I Love AMSTERDAM

Amsterdam, dünyanın diğer metropol şehirlerinden farklı bir atmosfere sahiptir. Butik bir şehir aslında. Belki de bizi cezbeden tarafı buydu. Hiç dağı, tepesi bile olmayan Liman şehri Amsterdam’ı geziyoruz. Gençlik, aşk, eğlence ve maceranın hiç eksik olmadığı bir “Amsterdam Gezi Rehberi” hazırladık sizler için.

I Love AMSTERDAM
4.9/5 - (86 votes)

Amsterdam

Hani çok sevdiğiniz bir şeyi cebinize yada çantanıza koyup yanınızdan hiç ayırmazsınız; işte Amsterdam tam da böyle bir şehir. Butik bir Hollanda şehri. Eski ve yeni mimari çizgilerin mükemmel uyumu şehrin dört bir yanına hakim. Şehrin parolası “Mükemmel Uyum”. Belki de bu yüzden insanları kendisine aşık ediyordur Amsterdam. I Love Amsterdam 🙂

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

 1. Dam Square – Dam Meydanı
 2. Su Kanalları
 3. Van Gogh Sanat Galerisi ve Müzesi
 4. Madame Tussauds Balmumu Müzesi
 5. Çanta Müzesi
 6. Ajax Futbol Sergi Salonu
 7. Kraliyet Sarayı
 8. Anne Frank Evi & Soykırım Müzesi
 9. De Nieuwe Kerk Katedrali
 10. Amsterdam Tren Garı
 11. Redlight (+18) bölgesi
 12. Nordermarkt (eski eşya pazarı)
 13. Dans eden evler
 14. Elmas Müzesi
 15. Nemo Bilim Müzesi

Amsterdam’da gezilecek yerler listesindeki yerlere birazdan tek tek değineceğiz. Şimdi Amsterdam hakkında genel bilgiler, şehrin tarihi ve mimarisinden konuşalım biraz.

Amsterdam Hakkında Genel Bilgi

Şehir neredeyse baştan başa bir görsel şov gibi. Hem tarihi dokusu, hem kendine has doğası ile dünyada eşine az rastlanır kentlerden biridir. Amsterdam su kanalları ve üzerinde bulunan bir çok tarihi köprüleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Limitsiz, Yasaksız Şehir: AMSTERDAM

√ Esrar gibi bazı uyuşturucu maddeleri burada izin verilen yerlerde kullanmak serbest. Ancak sadece eyalet sınırları içerisinde serbesttir. Siz siz olun Hollanda’dan Türkiye’ye yolluk yapıp esrar getirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.
Ülkemiz kanunlarına göre bu suçun tanımı: “Uluslararası Uyuşturucu Ticareti”. Ağır yaptırım ve hapis cezaları ile karşı karşıya kalmamak için aman DİKKAT!

Tarihi

Hollanda’nın geçmişi ile neredeyse paralel giden bir tarihe sahiptir Amsterdam. M.S. 1126 yılında Amstel nehri üzerinde kurulan ve balıkçılıkla geçimini sağlayanların yaşadığı bir köy olarak başlar. Amsterdam adını ise Amstel nehrinden almıştır.

AMSTEL (ırmağı) + DAM (baraj, bent) = AMSTERDAM

Hollanda’da “DAM” kelimesi sıkça kullanılmaktadır. Türkçesi “Baraj, set” anlamına gelen bu kelime şehir isimlerinde de kullanılmıştır. Amsterdam, Rotterdam vs.

Hollanda’nın başkenti olması sebebiyle devletin ve kamu kurumlarının merkezi binaları Amsterdam’da bulunuyor. Ancak Hollanda hükümeti, parlemento ve Kraliyet çalışma ofisi Lahey kentinde bulunmaktadır.

Amsterdam eyalet bayrağı

Amsterdam Bayrağı

NÜFUSRAKIMYÜZÖLÇÜMÜ
2.5 Milyon Kişi2 metre83.9 km2
Kaynak: https://amsterdam.nl

Amsterdam Nerede? Nasıl Gidilir?

Hollanda’nın kuzeyinde bulunur ve ekonomik yönden ülkenin lokomotifi konumundadır. Özellikle 1600’lü yıllardan kalma kendine özgü mimarisi ile görenleri hayran bırakan Amsterdam’a gitmek için birden fazla yöntemi var. Trenle, Karayolu, Denizyolu ve en kolayı olan Havayolu ile gidilebiliyor. İstanbul ve Ankara kalkışlı uçuşlarla yaklaşık 3.5 saatte Amsterdam’a varılıyor.

