Brüj Gezilecek Yerler | Brugge

Bir Belçika Şehri olan Brüj (Brugge) sanki o ünlü Televizyon Dizileri veya Sinema Filmlerinde gördüğünüz Orta Çağ Avrupa sahnesinden bir kesinti gibi bina ve yapıtlarla doludur. Her yanı Gotik tarzda tarihi binalarla çevrili Brüj şehrinin sokaklarını adımlarken sık sık kendinizi bu filmin bir oyuncusu gibi hissedeceksiniz. Kuzeyin Venediği olarak bilinen ve su kanalları ile dar sokaklarıyla ünlü Brüj gezisi.

Brüj Gezilecek Yerler | Brugge
4.9/5 - (122 votes)

Brüj (Brugge)

Brüj gezilecek yerler, inanın nereden nasıl başlasam karar veremedim. Brüj, masalsı şatoları ve efsanevi su kanalları ile sizleri bir anlığına da olsa Orta Çağ Avrupasında zaman yolculuğuna çıkacağınız bir Belçika şehridir. İkinci Dünya savaşı esnasında çok fazla zarar görmediğinden, kendine has tuğladan yapılma tarihi binalar günümüze kadar ayakta durmayı başarmıştır.

Zemin her ne kadar kurutulmuş bataklık olsa da Hollanda‘ya göre çok daha sağlam olduğundan burada “Amsterdam’daki Dans Eden Evleri” görmeniz mümkün olmayacaktır. Brugge şehrinin dimdik ayakta kalmasının sırrı ise hem savaştan az etkilenmiş olması hem de yok denecek kadar az deprem veya diğer doğal afetlere maruz kalmış olmasıdır. 

brüj gezilecek yerler
Brugge, West Flandra BELGIUM

Belçika Brugge yada dilimizdeki karşılığıyla Brüj, Avrupa’nın Orta Çağ Döneminden kalma tarihi yapıtları ve kültürüyle sizleri adeta büyüleyecek efsanevi yerlerden biridir. Kuzeyin Venediği olarak ta bilinir. Aslında Avrupa’da birçok yer için “Kuzeyin Venediği” benzetmesi yapılıyor. Mesela Hollanda‘nın Hobbit Kasabası olan Giethoorn için de Venedik benzetmesi yapılmaktadır.

Brüj Tarihi

Bruj‘ün tarihi yapıları zaman içerisinde deprem, sel veya herhangi bir doğal afete maruz kalmadığı için günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında da Belçika genel itibariyle savaşın seyrinden çok fazla etkilenmediği için Belçika Eyaletleri ve şehirleri, olası büyük Alman veya İngiliz Bombardımanlardan bu sayede korunmuştur.

Örneğin Almanya’nın Köln şehri bu konuda Belçika kadar şanslı değildi. Çünkü 2.Dünya Savaşında bombalama sırasında tarihi eser olarak sadece Dom Katedrali ayakta kalabilmiştir.

Aslında Brüj, yakın zamana kadar dünya çapında bilinen bir yer değildi. 1980‘lerde “Brüj’de Ölüm (Brugge, die stille)” adlı filmin burada çekilmiş olması onu Dünyaya tanıtmaya yetmiştir.

Günümüzde bile dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca turisti büyülemektedir. En çok ziyaret edenlerin ise Japon ve Çinli kafilelerden oluşması da ilginç.

2018 yılında Colin Farrel‘in başrolünde oynadığı “Brüj’de (In Brugge)” filmi de yine Brugge’ün hemen her tarafında çekimleri yapılarak izleyiciyle buluşmuş ve Brüj Turizmine olumlu katkı sağlamıştır. Brugge şehrine gelmeden önce bu filmi izlemenizi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. 

brüj gezilecek yerler
Brugge Fayton Gezisi

Brüj Nerede?

Brüj’de Gezilecek Yerler listemize başlamadan önce dilerseniz Brüj’e Nasıl Gidilir? tarif edelim. Buraya gelmek için otobüs hatlarını veya Ulusal Tren ağını kullanmalısınız. Şehir içi ulaşımda ise maalesef hafif raylı veya metro türünde bir taşıt bulunmuyor.

