TAX FREE İadesi Nasıl Alınır?

Yurtdışı seyahatleriniz esnasında yapmış olduğunuz alışverişlerin belirli bir kısmı vergiden muaftır. Neredeyse bütün ülkelerde geçerli olan “TAX FREE” yani vergi iadesi nasıl hesaplanır ve nasıl iade alınır? Özellikle son zamanlarda yurtdışı Iphone ve telefon alışverişinde vergi iadesi hakkında merak edilen ve sıkça sorulan soruları cevapladık. Nedir bu Tax Free?

TAX FREE İadesi Nasıl Alınır?
4.9/5 - (168 votes)

Yazı İçeriği / Index

Tax Free Nedir?

Yurtdışında bulunduğunuz süre zarfında satın almış olduğunuz ürün yada hizmetler karşılığı sizden tahsil edilen vergileri tax free iadesi olarak alabilirsiniz. Üstelik adım adım Tax Free iadesi nasıl alınır kısaca anlatmaya çalışalım.

Günümüzde dünyadaki ülkelerin büyük çoğunluğunda geçerli olan kanunlar, Verginin sadece vatandaştan alınabileceğini, aksine diğer ülke vatandaşlarından veya turistlerden alınamayacağını garanti altına alır.

İşte bu nedenle yabancıların (turist, öğrenci veya geçici süre ile ikamet edenlerin) bulundukları ülkede yapmış olduğu harcamalarda ödedikleri vergi miktarının bir kısmını iade olarak alması gerekir. Yurtdışında alışveriş esnasında ödenen katma değer vergisi tamamıyla iade alınabilmektedir.

Her ülkenin kendine özgü Tax Free iade politikası olabilir. Sadece belirlenen limitlerin üzerindeki alışverişler için geçerli olabilir. Hatta bazı ülkeler otel, tur ve ulaşım gibi hizmet kategorisi için TaxFree vergi iadesi yapmayabilir.

Seyahat edeceğiniz ülkeye gitmeden önce resmi internet sitesi üzerinden o ülkenin VAT Tax Free şartlarını kontrol etmeniz gerekebilir. Yurtdışı vergi iade işlemleriniz var ise havalimanına en az 45 dakika önce gidiniz. Yoğunluğa bağlı olarak işlemleriniz uzun sürebilir. Uçuşunuzun tehlikeye girmemesi için erken gitmekte fayda var.

Yurtdışında Vergisiz Alışverişin İpuçları

İster tatil ister iş için yurtdışında herhangi bir ülkeye gittiğinizde oraya özgü ürün veya hizmetleri satın alarak alışverişin tadını çıkarırız. Hediyelik eşyalar, kıyafetler, kozmetik ve elektronik gibi birçok ürün grubundan ekonomik şartların el verdiği oranda alışveriş yapıyoruz.

Özellikle ülkemizde satışı yapılmayan marka ve modelde ürünleri yurtdışındaki ülkelerde rahatlıkla bulabiliyoruz.

İyi de ben yurtdışında vergi ödemek zorunda mıyım? diye soranlardansanız şimdi anlatacaklarımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Duty Free Alışveriş
Havalimanında Duty Free Mağazası

Yurtdışında Vergisiz (Tax Free) Alışveriş

Bütün dünyada Tax Free olarak bilinen vergisiz alışverişin püf noktaları. Belki de yurtdışına seyahatin en eğlenceli tarafı olan vergisiz alışveriş hakkında merak ettiğiniz soruları cevapladık. %100 etkili tax free iade yöntemlerini alışveriş öncesi ve sonrasında yapmanız gerekenleri adım adım anlatıyoruz.

Hatırlatmakta fayda var, Tax Free sistemi sadece fiziksel olarak yaptığınız canlı alışverişlerde geçerli bir kavramdır. Yani yurtdışı online mağazalardan yaptığınız sanal alışverişlerde zaten Katma Değer Vergisi uygulanmaz. Bu nedenle size vergi yansıtılmadığı için olmayan veriginin Tax Free iadesi de yapılmaz.

Yurtdışında Alışverişten Önce Yapmanız Gerekenler

Yurtdışında bulunduğunuz esnada alışveriş yapmak istediğiniz mağazanın vitrin, giriş kapısı veya kasa bölümünde aşağıdaki “Global Blue Tax Free” benzeri logo bulunmalıdır. Bu logonun bulunduğu mağaza veya işyerleri Global Vergisiz Alışverişin yapılabildiği yer anlamına gelmektedir.

Eğer bu logoyu göremediyseniz görevlilere “Can I shop tax free?” yani “vergisiz alışveriş yapabilir miyim?” diye sorun. Mağaza görevlisinden Evet cevabını aldığınızda, vergisiz alışverişin tadını çıkarmaya bakın.

• TAX FREE İadesi Nasıl Alınır?
Global Blue Tax Free Logosu

Hollanda, Almanya, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Ukrayna, Amerika yada Rusya gibi bir yurtdışında herhangi bir ülkede alışveriş için mağazaya girdiniz. Vergi oranları (KDV) her ülke için farklı olacaktır. Örneğin İspanya’da vergi oranları %10-%16 arasında iken Lüksemburg‘ta neredeyse %0 vergi uygulanır. Ülkelerin refah düzeylerine göre vergi oranları da değişiklik göstermektedir.

ÖNEMLİ UYARI!
Tax Free yani yurtdışında vergisiz alışveriş için fiziksel olarak o ülkedeki mağazadan satın alma yapmanız gerekiyor. Yani kendi ülkenizde bulunuyorken yabancı bir ülkede faaliyet gösteren online mağazalardan alacağınız ürünler için Taxfree iadesi alamazsınız. Çünkü yabancı sanal alışveriş mağazaları faturanızı vergisiz olarak düzenler ve olmayan verginin iadesi de söz konusu olmaz.

Adım Adım Tax Free İadesi İçin Yapmanız Gerekenler


Yurtdışında Vergi İade Başvurusu nasıl yapılır?

 1. Zevkinize göre sepetinizi doldurun ve ödeme için mağazanın kasa bölümüne gelin.
 2. Ödeme yapmadan önce Tax Free İade uygulamasından yararlanmak istediğinizi belirtin. Bu aşamada izlenebilecek iki yol bulunuyor;
  • Kasiyer sizden Banka hesap bilgileriniz, Pasaport ve diğer kimlik bilgilerinizi talep ederek direkt vergisiz satış yapabilir. En kolay vergisiz alışveriş şekli budur. Ülkemizde çoğunlukla bu yöntem uygulanmaktadır.
  • Diğer bir yöntem ise faturanızdaki vergi meblağlarını havalimanında alabilmeniz için gerekli olan Tax Free İade Formunu düzenlenmesidir. Daha sonra bu formu kapalı bir zarf içerisinde size teslim ederler. Zarf üzerinde bir barkod veya kare kod yapıştırırlar. Bu zarfı havalimanındaki Gümrük ve Tax Free Ofisine kadar kesinlikle açmamanız istenir.
 3. Vergi iadesinin yapılabilmesi için size zarf içerisinde teslim edilen İade Formu, Faturanızı ve ürünleri paketini açmadan muhafaza ediniz. Gümrük görevlileri ürün paketini açılmamış olarak görmek isteyebilirler. Ancak bugüne kadar tek tek ürünleri kontrol eden bir görevli de görmedim açıkçası.
 4. Bulunduğunuz ülkeden çıkış yapacağınız zaman havalimanına geldiğinizde Check-in işlemlerinden sonra ve Pasaport Kontrolünden hemen önce Gümrük (Maliye) Ofisine giderek alışverişlerinize ait Tax Free İade Formlarını görevliye onaylatın. Gümrük Ofisinin onaylamadığı formları Tax Free ofisi asla kabul etmez. Bu nedenle Pasaport kontrolünden önce mutlaka Gümrük Ofisinde işlemlerinizi tamamlayın.
 5. Onay işlemi bitince Pasaport Kontrolünden geçerek arındırılmış alanda bulunan Tax Free bankolarına müracat edin. Burada sizden
  • Alışveriş Faturaları ve slipler (zarf içerisindedir),
  • Vergi İade formları (zarf içerisindedir),
  • Banka bilgileriniz (Kredi kartı numaranız veya IBAN numaranız),
  • İletişim bilgileriniz ve
  • Pasaportunuzu isterler.
 6. Son aşama ise vergi iadesidir. Bazı vergi iade şirketleri nakit olarak anında ödeme yaparken bazıları ise 30 gün sonra belirttiğiniz hesap numaranıza EFT olarak ödeme yaparlar. Global Blue ofisleri genellikle nakit ödeme yapmaktadır. Ancak diğer Tax Free şirketleri belirli bir süre sonra havale yada eft yoluyla ödeme yaparlar.