Amsterdam Şehir Haritası
Amsterdam Haritası

Türk Hava Yolları ile Hollandalı havayolu şirketi KLM airways karşılılı tarifeli uçuş gerçekleştiriyor. Her sezonda İstanbul-Amsterdam arası en az iki uçuş bulunuyor. Amsterdam uçak biletleri ile ilgili detaylı bilgiyi THY internet sitesinden edinebilirsiniz.

Amsterdam Hava Durumu

Oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Yaz sezonunda Amsterdam’da hava sıcaklığı 20-29 derece arasındadır. Kış sezonunda ise hava sıcaklığı 2-12 derece arasında değişmektedir. Kar yağışı nadir görülür. Amsterdam’da aylara göre hava durumu ve mevsim koşullarını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

AylarOrt. Sıcaklık (°C)Yağış Türü
Ocak5-12Açık, Parçalı Bulutlu ve Sağnak
Şubat4-12Açık, Parçalı Bulutlu ve Sağnak
Mart7-13Bulutlu, Sağnak ve zaman zaman Güneşli
Nisan7-22Açık ve Parçalı Bulutlu
Mayıs10-23Açık ve Parçalı Bulutlu
Haziran15-31Açık ve Güneşli
Temmuz17-35Açık ve Güneşli
Ağustos20-31Açık, Güneşli ve zaman zaman yağışlı
Eylül16-26Açık ve Parçalı Bulutlu
Ekim9-19Parçalı Bulutlu ve yağışlı
Kasım7-13Parçalı bulutlu ve zaman zaman yağışlı
Aralık3-12Parçalı Bulutlu ve zaman zaman yağışlı
Amsterdam Hava Durumu Tablosu

Amsterdam Dans Eden Evler

Hollanda’nın tamamında olduğu gibi bataklık haldeki alanda açılan su kanalları ile bataklıklar kurutularak üzerine yerleşim yerleri inşa edilmiştir. Yani toprak zemin yumuşak olduğundan inşa edilen binalarda zamanla kaymalar ve yana yatmalar meydana gelmiştir. Bu nedenle Amsterdam’da kanal kenarlarında yan yatmış haldeki evlere “dans eden evler” denilmektedir.

Alttaki fotoğrafta sağ kısımda bulunan ve cafe olarak kullanılan 2.5 katlı yan yatmış Amsterdam dans eden evleri görebilirsiniz. Dikkatli bakarsanız binanın yere 90 derece dik konumda olmadığını görebilirsiniz.

Amsterdam dans eden evler
Dans Eden Evler

Amsterdam’da Yüzen Evler

Kanallarda ev şeklinde tasarlanmış veya sonradan yaşam alanına çevrilmiş tekneler bulunmaktadır. Bunların içerisinde ikamet edenler bile var. 1960 yılından sonra konut sıkıntısının baş göstermesiyle birlikte Amsterdam’da teknelerden “yüzen ev” tasarımları ortaya çıkmıştır. Günümüzde yeni bir yaşam tarzı olarak yüzen evler benimsenir hale gelmiştir.

Alttaki fotoğrafta dikkat ederseniz sağ tarafta nehrin üzerindeki eski teknelerden destek alan beyaz konteyner şeklindeki Amsterdam yüzen evleri görebilirsiniz.

Su kanallarında yüzen evler
Amsterdam Yüzen Evler

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsteram, en çok gezilen şehirleri sıralamasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır. Ünlü ressam Vincent Van Gogh‘un da yaşadığı şehir olan Amsterdam’da mutlaka gezilmesi gereken yerlere göz atalım.

Dam Meydanı ve Kraliyet Sarayı (Royal Palace)

Dam Meydanı için İstanbul Beyoğlu’da bulunan ve çok sayıda turistin bulunduğu Taksim meydanının Amsterdam versiyonu diyebiliriz. Amsterdam şehri aynı zamanda İstanbul ile karşılıklı olarak kardeş şehir olarak kabul edilmiştir. Dam Meydanı Amsterdam’ın tarihi binalarla çevrili merkezindeki en büyük ve en eski meydanlardan biridir. Resimde görülen tarihi bina ise Amsterdam Kraliyet Sarayıdır.

• I Love AMSTERDAM
Dam Meydanı ve Kraliyet Sarayı

Meydanda hot dog satan seyyar satıcılar, gösteri yapan sokak sanatçıları ve görsel aktivitelerle alana renk katan insanları görmek mümkün. Hatta aynı Taksim meydanındaki gibi sürekli uçuşan ve turistlerin attıkları yemleri kapmak için yoğun mesai harcayan güvercinleri de görmek mümkün.

