Benelüks Avrupa Turu

Avrupa’nın Rüya şehirlerini 1 haftada gezmeye ne dersiniz? Hayalini kurduğunuz 5 ülke de 10’a yakın ünlü Avrupa şehrini Benelüks Turları ile bir solukta gezmek mümkün. Paris, Amsterdam, Köln, Lüksemburg, Brüksel ve Brüj başta olmak üzere daha bir çok kenti 1 hafta gibi kısa bir sürede dolaştık.

Benelüks Avrupa Turu
4.8/5 - (79 votes)

Benelüks Turu

Benelüks Avrupa Turu, hayallerimizi süsleyen ve üstümüzde ömrümüzün sonuna kadar unutulmayacak derin anılar bırakırken  güzel olan her şey gibi çabucak geçen bir tur oldu bizim için. Turdaki standart ve ekstra gezilere katılmak yorucu olsa da gezdiğimiz, gördüğümüz yerlere yenilerini eklemek bu yorgunluğu silip süpürdü.

Amsterdam, Brüksel, Paris, Köln ve Lüksemburg şehirleri olmak üzere toplamda 5 ülkeyi kapsayan uzun metrajlı Büyük Avrupa Turu izlenimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Bavulunu Hazırla! Benelux Turu ile Avrupayı Keşfe Çıkıyoruz

İlginizi Çekebilir:

Avrupa’nın tarihi kentlerini ve doğal zenginliklerini ön plana çıkaran bu gezi öncesinde yapmanız gerekenler “Yurt Dışı Tatiline Çıkmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler” adlı yazımızda detaylı bir şekilde bahsedilmişti. Ayrıca Uçak Seyahatlerinizde Bavulunuzda Olması Gerekenler yazısına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Yurt dışı seyahat ve yurt dışında tatil süresince telefon kullanımı, hat seçimi, yurt dışı cep telefonu tarifeleri ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını “Yurt Dışında Telefon Kullanımı” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazılarda Pasaport ve Vize işlemlerinden uçak bileti, tur-otel rezervasyonu ve bavulunuzu nasıl hazırlamanız gerektiği hakkında aradığınız cevapları bulacaksınız. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Paris Zafer Takı ve Şanzelize Bulvarı Gece Manzarası
Paris Zafer Takı ve Şanzelize Bulvarı Gece Manzarası

Benelüx Turu Başlıyor

Benelüks Avrupa Turu satın aldığımız tur şirketinin İstanbul Atatürk Havalimanı kalkışlı iki tur seçeneği bulunmaktaydı. Biz THY uçuşlu paketi seçtik ve uçuştan 3 saat önce gerekli check-in işlemleri, Pasaport ve Güvenlik kontrollerimiz yapıldıktan sonra 209 nolu kapıda TK-1957 sefer sayılı İstanbul – Amsterdam uçağına bindik ve yaklaşık 3 buçuk saatlik uçuşun ardından Hollanda Schiphol Havalimanına ayak basarak 7 Gece 8 Günlük turumuzun ilk adımı olan havayolu ulaşım işlemini başarıyla sonlandırmış olduk. 

pasaport ve uçak bileti
Pasaport Örneği

Benelüks Turu katılım sağlayan 39 kişinin bagaj işlemlerinin ardından hemen terminal dışında bekleyen tur otobüsümüze geçtik. Amsterdam Schipol Havalimanından dışarı adım atar atmaz buz gibi bir hava ile karşılaştık.

