Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler

Yurtdışı seyahatinizde kabus yaşamak istemiyorsanız uçuş öncesi yapılması gerekenler listesine mutlaka göz atın. Planlı ve bilinçli bir şekilde yurtdışı seyahatinize çıkın ve aklınızda hiçbir soru işareti kalmasın.

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler

Yurtdışındaki tatilinizde veya seyahatinizde harika zamanlar geçirebilmek için Yurtdışına çıkmadan önce yapmanız gerekenler konulu bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmeye çalışacağız. Sanki çok kısa zamanda bir uçakla hayallerinizdeki ülkeye gidecekmiş gibi düşünün şimdi. Yurtdışı tatil yolculuğunuzda ve orada kalacağınız süre içerisinde işinize çok yarayacak hayat kurtaran ipuçları öğrenmeye hazır mısınız?

yurt dışına çıkmadan önce yapılması gereken işlemler

Yurtdışına Çıkarken Gerekli Evraklar

Pasaport

Bu başlıkta yurtdışına çıkmadan önce yapılması gereken iş ve işlemlerin en önemlisi hatta başlangıç noktası sayılabilecek “Pasaport İşlemleri” hakkında işinize çok yarayacak ipuçlarını paylaşacağız.

Tur, Tatil, İş veya herhangi bir amaçla kara, hava, deniz veya demiryolu araçlarından biriyle yurtdışına seyahat etmek istediğinizde hem Türkiye’den çıkışta hem de destinasyon ülkeye vardığınızda o ülkeye giriş yapabilmek için mutlaka yanınızda, vatandaşı olduğunuz ülkenin Resmi Makamlarınca adınıza düzenlenmiş geçerli bir Pasaport veya yerine kullanılabilecek geçerli bir Seyahat Belgesi olması gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeden çıkışınıza yada girişinizde hudut kapısında izin verilmeyecektir.

pasaport ve uçak bileti
Pasaport ve Uçak Biletleri

Seyahat Belgesi

Hudut kapısı, bir havalimanı, deniz limanı, kara sınır kapısı veya demiryolu geçişli kullanılan sınır kapısı olabilir. Aslında yurtdışına gitmeden önce kontrol etmeniz gereken, Pasaport yerine kullanabileceğiniz belge yada evraklar da vardır. Ancak bunların kullanılabilmesi için bazı durumların oluşmuş olması yada özel izin veya düzenlenmiş bir kanun olması şarttır.

Geçerli Seyahat Belgesi olarak şunlar kullanılır;

Pasaport

Diplomatik Pasaport (siyah renkli – Diplomatic)
Hizmet Pasaportu (gri renkli – Service Passport)
Hususi Pasaport (yeşil pasaport – Special Passport)
Umumi Pasaport (bordo pasaport – Passport)
Haymatlos Pasaportu (vatansızlar için verilir)

Geçici Seyahat Belgesi

Ülkenizden ayrılarak başka bir ülkede bulunduğunuz süre içerisinde Pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğunun tanzim etmiş olduğu tek kullanımlık geçici pasaport.

Kimlik Kartları

Vize Rejim Tablosunda açıkça belirtilen ülke vatandaşlarına tanınan kolaylıktır. Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkeler kimlik kartlarıyla ülkemize giriş yapabilirler.

Nato – Otan Seyahat Belgesi

Nato tarafından görevlendirmesi bulunan kişilerin Nato üyesi ülkelere giriş-çıkışını kolaylaştıran belgedir.

Geçici Seyahat Belgesi

Diyelim gittiğiniz ülkede Pasaportunuzu kaybettiniz yada çalındı. Bu durumda bulunduğunuz yabancı ülkedeki Dış Temsilciliğinize (Büyükelçilik veya Konsolosluk) müracaatınız halinde sadece vatandaşı olduğunuz ülkeye dönebilmeniz için geçici bir evrak düzenlenir. Bu evrakın adı “Geçici Seyahat Belgesidir“. Üzerinde size ait mühürlenmiş bir resminizin bulunması şarttır. 

