Koronavirüs Sonrası Nasıl Seyahat Edilir?

Gündelik yaşantımızın neredeyse her alanında ciddi kısıtlama ve tedbirlerin alındığı Koronavirüs Pandemisinden sonra iş, gezi veya tatil amaçlı yurtiçi yada yurtdışı seyahatler öncesinde uyulması gereken kurallar nelerdir? Neredeyse hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı “Yeni Normal” sürecinde gezi ve seyahat hakkında bilmeniz gerekenler.

Koronavirüs Sonrası Nasıl Seyahat Edilir?
4.8/5 - (52 votes)

Koronavirüs Seyahat Standartları

Pandemi sürecinde değişen Koronavirüs seyahat standartlarımız, yurtiçi ve yurtdışı yolculuklar nasıl yapılıyor? Covid sürecinde uçakla veya başka bir araçla seyahat ederken dikkat edilmesi gereken hususlar.

Geçtiğimiz yılın henüz başlarında iken ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) Salgını nedeniyle belirli bir süre sanırım hiç birşey eskisi gibi olmayacak. Özellikle ülkeler arası izolasyonun, tarihte hiç olmadığı kadar üst seviyede uygulandığı bir dönemin sonuna doğru yaklaştığımız konuşuluyor. Dolayısıyla yurtiçi ve yurtdışı seyahat konusu, Koronavirüs tedbirleri nedeniyle deyim yerindeyse bıçak sırtında yapılabiliyor.

Covid-19 Virüs Görseli
Covid-19 Virüsü

Her ne kadar sınırlı olsa da şu an için yurtiçi ve yurtdışı seyahatler belirli kısıtlamalar dahilinde yapılabiliyor. Ancak eminim sizler de benim gibi sınırsız ve özgürce seyahat edebileceğiniz günlerin hayalini kuruyorsunuzdur. Uzmanların açıklamalarına göre zor günler geride kaldı. Çok yakın bir zamanda adım adım eskiden olduğu gibi gezilerimize ve seyahatlerimize devam edeceğiz.

Bu süreçte alınan tedbirlere ne kadar hızlı adapte olabilirsek normal yaşantımıza o derece çabuk geçiş sağlayabiliriz.

Coronavirüs Döneminde Seyahatlerle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Konuyla ilgili olarak internette bilgi edinmeye çalışan insanların sıklıkla sorduğu sorulardan bazıları;

 • 2021 ve 2022’de tatile gilidir mi?
 • Korona sonrası tatil nasıl olacak?
 • Pandemide seyahat etmek.
 • Yurtdışı seyahatlerde alınan korona tedbirleri nelerdir?
 • Uçuşlarda alınan korona tedbirleri nelerdir?
 • İç hat uçuşlarında covid testi zorunlu mu?
 • Hangi ülkelere seyahat serbest?

Koronavirüs (Covid-19) Pandemi Sürecinde Seyahat Etmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Geçtiğimiz yıl Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan (Vuhan) eyaletinde ilk kez tespit edilen ve bir kaç ay içerisinde dünyanın tamamına yayılan Covid-19 virüsü nedeniyle yaşamlarımızda köklü değişimler meydana geldi. Ülkeler arası Koronavirüs seyahat ve yolculukları neredeyse durma noktasına geldi.

Seyahat öncesi Covid-19 test kitleri ürettik ve kısmen de olsa seyahatler ve ticari faaliyetler başladı. Sonrasında ise Çin ve Almanya’nın başını çektiği ülkeler tarafından başarılı aşı üretimi yapılabildi. Böylece “Yeni Normal” dediğimiz bir yaşam standartını kabullenmek ve uygulamak zorunda kaldık.

Öyle ki Yeni Normale bile bir geçiyoruz bir olduğumuz yerde sayıyoruz. Pandemi neredeyse 3 yaşını doldurmak üzere. Ama İstanbul gibi Paris gibi büyük metropollerde bile hala istenilen aşamaya gelinebilmiş değil. Bu nedenle uzmanlar her geçen gün ısrarla yeni tedbirleri uygulamaya koyuyorlar.

