Bolu Yedigöller (+7 Göl)

Yedigöller Milli Parkı, yılın her mevsimi farklı renkte elbiseler ile sizi karşılayan Türkiye’nin doğa harikası 7 adet gölden oluşan bir yerdir. Bolu’da gezilecek yerler listesinin en başında yeralan Yedigöller, şehir merkezine 42 Km uzaklıktadır. İstanbul ve Ankara’dan Yedigöller’e gitmek son derece kolaydır.

Bolu Yedigöller (+7 Göl)
4.8/5 - (77 votes)

Yedigöller

Yedigöller, özellikle Sonbahar ve İlkbaharda oldukça yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bunun sebebi ise Türkiye’nin eşine az rastlanır doğal güzelliklerinden biri olmasıdır.

Yurtdışından gelen hatrı sayılır ziyaretçilerin yanısıra yurtiçinden de insanların sıklıkla tercih ettikleri bir yerdir.

Son yıllarda Instagram gibi sosyal medya kullanıcıları sayesinde yurtiçi turizminde de önemli bir boyuta ulaşmıştır. Şelalesi, Dilek Çeşmesi ve tam 7 adet büyüklü küçüklü gölden oluşan Yedigöller Milli Parkı görmeğe değer.

Yedigöller göl manzarası
Panoramik Yedigöller Fotoğrafı

Sonbaharın Yazı kovalamakta zorlandığı şu günlerde fırsattan istifade bir Yedigöller gezisi planladık. Yedigöller gezisi boyunca yaşadığımız deneyim ve izlenimleri sizlerle paylaşmak istedik. Yaklaşık yarım saat süren ve oldukça dinlendirici bir etkiye sahip olan “Yedigöller Yolu” videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Yedigöller Yol Videosu https://www.youtube.com/watch?v=1Tvxwv7pz8s

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Birkaç yıl önce Yedigöller Yolu bozuk olduğu için çoğumuzun aklında bol sarsıntılı bir anı olarak canlanıyordu. Ancak 2016 yılında İl Özel İdaresi ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucu harika bir yola kavuştu Yedigöller.

Aslında bu iyi bir haber mi yoksa kötü haber mi karar vermek zor. Çünkü yol bozuk olduğu dönemde ziyaretçi sayısı şimdiye oranla çok daha az sayıdaydı. Doğal olarak Yedigölleri gezmek bir o kadar keyifliydi.

Tem otobanı ve D-100 karayolunda hem Bolu-batı hem de Bolu-doğu çıkışlarından ayrılarak Yedigöllere varabilirsiniz. Yaklaşık 45-50 km uzunluğunda doğa ile baş başa bir yolculuk sonunda Yedigöller‘e varacaksınız.

yedigöller
Yedigöller Yolu Manzara

Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir?

Önceki yıllarda yaptığımız Yedigöller ziyaretlerimiz genellikle bahar yada yaz aylarına rastladığından sonbahar manzaralarından hep mahrum kalıyorduk. Bu seferki Yedigöller seyahatimizi sonbahar mevsiminde planladık ve yağmurlu bir günde gerçekleştirmeye karar verdik.

Yedigöllere ulaşmanın 3 farklı yolu bulunuyor. Eğer İstanbul yönünden geliyorsanız Düzce bağlantılı yolu da kullanabilirsiniz. Ancak bu yol uzun olduğundan pek tercih edilmiyor.Bolu şehir merkezindeki trafik tabelalarından Yedigöller‘e ulaşmak hem daha kısa hem daha konforlu olacaktır. Ankara yönünden gelecek gezi severler ise Mengen veya Bolu Merkezinden iki farklı yol ile Yedigöllere ulaşabilirler. Her iki yolda hem kaliteli hem de eşit mesafededir.

Yedigöller’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Hiç kuşkusuz her mevsim farklı kıyafetleriyle bizi karşılıyor. Ancak Yedigöllerin Sonbahar manzarası kesinlikle görmeye değer. Havanın yağışlı ve sisli olduğunu bile bile Yedigöllere gitmeye karar verdik. Öyle ki kendimizi adeta puslu bir masalın içinde bulduk. Siz de öyle yapın.