Madame Tussaud Balmumu Müzesi

Kraliyet Sarayının yanında dünyaca ünlü müzelerden “Madame Tussaud Balmumu Müzesi” bulunmaktadır. İstanbul Forum Alışveriş Merkezi içerisinde de bir şubesi bulunan Amsterdam Balmumu Müzesinde uzaylılardan Lady Diana ve Elvis Presley’e kadar dünyaca ünlü bir çok karakterin balmumu heykelleri bulunuyor.

Madame Tussauds
Amsterdam Balmumu Müzesi

Amsterdam’da Balmumu Müzesi dahil olmak üzere bir çok müze ve sergi salonunu gezebileceğiniz “Amsterdam Card” var. Aslında bizdeki Müze Karta benzeyen bu karta tek sefer ücret ödeyerek birçok yeri gezmenize olanak sağlıyor.

De Bijenkorf

Hollanda‘nın ünlü alışveriş merkezi zincirlerinden birisidir. Özellikle orijinal parfüm ve moda kıyafet ürünleri satın almak için bulunmaz fırsat. Hemen Dam Meydanının karşısında bulunan geleneksel Hollanda mimarisine sahip bina içerisinde bulunuyor. Amsterdam’da alışveriş için vakit ayırabilirseniz uğramadan geçmeyin.

• I Love AMSTERDAM
de Bijenkorf Alışveriş Merkezi

Amsterdam Su Kanalları

Avrupa’da en son Belçika Brüj‘de tarihi su kanallarını görmüştüm. Ancak Amsterdam’da Brüj’den daha fazla sayıda su kanalı bulunuyor. Size şu kadarını söyleyebilirim; su kanalı aramanıza gerek bile yok Amsterdam’da.

Her hangi bir yöne doğru 5 dakika kadar yürürseniz kesinlikle bir su kanalına rastlarsınız. Su kanallarının üzerindeki köprülerin oluşturduğu manzarayı görmek için eski kent merkezine yakın olan Herengracht, Keizersgracht, Reguliersgracht, Prinsengracht ve Lijnbaansgracht caddelerinin arasında kalan bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Burada uygun konumu bulabilirseniz su kanalları üstünde aynı anda 20’ye yakın köprüyü görebilirsiniz. Ayrıca tekne ve kayıklarla eğlenceli su kanalı turlarına katılabilirsiniz. Teknelerle gezebileceğiniz çok sayıda kanal turu rotası bulunmaktadır.
Amsterdam su kanalları haritası: https://goo.gl/maps/QLbT6YHsvdFFfCWy7

Elmas Müzesi

Altın ile şekil almış ve elmas gibi değerli taşlarla hayat bulmuş paha biçilemez eserlerin sergilendiği Amsterdam Diamond Museum içerisinde kralların ve hristiyan din adamlarının kullandığı taçlar görmeye değer. Tarihi eser sayılabilecek mücevherlerin yanı sıra günümüz lüks eşyaları da sergileniyor.

• I Love AMSTERDAM
Amsterdam Elmas Müzesi

Altın tenis raketi, lüks saatler, pırlanta kaplama cüzdan, çanta ve ayakkabılar. Elmas müzesinden dışarı çıktığınızda bile göz kamaştırıcı parıltının etkisinde kalıyorsunuz.

Van Gogh Müzesi ve Sergi Salonu

Van Gogh’un fırçası ile hayat bulmuş onlarca resim ve yüzlerce çizimi burada görebilirsiniz. Modern mimariye sahip Van Gogh müzesi “I Amsterdam” yazısının bulunduğu Museumplain parkı içerisinde bulunmaktadır. Şehrin modern bölgesi olan Museumkwartier yerleşkesi modern ve tarihi Amsterdam mimarisinin harmanlandığı bir yer.

Tren Garı (Amsterdam Centraal Station)

Şehrin metro, tramvay ve tren gibi raylı ulaşımının kalbi burasıdır. Tarihi gar binasının hemen ön kısmında çok büyük bir katlı bisiklet otoparkı bulunuyor. Devasa kapılarından araç giriş çıkışı yapılan gar binasının içerisinde sokak müzisyenlerinin konserleri var.

Günün hemen her saatinde klasik müzik çalan orkestralara rastlamak mümkün. Amsterdam Tren İstasyonunun mükemmel akustiği ile bu benzersiz dinletiyi keyifle dinlemelisiniz.

Avrupa’nın hemen her şehrine buradaki tarifeli tren seferleri ile gidebilirsiniz. Ayrıca Hollanda’nın diğer eyalet ve şehirlerine seyahat etmek için yine buradan tren kullanarak gidebilirsiniz. European Interrail Turlarında duraklardan birisi Amsterdam Tren İstasyonudur.