Yeni Normal ile hayatımızda yer almaya başlayan uygulamalardan başlıcaları;

 • Evden (Home Office) çalışma teşvik edilerek günlük temas ve sirkülasyon azaldı.
 • Online Eğitim-Öğretim benimsenerek bu alanda tam anlamıyla çağ atladık.
 • Tatil ve Seyahatler kısıtlandı hatta kimi zaman engellendi.
 • Sokağa çıkma yasakları ile toplumsal izolasyon sağladık.
 • Sağlıktan Ulaşıma, Eğitimden İş hayatına tüm alanlarda yeni kuralları benimsedik.
 • Sosyal Mesafe kavramı ve maskeler, hayatımızın vazgeçilmezleri oldu.
 • Hijyen ve temizlik hiç olmadığı kadar önemli bir hale geldi.

Yurtiçi Seyahatlerde Koronavirüs Tedbirleri

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde şehirler arası ulaşım ilk başlarda tamamen engellenmiş olsa da bir süre sonra kontrollü olarak normal seyrine döndü. Bir şehirden başka bir şehre seyahat ederken Koronavirüs taşıyıcılarının engellenmesi amacıyla HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bu veritabanı sayesinde Covid-19 Test sonucu pozitif olan kişiler tespit edilebiliyor. Test sonucu pozitif olduğu halde seyahat etmeye çalışanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca İdari Para Cezası ve 7-14 gün arasında zorunlu karantina uygulaması yapılıyordu.

Akıllı Mobil telefonlara uygulama olarak kurulabilen HES uygulaması ile AVM, sinema, kamu kurum ve kuruluşları, bankalar, toplu taşıma, şehirler arası ulaşımda, havalimanlarında uçak ile yapılacak seyahatlerde ve neredeyse tüm toplu faaliyetlerde HES kodu kontrolü zorunlu hale geldi.

Hayat Eve Sığar Uygulaması
HES Kodu

İç Hatlarda Uçuş Öncesi HES Kodu Kontrolü

Havalimanınlarının İç Hatlar bölümünden yapılacak yurtiçi uçuşlar öncesinde Boarding esnasında sizden HES (Hayat Eve Sığar) kodu talep edilmektedir. HES kodu kontrolü sonrasında hakkınızda herhangi bir Karantina tedbiri yada pozitif sonuç yok ise uçuşunuza izin verilir.

HES (Hayat Eve Sığar) kodunuzu Sağlık Bakanlığının mobil uygulaması üzerinden yada SMS olarak edinebilirsiniz. Bu kod biletleme esnasında ibraz edilmek zorundadır. Böylece biletiniz ile HES kodunuz eşleştirilerek seyahatinize izin verilmektedir. Akıllı telefonunuza aşağıdaki butonları kullanarak HES – Hayat Eve Sığar Uygulamasını yükleyebilirsiniz.

Daha önceki tarihlerde Covid-19 testiniz pozitif çıkmış ise bu uçuşunuza engel değildir. Yeni uçuş tarihi itibariyle pozitif vaka olmamamanız gerekiyor.

Diyelim ki havalimanında uçuşunuz öncesinde yapılan kontrollerde Korona hastası olduğunuz tespit edilirse bundan sonraki süreç nasıl işliyor?

Eğer karantina koşullarına uymadığınız tespit edilirse, 112 Aracı ile en yakın Karantina Yurduna nakliniz sağlanır. Burada 14 güne kadar kalmanız gerekebilir. Karantina süreniz tamamlandıktan sonra yapılacak olan PCR testinin negatif çıkması durumunda yurttan ayrılmanıza izin verilmektedir.