Brüj’ün tarihi kent merkezine özel araçla girmek ise izne tabi. Ve takdir edersiniz ki bu izni almak oldukça zor. Ancak fayton, bisiklet veya akülü taşıt kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca Brüj Su Kanallarıda şehir içi ulaşım ağının bir parçası. Saatlik kanal turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Brüj Mimarisi

Belçika Devleti sınırları içinde bulunan Batı Flandra eyaletinin Orta Çağ kokan masalsı şehridir Brüj. Şehrin giriş kısmında sizleri her ne kadar Federal Akıl Hastanesi karşılıyor olsa da, hastanenin büyüklüğüne bakıp sakın bir genelleme yapmayın 🙂 Çünkü Belçika’nın neredeyse tek Akıl Hastanesi bu şehirde bulunmaktadır. Hastane binası, Mimarisi ve ihtişamıyla sizlere Brüj hakkında ön bilgi sağlayacaktır. Bir anlamda Brüj şehrinin özeti gibidir bu tarihi yapıt.

Su kanalları, Orta çağdan kalma şatoları, katedralleri, kilise binaları, çikolatası, ünlü Belçika birası, Belçika Evleri ve eğer ilgileniyorsanız Belçika Dantelleri ile sizi tarih yolculuğuna çıkaracaktır Brugges

Coğrafi Konum ve Popülasyon

Turizmin yanı sıra bir liman kenti olan Brüj şehrinde resmi olarak konuşulan 3 ayrı dil var. Bunlar İngilizce, Almanca ve Fransızca‘dır. Hollandalı gemicilerin Belçika’da faaliyet gösterdiği dönemlerde Flemenkçe‘de konuşuluyormuş. Ancak günümüzde en yaygın İngilizce dili konuşulmaktadır. Bu nedenle Brüj halkı ile çok rahat anlaşabilirsiniz. Çok akıcı ve sade bir İngilizceleri var.

Bruj tarihi hakkında bir diğer dikkat çekici bilgi ise dünyada ilk Ticari Borsa Sisteminin 1200‘lü yıllarda burada kurulmuş olmasıdır. Yani Modern Ticaret Borsasının temelleri yüzyıllar önce bir Belçika şehri Brüj’de atılmıştır. 

Bruj, tatil ve tur sezonu olan yaz aylarında çok kalabalık olabilmektedir. Bu nedenle bahar veya sonbahar aylarında yaza oranla daha az turist olacağı için daha rahat gezebilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış.

Brugge Gezilecek Yerler Listesi

 1. – Minnewater Gölü ve Begijnhof Köprüsü
 2. – Brugge Notre Dame Katedrali
 3. – St. John Hastanesi (Aziz John Hastanesi)
 4. – Kutsal Kan Bazilikası
 5. – Aziz Salvador Katedrali
 6. – Bellford Çan Kilisesi (Brüj Gözetleme Kulesi)
 7. – Grote Markt (Pazar Meydanı)
 8. – Brugge Ulusal Banka Binası
 9. – Tarihi Postane Binası
 10. – Prag Koruyucu Aziz Köprüsü
 11. – Bira Müzesi
 12. – Tarih Müzesi
 13. – Tren Garı
 14. – Elmas Müzesi

Minnewater Gölü ve Begijnhof Köprüsü

Aslında ulusal park tanımlaması tam olarak karşılar mı bilemiyorum ancak araç ile gelip aracınızı açık otoparka bıraktıktan sonra Minnewater Gölünü görebilirsiniz. Brüj’deki tarihi binalara ulaşmanız için bu doğa harikası parkın içerisinden yaklaşık 15 dakika yürümeniz gerekiyor.

Bu mesafe uzak gibi gelse de parktaki geniş yeşil alan, tarihi köprü ve kuleler ile durgun nehri sizleri büyülemeye yetecek. Parkın bir diğer bölümünde ise geleneksel flemenk tarzı ahşap evler göreceksiniz.