Geçici Seyahat Belgesi ile sadece kendi ülkenize dönmenize izin verilir. Diyelim ki Amsterdam‘da pasaportunuzu kaybettiniz. Türkiye’nin Hollanda Konsolosluğuna başvurarak alacağınız Geçici Pasaport ile Almanya’ya yada İtalya gibi bir başka ülkeye gidemezsiniz. Aldığınız bilet Türkiye lokasyonlu olmak zorundadır.

Zayi – Kayıp Pasaport Nedir?

Her ülkenin kendine ait “Geçici Seyahat Belgesi” bulunmaktadır ve kendine münhasır standartları, güvenlik özellikleri bulunmaktadır. Bir çok ülkenin Seyahat Belgesi Diplomaya benzer beyaz A4 kağıdı iken ülkemizin “Geçici Seyahat Belgesi” olarak Pembe renkli birkaç sayfadan oluşan ve bir pasaporta benzemektedir.

Bu belge tek kullanımlık olduğu için Türkiye’ye girişinizde imha edilmek üzere Pasaport Kontrol Polisi tarafından teslim alınır. Ayrıca çalınan pasaportunuzun seri numarasına bir başkası kullanamasın diye zayi (kayıp) kaydı girilir ve ülkeye girişiniz bu şekilde sağlanır.

Vatandaşı olduğunuz ülkeden başka bir ülkeye seyahat edeceğiniz zaman yurtdışına çıkmadan önce gideceğiniz destinasyon ülkenin, mensubu olduğunuz ülkenizin vatandaşlarına ait seyahat belgelerine daha doğrusu pasaportlarına uygulamış olduğu şartları sağlamanız gerekmektedir.

Her ülkenin kendi vatandaşlarına tanzim etmiş olduğu pasaport çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde tanzim edilen pasaport çeşidi 4 adettir.

Pasaport Türleri

Yeşil Pasaport(Special Passport):

T.C. Pasaport Kanununda tanımlanan Rical (kamu kurum ve kuruluşları) listesinde bulunan gerçek kişilere süreli, süresiz veya geçici süreli olarak Yeşil Pasaport tanzim edilebilmektedir.

Ayrıca Kamu Kurum ve Kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan Devlet Memurları çalıştıkları kurumlara ve makamlara bakılmaksızın Emekliliğe Esas Derece/Kademesi 3.Derece 1.Kademe (3-1) olduğunda Yeşil Pasaport almaya hak kazanırlar.

Yeşil Pasaport Örneği
Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport ile hemen hemen 150’ye yakın ülkeye vizesiz giriş – çıkış yapabilirsiniz. Yurtdışına çıkmadan önce hangi ülkelere vizeli/vizesiz girebildiğinizi Dışişleri Bakanlığının internet sitesindeki Vize – Rejim tablosundan öğrenebilirsiniz.

Umumi Pasaport (Passport):

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin alabileceği Pasaport Tipidir. Bu Pasaport türü ile ülkemizi Resmi olarak tanımakta ülkelerin tamamına gidilebilir. Vizeli / Vizesiz olarak gidebileceğiniz ülkeler vardır. Bunların belirlendiği listeye “Umumi Pasaportlu T.C. Vatandaşlarının tabi olduğu Vize-Rejim Tablosu” adı verilir. Yurtdışına çıkmadan önce ziyaret etmek istediğiniz ülke için otel rezervasyonu yaptırmadan veya uçak bileti almadan önce mutlaka o ülke için giriş şartlarına bakmalısınız.

Umumi pasaport
Umumi Pasaport
  • Ülkemizin Umumi Pasaportlarına Vize muafiyeti uygulanıyor ise vize başvurusu yapmanıza gerek kalmaz.
  • Ancak muafiyet söz konusu değil ise vize şartları ve ön şartlarına göre ilgili ülkenin ülkemizde bulunan temsilciliğine müracaat etmeniz gerekecektir. Vize ile ilgili ayrıntılı bilgileri Vize Çeşitleri başlığı altında bulabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en yaygın kullandığı pasaport türü Hususi (Yeşil) ve Umumi (Bordo) Pasaportlardır. Ülkemiz vatandaşlarının gerekli şartları sağladığı koşullarda kullanabileceği iki Pasaport Türü daha vardır.