Tax Free Hesaplama Aracı

Yurtdışında yaptığınız alışverişler için vergi iadesi nasıl hesaplanır?

İnternet arama motorlarında sıkça aranan “Tax Free Hesaplama” terimine istinaden burada bir açıklama yapma gereği duydum. Uygulama marketlerde ve internette Tax Free hesabı yapan uygulamalar ve araçlardan çok sayıda bulunuyor.

Ancak ülkelerin vergi oranları sık sık değiştiği için sizi yanıltma payı yüksek. Vergi oranları kategori bazında bile değişiklik gösteriyor.

İşte bu nedenle vergi hesaplama araçlarına çok fazla güvenmemek gerekiyor. Bunun yerine yurtdışında satın alma anında size verilen faturada hangi ürünün ne kadar vergisi olduğunu net bir şekilde görülmektedir. En doğru ve kesin bilgi ürün faturasında yazan oranlardır.

Tax Free hesaplama araçları size sadece bir öngörüde bulunabilir. Net bir sonuç almak mümkün değildir.

Türkiye’de Tax Free Alışveriş Nerede ve Nasıl Yapılır?

Aslında bir çok yabancı ülkeyle karşılaştırıldığında Türkiye’de Tax Free işlemleri çok daha kolaydır. Vitrin camında Tax Free logosu bulunan tüm mağazalarda vergisiz alışveriş yapılabilir. Türkiye’de yaygın olarak Global Blue Tax Free (Mavi Logo) ve Tax Free Zone (Kırmızı Logo) adlı şirketler hizmet vermektedir.

Türkiye’de Tax Free (Vergisiz) Alışveriş Şartları

 1. Türkiye’ye gelen yabancı ülke vatandaşları, çifte vatandaşlar ve yurtdışında geçerli oturuma sahip T.C. vatandaşları yararlanabilir.
 2. Son 1 yıl içerisinde 6 aydan fazla Türkiye’de kalmamış olmak.
 3. En az 100TL + %18 KDV yani 118 ₺ yada 100TL + %8 KDV yani 108 ₺ değerinde alışveriş yapmak. Bu limitin altındaki harcamalarınız için vergi iadesi alamazsınız.
 4. Sadece fiziksel ürün bazlı alışveriş yapmış olmak. Yani hizmet kategorisindeki (konaklama, uçak bileti, ulaşım vs.) harcamalar için Vergi iadesi alamazsınız.
 5. Türkiye’den çıkarken satın aldığınız ürünleri paketi bozulmamış (kullanılmamış) şekilde yanınızda bulundurmak.
 6. Satın aldığınız Tax Free faturalı ürünleri 3 ay içerisinde Gümrük Muhafaza Ofisine onaylatmanız gerekmektedir.
Kırmızı Tax Free Logosu.
Tax Free Zone Alışveriş Logosu

Türkiye’de Tax Free Vergi İadesi Alma Adımları

 1. Tax Free logolu bir mağazada minimum 100 ₺ + KDV tutarında ürün/ürünler satın alın.
 2. Ödeme yapmadan önce kasiyerden Tax Free formatında Fatura talep edin.
 3. Satın aldığınız ürünün orijinal ambalajını bozmadan uçuş yapacağınız güne kadar muhafaza edin.
 4. Türkiye’den çıkış yapacağınız gün havalimanında Check-in işleminden sonra Gümrük Muhafaza Ofisinde görevli memura onaylatın.
 5. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra Tax Free Ofisinden vergi iade bedelini alınız.

Ülkelere Göre Tax Free İade Politikaları

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ortak Gümrük Birliği anlaşması bulunuyor. Bu nedenle üye ülkelerden yaptığınız alışverişlerinizdeki vergi iadesini çıkış ülkesinde geri alabilirsiniz.

Örneğin Almanya’dan ucuz fiyata Iphone 14 Pro Max almak istiyorsunuz. Bunun için Almanya veya başka bir Avrupa ülkesine gittiniz. Sonrasında ise Bulgaristan, Polonya, İspanya, Fransa, Hollanda veya Almanya’daki herhangi bir havalimanından çıkış yapacaksınız. İşte tüm bu ülkelerde ödediğiniz vergilerin Gümrük-iade işlemlerini Almanya’da tamamlamanız gerekiyor.

İspanya’da Tax Free İşlemleri Nasıl Yapılır? (Çok Zorluk Çıkarılıyor)

Yaklaşık 2 yıl önce İspanya seyahatim esnasında tax free mücadelesi verdiğimi hatırlıyorum. Barcelona ve Sevilla kentlerinde yaklaşık 5.000 ₺ tutarında Zara ve elektronik ağırlıklı alışveriş yapmıştım. Bu alışveriş için yaklaşık 1 ay sonra yaklaşık 600 ₺ vergi iadesi hesabıma yatırılmıştı. Ancak bu iadeyi almamanız için her türlü zorluğu yaşatıyorlar size. Sabırlı olur ve söylediklerimi uygularsanız vergi iadenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Alışveriş Esnasında Yapılacaklar:

İspanya’nın hemen her şehrinde bulunan “El-Corte Ingles” adlı alışveriş merkezlerinden alışveriş yaptım. AVM’nin Barselona’da bulunan vergi ofisinde tüm faturaları mı onaylattım.

Havalimanında Yapılacaklar:

İstanbul’a dönüş için Barselona El-Prat Havalimanına geldim. Burada önce Check-in işlemini yaptım. Hemen ardından “Custom Tax Office” tabelasının bulunduğu ofise geldim.

Burada görevliler, Tax Free formunun bulunduğu kapalı zarf üzerindeki barkodu kiosk cihazına okutmamı söylediler. Ben de okuttum. Ekranda “are you sure” emin misiniz? gibisinden sorular çıktı hepsini onayladım ve yeşil OK yazısını gördüm. Görevli:

– Pasaport Kontrolünden geçtikten sonra Tax Free şirketine ait bankoya giderek zarfı teslim etmemi söyledi. Peki dedim.

Pasaport kontrolünden geçtikten sonra görevlinin dediği bankoyu buldum. Ancak sırf vergi iadesi yapmamak için Gümrük ofisine tekrar gitmemi istediler. Bir hata olduğunu ve onu düzelttirmem gerektiğini söylediler.

Eee pasaport kontrolünden geçtim nasıl geri döneceğim Gümrük Ofisine?

İşte tam bu sırada tur rehberi yardımcı oldu. Kendisine de aynı şeyleri söylediklerini belirtti. Pasaport çıkışını iptal ederek Gümrük ofisine geri gideceğini ve hatayı düzelttireceğini söyledi. Rica ettim sağolsun benim evrakları da götürdü ve tekrar onaylattı.

İstanbul’a döndüm ve tam 30 gün sonra Kredi Kartı hesabıma 560 ₺ yatırdılar. İşte zafer!

Hollanda Tax Free İadesi Nasıl Alınır?

Amsterdam Schipol havalimanında Tax Free iadesi alma şansım oldu 3 yıl önce. İspanya’ya oranla daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Amsterdam’da başlayan ve yine Amsterdam’da biten 5 ülkeyi (Benelüks Turu) kapsayan tur boyunca Paris, Lüksemburg, Brüksel ve Köln gibi şehirleri gezdim.

Bu esnada satın aldığım ürünlere ait faturaları Tax Free formatında kestirdim. Schipol havalimanına geldiğimde önce Gümrük Ofisi ardından “Global Blue Tax Free” bankosundan vergi iadesini bi tamam geri aldım. Üstelik nakit ödeme yaptılar. Satın aldığım metal Eyfel Kulesi maketinin 6 € değerindeki vergi kesintisini bile ödediler.