Zaman zaman akarsuyun tıpkı bir göl gibi geniş alanlara yayıldığı yerler göreceksiniz. Minnewater‘da işte bu bölümlerden biri. Şehrin bu bölümünü turistlerden daha çok şehir sakinleri tercih ediyor olsa da görmeye değer bir manzarası var.  

Parkta yürüdükçe geniş yeşil alanların hemen arkasında tuğladan yapılma tarihi evler yavaş yavaş belirmeye başlıyor. Kilise ve katedrallerin yüksek kuleleri ise şehrin hemen her yerinden görülebiliyor. Minnewater‘dan ayrılarak kemerli tasarımı ile bizleri karşılayan “Begijnhof Köprüsünden” geçerek Brüj Şehir Merkezine doğru ilerliyoruz. 

Bruj Sokakları ve Orta Çağ Evleri

Her yerinden adeta tarih fışkıran Bruj sokakları ve orta çağ evlerinden bahsedelim birazda. Bruj’ün renklerinden konuşalım.

Bruj renkleri; Bordo, Kırmızı, Tuğla Rengi, Açık yeşil ve Koyu yeşili yoğun bir şekilde hissedeceksiniz. Bruj kentini ziyaret ettiğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Fotoğraflarda da bu baskın renkleri görmek mümkün. 

Evlerin pencere kısımlarında genellikle koyu yeşil ve bordo renk hakim durumda. Aynı şekilde evlerin tuğla duvarları ve çatılarında kullanılan kiremit turuncu ve kahverenginin tonlarını içeriyor.

Yangın musluğu, tabela, posta kutusu gibi sokak bileşenlerinde ise genellikle kırmızı renk kullanılmış. Son olarak yeşil alanlar ve ağaçlarda hatta su kanallarında açık yeşilin bütün tonlarını göreceksiniz. 

Kuzeyin Venediği

Bruj için “Kuzeyin Venediği” derler. Su kanallarının sayısı ve uzunluğu Venedik’tekilerden daha kısadır. Ancak Brüj Binalarının mimarisi Venedik‘te bulunanlara oranla çok daha ihtişamlıdır. Kilit taşlı sokak ve caddeleri birbirine bağlayan köprülerin altından geçen su kanalları, köşelerde bulunan yangın muslukları ve posta kutuları hepsi görülmeye değer. 

Brüj’de gezilecek yerler denince aslında tek tek gezmek yerine gün boyu Brüj sokaklarında “kaybolmayı” deneyebilirsiniz. Kendinizi bir zaman tünelinden Orta Çağ Avrupasına seyahate çıkmış gibi hissedeceksiniz.

De Burg Meydanı

Brüj’de Kemerli kanal köprülerinden geçip, dar sokaklarından ilerledikten sonra De Burg meydanına ulaşıyoruz. Burada Orta Çağdan kalma Brüj Belediye Binasının kemerli ve gotik mimariyi aynı anda sergilemesi görülmeye değer manzaralardan.

Brüj gezilecek yerler listemizde üst sıralarda olan Belediye Binasının hemen önünde bulunan De Burg meydanında festival, şölen, fuar, el yapımı ürünler ve sergiler düzenlenmektedir. Bu alan yılın hemen her günü bir aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Biz gezdiğimiz esnada bile bir konser için sahne hazırlıkları yapılıyordu. 

Belediye Binası

Belediye Binası, Günümüzde hala Bruj Belediye Hizmetlerinin yönetilmesi koordine edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Tarih boyunca yönetim şekli ne olursa olsun Brugge buradan yönetilmiştir. Şatoları anımsatan büyüleyici mimarisi ile Brüj Gezilecek Yerler Listemize 3 numaradan giriş yapıyor.  

Aziz Salvator’s Katedrali

Dünyanın en büyük katedralleri sıralamasında liste başı diyebileceğimiz Bruj St. Salvador Katedrali yüksek kulesi ile Bruj’ün en ihtişamlı tarihi yapıtıdır. Yapımına M.S. 900 yılında başlanmış. Uzun yıllar Fransa tarafından Başrahip atanmıştır. Bu nedenle katedralin iç kısımlarında Fransız izlerini görmek mümkün.