Tur rehberimizin yola çıkmadan 1 gün önce hava durumu ile alakalı yaptığı uyarı sayesinde üşümedik. Hırvatistanlı otobüs kaptanımız Due ile tanıştıktan sonra otobüsteki koltuklarımıza geçtik. Grubumuzun minik üyesi de bizimle birlikte tura katıldığı için arka 5’li koltukları biz işgal ettik. 

uçak koltuk ekranı altitude bilgisi

Tur otobüsümüzün tekeri döndü ve Belçika’ya doğru yola koyulduk. Şimdilik tüm gezi noktalarımız ile ilgili kısa bilgi verelim sonraki yazılarımızda her destinasyon ile ilgili ayrıntılı yazılarımız olacak. Amsterdam’ın Dans eden evleri, Brugge‘ün ihtişamlı binaları ve taş duvarları, Paris’in uzun su kanalları, Ressamlar tepesi (Montmartre) ve tabi ki Eiffel Kulesi, Lüksemburg’un masalsı şatoları, Almanya-Fransa ve Lüksemburg topraklarının görülmeye değer buluşması kısacası Büyük Avrupa Turu Benelüks hakkında bilmeniz gereken, görmeniz gereken yerler nereler merak ediyor musunuz?

I.Gün Brüksel Şehir Turu (Özet)

Amsterdam Schiphol Havalimanından sonraki ilk durağımız olan Belçika Brüksel’e doğru güney istikamette A2 otobanı üzerinden yaklaşık 200km gittikten sonra Brüksel kent merkezine ulaşıyoruz. Tur otobüsü ile panoramik turların yanı sıra kısa süreli fotoğraf molaları vererek tur planındaki lokasyonları gezmeye devam ediyoruz.

Brüksel gezimize ilk olarak Heysel Stadyumu ile başlıyoruz. 1958 yılında Expo-58 fuarı için bilimsel temalı inşa edilmiş Atomium Heykeli sıralamada ilk hiç şüphesiz gezilecek yerler arasında geliyor. Grand Palace, Kent Müzesi, Bira Müzesi, Çikolata Müzesi, Giyim Müzesi ve Dantel atölyesinin bulunduğu alandan yani Eski Brüksel kent meydanından biraz daha güneye gittiğinizde II. Louis dönemine ait başyapıtlar, Belçika Parlementosu,  bahçesi ile ünlü Kraliyet Sarayı, Çin ve Japon Pavyonlarını göreceksiniz.

Brüksel’in yeni inşa edilen (İstanbul’un 4-levent gibi) bölgesinde Panoramik gezi sonrası Notre Damme Katedralini ve yanında ise Belçika Merkez Bankasına ait korunaklı taş binayı göreceksiniz. Brüksel ve Belçika ile ilgili merak ettiğiniz bir çok şey “Brüksel’de Gezilecek Yerler” adlı blog yazımızda kaleme aldık. Merakla okuyacağınızı tahmin ediyoruz.

Belçika Kraliyet Sarayı
Belçika Kraliyet Sarayı

II.Gün Brüksel Brugge (Özet)

Brüksel’de 1 gece konakladıktan sonra Belçika’nın Batı Flandra Eyaletinin başkenti Brugge şehrine doğru yola çıkıyoruz. Brugge, Belçika’nın batısında, orta çağdan kalma yapıtlarla sizi günümüzden uzaklaştırıp yüzyıllarca öncesine götüren bir zaman yoluluğuna çıkarıyor sizleri.

Su kanalları ve gondollar, Halk pazarı, ünlü Pazar Meydanı, Notre Dame Kilisesi, Bellfort Çan Kilisesi ve Gözetleme Kulesi, Bira müzesi hiç şüphesiz gezilecek yerlerin başında geliyor. Adını saydığımız bu yerlerin tamamını gezdik ve sizler için Belçika Brugge adlı yazımızda geniş yer verdik. Brugge demişken ünlü balık çorbası, el yapımı çikolatası ve kendine has birasını da unutmamak gerek.