Bunlar Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah) Pasaporttur. Yeni tip pasaportlar çıkmadan önce Diplomatik pasaportlar kırmızı renkte idi ancak yeni basım pasaportlarda kırmızının yerini siyah almıştır.

Gri – Hizmet Pasaportları (Service Passport)

Gri yani Hizmet Pasaportları, Devlet Kamu Kuruluşlarında, Üniversite, Okul veya Özel bir kurumda çalışmakta olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Devletini Temsilen Yurtdışına çıkabilmeleri için düzenlenmektedir. Kısa sürelidir ve genelde tek kullanımlık 6 ay geçerli olacak şekilde tasnif edilmektedir.

Gri-hizmet-pasaport

Hizmet (Gri) Pasaportları Kimlere Verilir?

  • Tek seferlik misyonlar,
  • Eğitim,
  • Spor veya sanatsal amaçlı,
  • Akademisyen,
  • Bürokrat,
  • Devlet Memurları,
  • Öğrenci ve Öğretmenler ile Sporculara verilebilir. Aranacak tek şart Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen yurtdışına çıkacak olmanızdır.

Siyah – Diplomatik Pasaport (Diplomatic Passport)

Yurtdışındaki temsilciliklerimizde geçici veya kısa süreli görev yapacak diplomatik misyon sahipleri için tanzim edilir. Büyükelçiler, konsoloslar, elçilik çalışanları, askeri ateşeler, güvenlik ve istihbarat ateşeleri ve aileleri en başta gelir. Diplomatik Pasaportlardan nadiren de olsa özel vize istenebilmektedir.

Diplomatik pasaport
Diplomatik Pasaport

Vize Çeşitleri

Yurtdışına çıkmadan önce yapılması gereken işlemlerden biri de Vize başvurusudur. Yabancısı olduğunuz herhangi bir ülkeye giriş – çıkış yapabilmek veya geçici süre ikamet edebilmek için o ülkenin dış temsilciliği (konsolosluk) tarafından size sağlanan bir ayrıcalıktır. Vatandaşı olmadığınız bir ülkeye eğitim, turistik yada iş amaçlı seyahat etmek istediğinizde o ülkenin bağlı olduğunuz ülkeye uyguladığı giriş şartlarının tümüne birden vize rejimi denmektedir. Genellikle ülkelerin siyasi, ticari ve ortak geçmişleri burada önemli rol oynar. Eğer iki ülke arasındaki ilişkiler istikrarlı ise yüksek ihtimalle karşılıklı vize muafiyeti uygulanır. Buna “mütekabiliyet” yani karşılıklılık esası denir.

Bandrol Vize

Bazı durumlarda muafiyet olmadan karşı ülkenin hudut kapısında vize harcını ödemek koşuluyla “bandrol vize” alarak giriş yapabilirsiniz. Ancak bunu o ülkeye gitmeden önce mutlaka kontrol etmelisiniz. Uçuştan önce “Check-in” işlemi yapacağınız esnada havayolu şirketinin yer hizmetleri yetkilisi, destinasyon ülkenin vize şartlarını sağlamadığınız takdirde sizin Check-in işleminizi gerçekleştirmeyecektir.

Vizeler türlerine göre Turistik Amaçlı Vizeler ve Özel Amaçlı (Meşruatlı) Vizeler olmak üzere ikiye ayrılır ayrıca kullanım sürelerine göre “Tek (single) Kullanımlık” yada “Çok (Multiple) Kullanım olarak yine ikiye ayrılır.

Turistik Vizeler

Herhangi bir ülkeye kısa süreli ve turizm amacıyla gitmek istediğiniz durumlarda o ülkenin elçilikleri vasıtasıyla pasaportunuza tatbik edilen vize türüdür. Genellikle 1 ay, 2 ay, 3 ay ve nadiren de olsa 6 aylık süreler için verilir.

Turistik vize alarak gittiğiniz ülkede vizenizin geçerli olduğu süre boyunca herhangi bir işte çalışmanıza izin verilmez. Eğer turistik vize ile çalıştığınız tespit edilirse geldiğiniz ülkeye geri deport edilirsiniz.