Ayrıca Seyahat ederek Koronavirüs Karantina İzolasyonunu ihlal ettiğiniz için 3.469 TL idari para cezası uygulanacaktır. Bunun yanısıra Karantina Merkezinde kaldığınız süre boyunca geceliği 70-100 TL arasında değişen fiyatlarda bir fatura çıkıyor. Hem kendi sağlınız hem de toplum sağlığı için Karantina kurallarına koşulsuz uymak gerekiyor.

Koronavirüs Seyahat Tedbirleri
İnsandan İnsana Covid-19 Virüsü Nasıl Bulaşır?

Ayrıca uçak içerisinde kabin bagajı olarak bilinen bagaj sınıfı da artık sınırlı. Kol çantası veya sırt çantası haricinde kabin boy bavulunuzu yanınıza almanıza izin verilmeyebilir. Bu konu hakkında uçuştan önce mutlaka biletini satın aldığınız havayolu şirketine danışınız.

İl Giriş ve Çıkışlarında HES Kodu Kontrolü

Neredeyse tüm şehirlerin giriş ve çıkışlarında Jandarma ve Polis tarafından sıkı bir izolasyon önlemi uygulanıyor. Örneğin İstanbul’dan yola çıkan bir yolcu, şahsi aracıyla veya otobüs ile seyahat ettiğinde en az 2 farklı noktada HES (Hayat Eve Sığar) kodu kontrolünden geçmektedir.

İstanbul Çamlıca Gişeleri ve Ankara Batı Gişelerinde bulunan Polis Kontrol noktalarında HES (Hayat Eve Sığar) kodunuz olmadan geçiş yapamazsınız.

Motorlu taşıtlarla şehirler arası seyahatin yanısıra Tren ve Yüksek Hızlı Tren ile yapılan şehirler arası seyahatlerde de tedbirler alındı. Trene biniş yapmadan önce biletiniz ve HES (Hayat Eve Sığar) kodunuz eşleştirilerek kontrol edilerek Trene binmenize izin veriliyor. Ayrıca tren içerisindeki oturma düzenleri de değiştirilerek karşı karşıya oturulabilen koltuklar artık tek yön olarak düzenlendi.

Şehirler arası hizmet veren otobüs, tren, yüksek hızlı tren ve uçaklarda hijyen koşulları en üst seviyeye çıkarıldı. Her seferden sonra rutin olarak temizlik bakımına alınan araçlar böylece virüslerden arındırılmış bir şekilde yeni sefere hazır hale geliyor.

Aynı zamanda seyahatten önce taşıtlara binerken alından veya bilekten ateş ölçümü yapılmaktadır. Koronavirüs seyahat kuralları yolculuktan birkaç gün önce başlayıp destinasyona vardığınızda sona eren bir dizi tedbirlerden oluşmaktadır.

Yurtdışı Seyahatlerde Alınan Koronavirüs Tedbirleri

Yurtdışı seyahatlerde Koronavirüs seyahat tedbirleri, yurtiçine oranla daha ciddi ve yaptırım gücü yüksek kurallardan oluşmaktadır. Özellikle Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerine yapılacak olan uçuşlarda üst düzey tedbirler geldi.

Tedbirler virüsün seyrine göre artırılıp azaltılıyor. Ancak süreç hala devam ettiği için rutin uygulamaların bir çoğu günümüzde bile uygulanmaya devam ediyor.

Dışhatlar uçuşlarında HES (Hayat Eve Sığar) kodunun yanısıra Uluslararası PCR (Covid-19) Test Sonucu olmadan uçuşunuza izin verilmiyor.

Ayrıca HES kodunun yabancı ülkelerde herhangi bir geçerliliğinin olmadığını da hatırlatmak isterim. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden üretilen kod sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Yurtdışında Covid-19 kontrolü için sizden Uluslararası geçerlilikte İngilizce dilinde tanzim edilmiş onaylı bir PCR Test Sonuç Belgesi istenmektedir.