Almanya Tax Free İadesi Nasıl Yapılır?

Almanya’ya çok kez seyahatim oldu ancak Almanya üzerinden çıkış yapmak hiç nasip olmadı. Hep farklı AB ülkelerinden çıkış yaptım.

Birlikte gezdiğim arkadaşım Almanya’da elektronik ürünlerin diğer ülkeler oranla fiyat olarak daha uygun olduğundan bahsediyordu. Almanya’da tax free çalışan bir MediaMarkt mağazasından Iphone X telefon aldı ve havalimanında kolayca vergi iadesini geri almış. İstanbul’a döndüğünde ballandıra ballandıra anlattı 🙂

Şu sıralar tax free blog yazısı üzerinden en çok sorulan sorulardan bazıları şöyle:

 • Almanya’dan taxfree ile iphone nasıl alınır?
 • Almanya’nın taxfree oranları nasıl hesaplanır?
 • Avrupa’da iphone taxfree oranı kaç?
 • Bulgaristan iphone için taxfree ne kadar?
 • Polonya’da iphone taxfree iadeleri?

Gürcistan’da Vergisiz Alışveriş Nasıl Yapılır?

Gürcistan vatandaşı dışında herhangi bir ülke vatandaşı olmanız istenir. Taxfree faturası düzenlemeye yetkisi olan mağaza ve dükkanlardan alışveriş yapmanız gerekir.

Gürcistan’da Hangi Ürünlerin Vergi İadesi Alınabilir?

 1. Bozulabilir gıda malzemeleri,
 2. Taşıma ve seyahat hizmetleri,
 3. Toplam ağırlığı 125 gram ve üzerindeki mücevherat ile altın,
 4. Değerli taşlar,
 5. Kültürel ürünler veya özel lisans gerektiren ürünler,
 6. Vergi muafiyeti olan ürünlerin haricindeki tüm alışverişlerinizde taxfree iadesi alabilirsiniz.

Gürcistan’da alışveriş esnasında ürünler paketlenir ve Gümrük ofisine kadar paketin açılmaması istenir. Son günlerde oldukça fazla sorulan bir örnek üzerinden konuyu anlatalım.

Örneğin; Gürcistan’da Iphone 14 Promax satın aldınız. Akıllı telefonunuzun paketini (jelatin dahil) havalimanı yada sınır kapısındaki Gümrük kontrolüne kadar açmayın. Aksi takdirde tax free iadesini alamazsınız.

Gürcistan’a pasaport değil de kimlik ile giriş yaptıysanız Gürcistan Polisinin size verdiği damgalı evrakı kaybetmeyin. Bu kağıda hem alışveriş esnasında hemde taxfree iadesi alacağınız zaman ihtiyacınız olacaktır.

Havalimanı Duty Free Alışverişlerde Tax Free

Türkiye havalimanlarında olduğu gibi dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarında Duty Free mağazaları bulunmaktadır. Zengin ürün çeşitliliğine sahip Duty Free mağazalarında parfümden elektroniğe, elektronikten giyim kategorisine ait ürünler satılmaktadır. Üstelik Duty Free Mağazalarında alışverişler tamamen vergisiz olarak yapılmaktadır. Yani Tax Free iadesi gibi bir karmaşa ile uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Sadece dış hatlar bölümünde pasaport kontrolünden sonra çok sayıda bulunan Duty Free mağazalarında alışveriş yapmak çok eğlencelidir. Hatta uçağınızı beklerken bu mağazalarda alışveriş yapmasanız bile sadece gezerek vakit geçirmek oldukça eğlencelidir.

Havalimanı LCW Mağazası
Havalimanında vergisiz alışveriş yapılan mağazalar.

Duty Free Mağazalarında özellikle kozmetik ve parfüm kategorisi ile sigara ve alkol kategorisi ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi de ürünlerin %100 orijinal olmaları ve ekonomik fiyatlarıdır.

Ülkelere Göre Tax Free Alışveriş Sınırı ve Vergi Oranları

Her ülkenin vergilendirme politikası bir diğerinden farklıdır. Yabancılardan alınan katma değer vergisi bile ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Ancak oranlar ne olursa olsun Tax Free alışverişler için belirlenen bir alt limit vardır.

Örneğin tek faturada 3 € bedelle satın aldığınız bir ürünün vergisini iade alamazsınız. İspanya için 80 € gibi bir tax free limiti vardı. Tax Free ofisinde bu değerin altındaki faturaları işleme alamayacaklarını beyan ettiler. Bu bedel Türkiye için 100₺+KDV olarak belirlenmiştir.

Almanya Tax Free Vergi Oranları ve Limiti

Almanya’da iki tür Katma Değer oranı uygulanmaktadır.
Lüks Tüketim Ürünleri: %19
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %7
Süre: 3 ay

Almanya için tek faturada Tax Free Alt Limiti: 50,01 €

Avusturya için Tax Free Vergi Oranları ve Limiti

Avusturya’da için iki farklı Katma Değer oranı uygulanmaktadır.
Lüks Tüketim Ürünleri: %20
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %10
Süre sınırı: 3 ay
Avusturya için Tax Free Alt Limiti: 75.01€

Belçika Tax Free Vergi Oranları ve Limitler

Belçika’da geçerli 3 farklı Katma Değer oranı bulunmaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %12
Süre sınırı: 3 ay
Belçika için tek alışverişteki Tax Free Alt Limiti: 125.01€

Birleşik Arap Emirlikleri Tax Free Vergi Oranları ve Limitler

Birleşik Arap Emirlikleri’nde vergi oranları şöyledir:
Standart Vergi Oranı: %17.5
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %12.5
Süre sınırı: 3 ay
Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri için tek alışverişteki Tax Free Alt Limiti: 375.001 (UAE) BAE Dirhemi
Dubai merkezli Birleşik Arap Emirliklerinde Global Tax Free üyesi mağazalardan yaptığınız alışverişe ait vergi iadesini kendi ülkenizde teslim alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Birleşik Arap Emirliklerinden çıkarken ürünleri ve faturaları Gümrük görevlisine onaylatmanız olacaktır.

Çek Cumhuriyeti Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Çek Cumhuriyetinde geçerli Katma Değer Vergisi olarak 3 oran uygulanmaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
1.Kategori Tüketim Ürünleri: %15
2.Kategori Tüketim Ürünleri: %10
Süre sınırı: –
Çek Cumhuriyeti Tax Free Alt Limiti: 2.01 (CZK)Çek Korunası

Çin’de Tax Free Vergi Oranları ve Limitler

Çin Halk Cumhuriyetinde Katma Değer olarak 2 oran uygulanmaktadır.
Standart Vergi Oranı: %13
Yaşamsal Tüketim Ürünleri: %19
Süre sınırı: –
Çin’de yapacağınız tek faturadaki Tax Free Alt Limiti: 500.01 (RMB)Yuan

Danimarka Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Danimarka vergi oranı olarak tek oran uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %25
Süre sınırı: 3 ay /1 yıl
Danimarka Tax Free Alt Limiti: 300.01 Kron

Estonya Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Estonya’da vergi oranı olarak tek oran uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Süre sınırı: 3 ay /1 yıl
Estonya Tax Free Alt Limiti: 38.01 €

Fas için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Fas’ta geçerli vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Süre sınırı: 30 gün /
Fas için Tax Free Limiti: 2000 MAD
Kapsam Dışı Ürünler: Yiyecek, değerli taş, sigara, ulaşım, sağlık, kültürel ürünler.

Fransa Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Fransa’da vergi oranları farklı kategoriler altında uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
İlaç & Sağlık: %10
Kitap & Yiyecek: %5.5
Diğer Ürün Grupları: %2.1
Süre sınırı: 6 ay /5 yıl
Fransa Tax Free Limiti: 100.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Sigara, Silah, Sağlık Giderleri, Araba ve yedek parçaları, Posta Pulu ve 50 yıl üzeri kültürel eşyalar.