Örneğin, Paris‘e gidip Eyfel Kulesini görmek için turistik vize başvurusu yaparsınız. Eğer çalışmak için yada eğitim için gitmek isterseniz özel (meşruatlı) vizelere yada ikamet iznine başvurmalısınız.

Tek Kullanımlık (Single) Vizeler

Destinasyon ülkeye sadece bir defa giriş ve çıkışınıza imkan sağlayan vizeleme türüdür. Bu vizeyi ikinci kez kullanamazsınız. Schengen Vizesi buna en iyi örnektir.

Çok Kullanımlı (Multiple) Vizeler

Multiple vizelerde bir geçerlilik süresi tanımlıdır. Örneğin alındıktan sonra 5 yıl geçerlidir. Ancak bu beş yılı ikamet süresi olarak düşünmeyin. 5 yıl içerisinde belirli periyotlar dahilinde başka bir vizeye ihtiyaç duymadan giriş çıkış yapmanızı sağlar.

Multiple vizeler için genellikle ülkeler, 6 Ay içerisinde en çok 3 ay kalmanıza izin verir. Mesela Amerika Birleşik Devletleri için Turistik vize aldığınızda 10 yıl geçerlilik süresi tanımlanır. Siz bu 10 yıl süre zarfında her 180 günde bir 90 günü geçmeyecek şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Bu hesap biraz karışık gibi gelse de en sevdiğim turistik vize türüdür. Çünkü 10 yıl boyunca ne sebeple olursa olsun vize başvurusu yapmıyorsunuz.

Schengen (Avrupa Birliği) Vizesi

Bu vizeye sahip olmanız için 12 yaşından küçükler 90€ ve 12 yaşından büyükler için 120€ vize harcı ödeyerek başvurabilirsiniz. Ancak Avrupa’ya seyahatinizden önce vize başvurusu yapmanız, vize almaya hak kazandığınız anlamına gelmez. Vize başvurunuz sonucunda başvurunuz olumlu olarak değerlendirilirse sizden Pasaportunuz istenir ve pasaportun uygun bir sayfasına Schengen Vizesi tatbik edilir. Sonrasında ise size teslim edilir. Çoklu giriş, tek giriş veya süreli giriş seçenekleri bulunmaktadır.

Schengen Vize Örneği
Almanya Schengen Vize Örneği

Bu vize ile Avrupa’da kabul edilen ve Schengen Vize Birliğine dahil olan ülkelerin birbirleri arasında serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Hangi Schengen ülkesinden vize aldıysanız Avrupa’ya ilk olarak giriş o ülkeden yapılmalıdır. Sonrasında istediğiniz AB Schengen ülkesine geçiş yapabilirsiniz.

Ülkemiz Umumi Pasaportları için Schengen Vizesi zorunludur. Ancak Diplomatik, Hizmet ve Hususi (Yeşil) pasaportların turistik gezileri için böyle bir zorunluluk yoktur.

Schengen vizesi ile gittiğiniz AB ülkesinde herhangi bir işyerinde çalışmanıza izin verilmez. Çünkü Şengen vizesi çalışma izni sağlayan vizelerden (özel meşruatlı) değildir. Böyle bir durum tespit edildiğinde Schengen vizesi iptal edilir ve geldiğiniz ülkeye geri gönderilirsiniz.

Schengen Vize Sigortası

Schengen Vize başvurusu ile birlikte kişi başı yaklaşık 20 € olan sigorta bedeli anlaşmalı sigorta acentelerine yatırılabilir. Ancak Schengen ülkelerine vizesiz yani Diplomatik, Hizmet veya Yeşil pasaport ile gidecekseniz bu sigorta bedeli isteğe bağlı yapılıyor. İtalya ve İspanya son yıllarda gelen turistlerden sigorta yaptırmış olmaları şartını arıyor.