Brugge Su Kanalları
Brugge Su Kanalları

Paris’e Yolculuk

Brugge gezimizin ardından Paris’e doğru yola çıkıyoruz ve akam saatlerinde Fransa’nın daha doğrusu Aşkın ve Romantizmin başkenti Paris’e ulaşıyoruz. Panoramik şehir turu, Napolyon Anıt Mezarı, Concorde Meydanı, Champs Elysees (Şanzelize) caddesi ve gece saat 22:00’da Eyfel kulesinin parıltılı halini gördükten sonra Paris d’Orleans semtindeki otelimize geçiyoruz. Paris’te geçirdiğimiz ilk güne ait detayları ise Paris’te Gezilecek En Popüler Yerler adlı yazımızda sizlerle paylaştık.  

Paris Turunda Göreceğiniz Simgeler ve Anlamları:
Paris’i gezerken tarihi yapıtların üzerinde bulunan ve sıkça göreceğiniz semboller;

“LL” Çift L Sembollü Tarihi Eserler

Sırt sırta vermiş çift “L” sembolü o yapıtın II. Louis döneminde yapıldığını gösterir.

“NN” Çift N Sembollü Tarihi Eserler

Eğer sırt sırta iki “N” sembolü görürseniz o eserin II. Napolyon döneminde yapıldığı anlamına gelir.

“RF” Sembollü Tarihi Eserler

Ara sıra göreceğiniz “RF” simgesi ise yapıtın Cumhuriyet döneminde inşa edildiğini gösterir.

III.Gün Paris Şaheserleri ve Eiffel Kulesi  (Özet)

Paris d’Orleans bölgesinde konakladığımız otelden ayrılarak Eiffel Kulesi ve Paris Kanal turu için erken saatte tur otobüsümüz ile yola koyulduk. Kısa bir yolculuğun ardından Eiffel Kulesine geldik. Etrafı cam kafesle kapatılan kuleye ancak 2 güvenlik aramasından sonra ulaşabildik. Asansör ile 2. katına çıktık ve oradan Paris’in dört bir yanını görme fırsatı bulduk.

Sonrasında ise Paris’in tek yükseltisi olan Ressamlar Tepesine doğru hareket ettik. Finiküler ile tepeye çıktık ve Sacre Coeur Kilisesi karşıladı ilk önce bizleri. Hapishane ve bazilikaları geçtikten sonra restoranların arasındaki ağaçlık alanda Ressamların bulunduğu yere geldik. Buradaki restoranlarda Balık çorbası, soğan çorbası ve midye yiyebilir tatlı olarak waffle veya krep alabilirsiniz.

3.durağımız ise Benlüks mağazası ve Paris Şaheserlerinin olduğu bölge oldu. Buradaki gezimizin ardından Sen Nehri üzerinde yaklaşık 1 saat süren kanal turu gerçekleştirdik. Kanal turunun akabinde son durağımız Notre Dame Kilisesi oldu. Buradan tur otobüsü ile otelimize döndük. Yazımızın devamını Paris’te Gezilecek En Popüler Yerler adlı yazımızda okuyabilirsiniz.

Deniz Müzesinden Eyfel' e Bakış
Deniz Müzesinden Eyfel’ e Bakış

IV.Gün Paris Eiffel Kulesi ve Louvre Müzesi (Özet)

Eyfel Kulesi

Turumuzun 4.ncü ve Paris gezisinin 3.ncü günündeyiz. Bu gün serbest gün yani özgürce istediğimiz yere gidebiliyoruz anlamına geliyor. Dün Eyfel kulesinde yağış ve hava muhalefeti nedeniyle tadını çıkarmamıştık. Bu nedenle tur rehberimize rica ettik ve o da bize otelimizden Eyfel Kulesine metro ile nasıl gidileceğini harita üzerinde anlattı sağolsun. Elimizle koymuş gibi bulduk, hemde kaybolmadan. Kaybolmadan diyorum çünkü Paris’te tam 14 adet metro ve banliyö hattı bulunuyor.

Eyfel kulesine en yakın “Bir Hekim” durağında inerek kulenin bulunduğu alana doğru gittik. Kulenin ön kısmındaki boşlukta çimler üzerinde meşhur “Eyfeli el ile tutma” fotoğrafları çektik. Açıkçası göründüğü kadar kolay değilmiş, biraz zorladı beni.