Finlandiya Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Finlandiya vergi oranları 3 kategori halinde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %24
Yiyecek: %14
Kitap & Sağlık Ürünleri (İlaç vb.): %10
Süre sınırı: 3 ay /2 yıl
Finlandiya Tax Free Limiti: 40.01 €

Güney Kore için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Kore’de vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %10
Süre sınırı: 3 ay / 2 yıl
Güney Kore’nin minimum Tax Free Limiti: 30.000 (KRW) Güney Kore Wonu
Kapsam Dışı Ürünler: Ateşli silahlar, kılıç, patlayıcı, Kültürel miras ürünleri, bağımlılık yapan ürünler, Tütün ve sigara, ithalatı yasaklanmış ürünler, kitap, pul ve çiğ gıda ürünleri.

Gürcistan Tax Free Vergi İadesi ve Limitler

Gürcistan’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %4-9
Gürcistan’ın minimum Tax Free Limiti: 30.000 (GEL) Gürcistan Larisi
Kapsam Dışı Ürünler: Ateşli silahlar, kılıç, patlayıcı, Mücevherat, Kültürel miras ürünleri, bağımlılık yapan ürünler, Tütün ve sigara, ithalatı yasaklanmış ürünler, kitap, pul ve çiğ gıda ürünleri.

Hırvatistan Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Hırvatistan Katma Değer Vergisi olarak 3 oran uygulanmaktadır.
Standart Vergi Oranı: %25
1.Kategori Tüketim Ürünleri: %13
2.Kategori Tüketim Ürünleri: %5
Süre sınırı: –
Hırvatistan’da yapacağınız alışverişlerin tek faturadaki Tax Free Alt Limiti: 740.01 (HRK)Kuna

Hollanda için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Hollanda’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
Yiyecek Vergisi: %9
Süre sınırı: 3 ay /
Hollanda için Tax Free Limiti: 50.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Gift shop ürünleri, kültürel ve sanatsal ürünler.

Japonya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Japonya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %10
Katma Değer-2 Vergisi: %8
Süre sınırı: 30 gün /
Japonya için Tax Free Limiti: 5000 (JPY) Yen
Kapsam Dışı Ürünler: –

İngiltere için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İngiltere 1 Ocak 2021 itibariyle Brexit çerçevesinde AB Gümrük Birliğinden ayrılmıştır. Bunun için Birleşik Krallık’ta satın aldığınız bir ürünün vergi iadesini alabilmeniz için mutlaka ülkeyi terk etmeden önce Gümrük Ofisine onaylatmalısınız. Aksi halde herhangi bir AB ülkesinde iade alamazsınız.
Standart Vergi Oranı: % 42.5 – %7.5
Süre sınırı: – / –
İngiltere için Tax Free Limiti: 100.0 £
Kapsam Dışı Ürünler: –

İrlanda’da Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İrlanda’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %23
Süre sınırı: 3 ay / 3 yıl
İrlanda için Tax Free Limiti: 75.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Çocuk giyim, yemek, sağlık, yakıt ve hizmet sektörü.

İspanya’da Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İspanya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
Yiyecek ve optik ürünler: %10
Sağlık, ilaç, kitap, mecmua ve bazı yiyecekler: %4
Süre sınırı: 3 ay / 4 yıl
İspanya için Tax Free Limiti: 80.01 €
Kapsam Dışı Ürünler:İthalatı yasaklanmış ürünler.

İsveç’te Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İsveç’in vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %25
Yiyecek vergi oranları: %12
Kitap, mecmua vergi oranları: %6
Süre sınırı: 3 ay / 1 yıl
İspanya için Tax Free Limiti: 200.01 (SEK) İsveç Kronu
Kapsam Dışı Ürünler:İthalatı yasaklanmış ürünler.

İsviçre’de Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İsviçre’nin vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %7.7
Yiyecek, İlaç, Kitap ve Meyve Sebzelerde vergi oranları: %2.5 (Taxfree iadesi yok)
Süre sınırı: 3 ay / 4 yıl
İsviçre için Tax Free Limiti: 300.01 (CHF) İsviçre Frangı
Kapsam Dışı Ürünler: Akaryakıt, %2.5 vergi oranına sahip tüm ürünler ve İthalatı yasaklanmış ürünler.

İtalya’da Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İtalya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %22
Moda, deri, takı, züccaciye, güneş gözlüğü ve alkol: %22
Yiyecek: %10
Bitkisel ürünler: %5
Süt ve Süt Ürünleri, Vegan ve meyve: %2
Süre sınırı: 3 ay / 3 ay
İtalya için Tax Free Limiti: 154.95 €
Kapsam Dışı Ürünler: Yakıt, oto ve oto yedek parça.

İzlanda’da Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

İzlanda’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %24
Basit Yiyecekler ve Kitap Vergi Oranı: %11
Süre sınırı: 3 ay / limitsiz
İzlanda için Tax Free Limiti: 6.000 ISK
Kapsam Dışı Ürünler: Hizmet sektörü.

Kazakistan için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Kazakistan’ın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %12
Süre sınırı: 3 ay / 3 ay
Kazakistan için Tax Free Limiti: 53.020 KZT
Kapsam Dışı Ürünler: Alkol, kahve, sigara, yakıt, güç ünitesi, ulaşım ve özel hizmet sektörü.

Letonya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Letonya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
İlaç, kitap ve medikal ürünler: %12
Süre sınırı: 3 ay / 1 yıl
Letonya için Tax Free Limiti: 44.01 €
Kapsam Dışı Ürünler:

Libya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Libya’nın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %11
Süre sınırı: 3 ay /
Libya için Tax Free Limiti: 150.000 LBP
Kapsam Dışı Ürünler: Yiyecek, içecek, değerli taşlar, mücevherat.

Litvanya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Litvanya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %21
Süre sınırı: 3 ay /
Litvanya için Tax Free Limiti: 40.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Hizmet sektörü, indirimli ürünler.

Lüksemburg için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Lüksemburg’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %17
Süre sınırı: 3 ay / 3 yıl
Lüksemburg için Tax Free Limiti: 74.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Hizmet sektörü, ulaşım harcamaları.

Macaristan’ın Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Macaristan’ın vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %27
Basit Yiyecekler için Vergi Oranı: %18
Sağlık ve Kırtasiye Ürünleri: %5
Süre sınırı: 3 ay /1 yıl
Macaristan için Tax Free Limiti: 63.01 HUF
Kapsam Dışı Ürünler: Yakıt, Hizmet sektörü, Ulaşım, Deniz ve Hava Taşımacılığı.

Norveç için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Norveç’te vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %25
Yiyecek Vergisi: %15
Süre sınırı: 1 ay / 1 yıl
Norveç için Tax Free Limiti: 290 – 315 (NOK) Norveç Kronu
Kapsam Dışı Ürünler: Kitap&Kırtasiye, yakıt ve araç.

Polonya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Polonya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %23
Yiyecek ve Sağlık Vergisi: %8
El Yapımı ve Tarımsal Ürün Vergisi: %5
Süre sınırı: 3 ay / 8 ay
Polonya için minimum Tax Free Limiti: 200 (PLN) Zloti
Kapsam Dışı Ürünler: –

Portekiz için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Portekiz vergi oranları şu şekildedir;
Anakara Vergi Oranları:
Standart Vergi Oranı: %23
Yiyecek ve Tarımsal Ürün Vergisi: %13
Kitap, İlaç, Medikal ve Mecmua Vergisi: %6
Portekiz Anakarası minimum Tax Free Limiti: 61.50 €
Süre sınırı: 3 ay / 8 ay
Madeira Geçerli Vergi Oranları:
Standart Vergi Oranı: %22
Madeira için minimum Tax Free Limiti: 61.01 €
Azores Adası Vergi Oranları:
Standart Vergi Oranı: %16
Azores Adası için minimum Tax Free Limiti: 58.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Kıymetli ürünler, araba ve yedek parça ürünleri.