Yeşil Pasaport sahipleri Avrupa’da Schengen Vize Sistemine dahil olan ülkelerinden herhangi birine gitmeden önce hiç bir ön koşul, izin ya da kayıt yaptırmak zorunda değillerdir. Birkaç yıl önce yürürlüğe giren ve Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz giriş yapabilen bazı ülkelere getirilen ETIAS yükümlülüğü yani ön izin – ön kayıt yaptırma zorunluluğu vardır. Ancak Türkiye Etias sistemine dahil edilen ülkeler arasında olmadığından Yeşil Pasaport sahibi vatandaşlarımız hiç bir ön kayıt yada izin almaksızın Schengen ülkelerine vizesiz bir şekilde gidebilirler. Bu konıda daha çok bilgi sahibi olabilmek için Yeşil Pasaport Seyahat İzni ile alakalı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


ABD Vizesi:

Şartları ve yükümlülükleri çok zor ancak geçerlilik süresine bakıldığında bir o kadar avantajlı olan vizelerdendir. 5 yıl yada 10 yıl geçerli çok girişli ve 3-6 ay ikamet süreli vize türleri bulunur.

Vize başvurusunda çalıştığınız iş ve meslek grubundan tutunda mal varlığınıza, daha önce gittiğimiz ülkeleri ve hatta banka hesabınıza varana kadar bir çok evrak istenir. Son yıllarda yaşanan siyasi gerginlikler ve ABD’nin yeni göçmen ve turizm anlayışındaki farklılıklar nedeniyle şartlar hem ülkemize hemde diğer ülkelere karşı biraz daha zorlaştırılmıştır. 

Yeşil Pasaportta dahil olmak üzere ülkemizin tüm pasaport türlerine ABD tarafından vize uygulanmaktadır.

Green Card – ABD Oturum Piyangosu 🙂

Dünyada sadece Amerika’nın yürütmekte olduğu Green Card sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme izin verilen ülkelerin vatandaşları her yıl Ekim-Kasım aylarında internet üzerinden (dvlottery.state.gov) başvuru gerçekleştirir.

Koşullara uyan ve eksiksiz bir şekilde formu doldurabilen adaylar arasından rastgele talihliler seçilir. Bu talihliler takip eden yılın Mayıs ayında açıklanır ve ABD temsilciliklerine müracaat etmeleri istenir. Buradaki bürokratik işlemler sonuçlandığında Amerika’da süresiz ikamet etme izni anlamına gelen Green Kart sahibi olursunuz. Green Card sahibi olduktan sonra ABD’de herhangi bir suça karışmadığınız, vergi ve faturalarınızı aksatmadığınız takdirde 5 yıl sonrasında vatandaşlık için müracat edebilirsiniz.

Gezi ve Tur Paketleri

Eğer ilk kez yurtdışına çıkacaksanız (tatil ve gezi amaçlı) yurtdışına gitmeden önce mutlaka profesyonel bir Tur Acentesinden Paket Tur satın almanız önerilir. Tur şirketleri size birçok destinasyon ve seçenek sunacaktır. Bütçeniz ve zevkinize uygun paketi satın aldıktan sonra yapmanız gereken hazırlıkları bir an önce tamamlayıp uçağa adımınızı atmaktır bütün mesele. Sonrasında zaman nasıl geçecek farkına bile varmayacaksınız.

İlk kez yurt dışı tatil veya turdan faydalanacaksınız stresi ve can sıkıntısını burada bırakıp uçağa binin. Aksi halde sadece yurtdışına çıkmış ve gereksiz bir stres ile geri gelmiş olacaksınız. Size kalan sadece yorgunluk, bitkinlik ve tabi ki boş bir cüzdan olacaktır.

Yurtdışı Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalardan Bazıları

Tur ile yurtdışına gitmek istediğinizde yapmanız gerekenler ve dikkat edilmesi gereken altın kurallara göz atalım.

Kısaca ülke dışına çıkmadan önce Tur satın almak istediğinizde yapmanız gerekenleri özetle sıralayalım. Eğer daha önce kısa veya uzun süreli yurtdışında bulunduysanız yada yanınızda tecrübeli olan bir arkadaşınız var ise daha ekonomik bir seçenek olabilecek tur paketi satın almaya gerek kalmadan sadece otel rezervasyonu, uçak bileti ve pasaport ile hayalinizdeki yurtdışı geziye çıkabilirsiniz. Burada dezavantaj kesinlikle tur acentesinin gezdiği kadar yer gezemeyecek olmanızdır.

