Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29 °C
Açık

Bolu Yedigöller (+7 Göl)

Yedigöller Milli Parkı, yılın her mevsimi farklı renkte elbiseler ile sizi karşılayan Türkiye’nin doğa harikası 7 adet gölden oluşan bir yerdir. Bolu’da gezilecek yerler listesinin en başında yeralan Yedigöller, şehir merkezine 42 Km uzaklıktadır. İstanbul ve Ankara’dan Yedigöller’e gitmek son derece kolaydır.

Bolu Yedigöller (+7 Göl)
4.8/5 - (75 votes)

Yedigöller

Yedigöller, özellikle Sonbahar ve İlkbaharda oldukça yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bunun sebebi ise Yedigöller‘in Türkiye’de eşine ender rastlanır doğal güzelliklerinden biri olmasıdır.

Yurtdışından gelen hatrı sayılır ziyaretçilerin yanısıra yurtiçinden de insanların sıklıkla tercih ettikleri bir yerdir. 7 adet büyüklü küçüklü gölden oluşan Yedigöller Milli Parkı gezisi başlasın o zaman.

Yedigöller göl manzarası
Panoramik Yedigöller Fotoğrafı

Sonbaharın Yazı kovalamakta zorlandığı şu günlerde fırsattan istifade bir Yedigöller gezisi planladık. Gezideki izlenimlerimizi dilimiz döndüğünce sizlerle paylaşmak istedik. Yaklaşık yarım saat uzunluğundaki dinlendirici etkiye sahip “Yol” videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Yedigöller Yol Videosu https://www.youtube.com/watch?v=1Tvxwv7pz8s

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Aslında birkaç yıl önce yolları bozuk olduğu için çoğumuzun aklında bol sarsıntılı bir anı olarak canlanıyor olsa da 2016 itibariyle İl Özel İdaresinin Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte çalışmaları sonucu harika bir yola kavuştu Yedigöller.

Bu iyi bir haber mi yoksa kötü haber mi karar vermek zor. Çünkü yol bozuk iken ziyaretçi sayısı şimdiye oranla daha az ve gezmekte bir o kadar keyifliydi.

Tem otobanı ve D-100 karayolunda hem Bolu-batı hem de Bolu-doğu çıkışlarından ayrılarak Yedigöllere varabilirsiniz. Yaklaşık 45-50 km uzunluğunda doğa ile baş başa bir yolculuk sonunda Yedigöller‘e varacaksınız.

yedigöller
Yedigöller Yolu Manzara

Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir?

Daha önceki Yedigöller gezilerimiz bahar yada yaz aylarına rastladığı için sonbahar manzaralarından hep mahrum kalıyorduk. Bu seferki Yedigöller seyahatimizi sonbahar mevsiminde planladık ve yağmurlu bir günde gerçekleştirmeye karar verdik.

Aslında Yedigöllere ulaşmanın 3 farklı yolu var. Eğer İstanbul yönünden geliyorsanız Düzce bağlantılı yolu da kullanabilirsiniz. Ancak bu yol uzun olduğundan pek tercih edilmiyor.


Yedigöller Kışın Gidilir mi?

Kışın Yedigöllere Gidilir mi?


Bolu Şehir Merkezindeki trafik tabelalarından Yedigöller‘e ulaşmak hem daha kısa hem daha konforlu olacaktır. Ankara yönünden gelecek gezi severler ise Mengen ve Bolu Merkezinden Yedigöllere ulaşabilirler. Her iki yolda hem kaliteli hem de eşit mesafededir.

Yedigöller’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Hiç kuşkusuz her mevsim farklı kıyafetleriyle bizi karşılıyor. Ancak Yedigöllerin Sonbahar manzarası kesinlikle görmeye değer. Biz, havanın yağışlı ve sisli olduğunu bile bile Yedigöllere gitmeye karar verdik. Öyle ki kendimizi adeta puslu bir masalın içinde bulduk. Siz de öyle yapın.

Yedigöller’de sonbaharda sarının, yeşilin ve turuncunun her tonunu görmek mümkün. Kışın Yedigöller’e gitmeyi hep hayal ediyorum ancak yolun yarısında geri dönmek zorunda kalıyorum. Çünkü kışın Yedigöller yolu trafiğe kapatılıyor. Onun yerine Kartalkaya veya Abant’ta kar manzarası ile yetiniyoruz.

• Bolu Yedigöller (+7 Göl)

Sağanak halinde yağan yağmura aldırış etmeden ağır ağır tırmandık dik yokuşları aracımızla. Gözlere hitap eden her noktada üşenmeden durduk fotoğraf ve video çekimi yaptık. Bazı çekimlerde yağış öyle şiddetlendi ki şemsiye altından sislerin süpürdüğü o harika orman manzaralarının çekimini yine de tamamladık.

Çekimler esnasında iki montum tamamen ıslanmış olsa da fotoğraf makinesinin su geçirmezliğine güvenerek bu harika kareleri yakalamış olduk.

Bolu Yedigöller Giriş Ücreti Ne Kadar?

