergisiz olarak yapılmaktadır. Yani Tax Free iadesi gibi bir karmaşa ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

Sadece dış hatlar bölümünde pasaport kontrolünden sonra çok sayıda bulunan Duty Free mağazalarında alışveriş yapmak çok eğlencelidir. Hatta uçağınızı beklerken bu mağazalarda alışveriş yapmasanız bile sadece gezerek vakit geçirebilirsiniz.

Havalimanı LCW Mağazası
Havalimanında vergisiz alışveriş yapılan mağazalar.

Duty Free Mağazalarında özellikle kozmetik ve parfüm kategorisi ile sigara ve alkol kategorisi ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi de ürünlerin %100 orijinal olmaları ve ekonomik fiyatlarıdır.

Tax Free Alışveriş Sınırı

Her devletin vergilendirme politikası bir diğerinden farklıdır. Yabancılardan alınan katma değer vergisi bile ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Tax Free alışverişler için belirlenen bir limit değer vardır.

Örneğin 3 € bedelle satın aldığınız bir ürünün vergisini iade alamazsınız. İspanya için 80 € gibi bir tax free limiti vardı. Tax Free ofisinde bu değerin altındaki faturaları işleme alamayacaklarını beyan ettiler.

TAX FREE (Vergi) İadesi Nasıl Alınır?” adlı bu yazı en son 21.09.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Tufan İNAN
Tufan İNAN
Türkiye'de ve Dünyada onlarca destinasyonu gezdim, geziyorum ve gezmeye devam ederek farklı gezi blogları ile sosyal medya hesaplarım üzerinden gezi severlerle paylaşıyorum. Turizm üzerine çalışmakta olduğum için yurtiçi ve özellikle yurtdışı bir çok lokasyonu gezip görme imkanı buluyorum. Yol maceralarım ve seyahat tecrübelerimi paylaştığım "Gezi Sitesi Bizyineyollarda" blogunda keyif alarak yazıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.