Rehberin bilgi ve tecrübelerini hesaba katmıyorum bile. Tur paketinin bir diğer avantajlı tarafı, hemen hemen her hizmetin (bahşişler hariç🙂 bedelini peşinen ödediğiniz için sadece alışveriş ve bahşişler için yanınıza alacağınız bir miktar döviz ile turu bitirip güzel anılarla dolu bir yurtdışı tatili yapmanın keyfini sürmek olacaktır.

Tur Otobüsü
Yurtdışı Tatili – Tur Otobüsü

Tek ülke ve onun şehirlerini kapsayan 2-3 günlük turlar olduğu gibi birkaç ülkeyi ve şehirlerini kapsayan (Benelüks Avrupa Turları, Orta Avrupa Turu, Kuzey Avrupa, Büyük İspanya Turları, Doğu Avrupa turu, Mena Bölgesi Turları, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri turu gibi) uzun vadeli turlardan birini de seçebilirsiniz. Şahsi fikrim uzun vadeli turlardan yana. Çünkü çok fazla lokasyonu daha ekonomik fiyatlarla gezmiş oluyorsunuz.

Turizm acenteleri ile tura katılmak aslında daha pahalı gibi görünüyor olsa da Şehir içi ulaşım, havalimanı aktarma ve otel transferleri, paket içerisindeki yerlere giriş ücreti ve tabi ki otel konaklama için size sunulacak olan fiyattan çok daha aşağı değerlerde anlaşma sağlayabildikleri için ödemenizin geri kalan kısmı ile Ekstra tur seçenekleri sunabilmekteler. 

Tur Acentesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurtdışında gezi amaçlı seyahatlerinizi eğer bir Tur Operatörü ile yapacaksanız dikkat edilmesi gereken en önemli husus, Tur Şirketinin kendini ispatlamış olmasıdır. Peki buna nasıl karar vereceğiz? En iyi tur şirketi nasıl belirlenir?

İnternette bu konuda birçok şikayet, yorum, forum ve blog sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerde tercih etmek istediğiniz Tur Şirketinin ismini veya hizmetlerini arayabilirsiniz. Karşınıza her tur şirketi ile ilgili bir çok şikayet veya kötü yorum görebilirsiniz. Sadece bunlara bakarak bir fikir oluşması tabiki beklenemez. İnsanların beklentileri bazen çok farklı ve yüksek olabiliyor ve bu beklenti bir şekilde şirket tarafından karşılanamadığıda maalesef kötü anılar ve geri dönüşler bırakabilmektedir.

Burada belirleyici olan kullanıcı deneyimleridir. Bağımsız turizm değerlendirme sitelerinde  Tur şirketleri, Havayolu şirketleri ve Otellerle ilgili çok sayıda Müşteri Geri Dönüşü bulabilirsiniz. Booking.com ve Trivago gibi online rezervasyon sitelerinde “bağımsız müşteri deneyimlerini” okuyabilirsiniz.

Fiyat + Müşteri Deneyimleri (Tur Şirketi Hizmet Kalitesi) = Tercihiniz

Uçak Bileti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mil Puanı Kazanma ve Mil Harcama İşlemleri

Yurtdışı turistik turlar genel olarak paket tur şeklinde satışa sunulmaktadır. Bu nedenle uçak bileti üzerinde çok fazla söz sahibi olamıyorsunuz. Tur şirketleri her ne kadar uçuş mili kazanamayacağınızı söylese de itibar etmeyin.

Check-in öncesinde veya elektronik bilet onayı aldığınızda Mil puanı da kazanmış oluyorsunuz. En azından THY Mil Sistemi için durum böyle. Diğer havayolu şirketlerinde geçerli olur mu? Denemek lazım. THY Mil sisteminde Tur operatörü tarafından adınıza alınmış biletten Mil kazanabilirsiniz ancak bu bilet için mil puan kullanmanıza müsade edilmez.

Ucuza Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Yurtdışına çıkmak için paket tur şeklinde değilde otel rezervasyonu yaptırarak yada turistik amaçlar dışında yurtdışına çıkacaksanız haliyle ucuza uçak bileti almak isteyeceksiniz. Uygun fiyata uçak bileti satın alabilmek için öncelikli şartımız zamandır. Uçak bileti fiyatları zamanla ters orantılı olarak değişkenlik göstermektedir.