Louvre Müzesi

Eyfel kulesinin kuzey batısında bulunan Pont Dlena köprüsünden geçerek Ulusal Deniz Müzesine geçtik. Deniz Müzesinden Eiffel manzarasına doyduktan sonra metroya binerek Louvre Müzesine doğru yola koyulduk.

Biliyor musunuz? Louvre Müzesi çoğu kişinin “Louvre Piramidi” yada “Cam Piramit” olarak bildiği yapıtın ta kendisidir. Talihsizlik bu ya gittiğimiz gün Müzenin kapalı olduğunu öğrendik ve sadece dış çekimlerle yetinmek zorunda kaldık.

Paris Louvre Müzesi Cam Piramit
Paris Louvre Müzesi Cam Piramit

Louvre müzesinde ayrıldıktan sonra yürüyerek Notre Dame kilisesinin bulunduğu bölgeye geldik ve buradan metro yardımı ile otelimize dönerek turumuzun Paris bölümünü sonlandırmış olduk. Bugün için notlarımıza “en çok yorulduğumuz gün” olarak not düştük.

V.Gün Lüksemburg Şehir Turu ve Remich Schengen Gezisi (Özet)

Lüksemburg

Lüksemburg gezimiz sabahın erken saatlerinde başladı. Her ne kadar sağanak yağmurla bizleri karşılasa da bol güneşli manzarasıyla uğurladı bizleri. “Lüksemburg’a Gitmeden Önce Yapılması Gereken Hazırlıklar” adlı yazımıza mutlaka göz atın.

Almanya-Fransa-Belçika arasında yer alan Lüksemburg için en ilgi çekici özellik olarak Avrupa Birliğinin Para Kasası diyebiliriz. Lüksemburg’un başkentide Lüksemburg’dur. AB’nin İsviçresi dersek yanlış olmaz. Çünkü tam 141 adet Banka bulunuyor. Evet yanlış duymadınız Banka Şubesi değil birbirinden bağımsız tam 141 adet Bankaya sahip.

Lüksemburg Dükün Sarayı
Lüksemburg Dükün Sarayı

Çocukluğumuzda masallarda anlatılan şatoları gördük. Kubbe kısımları sivri kulelere sahip bu şatolardan en görkemli olanı ünlü bir bankaya ev sahipliği yapıyor. Masalsı şatoların yanında Avrupa’da benzerine az rastlayabileceğiniz derin Alzette Nehrinin bulunduğu vadi üzerine yapılmış  kemer yapıda tarihi köprüleri gördük.

Tarihte Lüksemburg bir Kral yada İmparator ile değil Dükalık tarafından yönetilmiş. Dükü ise Belçika Kralı tayin edermiş. Günümüzde sembolikte olsa Dükalık sistemi devam etmekte ancak ülke Parlementer Sistem tarafından yönetilmektedir. Lüksemburg’un önemli yapıtlarını sayalım ve ayrıntıları “Lüksemburg’da Gezilecek Yerler” adlı yazımıza bırakalım. Lüksemburg’da başlıca gezilecek yerler; Dükün Sarayı, Şehir Müzesi, Notre Damme Katedrali, Passerelle Köprüsü, Pont Adolph Köprüsü ve hemen bitiminde Ulusal Banka Müzesi, Anayasa Mahkemesi Binası, Petrusse Vadisi, Lüksemburg Tren Garı başlıcaları.