Duvar Halılarının 1731 den bu yana hiç değiştirilmediği bilinmektedir. Katedrale 1800’lü yılların sonunda bir İngiliz Mimar son halini vererek günümüzdeki hali ortaya çıkmıştır. Katedralin kamuya açık alanlarını gezmek ücretsiz. Ancak bazı özel bölümleri sadece biletle gezilebiliyor. 

Bellfort Çan Kulesi

Gözetleme Kulesi olarak ta bilinen Bellfort Çan Kulesi Brüj’ün simge binalarından birisidir. Tarihte ulusal merkez bankası ve gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. İçerisinde büyük bir hazine odası bulunmaktadır.

Ayrıca irili ufaklı 47 adet çandan oluşan bir çan takımına sahiptir. Kulenin zirvesine 366 adet basamakla çıkılmaktadır. Brüj’de (in Brugge) adlı filmin neredeyse tamamına yakını çan kulesi ve hemen önünde bulunan “Grote Markt” alanında çekilmiştir.

Gözetleme Kulesi

1200‘lü yıllarda Gotik Tarzda inşa edilen Çan Kulesinden Brüj manzarasına 360 derece göz atabilirsiniz. Yaklaşık 85 metre yüksekliğindedir. 4-5 yıl önce son restorasyonu yapılmıştır. Avrupa Orta Çağ eserlerindendir. Unesco Dünya Kültür Varlıkları Listesinde bulunmaktadır. Giriş ücretli olup Bruj’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerin en başında Çan Kulesi gelmektedir.

Grote Markt (Pazar Meydanı)

Büyük Pazar Meydanı yada Brüj Pazar Alanı olarak bilinen yerdir. De Burg Meydanından devam ettiğinizde Çan Kulesinin hemen önünde kalan geniş alan Grote Markt’dır.

Bu alan içerisinde Hollandalı denizcilerin anısına yapılmış olan “Jan Breydel Heykeli“, Ulusal Posta Binası, Historium (Tarih) Müzesi ve yemek restoranları bulunmaktadır. Bruj’de yemek yiyecekseniz lezzet olarak ve manzara olarak en ideal yer şüphesiz Grote Markt Alanı olacaktır.

Burada Tarih Müzesinin hemen karşısında Carrefour Market var. İhtiyacınız olan market alışverişini burada yapabilirsiniz. Biraz küçük olsa da hemen her ürünü bulabileceğiniz bir market. Visa ve Master özellikli kredi kartlarınızı kullanabilirsiniz.

1200‘lü yılların henüz başında inşası tamamlanan bu meydan Brugge kentinin kalbi gibidir. İstanbul için Taksim meydanı ne ise Brugge için Grote Markt Meydanı aynı anlamı taşımaktadır.

14. yüzyılda Fransız Kralına karşı ayaklanmanın ilk tohumları yine bu meydanda atılmıştır. 19. yüzyılda Napolyon‘un adı bu meydana verilmiş olsa da sonraları kaldırılarak eski adı olan Grote Markt yani Büyük Pazar Alanına geri dönmüştür.

Brüj’de Gezilecek Diğer Önemli Binalar

Brüj’deki tarihi binaların neredeyse tamamına yakınında Gotik Mimari ağır basar. Her ne kadar farklı dönemlerin Gotik tarzlarnı yansıtıyor olsa da bu ahengi hissetmek harika bir duygu. Belçika’nın Brüj kentine geldiğinizde görmeniz gereken önemli bina ve mekanları bu başlık altında topladık. Historium müzesi ile başlayalım.

Historium Müzesi

Yakın zamanda ismi Historium olarak değiştirilmiş Kent Tarihi Müzesidir. Hatta tam ismi Historium Brugge olarak bilinir. İçeri girdiğinizde ilk olarak farklı dillerde hazırlanmış Bruj Tanıtım Filmi izletilir.

Eğer grup yada kafile olarak girdiyseniz kendi dilinizde izleme şansınız bile var. Müze girişi ücretli olup içeride hediyelik eşya satın alabileceğiniz Gift Shoplar bulunmaktadır.