Seyir teraslarından, geçitlerden ve boğazlardan aştık ve Bolu Yedigöller‘e inişe geçtik. Bol virajlı dolambaçlı yolları geçtikten sonra toplamda 7 göle sahip Yedigöller Milli Parkının giriş nizamiyesine ulaştık.

Burada otomobiller için 33 TL giriş ücretini ödedikten sonra aşağı inmeye devam ettik. Bu arada hatırlatalım şehit yakını, gazi ve engelli vatandaşlardan Yedigöller Milli Parkına giriş için ücret talep edilmiyor.

Araç TürüGiriş Ücreti
Yaya Giriş (Araçsız)11₺
Öğrenci – İndirimli5.50₺
Motosiklet22₺
Otomobil33₺
Minibüs99₺
Midibüs165₺
Otobüs330₺
Şehit Yakınları, Gazi ve EngellilerÜcretsiz
Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücretleri 2023


Park alanına sığmayan araçlardan dolayı oluşan ufak çaplı trafik sıkışıklığını atlattıktan sonra göller bölgesine vardık ve aracımızı park edip en aşağıda yani en kuzeyde bulunan Seringöl ile başladık Yedigöller gezisinin ikinci safhasına.

Yedigöller Göl İsimleri

Yedigöller blog yazımızın bu bölümünde kuzeyden güneye doğru Seringöl, Büyük göl, Deringöl, Kuru göl, Nazlıgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere yedi göle ait fotoğraflar eşliğinde izlenimlerimiz paylaşacağız.

1-SERİN GÖL

En kuzeyde bulunan göl Seringöl’dür. 1760 metrekare alan kaplamaktadır. Volkanik kayan parçaların havza önünü kapatması ile oluşan 7 gölden ilkidir.

Serin Göl, Yedigöller
Serin Göl, Yedigöller

2-BÜYÜK GÖL

Kuzeyden güneye doğru gidildiğinde ikinci göl Büyük Göldür. En derin yeri 15 metredir. Ayrıca 24.900 metrekarelik alanı ile en büyük göldür.

3-DERİN GÖL

Büyük gölün hemen kuzey doğusunda bulunur. Büyük göl ile Derin göl arasında geçiş vardır. Bu geçişin üzerinde araçlarında geçebildiği taş köprü bulunmaktadır. 15.000 metrekare yüzölçümü ve 20 metre derinliğe sahiptir.

Derin Göl, Yedigöller
Yedigöller Derin Göl

4-KURU GÖL

Yedigöller Milli Park bölgesinden güney yönde yani yukarı doğru devam ettiğinizde en küçük iki gölden birisidir. 2170 metrekare yüz ölçümüne sahiptir. Hemen Nazlı Gölün kuzeyinde Bolu Yedigöller Şelalesinin olduğu yerdedir. Ayrıca burada bir de Dilek Çeşmesi bulunmaktadır. Buranın doğusunda bir de bataklık mevcuttur.

Kuru Göl, Yedigöller
Yedigöller Kuru Göl

5-İNCE GÖL

Kuru göl ile İnce Gölün arasından Milli Park ait yol geçmektedir. Bu yolun üst yani batı kısmındaki diğer küçük göldür. İnce göl 1030 metrekare yüz ölçümü ile Yedigöllerin en küçük gölüdür. İnce gölün hemen yanı başında turistik bungalov türü Dağevleri adlı pansiyonları mevcuttur.

İnce Göl, Yedigöller
Yedigöller İnce Göl

6-SAZLI GÖL

İnce gölün hemen batısında bulunmaktadır. Sazlı göl 5950 metrekare yüz ölçümüne sahiptir. Biraz ilerisinde korunaklı Geyik Üretim Çiftliği bulunmaktadır.

7-NAZLI GÖL

Nazlı göl, Bolu Yedigöller Milli Parkı nizamiyesinden aşağı yönde ilerlerken solda aşağıda kalan göldür. Taş ve ahşap merdivenlerle inilmektedir. Etrafı çayır ve farklı türden ağaçlarla çevrilidir. Nazlı göl 15.780 metrekare yüz ölçümüne sahiptir.

En güzel piknik alanları Nazlı göl civarındadır. Ancak Milli Parklar Genel Müdürlüğünün aldığı kararla Orman yangınından korunma amaçlı Milli Parkın tamamında mangal, semaver veya ateş yakmak yasaktır. Sık sık sesli ve görüntülü uyarıcılarla vatandaşlar bu yönde uyarılmaktadır.

Yedigöller’de Gezilecek Diğer Yerler

Gurbettaşı Seyir Terası

Bolu merkezinden itibaren yaklaşık 20 km tırmandıktan sonra Gurbettaşı geçidine geliyorsunuz. Burada yöresel ürünler satan yerli halkın yakın ilgisi sizi şaşırtabilir. Mantar, kızılcık, kuşburnu, marmelat, reçel, bal, tarhana ve tabi ki taze demlenmiş bir bardak sıcak çayın dayanılmaz cazibesi sizi büyüleyecektir.