Remich-Schengen Bölgesi

Lüksemburg’a veda ettikten sonra Remich-Schengen bölgesine doğru devam ettik. Remich-Schengen adından da anlaşılacağı üzere Schengen Sınır Anlaşmasının yapıldığı yerdir. Remich-Schengen bölgesinde 20 dakika içinde 3 ülkenin topraklarında bulunabilirsiniz. Hemde yaya bir şekilde. Burada göreceğiniz yerler Schengen 3 Yıldız Anıtı, Schengen Üye Ülkeler Anıtı, Schengen Anlaşmasının imzalandığı imutasyon tekne, Avrupa Müzesi, Eyfel kulesi minyatürü, Almanya ve Lüksemburg sınırını çizen Moselle Nehri ve çok ucuza, neredeyse sıfır vergi ile alışveriş yapabileceğiniz Remich Alışveriş Mağazaları.

Remich Schengen'de Almanya ve Fransa Sınır Hattı
Remich Schengen’de Almanya ve Fransa Sınır Hattı

VI.Gün Almanya Köln ve Amsterdam Şehir Turu (Özet)

Köln

Benelüks Avrupa Turu 6. gündeyiz. Lüksemburg otelimizde kahvaltıdan hemen sonra Almanya’nın Köln şehrine doğru yola çıktık. Hatta Bitburg üzerinden gidiş ve gelişin tek şerit üzerinden sağlandığı bir yol ile Köln’e ulaştık. Ren nehri üzerindeki köprülerden geçerek Köln Tren Garı ve dünyanın en büyük ve en eski katedrallerinden biri olan Dom Katedraline geldik. Köln Almanya’nın hatta Avrupanın sanayi başkentidir. Ayrıca ekonomik açıdan oldukça zengin bir şehirdir.

Köln Dom Katedrali Kuleler
Köln Dom Katedrali Kuleler

Ayrıca Köln kolonyasıyla ünlü bir şehir aynı zamanda. Hatta Kolonya kelimesine adını veren şehir dersek yanılmayız. (Cologne = Kolonya). Dome katedrali II.Dünya Savaşındaki bombardıman sonrası ayakta kalan ender tarihi eserlerden biridir. Köln Dom Katedralinin içini gezdikten sonra dışarıda biraz alışveriş için takıldık ve Hollanda‘ya doğru gitmek üzere tur otobüsümüze geri döndük.

Amsterdam

Benelüks Avrupa Turu 5. günde son sürat gezmeye devam ediyor. 5. günün ve Genel olarak turumuzun son istasyonu Hollanda‘nın başkenti Amsterdam oldu. İlk olarak Dam Meydanı ve Tarihi Kraliyet Sarayı, ünlü Madam Tussauds Balmumu Müzesi, Su Kanalları, Dans Eden Evleri, Esrarlı Kek satan Kafeleri, Redlight bölgesi, Amsterdam Katolik Kilisesi ve Amsterdam Tren Garını gezdikten sonra otelimize geri döndük. Eğer Amsterdam maceralarımızı merak ediyorsanız “I Love Amsterdam” yazımızdan devam edebilirsiniz.

VII.Gün Hollanda Şaheserleri, Marken, Volendam ve Delft Gezisi (Özet)

Benelüks Avrupa Turu 7. gününde Hollanda’nın doğa harikası şehir ve sahil kasabalarında rüya gibi bir gezintiye çıkacağız. Değirmenleriyle ünlü Hollanda köylerine gidiyoruz şimdi.

Volandam Marken Gezisi

Marken, Hollanda’nın  IJsselmeer Gölü üzerinde bir adadır. Yakın zamana kadar ada olsa da günümüzde yapılan yol nedeniyle Kuzey Hollanda’ya bağlı bir yarım ada halini almıştır. Kendine has ahşap mimariye sahip villaları büyüleyici. Ayrıca bir de yat marinesi bulunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgiyi “Volendam Marken Gezisi” adlı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kuzey Hollanda şehirlerinden birisi olan Volendam, Marken Adasının hemen Kuzey Batısında yer alır. Masalsı ahşap evlerine hayran olacağınız rüya gibi bir şehir. Hollanda ile ilgili hediyelik alışverişinizi burada yapabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarında Volendam’ın daha doğrusu Hollanda anakarasının yüzyıllar önce nasıl yapıldığını gösteren introlar izletiliyor.