Dilerseniz teras bölümünde bulunan kafeye çıkarak Grote Markt pazar alanına tepeden bakmanın zevkini tadabilirsiniz. Müze girişi ücretlidir. Historium Müzesinin bilet ücretlerini öğrenip kredi kartınız ile satın alabileceğiniz www.historium.be adlı resmi internet sitesini inceleyebilirsiniz ya da dilerseniz bilet gişelerinden de fiziksel bilet satın alabilirsiniz. 

Historium, alışılagelmiş müzelerden farklı olarak Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile sizleri unutamayacağınız bir Orta Çağ Turuna çıkarıyor. Historium Müzesi, Brüj gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. 

Historium Müzesi Tanıtım Videosu
Brugge Historium Müzesi

Brüj Eyalet Mahkemesi

Historium Müzesinin hemen sağında bulunan Brugge Eyalet Mahkeme binası günümüzde hala aslına uygun şekilde adliye binası olarak kullanılmaktadır. Gotik tarzda şatoları andıran kuleleriyle tepeden tırnağa tam bir Orta Çağ sanatını yansıtıyor. Mesai saatlerinde turistlerin ziyaret etmelerine pek sıcak bakılmıyor olsa da şansınızı deneyin derim.

Brüj Postane Binası

Eyalet mahkeme binasının hemen yanında yer alan Brüj Postane Binası ise yeşil zemine altın yaldız yazı ile “Posterjen” yazan tabelanın bulunduğu binadır. Yan yana bulunan bu üç bina yani Historium, Eyalet Mahkemesi ve Brüj Postanesi farklı dönemlere ait Gotik Mimariyi sergilemektedir. 

St. John Hastanesi

Tıp biliminin henüz çok başındayken inşa edilmiş bir hastanedir. Günümüzde ise yaşamına bir müze olarak devam etmektedir. İçerisinde eski hasta odaları ve ameliyat odalarının yanısıra  o devirde hastaların tedavisinde kullanılan tıbbi aletleri de görmek mümkün.

Gotik mimarisi ile turistlerin beğenisini toplayan St. John Hastanesine giriş için bir bilet satın almalısınız.

Brüj Su Kanalları

Brüj Gezilecek Yerler listemizde sona yaklaştık. Brüj su kanalları yüzyıllar süren doğal süreçle oluşmuştur. Yani Hollanda şehirlerinde bulunan su kanalları gibi insan eliyle yapılmamıştır. Su kanalları üzerinde bulunan tekne ve sallarla “Brüj Su Kanalı Turu” yapabilirsiniz.

Avrupa’nın ikinci Venediği diyebileceğimiz Brüj Su Kanalı sizleri adeta bir Orta Çağ zaman yolculuğuna çıkaracak. Kemerli köprülerin altından geçerek, şatoları göreceksiniz. En çok fotoğrafı su kanalı boyunca çekeceğinizi düşünüyorum. Şimdi sevgilinizin elini tutun ve Brugge Su Kanalında birlikte unutulmaz romantik bir tura çıkın.

Brüj’de çok gezdik. E acıkmışsınızdır heralde. Brüj Gezilecek Yerler listesine biraz ara verip dilerseniz karnımızı doyuralım. Bu sırada olası soruları cevaplayalım.

Brüj’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Grote Markt yani Büyük Meydanda Çan Kulesinin hemen karşısında restoran ve kafeleri var. Central Restaurant adlı mekanda İngiliz ve Fransız mutfağına ait tatların yanı sıra sandviç, pizza, tost ve salata türü yiyecekleri de bulmanız mümkün.

 1. – Belçika Birası ve Çikolatası
 2. – Waterzooi
 3. – Soğan Çorbası
 4. – Waffle
 5. – Balık Çorbası
 6. – Midye

Sint Joris Restaurant adlı mekanda ise daha çok Snack menü tercih edilebilir. Meydanda bulunan diğer mekanlar olan De Beurze, Da Mario, Cafe Francais ve Grand Cafe şeklindedir. Buradaki menüler biraz tuzlu geldiyse pazar meydanından ara sokaklara girin. Burada çok daha uygun menüler bulabilirsiniz.