Rusya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Rusya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Yiyecek, Çocuk ürünleri, İlaç, Kitap ve Su Vergisi: %10
Süre sınırı: 3 ay / 1 yıl
Rusya için minimum Tax Free Limiti: Günlük 10.000 (RUB) Ruble
Kapsam Dışı Ürünler: Alkol, sigara, araba&yedek parça, akaryakıt ve petrol ürünleri.

Sırbistan için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Sırbistan’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Yiyecek, Tarım ürünleri, kitap ve eğitim materyali Vergisi: %10
Süre sınırı: 3 ay / 1 yıl
Sırbistan için minimum Tax Free Limiti: 6.000 (RSD) Sırp Dinarı
Kapsam Dışı Ürünler: Alkol, sigara, kahve, akaryakıt ve petrol ürünleri.

Singapur için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Singapur’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %7
Süre sınırı: 2 ay / –
Singapur için minimum Tax Free Limiti: 100.01 (SGD) Singapur Doları
Kapsam Dışı Ürünler: –

Slovakya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Slovakya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %20
Süre sınırı: 2 ay / 5 ay
Slovakya’nın minimum Tax Free Limiti: 100.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Akaryakıt.

Slovenya için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Slovenya’da vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %22
Yiyecek, sağlık ve kitap Vergi Oranı: %9.5
Süre sınırı: 2 ay / 6 ay
Slovenya’nın minimum Tax Free Limiti: 50.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Akaryakıt, Mineral yağları, Alkollü içecekler, Sigara.

Türkiye için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Türkiye’de vergi oranları şu şekilde uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %18
Standart Vergi-2 Oranı: %8
Kitap, yaşamsal ürünlerde Vergi Oranı: %1
Süre sınırı: 3 ay / 3 ay
Türkiye’nin minimum Tax Free Limiti: 108 TL – 118 TL
Kapsam Dışı Ürünler: İthalatı yasaklanan ürünler.

Ukrayna için Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Ukrayna’da devam etmekte olan savaş nedeniyle tüm vergi tahsilat ve iade işlemleri geçici bir süreliğine askıya alındığından Tax Free iadesi yapılmamaktadır.
Standart Vergi Oranı: %0
Süre sınırı: – ay / – ay
Ukrayna’nın minimum Tax Free Limiti:
Kapsam Dışı Ürünler: –

Yunanistan’ın Tax Free Vergi Oranları ve Limitleri

Yunanistan vergi oranları anakarada ve Yunan adalarında ayrı ayrı uygulamaktadır.
Standart Vergi Oranı (Anakarada): %24
Standart Vergi Oranı (Lesvos, Chios, Kos, Leros ve Samos adalarında): %17
Süre sınırı: 3 ay /3 ay
Yunanistan Tax Free Limiti: 50.01 €
Kapsam Dışı Ürünler: Alcol ve yiyecek.

Tax Free Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular

Karayolu ile yurtdışı seyahatlerde Tax Free iadesi nasıl alınır?

Havayolu ile seyahattekine benzer şekilde yapabilirsiniz. Kara hudut kapılarında bulunan Gümrük ofislerine müracat ederek iade işlemlerine başlayabilirsiniz. Satın aldığınız ürünün kullanılmamış ve paketinin bozulmamış olması gerektiğini unutmayınız. Karayolu ile çoğunlukla Bulgaristan, Yunanistan ve Gürcistan’da yapılan alışverişlerin vergi iadesi alınmaktadır ülkemiz için.

Satın alınan hizmetlerin taxfree iadesi neden yok?

Tax free iade şartlarında birçok ülke sadece belli başlı kategorideki ürünlerin vergi iadelerini yapmaktadır. Bunun nedeni ise satın alınan ürünün gerçekten sizin tarafınızdan kullanılmak üzere alınmış olmasıdır. Hizmet kategorisindeki harcamalarınızı gerçekten sizin tarafınızdan kullanıldığını belgelendiremediğiniz için Tax Free kapsamında değerlendirilmez.

Ürün garantisi için gerekli olan faturaları Taxfree için kullanırsam yeni fatura alabilir miyim?

Yurtdışı alışverişlerde Taxfree’den faydalanmak istediğinizde mağaza ve işyerleri size 3 kopya fatura tanzim ediyor. Bunlardan sadece 1 tanesini Taxfree ofisi teslim alıyor. Geriye kalan 2 adet fatura size kalıyor.

Fiş yada Slip ile Tax free iadesi yapılır mı?

Taxfree iadesi sadece faturalı alışverişler için yapılabilir. Hatta tax free uygulamasına özel fatura kesilmesi gerekiyor. Alışveriş sonrasında kasada ödeme esnasında görevliye mutlaka hatırlatınız.

Tax free iadesi yapılmaz ise ne yapmalıyım?

Sorunsuz bir şekilde üzerinize düşen işlemleri eksiksiz yaptınız. Ancak aradan 30 günden fazla süre geçmiş olmasına rağmen tarafınıza ödeme yapılmadı ise ne yapmalısınız? Hiç panik yapmanıza gerek yok. Çünkü Tax free ödeme şirketleri her ülke tarafından özenle seçilmiş ve tıpkı bir banka kadar güvenli olan şirketlerdir. Size teslim ettikleri barkod, karekod yada takip numarasını kullanarak iletişim kurun. İletişiminizi Eposta üzerinden kurmanızı tavsiye ederim. Eğer bir sorun yok ise yada varolan sorun çözülür ise size e-posta ile dönüş yapılarak iadeni yapılır.

Tufan İNAN
Türkiye'de ve Dünyada onlarca destinasyonu gezdim, geziyorum ve gezmeye devam ederek farklı gezi blogları ile sosyal medya hesaplarım üzerinden gezi severlerle paylaşıyorum. Turizm üzerine çalışmakta olduğum için yurtiçi ve özellikle yurtdışı bir çok lokasyonu gezip görme imkanı buluyorum. Yol maceralarım ve seyahat tecrübelerimi paylaştığım "Gezi Sitesi Bizyineyollarda" blogunda keyif alarak yazıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
Average
5 Based On 86
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 209 YORUM
 1. Tutku dedi ki:

  Makedonya için tax free var mı ? varsa vergi kaçtır ?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Nerdeyse tüm ülkelerin tax free politikası bulunuyor. Her ülkenin oranları ve işlemleri farklılık gösterebiliyor.

 2. Hasan mutlu dedi ki:

  Merhabalar babam Sofya’da yaşıyor ve bana telefon gönderecek. Bunu kuzenim teslim alıp Türkiye ye getirecek ikiside çift vatandaş. Kuzenime bir zorluk çıkartırlar mı tax free esnasında

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Eğer kuzeninizin pasaportu ile bu ürün satın alındıysa herhangi bir problem olmaz. Fatura adı ile yolcunun kimlik bilgileri uyuşmaz ise problem olur ve ödeme alamazsınız.

 3. Öyküm dedi ki:

  Merhabalar, Önceden de bir kaç soru sormuştum ama yorumlarınızı okudukça sanırım soru yanlış olduğu kanaatine vardım. Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
  Hollanda da aldığım giyim/aksesuar ürünleri sonrası outlette bulunan tax ofisindeki görevli cihaza pasaportumu takmamı istedi. cihaz zaten işlemleri kendisi yaptı, okudu ve kredi kartıma iade yattı. Fakat sonrasında o iadeler geri alındı 20 gün sonra. Bunun sebebi bir imza ya da belge eksiğinden midir? Yeniden gittiğimde tax free için başka işlem de mi yaptırmam gerekli? Tekrar teşekkürler.

 4. kuzey dedi ki:

  Merhaba çifte vatandaşım ve almayan dönüşümde tax free alma hakkım var mı ? bu hakkım var ise almnya üzerinden mi basvurucam yoksa türkiye havalımanından mı

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Çifte vatandaşlar için zaten bulunduğunuz ülkede vergi mükellefi olduğunuz için teoride tax free iadesi alamazsınız. Ancak Türk pasaportu ile işlem yaparsanız iade alma şansınız yüksek. Farkına varırlarsa daha sonrasında problem yaşayabilirsiniz. Riskli bir yöntem. İkinci sorunuza gelirsek, Alışverişi hangi ülkede yaptıysanız iadesini de o ülkede alabilirsiniz. Çünkü alışveriş esnasında Almanya Devletine ödemiş olduğunuz vergiyi bir başka ülkede size iade edilmesi mümkün değildir.