Marken Su Kanalları
Hollanda Marken Su Kanalları

Delft Şehri

Delft, Hollanda’nın güney şehirlerinden biridir. Porselenleriyle ünlü olmuş bir şehirdir. Ayrıca el yapımı bambu ve mobilyaları da meşhurdur. Su kanalları ile çevrili Tarihi Pazar meydanında bulunan Niuewe Kilisesi ve önünde bulunan Hugo GROTIUS heykeli görmeye değer yerlerin başında geliyor. Burada Hollanda peyniri ve porselen satan dükkanları da görmek mümkün. Mavi porselenden yapılan kalp önünde fotoğraf çekilmeyi de unutmamak gerek. Delft şehri hakkında merak ettiğiniz her şey “Delft Gezi Rehberi” adlı yazımızda. Yarın yani turumuzun son günü ve Hobbit Köyü olarak bilinen Giethoorn Köyüne giderek Benelüks Avrupa Turunu güzel bir finalle bitireceğiz.

Delft Şehrinin Sembolü Mavi Kalp
Delft Şehrinin Sembolü Mavi Kalp

Hollanda Şaheserleri Turu

Hollanda’nın kuzeyine gerçekleştirdiğimiz geziden sonra  Hollanda Şaheserlerini görmek üzere  güneye doğru yolumuza devam ediyoruz. Hollanda Şaheserlerinde ilk sırada Hollanda Parlamento Binası ve önünde yer alan bayraklı su bendi, Koning WILLEM anıtı, Hollanda Kralı Çalışma Ofisi, Mesdag Panorama Sanat Müzesi, Lahey Kenti ve Uluslararası Lahey Adalet Divanı, Scheveningen Plajı ve Mavi Lagün Kumsalına oradan da günün son durağı Porselenleri ile ünlü Delft Şehrine geçiyoruz.

Scheveningen Plajı
Lahey Scheveningen Kumsalı

VIII.Gün Giethoorn Hobbit Köyü ve Zaanse Schans Yel Değirmenleri (Özet)

Benelüks Turumuzun son gününde Hollanda’nın birbirinden harika iki köyünü gezeceğiz.  

Giethoorn Hobbit Köyü

Giethoorn, Hollanda’nın Kuzeyinde yer alan adeta bir film setini andırmaktadır. “Hobbit Evleri” ile ünlenmiş bir kasabadır. Overijssel eyalet sınırları içerisinde bulunur. Giethoorn özellikle 1958 yılında Hollandalı yönetmen Bert Haanstra’nın Fanfare adlı filim ile üne kavuşmuştur.

Kurutulan bataklık üzerindeki sazlıktan yapılmış kendine has üçgen çatılı villaları ve dar su kanalları ile kesinlikle 8 günlük Benelüks Avrupa Turu boyunca gezdiğimiz yerler arasında hem bizim hem de diğer tur katılımcılarının kalbini çaldı ve zirveye oturdu.

Hollanda Giethoorn Turu
Hollanda Giethoorn Turu

Zaanse Schans

Benelüks Avrupa Turu son günümüzde öğleden sonraki rotamız tarihi yel değirmenleri ile ünlü Zanse Schans. Kuzey Denizi ve Hollanda İç Denizi olan IJsselmeer arasında Zaandam Eyaletinde bir kasaba: Zaanse Schans.