Dışhatlar Terminalinde Koronavirüs Tedbirleri

Birçok ülkeye girmek için havalimanına inip pasaport kontrolüne girdiğinizde, sizden uluslararası geçerliliğe sahip Negatif PCR test sonucu isteniyor. Bu test sonucu güncel tarihli olmalıdır. Yani uçuş yaptığınız gün veya en geç bir önceki gün yaptırmış olmanız gerekmektedir. Aksi halde yetkililer ülkeye girişinize izin vermeyecektir.

Ülkemiz vatandaşlarının yurtdışında bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamaları için Havalimanlarımızda ücretli olarak Uluslararası Geçerliliğe sahip PCR Testi yapılmaktadır.

Bunun yanısıra Türkiye’ye giriş yapacak diğer ülke vatandaşlarından da aynı şekilde Negatif PCR talep edilmektedir.

Ayrıca havalimanı içerisindeki Kızılötesi Termal Kameralar ile anlık vücut sıcaklığınız ölçülerek kontrol merkezine gitmektedir. Ateşinizin yüksek olması halinde derhal tıbbi müdahale ekibi tarafından izole edilmiş alana intikal ettiriliyorsunuz.

Sosyal Mesafe Etiketi
Havalimanı Sosyal Mesafe Uyarısı

Ayrıca Covid-19 Risk Faktörü yüksek olan ülkelerden gelen yolcular da duruma göre karantina kapsamına alınabilmektedir. Aynı şekilde İngiltere gibi bazı ülkelerde havalimanından girişlerde test sonucunuz her ne olursa olsun sizi karantinaya alabilmektedir.

Uçaklarda Uyulması Gereken Koronavirüs Seyahat Tedbirleri

Yurtdışına seyahat etmek üzere uçağa bindiğinizde bile korona tedbirleri devam etmektedir. Hiç bir şekilde maskenizi çıkarmanıza izin verilmiyor. Uçak içerisinde maske takmamakta ısrar ederseniz, yolculuğunuzun bir kabusa dönme ihtimali oldukça yüksek. Geçtiğimiz yıl Amerika Teksas’ta acil durum inişi yapan bir uçaktaki yolcu bu nedenle uçaktan apar topar indirildi.

Bir Koronavirüs seyahat uyarısı da uçak içerisinde hijyenik bir ortam sağlanabilmesi amacıyla bir çok havayolu şirketi ek tedbirler almış olmasıdır. Örneğin uçuş sırasında ikram edilen yiyecek ve içecek servisleri kalktı. Ayrıca uçak koltuklarında dağıtılan gazete, dergi veya broşürlerde geçici bir süre için verilmiyor.

Uçak kabini profesyonel temizlik uzmanları tarafından özel dezenfektanlar ile temizlenerek bir sonraki sefere hazırlanmaktadır.

Görülen o ki, bir süre daha Yeni Normal koşulları altında yaşamaya, seyahat etmeye veya tatil yapmayı sürdüreceğiz. Bu süre zarfında yurtdışına çıkarken dikkat edilmesi gereken kurallara her geçen gün yenilerini eklemeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

Tufan İNAN
Türkiye'de ve Dünyada onlarca destinasyonu gezdim, geziyorum ve gezmeye devam ederek farklı gezi blogları ile sosyal medya hesaplarım üzerinden gezi severlerle paylaşıyorum. Turizm üzerine çalışmakta olduğum için yurtiçi ve özellikle yurtdışı bir çok lokasyonu gezip görme imkanı buluyorum. Yol maceralarım ve seyahat tecrübelerimi paylaştığım "Gezi Sitesi Bizyineyollarda" blogunda keyif alarak yazıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
Average
5 Based On 1
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ahmet Yergi dedi ki:

  İçhatlar uçuşunda covid 19 testi isteniyormu?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   İç hatlar uçuşlarında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından sadece HES kodu talep edilmektedir. Ancak yabancı yolcuların Türkiye’deki iç hat uçuşlarında güncel Covid-19 Seyahat Test sonucu istenmektedir.