Uçuş zamanı yaklaştıkça koltuk sayıları azalacağından uçak biletlerinin fiyatının artması beklenir. Aslında uçuşların %95‘i bu şekilde fiyatlandırılır. Erken davranıp ucuza “Promosyon” bilet almak en ekonomik uçak bileti satın alma yöntemdir. Promosyon biletlerin fiyat avantajına karşın 2 önemli dezavantajı vardır. Bu dezavantajlardan ilki, satın alınmış Promosyon biletin, ekstrem koşullar hariç iadesi veya ertelemesi yapılamaz. Ucuza promosyon uçak biletinin diğer dezavantajı ise sadece Ekonomi Sınıfı koltuklarda geçerli olmasıdır. Business uçak bileti fiyatları çok uçuk rakamlarda olduğundan hiç bir havayolu şirketi promosyon açmaz. Business uçak biletini bedava sahip olabilmenin tek yolu biriken Mil Puanlarınızı kullanarak almaktır.

Her havayolu şirketi uçuş tarihinden belirli bir süre önce uçak biletlerini satışa açar. “En ucuz bilet” yada başka bir deyişle “promosyon uçak bileti” alabilmenin en iyi zamanı işte bu andır. Havayolu şirketleri bilet fiyatlarını eldeki stok biletlerin satılabilirliğine göre belirlemektedir. Yani bir uçakta bilet satıldıkça fiyatlar yukarı yönde artacaktır. Bu nedenle uçak biletini ne kadar önce alırsanız sizin için o derece karlı ve ekonomik bir uçuş olacaktır.

Uçak Bileti Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uçak bileti, yurtiçi olsun yurtdışı olsun gezi ve ulaşımda en önemli aşamadır. Kaliteli havayolu şirketinden ucuza ekonomik bilet alabilmek ise bir başarıdır. Uçak biletini satın aldıktan sonra yapmanız gereken uçuş tarihini beklemektir. Uçuş tarihi geldiğinde yaklaşık son 24 saat içinde Online Check-in işlemleri başlar. Uçuşa saatler kala fiziksel Check-in ve Bagaj teslim aksiyonları başlar. İster havayolu acentelerinden, havalimanlarından veya online olarak internet sitesi üzerinden check-in işlemlerini yapabilirsiniz.

Uçak Bileti
Türk Hava Yolları Uçak Bileti

Uçak Bileti Bulamazsam Ne Olacak?

Özellikle tatil sezonlarında, bayram ve önemli günlerde uçak biletleri çok erken tarihlerde tükenir. Talihsizlik bu ya sizinde önemli bir işiniz çıktı yurtiçi veya yurtdışı uçak biletine ihtiyacınız var. Hemde hemen. Bunun için kapı kapı gezip ucuza otobüs bileti bulmaktan fazlasını yapmalısınız. Sabırla denemeye devam.

Ancak bilet yok diye hemen arkanızı dönüp çıkmayın. Hazırlıklarınızı yapın ve uçuş saatine 5-6 saat kala hava yolu şirketinin internet sitesinden tekrar satın almayı deneyin. Başarılı olma ihtimaliniz çok yüksek.

Hem yurtiçinde hem yurtdışına çıkmak için denenmiş olup tecrübe ile sabittir. Neden böyle olduğu size çok mantıksız gelebilir. Ancak birkaç gün sonra bununla ilgili yazacağım yazıda bu konuya daha geniş yer vereceğim.

Bagaj Teslimi ve Check-in İşlemleri

Ülke dışına çıkarken yapılması gerekenler listemizde diğer bir aşama ise uçuşa kabul ve bagajların teslimi. Bu aşamada havayolu şirketinin havalimanında o uçuş için tahsis ettiği banko önüne gelerek bagajlardan kurtulma işleminin gerçekleştiği aşamadır. Bagaj teslimi anında her havayolu şirketi kendi belirlediği standartlar doğrultusunda kilo-ebat kısıtlaması yapabilir. Yolcu başına belirli bir kilonun üzerine çıkıldığında uçuş şirketi sizden ekstra ücret talep edebilir.