 5. Gizem Arıkan dedi ki:

  Merhabalar, bugün öğrendiğim bilgiye göre Türkiyede alışveriş yapan ve yurtdışında yaşayan (6 aydan uzun) Türkler de tax-free alabiliyormuş. Benim soracağım soru (havalimanlarından bir çok kez yaptım ama) peki araba ile diyelim ki Kapıkule – Kapıtan Andreovo (Bulgaristan)’dan çıkış yapıyorsak ve o Taxfree’leri yine aynı şekilde orada verebileceğimiz bir yer var mı biliyor musunuz ?
  teşekkürler

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba,
   Tax free ofisleri kara sınır kapılarında da bulunmaktadır ancak takipçilerimizden gelen şikayetler doğrultusunda şunu söyleyebilirim, gece saatlerinde kapalı olduğu ve ulaşılamdıkları söyleniyor. Teyide muhtaç bir bilgi bu konuda yanlış yönlendirme yapmak istemeyiz.

 6. KADİR IŞITAN dedi ki:

  MERHABALAR
  KAPSAMLI VE MÜKEMMEL BİLGİLERİNİZ İÇİN ÖNCELİKLE TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİM.
  KIZIM BU YIL FRANSADA EĞİTİM ALMAYA BAŞLADI. YILBAŞI TATİLİ GELİŞİNDE VE İLK KEZ OLDUĞU İÇİN APPLE MAĞAZASINDAN YAPTIĞI BİR ALIŞVERİŞ İÇİN VERGİ İADESİNDE KULLANMAK ÜZERE TÜM BELGELERİNİ TAMAMLADIĞI HALDE, UÇAĞI ERKEN SAATTE OLDUĞU İÇİN SON DAKİKAYA KADAR BEKLEMİŞ AMA OFİS AÇILMAMIŞ. HALİYLE ACEMİLİKTEN, ALDIĞI EVRAKLAR İLE BİRLİKTE FORM DOLDURUP ZARFA KOYUP ATMAMIŞ.
  1. TÜM HAKKINI KAYIP MI ETTİ?
  2. DÖNÜŞTE HAVAALANINDA YAPMA ŞANSI VAR MI?
  3. 3 AY SONRA TÜRKİYEYE TEKRAR GELECEK. O ZAMAN AYNI ÜRÜN İÇİN İADE ALMA HAKKI VAR MI? PASAPORTTA Kİ İLK ÇIKIŞ DAMGASI SORUN OLUR MU?
  4. KISACA SİZDEN RİCAM BU DURUMDA HAKKIMIZI KAYBETMEDEN NE YAPABİLİRİZ?
  SAĞLIKLI VE GÜZEL GÜNLERİN 2023 YILINDA DA SİZLERLE OLMASINI VE GÜLEN YÜZLERİNİZİN HİÇ SOLMAMASINI DİLERİM…

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Öncelikle yaşadığınız problem için geçmiş olsun. Ancak bahsettiğiniz üzere ülkelerin son alışveriş tarihinden itibaren geçerlilik süreleri oluyor. Fransa için bu süreyi mail yoluyla öğrenmeye çalışın ve sonrasında tekrar deneyin. Siz gümrük işlerini mi yapamadınız yoksa tax free havalimanı işlemlerini mi? Benzer birşey İspanya’da başımıza geldi. Çıkış iptali yaptık ve tekrar pasaport öncesine dönerek gümrük onayı aldık. Başta Yunanistan olmak üzere neredeyse AB ülkelerinin tümü size iade yapmamak için canla başla çalışıyorlar.

 7. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Gürcistan’dan telefon aldım ve TaxFree İstediğimi belirttim. Tamam dediler ama formu doldurmamışlar. Gümrüğe gittiğimde form olmadığı İçin iade alamadım ama işim acele olduğu İçin çıkış yaptım. Daha sonra tekrar gitsem form doldurtup iade alabilir miyim

 8. Burcu dedi ki:

  Merhaba, annem Almanyadan telefon getirecek. Tax free noktasına geldiğinde hesap kart bilgilerini istedikleri zaman benim kart bilgilerimi verse olur mu yoksa o kişinin mi kart bilgileri lazım birde; euro hesabı olması gerekiyor mu ? Teşekkürler

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba, Alışveriş hangi pasaport üzerinden tax free ile yapıldıysa o kişinin hesap numarasına yada kerdi kartına iade yapılmaktadır. Euro vs hesabı olmasına gerek yok. Onlar Euro üzerinden yatırırlar bankanız TL olarak günün kur fiyatından hesaba yatırırlar.

 9. Serkan Tarım dedi ki:

  Merhaba, annem Almanya dan telefon getirecek fakat şöyle bir sorum var. Tax fee noktasına gittiğinde hesap kart bilgilerini mi istiyorlar? Annemin üzerine kayıtlı herhangi bir kart yok . Ben kendi kart bilgilerimi versem olur mu? Birde hesapta euro hesabı açık olması gerekiyor mu ? Teşekkürler kolay gelsin

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba, ödeme esnasında hangi pasaport kullanıldıysa o kişiye ait kredi kartı veya iban numarası yazılması istenir ki, ad soyad bilgileri eşleşsin. Yani sizin hesap numaranızı vermeniz durumda yüksek olasılıkla olumsuz dönüş alabilirsiniz. Risk almaya hiç gerek yok.

 10. özden dedi ki:

  merhaba,
  yazınız çok bilgilendirici, çok teşekkür ederim öncelikle. Ban yarın istanbul Sofia treniyle Bulgaristan’a gideceğim oradan telefon alıp Sofia’dan İstanbul’a yine trenle dönüş yapacağım. Sofia tren istasyonunda Gümrük ve taz Free ofisi var mı, çalışma saatleri nedir, bilginiz var mı, bir de Bulgaristan da nakit iade alma şansım var mı, teşekkürler

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Tren istasyonlarında tax free ofisi olması şart değil ancak Gümrük ofisi mecburen olmak zorundadır. Bunu alışveriş yaptığınızda tax free işlemlerinizi yapacak olan şirketin irtibat ofisine danışırsanız daha kesin bilgiler elde edebilirsiz. Gümrükte onaylatıp mail yada kargo yoluyla evrakları isteyebilirler. Ama sormanız gerekiyor.

   1. Hüseyin Polat dedi ki:

    Hocam merhabalar. Ben ankarada ikamet ediyorum ve bugün günü birlik batuma gir çık yaptım ve bir ürün aldım tax free de kırmızı damga basıldı 2.5 saat bekledim ve artık beklemeye zamanım kalmadı zira dönüş uçağı saatim yaklaşmıştı tam biraz daha zorlayım derken gürcü personelleri sistem gitti diyerek görevlerini bıraktı ayrıldılar ve tahmin edeceğiniz gibi çok ciddi arbede yaşandı ayılan bayılan derken daha fazla kalamayıp oradan ayrıldım. Ürünüm halen kapalı kutulu tax free bandajlı ve elimde de kırmızı mühür basılmış tax free belgesi olduğu gibi duruyor. Ben şimdi bununla ilgili bir geri ödeme alabilir miyim? En azından misal ankarada ki Esenboğa havalimanından gibi. Yoksa artık hiç bir şansım kalmadı mı? Cevabınza gerçekten çok ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

    1. Bizyineyollarda dedi ki:

     Hüseyin bey malesef tax free işlemlerini ve gümrük işlemlerinizi gittiğiniz ülkede tamamlamanız gerekiyor. Onay verildi mi ürün için? Onay verildiyse Gümrük memuru mu verdi yoksa tax free ofisi mi? İkinci sorunuza gelecek olursak Türkiye’de tax free alamazsınız. TC vatandaşı olmayanlar Türkiye’de tax free iadesi alabilir. Siz gittiğiniz ülkede yani Gürcistan’da alabilirsiniz iadenizi.