Ara sokaklarda Soups adlı bir restoran gördüyseniz burada harika bir Belçika usulü soğan çorbası yada balık çorbası içebilirsiniz. Daha iç kısımlarda ise “MariaStraat” yani Maria Sokağında bulunan Gruuthuse Hof adlı mekanda yine vakit geçirmek ve bir şeyler içmek için tercih edilebilecek yerlerden biri olacaktır. 

Pazar meydanınında Historium’un hemen yan sokağında bir de Carrefour market var. Burada börek, pizza, ekmek ve kruvasan bulabilirsiniz. 

Brüj’de Hediyelik Eşya Nereden Alınır?

Brüj su kanallarının hemen kenarında bir halk pazarı ve hemen çapraz kaldırımda da “Brugse Boekhandel De Meesier” adlı gift shoptan hediyelik eşya alışverişinizi yapabilirsiniz. 

Brüj Belçika Çikolatası Nerede Satılır?

Brüj’de en kaliteli çikolatayı dünyaca ünlü Godiva adlı Çikolata dükkanında bulabilirsiniz. Her ne kadar pahalı olsa da ünlü Belçika Çikolatasını Brüj‘de satın alabileceğiniz bir kaç mağazadan birisi kesinlikle Godiva olacaktır. 

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
BİR YORUM YAZIN


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Bizyineyollarda dedi ki:

  Brüj su kanallarında sandalla kanal turu yapmak için ön rezervasyona gerek yoktur. Brüj’ü biraz gezdikten sonra sandalların kalkış yaptığı yerde en fazla yarım saat bekleyerek sıradaki tura katılabilirsiniz.

 2. Bizyineyollarda dedi ki:

  Erkan bey Bruj su kanallarında kanal turu yapmak hem eğlenceli hemde unutulmaz bir anı olacaktır. Bu eğlenceli kanal turu aktivitesini mutlaka yapmanızı tavsiye ederiz. Bruj kanal turu için rezervasyona gerek yoktur. Su kanalı üzerinde tur düzenleyen çok sayıda tekne ve sandal bulunuyor. Yoğun sezonda gittiğimizde bile yarım saatlik bir beklemenin ardından kanal turumuzu gerçekleştirdik. Hayallerinizi ertelemeyin vazgeçmeyin.

 3. Erkan Eken dedi ki:

  Bruj su kanallarında sandalla kanal turu yapmak için rezervasyon gerekir mi? Eğer gerekiyorsa nasıl yapailirim. bu benim için çok önemli cevabını sabırsızlıkla bekliyorum.

 4. Bizyineyollarda dedi ki:

  Belçika da Brüj den sonra gezilebilecek yerlerin başında Brüksel gelir. Pazar Meydanı, Kraliyet Sarayı, Atomium, Çin ve Japon pavyonları gibi birçok destinasyon bulunuyor. Brüksel’ de Gezilecek Yerler Adlı yazımıza gözatın. Yardımcı olacaktır.

 5. Bizyineyollarda dedi ki:

  Brüksel Avrupa’nın en yaşlı ve en tarihi şehirlerinden biri. Brüksel’de gezilebilecek yerlere bu yazı da yer verdik. Belçika’da başka nereleri gezebilirim diyorsanız ilk durak olarak Brüjü tavsiye ederim. Brüj ile ilgili yazımızı okuduğunuzda zaten hemen oraya gitmek isteyeceksiniz. Brüj Gezilecek Yerler | Brugge, Belçika yazımızı okuyun. Sonra trene atlayın ve doğru Brüj’e gidin.

 6. Tunahan Yılmaz dedi ki:

  Belçika da Brüksel’den başka gezilebilecek neresi var. Yaklaşık 1 hafta kadar Belçika da olucam. Brüksel’de tavsiye edilen gezilecek yerler merak ediyorum.

 7. Tunahan Yılmaz dedi ki:

  Belçika da Brüj’den başka gezilebilecek neresi var. Yaklaşık 1 hafta kadar Belçika da olucam. Brüksel’de tavsiye edilen gezilecek yerler merak ediyorum.