Nemo Bilim Müzesi

Amsterdam şehir merkezi ile Overhoeks bölgelerini birbirine bağlayan tünelin üzerinde bulunan Nemo bilim müzesi, bir gemiye benzeyen mimari tasarıma sahiptir. Yanınızda çocuk misafirler varsa eğer Amsterdam’da Gezi Rehberine Nemo bilim müzesini de eklemekte fayda var.

Amsterdam Kiliseleri

Gar binasının önündeki büyük alanda durduğunuzda hemen sol tarafta görebileceğiniz bir kaç gotik kilise ve katedral bulunmaktadır. Heiliege Nicolas Bazilikası, De Nieuwe Kerk Katedrali, Oude Kerk Kilisesi ve The New Church adında, katolik hristiyanlara ait bu dini mabedler yan yana sıralanmışlardır. Benzerlerine Paris Notre Dame Katedrali, Lüksemburg Notre Dame Kilisesi ve Belçika Brüksel şehrinde gördüğümüz Notre Dame Şapeli ile aynı görünüme sahip gotik kiliseler Avrupa’nın büyük şehirlerinde sıkça karşımıza çıkıyor.

Amsterdam Redlight (+18) Bölgesi

Çok ilginç ama Amsterdam’da merak edilen yerlerin başında gelen Redlight bölgesinde erotizm ve sex sektörü üzerine hizmet veren sigortalı emekçilerin (?) çalıştırıldığı işletmeler bulunuyor. Türkçesi “Kızıl Işık” Asıl enteresan olansa (+18) olarak kategorize edilen bu bölgenin ünlü Oude Kerk Kilisesinin hemen arka sokağında bulunuyor olmasıdır.

• I Love AMSTERDAM
Amsterdam Redlight Bölgesi

Haritada gördüğünüz gibi Red Light Secrets Müzesi ve Erotizm Müzesi hemen Oude Kirk Kilisesinin arkasında karşımıza çıkıyor ve sokak boyunca benzeri erotik mekanlar devam ediyor. Amsterdam gerçekten ilginç ve bir o kadar ekstrem bir şehir.

UYARMAK BİZDEN!
Red Light bölgesi ile ilgili önemli bir bilgiyi de aktaralım. Bu bölgeye ait sokaklarda gezmek ücretsiz ve giriş yapmak için herhangi bir yasaklama yok. Ancak erotik mekanların ve burada çalışanların fotoğraflarının çekilmesi yasaktır. Ayrıca Amsterdam Turizm Komisyonu tarafından tur rehberlerinin burayı bir müze gibi toplu halde gezmek yasaklanmıştır.

Heineken Eski Bira Fabrikası

Dünyaca ünlü Hollanda birasının tarihi serüvenine ışık tutan müze ayarında bir yer. Eski bira fabrikasında ilginç ve eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz.

Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı)

Su kanalı boyunca sıra sıra dizili manav ve çiçekçilerde satılan çeşitli çiçeklerin sergilendiği yerdir. 1860 yılından bu yana hizmet veren Bloemenmarkt dükkanlarında Hollanda‘ya özgü lalelerin hemen her çeşidini görmek mümkün. Dilerseniz çiçek satın alabilirsiniz. Sadece yaya trafiğine izin verilen bu sokaklarda gezmek doğal terapi etkisi oluşturacaktır.

Bilindiği üzere Laleler, Osmanlı Devleti döneminde İstanbul’dan Hollanda’ya ihraç ediliyordu. Ancak Hollandalılar teknolojiyide kullanarak günümüzde tüm dünyaya lale ihraç edecek konuma gelmiştir.

Ayrıca 1900’lü yılların başında lale soğanı üzerinden bir çiçek borsası kurulmuş ve o devirde “Bitcoin” etkisi yaparak birçok kişiyi zengin etmiştir. Ancak sonraki tarihlerde borsanın değerinin düşmesi ve rağbetin azalması ile ulusal çapta bir ekonomik krize sebep olduğu bilinmektedir.

Anne Frank Müzesi

Yahudi kökenli Alman bir kadın olan Anne Frank’in, İkinci Dünya Savaşı boyunca Amsterdam’da yaşadığı sıkıntıları “Genç bir kızın günlüğü” adıyla tutmuş olduğu notları kitap haline getirilerek yayınlanmış. 1941 yılında Almanya’da Nazi baskısından kaçarak Amsterdam’a sığınmış ve burada hayat hikayesini yazmıştır.