Geleneksel Hollanda Yel Değirmenleri, Peyniri ve yine Hollanda’ya has tahta ayakkabıları ile ünlü bu kasaba Hollanda turunun son durağı oldu. Tarihi yel değirmenlerini merak ediyorsanız “Hollanda Yel Değirmenleri – Zaanse Schans” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Zaan Nehri
Zaan Nehri ve Yel Değirmenleri

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
BİR YORUM YAZIN


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Bizyineyollarda dedi ki:

  Merhaba, Avrupa gezilerine çıktığımız tur şirketi 2020 itibariyle yurt dışı faaliyetlerini durdurdu. Türkiye’nin en büyük tur operatörü kendileri. 🙂

 2. Ege dedi ki:

  Merhaba çok güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş, ellerinize sağlık. Rica etsem mail üzerinden kullandığınız tur şirketinin ismini paylaşabilir misiniz?

 3. Bizyineyollarda dedi ki:

  Twşwkkürler. Benelüks Büyük Avrupa Turuydu. Ancak reklam politikalarımız gereği tur şirketi adını paylaşamıyorum.

 4. Eylul dedi ki:

  Selamlar sevgili gezgin yazar! Yazınızı ve anlatılan yerleri çok beğendim. Eğer hatırınızdaysa gittiğiniz turu paylaşır mısınız? Mutlu geziler diliyorum.

 5. Bizyineyollarda dedi ki:

  Onur bey bu platformda tur şirketi ismi veremiyoruz. Ancak e-posta olarak size dönüş yaptık.

 6. Onur AYDEMIR dedi ki:

  Merhaba
  öncelikle bu güzel blog için teşekkürler. Gezinizi hangi tur şirketi ile gerçekleştirdiğinizi ve genel memnuniyet durumunuzu bildirmenizi rica edebilir miyim?
  Teşekkürler

 7. Bizyineyollarda dedi ki:

  Bu konuda kesinlikle size katılıyorum. Köln katedralini gezmek bile saatler alabiliyor. Bunun yanında Köln’de bulunan ve Almanya’nın Disneyland’ı diyebileceğimiz FantasyLand’i görmeye vakit olmuyor. Ayrıca çikolata müzesi ve şehrin diğer ilginç yerlerini gezmek için malesef vakit olmuyor. Benim kullandığım tur acentesi bu nedenle Köln gezisini Benelüks tur rotasından çıkarmıştı. Almanya turlarında Köln şehrini gezmek için daha çok vaktiniz olacaktır.

 8. unname dedi ki:

  Köln maalesef beneluks turlarında 1 saat zaman verıyor Köln katedralini gezdiriyorlar yola devam ediyorlar,ama KÖlnde aslında çok daha güzel yerler var teleferık var,nehrın karşı kıyısında oturmak çok keyifli, nehir kenarında yürüyüş yapmak….

 9. Bizyineyollarda dedi ki:

  Temmuz – Ağustos döneminde gitmiştim. Orta Avrupa yani Benelüks ülkelerinde iklim şartları hemen hemen Türkiye ile benzerdir. Hatta Türkiye’den daha soğuk bile olabilir. Düşünün Eiffel Kulesine yazın çıkıp saatlerce kalabilirsiniz. Ancak kışın gittiğinizde dakikalarla sınırlı kalacaktır.
  Ara tatilde Avrupa’dan ziyade Güney ülkeleri Mısır, Güney Afrika, Tayland gibi turları tercih etmek iklim açısından daha isabetli bir tercih olabilir.

 10. Beste dedi ki:

  Merhaba. Hangi dönemde gitmiştiniz? Sömestir tatili için aşırı soğuk olur mu?

 11. Debby Madison dedi ki:

  Love is above all

 12. Bizyineyollarda dedi ki:

  Evet Adem bey geçtiğimiz yıl tur rehberi arkadaşımız söylemişti. Almanya Benelüks tur paketinden çıkarılacak diye. Benelüks turunda Almanya durağı 4saat sürüyordu zaten uzun bir gezi planı olmuyordu.

 13. Adem Güleryüz dedi ki:

  Bu sene Benelüks Avrupa turuna katıldım ancak Almanya gezisi yapılmadı. Sorduğumda turdan çıkarıldığı söylendi. Almanya Köln gezisi Benelüks Turundan çıkarılmış.