Yedigöller’de sonbahar aylarında sarının, yeşilin ve turuncunun hemen her tonunu görmek mümkün.

Kışın Yedigöller‘e gitmeyi hep hayal ediyorum ancak yolun yarısında geri dönmek zorunda kalıyorum. Çünkü kışın Yedigöller yolu trafiğe kapatılıyor. Onun yerine Kartalkaya veya Abant’ta kar manzarası ile yetiniyoruz.

• Bolu Yedigöller (+7 Göl)

Sağanak halinde yağan yağmura aldırış etmeden ağır ağır tırmandık dik yokuşları aracımızla. Gözlere hitap eden her noktada üşenmeden durduk fotoğraf ve video çekimi yaptık. Bazı çekimlerde yağış öyle şiddetlendi ki şemsiye altından sislerin süpürdüğü o harika orman manzaralarının çekimini yine de tamamladık.

Çekimler esnasında iki montum tamamen ıslanmış olsa da fotoğraf makinesinin su geçirmezliğine güvenerek bu harika kareleri yakalamış olduk.

Yedigöller‘i gezmek için en güzel zaman Sonbahar mevsimi yani Eylül Ortası-Kasım Sonu aralığındadır. Her mevsim bir başka güzel ancak sarı ve yeşilin birbiriyle mükemmel uyumu sadece bu zamanlarda görülebiliyor. Kışın Yedigöller’de Kar macerası yapmak istedik ancak görevliler yol kapalı olduğu için Gurbettaşı mevkisinden sonra aracımızı geri çevirdi.

Yedigöller Giriş Ücreti Ne Kadar?

Bol virajlı yolları geçtikten sonra toplamda 7 göle sahip Yedigöller Milli Parkının girişine ulaştık.

Burada otomobiller için 60 TL giriş ücretini ödedikten sonra aşağı inmeye devam ettik. Bu arada hatırlatalım şehit yakını, gazi ve engelli vatandaşlardan Yedigöller Milli Parkına giriş için ücret talep edilmiyor.

Araç TürüGiriş Ücreti
Yaya Giriş (Araçsız)20 ₺
Öğrenci – İndirimli10 ₺
Motosiklet40 ₺
Otomobil60 ₺
Minibüs180 ₺
Midibüs300 ₺
Otobüs600 ₺
Şehit Yakınları, Gazi ve EngellilerÜcretsiz
Film-Klip Çekimi7.665 ₺
Profesyonel Fotoğraf Çekimi670 ₺
Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücretleri 2023

Giriş ücreti ödemeden yapılacak kaçak girişlerde normal giriş ücretinin 10 katı ceza uygulanır.Park alanına sığmayan araçlardan dolayı oluşan trafik sıkışıklığını da atlattıktan sonra göller bölgesine vardık ve aracımızı park edip en aşağıda yani en kuzeyde bulunan Seringöl ile başladık Yedigöller gezisinin ikinci safhasına.

Özellikle hafta sonu ve resmi tatillere denk gelen günlerde Yedigöller’in içinde bulunan yol araç parklanmasından dolayı tek yön olarak kullanılıyor. Bu, şu demek oluyor; Bolu şehir merkezinden geldiyseniz dönüşünüz Mengen yolu üzerinden olacaktır.

Yedigöller’de Gezilecek Yerler

Yedigöller yazımızın bu bölümünde kuzeyden güneye doğru sırasıyla Seringöl, Büyük göl, Deringöl, Kuru göl, Nazlıgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere yedi göle ait fotoğraflar eşliğinde izlenimlerimiz paylaşacağız. Ayrıca Yedigöller Şelalesi ve Dilek Çeşmesi ile Yedigöller yolu üzerinde bulunan seyir teraslarından da bahsedeceğiz.