     1. Hüseyin Polat dedi ki:

      Onayı tax free bölümü verdi. Yani daha detayı şu biz tax free bankosu sırasında beklerken orada işlem yapan memur sıraya göre güya bekleme olmasın diye evraklarımızı kimliğimiz ile beraber alıp onaylayıp kırmızı bir mühür bastılar ve sıra tekrar Size geldiğinde de sadece paranızı alma işlemi kaldı dediler bu kadar. Ama belirttiğim gibi iade alamadan malum sebeplerce ayrılmak zorunda kaldım. Ayrıyeten tekrardan geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

     2. Bizyineyollarda dedi ki:

      Tamam onayları aldıysanız çok iyi. Gürcistan’da hizmet veren Tax free şirketi ile email iletişimine geçin. Pandemiden sonra birçok ülke online tax free evraklarını kabul etti. Umarım Gürcistan’da kabul eder ve iadenizi alırsınız.

     3. Hüseyin Polat dedi ki:

      Hocam gerçekten çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Son bir rica daha bu tax free için müracaat edebileceğim bir yer bulamadım epey bakmama rağmen acaba sizin bildiğiniz net bir adres ve merci var mı? Bu konuyla ilgili müracaat edebileceğim?

 11. lara dedi ki:

  diğer bir sorum :
  iphone 14 proyu fransadan alsam , dönüş uçuşumda fransadan olacağı için, yine pablo belgesi gerekli mi tax free iadesi için?

 12. lara dedi ki:

  italyadan telefon alıp fransaya trenle gececeğim ve fransadan turkiyeye ucacagım. italyadan aldığım telefonun tax free ücretini fransada havaalanından almam mümkün mü? pablo belgesi isteniyor mu?

 13. Cüneyt KOŞU dedi ki:

  Tufan bey merhaba bilgilendireniz için teşekkür ederim.Benim sorum tax free ofislerinin çalışma saatleri genellikle 09.00-17.00 .Bu saatlerin dışındaki uçuşlarda ne yapılması gerektiği konusunda bilginiz varsa ,paylaşırsanız sevinirim.
  Tekrar teşekkür ederim.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba, Tax free ofisleri büyük havalimanlarında genellikle 24 saat açık çalışır. Ancak bazı destinasyonlarda bahsettiğiniz gibi kısıtlı saat aralığında çalışıyor olabilirler. Bu gibi durumlarda internet üzerinden evrak kabul etmektedirler. Gümrük ofisleri 7/24 açık olduğundan siz gümrük onayını almaya çalışın sonrası farklı şekillerde çözülebilir. Örneğin İspanya Barselona Pirat Hava alanında Gümrüğe onaylattıktan sonra posta kutusu gibi bir yere atmamız istendi. 1 ay sonra hesabıma havale olarak iade ücreti yansıtıldı.

 14. rüyayeşil dedi ki:

  köln den alıveriş yaptık tax free lerimizi memur kaşeledi. global blue ofisi kapalı oldugu için posta göndermemiz gerekir. biz detürkiye de doldurduk fakat hangi kargoyla göndereceğimizi bilemedik.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhabalar, Global Tax Free genelde DHL kargo kullanıyor ancak internet sitesi üzerinden yada elinizde herhangi bir belge var ise oradaki iletişim kanallarından daha doğru ve net bilgiyi edinebilirsiniz.

 15. Fatmaa dedi ki:

  Merhabalar,
  Sakız adasından I phone satın aldım. Fakat tax free düzenlemesi ile sıkıntı olduğu için belge sonradan tarafıma türkiyeye postalandı. 3 ay içinde tekrar yurt dışına çıkarak herhangi bir AB ülkesi, EU Custom Service’e başvurarak alabileceğim söylendi. Benim telefonu kullanmaya başlamam ve kayıt ettirmem gerekiyor bir an önce. Ürün kullanımının sıkıntı yaratmayacağı, sadece custom service in ürünü ve kutusunu görmek isteyebileceği bilgisi verildi bana. Kısaca sorum şu: ürünün açılmış olması sıkıntı yaratır mı, ürün ve kutu ile gitsem bile?

 16. Furkan Ş dedi ki:

  Merhaba Bulgaristandan tax free ile telefon satın aldım. Halen Bulgaristandayım ve haftasonu Türkiye’ye karayolu ile döneceğim. Satın aldığım mağaza kapalı zarf ile değil açık bi şekilde direk tax free formlarını ve slipleri verdi. Bulgaristan içerisinde bir tax free ofisine gidip bunları onaylatmam gerekir mi ? Bulgaristan tarafında kapalı bir zarfta veya barkod olmadığı için problem yaşatırlar mı ?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Kapalı yada açık zarfın önemi yoktur. Tüm işlemler online yapılıyor. Satın aldığınız ürünün kapalı kutuda olması gerekiyor. Çünkü sınırda Gümrük görevlisi ürünü kapalı kutuda olduğunu görmek isteyebilir. Süre olarak 3-6 ay arası süre zarfında tax free geçerli oluyor. Bulgaristan için tax free işlemlerinizi yapan şirketin internet sitesini inceleyiniz.

 17. Bekir Orçan dedi ki:

  Merhaba; 11-20 Kasım tarihlerinde Hollanda Amsterdam ziyaretim oldu. Iphone 14 ler malesef hiç bir elektronik mağazasında fiziki satış yapılmıyor. Fiziki satış yapılan bir mağazada ise pahalı ve taxfree faturası düzenlemiyorlar. Media markete giderek mağaza çalışanlarına sipariş girdirdim. Herhangi bir ücret ödemeden aynı mağazadan 1 gün sonra teslim alabileceğimi öğrendim. (Sadece belirli saatlerde siparişe açılıyor maalesef. Bir hafta bunun için uğraştım neredeyse) 2 tane 14 Pro Max 128gb siparişi girdiler ve mail adresime mağazaya ulaşınca mail gelir dediler. Mail yaklaşık 24 saat sonra geldi. Fakat 1 tane geldiğini söylediler. Ödemesini yaparak faturası ile telefonu teslim aldım. Taxfree faturasını sistem sıkıntısından dolayı veremeyeceklerini söylediler. Bu seferde stoklarda sadece 1 adet 14 pro 128gb gözüktüğü için bunun siparişini girdirdim. 24 saat sonrada onun maili geldi ve mağazaya gidip ödemesini yaparak telefonu ve faturamı aldım. Taxfree faturasına uğraştılar yine veremediler. Dönüşten 1 gün önce sabah erken saatlerde gidip tekrar istedim Taxfree faturalarımı. Neyse ki bu kez alabildim. 50 Euro üzeri yaptığım alışverişlerde tüm mağazalardan Taxfree faturası istedim. Ama hiç biri bu şekilde fatura vermeyip sadece aldığımız ürün fişinin üzerine Taxfree kaşesi basarak yeterli olduğunu söylediler. Havaalanında yaklaşık 50 kişilik Taxfree gümrük sırasına girdik. Hiç bir ürüne bakmadan tüm fişlerimizi ve faturalarımızı kaşelediler. Daha sonra ödeme bölümüne tüm fiş fatura ve Media marketten aldığımız Taxfree faturalarını verdik. Bu Taxfree faturaları hariç diğer tüm fiş ve faturaları geri verdiler ve o mağazalardan Taxfree faturası düzenletmemiz gerektiğini söylediler. 1.479 Euro ya aldığımız Iphone için 180 Euro 1.329 Euro ya aldığımız Iphone için 160 Euro ödeme fişi çıkarıp kredi kartımıza yatacağını söylediler. Yani yaklaşık 200 Euro komisyon aldılar. Yani vergi indirimi yaklaşık %13 civarı oldu. Henüz kredi kartımıza yatmadı. Bekliyoruz bakalım inşAllah yatar. Biraz uzun oldu ama gitmeyi düşünen arkadaşlara bir faydası olsun diye yazdım. İyi Günler Dilerim.