Yurtdışı uçuşunuzdan önce Bagaj teslim ederken uyulması gereken Uluslararası standart ve kurallar vardır. Örneğin, Pasaport kontrolünden sonraki güvenlik aramasında 100cc üzerinde sıvı bulundurmak yasak. Bazı destinasyonlara uçarken bir takım elektronik eşyaları da yanınızda taşıyamıyorsunuz. Abd, İngiltere ve İsrail lokasyonlu uçuşlarda laptop bulundurmaya izin verilmiyor. Check-in esnasında bagaja vermeniz söyleniyor. Aksi takdirde uçuşunuza izin verilmez.

Son aşama, Gate adı verilen uçağa binmeden önce son kontrol amacıyla kimlik ve bilet kontrolünün yapılarak yolcunun uçağa kabul edilmesi aşamasıdır. Bundan sonra yapmanız gereken uçakta size tahsis edilen koltuğu bulmak ve arkanıza yaslanarak uçuşun tadını çıkarmak.

Bavul Hazırlama Tavsiyeleri

Bu kadar ön hazırlıktan sonra geriye kalan bavulunuzu hazırlamak. Eğer gezi veya tur organizasyonu ile seyahat edecekseniz yanınıza mutlaka pratik ve az yer tutan eşyaları alın. Hatta ağır olan eşyalarınızı el bagajına koyacağınız bavula yada çantaya yerleştirin. Çünkü el bagajlarında önemli olan kilo değil ebatlar kontrol edilir. 

Yurtdışı seyahatiniz öncesinde bagaj hazırlama konusu daha doğrusu bavul hazırlama aşamasında en önemli husus, özellikle de yurtdışı uçuşlarda destinasyon ülkenin uyguladığı bagaj politikalarıdır. Bunun için mutlaka uçuş öncesinde havayolu şirketinizden bilgi talep edin veya İnternet Sitesinden bilgi almaya çalışın.

Yurtdışına Tatile Gitmeden Önce Sağlık Kontrolü

Bazı Ortadoğu ülkeleri, Afrika ülkeleri ve uzak doğu ülkelerine seyahat edecekseniz bir takım bulaşıcı hastalıklara (sıtma, tifüs, dizanteri, verem vs.) yakalanmamak için aşı olmanız gereklidir. Bunun için havalimanlarında Sağlık Bakanlığına bağlı “Hudut Sağlık Merkezlerinden” ücretsiz yararlanabilirsiniz. Hatta sizi daha sonra Ülkeye döndüğünüzde de takibe alıp bir takım testler isteyebilirler. Bulaşıcı hastalık riski taşıyan ülkelere giderken olduğu gibi dönüşünüzde de bazı test ve tahliller için sizden kan örneği istenebilir.

Günümüzde Koronavirüs salgını nedeniyle havalimanınlarında deyim yerindeyse kılı kırk yarıyorlar. Ülkeler arası izolasyon politikaları nedeniyle hastalığın taşınmaması sağlanıyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Koronavirüs Pandemisinde Seyahat başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Seyahate Çıkarken Olmazsa Olmazlarımız!

-PASAPORT
– TUR/TATİL PAKETİ
– VİZE
– UÇAK BİLETİ
– ve TABİKİ BAVUL 🙂

Kısaca bir uçak seyahati öncesinde neler yapmak gerektiğini, yurtdışına çıkmadan önce alınması gereken tedbirler ve uçuş öncesinde ucuza bilet nasıl bulunur, bu konuları özetlemeye çalıştık. Artık yurtiçi tatiller için de çoğunlukla yurtiçi uçak seyahati tercih edildiği için Pasaport ve Vize konuları haricinde yazımızdaki bu bilgilerden faydalanılabilir. Umarım bu yazı, uçuşunuz öncesinde faydalı olur. Şimdiden tüm gezi severlere ve tatilcilere iyi uçuşlar, iyi yolculuklar, iyi tatiller..

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler” adlı bu yazı en son 30.03.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Bizyineyollarda
Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.