Serin Göl

En kuzeyde bulunan göl Seringöl’dür. 1760 metrekare alan kaplamaktadır. Volkanik kaya parçalarının havza önünü kapatarak oluşan 7 gölden ilkidir.

Serin Göl, Yedigöller
Serin Göl, Yedigöller

Büyük Göl

Kuzeyden güneye doğru gidildiğinde ikinci göl Büyük Göldür. En derin bölümü 15 metredir. Ayrıca 24.900 metrekarelik alanı ile en büyük göldür.

Derin Göl

Büyük gölün hemen kuzey doğusunda bulunur. Büyük göl ile Derin göl arasında geçiş vardır. Bu geçişin üzerinde araçlarında geçebildiği taş köprü bulunmaktadır. 15.000 metrekare yüzölçümü ve 20 metre derinliğe sahiptir.

Derin Göl, Yedigöller
Yedigöller Derin Göl

Kuru Göl

Yedigöller Milli Park bölgesinden güney yönde yani yukarı doğru devam ettiğinizde en küçük iki gölden birisidir. 2170 metrekare yüz ölçümüne sahiptir. Nazlı Gölün hemen kuzeyinde Şelalenin olduğu yerdedir. Ayrıca burada bir de Dilek Çeşmesi bulunmaktadır. Buranın doğusunda bir de bataklık mevcuttur.

Kuru Göl, Yedigöller
Yedigöller Kuru Göl

İnce Göl

Kuru göl ile İnce Gölün arasından Milli Park ait yol geçmektedir. Bu yolun üst yani batı kısmındaki diğer küçük göldür. İnce göl 1030 metrekare yüz ölçümü ile Yedigöllerin en küçük gölüdür. İnce gölün hemen yanı başında turistik bungalov türü Dağevleri adlı pansiyon bulunuyor.

İnce Göl, Yedigöller
İnce Göl

Sazlı Göl

İnce gölün hemen batısında bulunmaktadır. Sazlı göl 5950 metrekare yüz ölçümüne sahiptir. Biraz ilerisinde korunaklı Geyik Üretim Çiftliği bulunmaktadır.

Nazlı Göl

Nazlı göl, Bolu Yedigöller Milli Parkı nizamiyesinden aşağı yönde ilerlerken solda aşağıda kalan göldür. Taş ve ahşap merdivenlerle inilmektedir. Etrafı farklı türden ağaçlarla çevrilidir. Nazlı göl 15.780 metrekare yüz ölçümüne sahiptir.

En güzel piknik alanları Nazlı göl civarındadır. Ancak Milli Parklar Genel Müdürlüğünün aldığı kararla Orman yangınından korunma amaçlı Milli Parkın tamamında mangal, semaver veya ateş yakmak yasaktır. Sık sık sesli ve görüntülü uyarıcılarla vatandaşlar bu yönde uyarılmaktadır.

Yedigöller’de Gezilecek Diğer Yerler

Gurbettaşı Seyir Terası

Bolu merkezinden itibaren yaklaşık 20 km tırmandıktan sonra Gurbettaşı geçidine geliyorsunuz. Burada yöresel ürünler satan yerli halkın yakın ilgisi sizi şaşırtabilir. Mantar, kızılcık, kuşburnu, marmelat, reçel, bal, tarhana ve tabi ki taze demlenmiş bir bardak sıcak çayın dayanılmaz cazibesi sizi büyüleyecektir.

Bu bölgede Bayraklı Tepeye çıkıp öz çekim yapabilir yada doyumsuz manzaranın saatlerce tadını çıkarabilirsiniz. Burada rakım 1650 metre ve tam iki boğazın arasında olması sebebiyle soğuk kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Siz değerli doğa sever gezginlere bu mevsimlerde sıkı giyinmelerini tavsiye ediyoruz.

Gurbettaşı Yedigöller
Bolu Yedigöller Gurbet Taşı


Gurbettaşı geçidinde biraz üşüdükten ve harika manzara eşliğinde sıcacık çayımızı yudumladıktan sonra yaklaşık 500 metre daha rampa çıkıyoruz. Bundan sonra eğim tersine dönüyor ve rampa aşağı, yaklaşık 5 km daha iniyoruz ve başka bir seyir terası burada bizleri bekliyor.