Günümüzde birçok film, belgesel ve tiyatroya ilham veren kitabın ve Anne Frank’in anılarının bulunmaktadır. Bu nedenle her yıl yüzbinlerce kişinin ziyaret ettiği bu müze Amsterdam’da gezilecek yerlerden biridir.

Amsterdam Hakkında İlginç Bilgiler

Amsterdam’a Yakın Olan Gezilecek Yerler

Amsterdam’ın yakın çevresinde gezilecek daha bir çok yer var. 1 hafta ayırsanızda, 1 ay zaman ayırsanızda ne günler gezmeye yeter Hollanda’yı nede kelimeler yeter anlatmaya. Hollanda’nın her bir şehri için bir yazı yazmak istedim. Mavi çini ve Porselenleri ile ünlü Delf Şehri, geleneksel Hollanda yel değirmenleri ile Zanze Schans, İç deniz manzarasıyla Volendam & Marken, Hollanda politikasının kalbi Lahey Kenti ve hobbit evleri ile ünlü Giethorn kasabasını ayrı ayrı gezip ayrı ayrı yazdık.

Amsterdam şehir merkezinde Hollanda’ya özgü yel değirmenleri görmek oldukça zor. Belki biblo yada maketini görebilirsiniz. Ancak Zanze Schanz ve Giethorn Masal Köyünde bolca değirmen görebilirsiniz.

Amsterdam Otelleri ve Konaklama Bilgileri

Otel ve hostel filmleri ile ünlü olan bir şehirde nerede kalınır diye düşünmeye gerek yok. Dünyaca ünlü oteller zinciri olan bir-iki otel zaten Hollanda Amsterdam merkezli işletilmekte.

Şehrin merkezinde ve yakın çevresinde olmak üzere Amsterdam’da toplam 1500’ü aşkın konaklama tesisi bulunmaktadır.

İbis Otel

Ülkenin 4 bir yanında bolca görebileceğiniz bu otel İbis Otelleri tabiki. Gerek şehir merkezinde gerek havalimanı gibi çevre lokasyonlarda bulunan çok sayıda otelden birini tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinden uzaklaştıkça fiyatlar aşağı yönlü düşüyor ancak kalite olarak en küçük bir olumsuz düşünceye bile kapılmayın. Otel ve konaklama işinde Hollandalılar gerçekten iyiler.

Ben Schipol Havalimanı yakınında bulunan İbis Red otelde konakladım 3 gün boyunca. Metro veya taksi kullanarak buradan şehir merkezine çok kısa sürede varılabiliyor. Dilerseniz araç kiralama hizmetleri de bulunuyor.

Grand Krasnapolsky

Eğer Amsterdam şehir merkezinde bir otelde kalmak istiyorsanız Grand Krasnapolsky otelini önerebilirim. Fiyat olarakta zirvede olan bu otel inanın tüm beklentilerinizi karşılayacaktır.

Waldorf Astoria Hotel, Amsterdam

Amsterdam’ın merkezi konumunda Dam Meydanı ve Kraliyet Sarayına yakın bir konumdadır. Su kanallarından biri olan Herengracht manzaralı odalarında konaklamak size unutamayacağınız bir deneyim yaşatacaktır. Canlı müzik eşliğinde hizmet veren bar ve cafelere çok yakın olan Waldorf Astoria aynı zamanda 5 yıldıza sahip bir otel. Ayrıca fiyat olarak bir gece çift kişilik oda fiyatı 14.000-25.000 TL aralığındadır.

Hotel Zoku Amsterdam

4 yıldıza sahip Zoku otelde çift kişilik odada bir gecelik konaklama maliyeti yaklaşık 9.000-25.000 TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Spa, yüzme havuzu ve spor salonu bulunan otele evcil hayvanlarınız da kabul ediliyor. Aslında Konum olarak yine Dam Meydanına yakın bir yerde bulunuyor.

Zoku Otel İnternet Sitesi: https://livezoku.com/

Hotel Sofitel Legend the Grand Amsterdam

Amsterdam şehir merkezinde 5 yıldızlı otel arayanlar için tercih edilebilecek bir otel olan Legend Hotel’de çift kişilik oda ücretleri gecelik 1.500₺ ile 13.500₺ arasında değişiyor. Yani odalarında kilitli kasa, çay ve kahve için su ısıtıcısı bulunan nadir otellerden biridir. Manzarasından ve hizmetlerinden kesinlikle memnun kalacağınız bir otel.

Hotel Sofitel Legend the Grand Amsterdam: https://all.accor.com/united-kingdom/index.en.shtml

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
BİR YORUM YAZIN


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.