Bu bölgede Bayraklı Tepeye çıkıp öz çekim yapabilir yada doyumsuz manzaranın saatlerce tadını çıkarabilirsiniz. Burada rakım 1650 metre ve tam iki boğazın arasında olması sebebiyle soğuk kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Siz değerli doğa sever gezginlere bu mevsimlerde sıkı giyinmelerini tavsiye ediyoruz.Önceki yıllarda yolun büyük kesiminde cep telefonları sinyal alamıyorken yolun yenilenmesiyle birlikte GSM kapsama alanı da bir hayli genişlemiş ve hemen her kilometrede 4.5G internet bağlantısı sağlanabildiğinden anlık fotoğraf ve diğer medya paylaşımlarını kolayca yapabiliyorsunuz.

Gurbettaşı Yedigöller
Bolu Yedigöller Gurbet Taşı

Gurbettaşı geçidinde biraz üşüdükten ve muazzam manzara eşliğinde sıcacık çayımızı yudumladıktan sonra yaklaşık 500 metre daha rampa çıkıyoruz bundan sonra eğim tersine dönüyor ve rampa aşağı, yaklaşık 5 km daha iniyoruz ve başka bir seyir terası burada bizleri bekliyor.

Ayı Kaya Seyir Terası

Ayıkayası Seyir Terası; sanki çam, köknar ve meşe ağaçlarıyla kaplı kanyona bakan bir evin penceresi gibi. Burada da yöresel ürünler satan ve çay-kahve servisi yapan bir mekan mevcut. Ayı Kaya seyir terasında ekibimizin en küçük üyesinin çok sevdiği haşlanmış süt mısırlarını hep birlikte afiyetle yedikten sonra fotoğraf çekimlerimizi tamamlayarak Yedigöllere doğru hareket ettik.

Kapankaya Seyir Terası

6-7 km daha yola devam ettikten sonra Kapankaya Seyir Terasına vardık. Burada yol kenarında yaklaşık 10 araçlık bir otopark mevcut. Kapankaya geçidine vardığınızda 250 metrelik tırmanma yolu sizi bekliyor. Orman Müdürlüğünün yapmış olduğu ahşap merdivenlerle çıkmak biraz daha kolay ama inanın sarf ettiğiniz efora, zahmete değecek bir manzara zirvede sizi bekliyor.Zirveye vardığınızda en tepede iki katlı ahşap bir yapı ve hemen aşağı kısmında yine ahşap balkondan en güzel orman manzaralarını görme şansını elde edebilirsiniz. Kapankaya, boğaz yapısında olduğundan dört mevsim soğuk ve bol rüzgarlı bir geçittir. Bu nedenle Kapankaya Seyir Terasına çıkarken mutlaka yanınızda mont bulundurun derim.

Kapankaya Seyir Terası
Yedigöller Yolu Kapankaya Seyir Terası

Atmaca Seyir Terası

Kapankaya Seyir Terasını geride bırakıp birkaç kilometre aşağı indiğimizde asfalt bitiyor ve parke taşlı yol başlıyor. Daha sonra ise Atmaca Seyir Terası karşımıza çıkıyor. Rakım olarak Kapankaya geçidinden daha aşağıda olduğundan ve hemen arka kısmı dağlık olduğundan burada daha az üşürsünüz diye tahmin ediyorum.

Atmaca terasına vardığımızda yoğun sisten dolayı görüş mesafesi 5-6 metreye kadar düşüyor. Bu nedenle terasın balkon kısmından baktığımızda bembeyaz bir görüntüden ibaretti. Yavaş yavaş sis çekilmeye başladığında ise o harika manzara kendini göstermeye başladı. Hemen balkon önündeki ağaçların arasında ormanla kaplı derin vadi uzanıyor.

Atmaca Seyir Terası
Yedigöller Atmaca Seyir Terası

Bolu il merkezinden Yedigöller‘e kadar olan yaklaşık 45 kilometrelik yol boyunca görüntülediğimiz seyir teraslarına ait tanıtım videolarını bir araya getirip sizlerle paylaştık. Gurbettaşı, Ayıkaya, Kapankaya ve Atmaca seyir terasları ile ilgili bu videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Yedigöller’i gezmek için en güzel zaman Sonbahar mevsimi yani Eylül Ortası-Kasım Sonu aralığındadır. Her mevsim bir başka güzel ancak sarı ve yeşilin birbiriyle mükemmel uyumu sadece bu zamanlarda görülebiliyor. Yedigöller’de Kar macerası yapmak istedik ancak görevliler yol kapalı olduğu için Gurbettaşı mevkisinden sonra aracımızı geri çevirdi.

Yedigöller Tanıtım Videosu

Yeşilin, Sarı ve turuncunun hatta kahverenginin bile her tonunu görebileceğiniz, sessiz ve sakin doğasıyla huzur bulmak için küçük bir kaçamak yaparak şehrin stresinden arınmak için bulunmaz fırsat.

Bolu Yedigöller‘de gezip gördüklerimizi iki video-klip halinde sizlerle paylaştık. Bolu Tünellerden Yedigöller Girişine kadar süren yolculuğumuzun araç içi kameramıza yansıyan FullHD görüntülerini bir araya getirerek belgesel tadında bu uzun metraj tanıtım videosunu hazırladık.

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
BİR YORUM YAZIN


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.