  1. Öyküm dedi ki:

   Merhaba Bekir Bey, kredi kartınıza ödeme yattıktan sonra banka bu yatan iade üzerinden komisyon alacak mı (hesap kesiminden sonra) onu da kontrol edip beni de bilgilendirebilir misiniz? Banka benden tax free işlem tutarlarımdan kesinti yapmış, neredeyse hiç bir anlamı kalmadı tax free almış olmamın. (ki extre euro üzerinden kesildi, TL olarak değil)

   1. Bekir Orçan dedi ki:

    Merhaba. Malesef 2 tax free evrağından 1 tanesini ödediler. 180 Euro yerine 176 Dolar yattı. Diğerinde tarih uyuşmazlığı olduğunu söylüyorlar. Mağazadan mail atılması gerekiyormuş. Şimdide onunla uğraşıyorum.

 18. Seda dedi ki:

  Merhaba, İtalya’dan aldıracağım cep telefonu için taxfree işlemi yaptıracağım. Alan kişi kendi pasaportuna taxfree yapar ise, halihazırda kendi pasaportuma kayıt yaptırabilirim cep telefonu Türkiye’ye gelince. Taxfree işlemi farkli pasaport, kayıt işlemi ise kendi pasaportuma yapılacak. Bu işlemde herhangi bir problem yaşar mıyım? Teşekkürler.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Tax free ile yurtdışı telefon kayıt ettirme işlemleri birbirinden bağımsızdır. Tax free iadesini alıp size hediye olarak getirebilir. Ancak telefonu aktive etmek için güncel mevzuatı kontrol etmelisiniz.

 19. Özcan durak dedi ki:

  Merhaba

  Kimse sormadığı için özellikle merak ettim.
  Havalanında duty free de ürünler tax free mi satılır. Yani iphone almak için işveçde bir apple store a gitmek yerine yazınızda belirttiğiniz gibi havalanına gitsem oradaki bir elektronik mağazasından alsam daha mantıklı değilmi bu durumda. insanlar neden bunu tercih etmiyor ?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba,

   Duty free mağazalar havalimanında gümrüksüz alanda bulunduğu için satın aldığınız ürünleri zaten vergi ödemeden alırsınız. Bu nedenle ödemediğiniz verginin iadesi de söz konusu değildir. Yani duty free alışverişlerde taxfree iadesi olmaz.

 20. Öyküm dedi ki:

  Tekrar merhaba, bir sorum daha olacaktı: Almanya’ dan Tr ye döneli 1 ay oldu. Telefon almak gibi bir fikrim olmadığı için bakmamıştım bile ama yıl bitmen alsam iyi olur diye düşündüm. Bu durumda; internetten online apple ürünü alsam (-ki online vergiye tabi değilmiş öyle okumuştum), TR ye ulaştırılmasını sağlasam, ülkeye girdikten sonra da pasaportuma burada harcını yatırarak işletebiliyor muyum? Yoksa illa yeniden gidip fiili olarak mı almam gerekiyor?
  Bu arada itinayla sorulara yanıtlarınız için de teşekkürler, bilgileriniz bizim için çok kıymetli. Güzel günler dilerim.

 21. Öyküm dedi ki:

  Merhaba, ben geçen ay Almanya ve Hollanda’ da yaptığım alışverişler için Tax Free iadesini yaptırdım, kredi kartımda da (-) bakiye olarak gördüm. Fakat kredi kartımın hesap kesiminden 1 gün önce tax free iadesi olan rakamlara çok yakın rakamlarda (+) olarak rakamlar extreye eklenmiş. Banka konuyu araştırıyor ama neden olabilir bir fikriniz var mı? Verilen Tax free iade tutarını geri almaları mümkün mü?

 22. Dilek dedi ki:

  Merhaba bizim uçak Türkiye’den Stuttgart a inecek orda konaklamadan otobüs yolu ile Strasbourg yani Fransa’ya geçeceğiz orda konaklayacağız. I phone telefonu Fransa’dan alacağız. 1. Sorum telefonda vergi iadesi gümrükte yapılıyor mu? 2. Sofum. Fransa’dan alacağız ama dönüşte uçağa Stuttgart dan bineceğiz yine de gümrükten vergi iadesi alabiliyormuyuz? Başka ülke olsa bilede 3. Sorum telefonu alırken alışveriş yaptığımız yerde pasaport a işlenme gibi birşey duymuştum o şekilde mi yapılıyor? Yoksa para ver fatura al cihazla birlikte gümrükte faturayı göster şeklinde mi? Yani pasaport var mı varsa olayın neresinde var? 4. Sorum telefon dışında kulaklık saat , ayakkabı , parfüm yani kozmetik bunlarda da bu vergi işlemi geçerli mi?

 23. Seleme Şakacı dedi ki:

  Merhaba. Ben Gürcistan’dan telefon alacağım ancak bildiğiniz üzere Gürcistan pasaport şartı olmayan bir ülke. Ancak tax free için pasaport şart mıdır ?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Kimlik kartınız ile Gürcistan’a girişte size damgalı bir evrak verecekler. Bu evrak ile tax free yaptırabilirsiniz. Ancak bazı ülkelerin problem çıkardıklarını duymuştum. Yasal olarak bir engel yok ama vergi iadesi yapmamak için bunu sorun edebilirler.

 24. Tuğba dedi ki:

  Merhaba okudum yazdıklarınızı fakat birseyi tam anlayamadım.Arkadasim almanyadan telefon getircek bana tax free orda onun üzerine olsa turkiyeye döndüğünde telefonu ben kendi pasaportuma isletsem tax free arkadaşımın hesabına yatar mi?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Tax free ile telefon kayıt ettirme birbirinden bağımsız konular. Telefonu Türkiye uygun bulursa kayıt eder ancak tax free ile Türkiye’nin bir işlemi olmaz. Satın aldığınız ülkeyi ilgilendirir tax free.

 25. Ebru dedi ki:

  Merhaba
  İspanyadan ıphone aldık fatura eşimin üzerine düzenlendi. Tax free almak istersek fatura onun üstüne oldugu için telefonu sonrasında ben kullanamıyor muyum?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Telefonun kayıt işlemleri ile tax free işlemleri birbirinden farklı iki konu. Bu yazımızda tax free ile ilgili soruları yanıtladık. Telefon kayıt işlemleri ve mevzuat sürekli güncellendiği için size yanlış bilgi vermek istemeyiz.

 26. Es dedi ki:

  Merhaba, Uçağa geç kaldık vs gibi durumlarda Tr’ye gelince alınabiliyor mu iade?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba, kesinlikle çıkış yaptığınız yani satın aldığınız ülkenin gümrük biriminin onay vermesi gerekiyor. Aksi takdirde tax free alınamıyor. Ülkelerin büyük çoğunluğunda Gümrük kontrolü geçerli bir kuraldır.

   1. Mustafa Tireli dedi ki:

    Öncelikle mükemmel bir yazı çok teşekkür ederim. Sorum şu ben almanyada 6 ay gibi bir süre kalacağım. Bu sebepten tax free alamıyorum sanırım. Hollandaya git gel yapsam hollandaya geçişte iade alabilir miyim? Ya da hollandadan alsam almanyaya geçişte iade alabilir miyim?

    1. Bizyineyollarda dedi ki:

     Eğer Hollanda-Almanya arasında havayolu kullanacaksanız bir ihtimal iade alabilirsiniz. Ancak ürünü Türkiye’ye yada AB üyesi olmayan bir ülkeye giriş çıkış yaparak taxfree iadesi alabilirsiniz. Eğer alacağınız vergi iadesi miktar olarak buna değecek büyüklükte ise denemenizi tavsiye ederim.

     1. Kübra dedi ki:

      Merhaba bizde Gürcistana gidcez fakat 2 adet telefon alıcam herhangi bir sınırı varmıdır bunun acaba 2 adet olunca tax freeden yararlanabiliyormuyum

     2. Bizyineyollarda dedi ki:

      Yurtdışından telefon veya herhangi bir eşyadan en fazla 2 adet getirebilirsiniz. Biri kendiniz için diğeri de hediye olarak. Mantığı budur. Ancak yurtdışından getirilen telefonları nasıl işletileceğini güncel mevzuata göre yapabilirsiniz. Tax free açısından da bir problem yaşamazsınız. Yeterki evraklarınız tam ve eksiksiz olsun. En küçük eksiklikte vergi iadesi yapmıyorlar.