Ayı Kaya Seyir Terası

Ayıkayası Seyir Terası; sanki çam, köknar ve meşe ağaçlarıyla kaplı kanyona bakan bir evin penceresi gibi. Burada da yöresel ürünler satan ve çay-kahve servisi yapan bir mekan mevcut. Ayı Kaya seyir terasında ekibimizin en küçük üyesinin çok sevdiği haşlanmış süt mısırlarını hep birlikte afiyetle yedikten sonra fotoğraf çekimlerimizi tamamlayarak Yedigöllere doğru hareket ettik.

Kapankaya Seyir Terası

Ayıkaya seyir terasından sonra 6-7 km daha yola devam ettikten sonra Kapankaya Seyir Terasına vardık. Bugüne kadar gördüğüm en güzel seyir terası kuşkusuz burası oldu.

Yol kenarında küçük bir otopark mevcut.

Kapankaya geçidine vardığınızda 250 metrelik tırmanma yolu sizi bekliyor. Ahşap merdivenlerle çıkmak biraz daha kolay ama inanın sarf ettiğiniz efora, zahmete değecek bir manzara zirvede sizi bekliyor.Zirveye vardığınızda en tepede iki katlı ahşap bir yapı ve hemen aşağı kısmında yine ahşap balkondan en güzel orman manzaralarını görme şansını elde edebilirsiniz. Kapankaya, boğaz yapısında olduğundan dört mevsim soğuk ve bol rüzgarlı bir geçittir. Bu nedenle Kapankaya Seyir Terasına çıkarken mutlaka yanınızda mont bulundurun derim.

Kapankaya Seyir Terası
Yedigöller Yolu Kapankaya Seyir Terası

Atmaca Seyir Terası

Kapankaya Seyir Terasını geride bırakıp birkaç kilometre aşağı indiğimizde asfalt bitiyor ve parke taşlı yol başlıyor. Daha sonra ise Atmaca Seyir Terası karşımıza çıkıyor. Rakım olarak Kapankaya geçidinden daha aşağıda olduğundan ve hemen arka kısmı dağlık olduğundan burada daha az üşürsünüz diye tahmin ediyorum.

Atmaca terasına vardığımızda yoğun sisten dolayı görüş mesafesi 5-6 metreye kadar düşüyor. Bu nedenle terasın balkon kısmından baktığımızda bembeyaz bir görüntüden ibaretti. Yavaş yavaş sis çekilmeye başladığında ise o harika manzara kendini göstermeye başladı. Hemen balkon önündeki ağaçların arasında ormanla kaplı derin vadi uzanıyor.

Atmaca Seyir Terası
Yedigöller Atmaca Seyir Terası

Bolu il merkezinden Yedigöller‘e kadar olan yaklaşık 45 kilometrelik yol boyunca görüntülediğimiz seyir teraslarına ait tanıtım videolarını bir araya getirip sizlerle paylaştık. Gurbettaşı, Ayıkaya, Kapankaya ve Atmaca seyir terasları ile ilgili bu videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Kuru gölün hemen alt kısmında bulunmaktadır. Yaz aylarında yağışların az olması sebebiyle diğer sezonlara oranla daha az su barındırmaktadır. Ancak özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında şelale oldukça gür bir şekilde akmaktadır.

Yedigöller Dilek Çeşmesi
7 farklı çeşmeden akan Dilek Çeşmesi

Yedigöller’de gezilecek son noktamız Dilek Çeşmesi oluyor. Yedigöller’i simgeleyen 7 farklı çeşmeden akan buz gibi su oldukça zengin ve kalitelidir.

Son yıllarda Dilek Çeşmesine gelen ziyaretçiler bozuk para atıp dilek tutmaktadır. Dilek Çeşmesinin hemen sağ tarafında ise Yedigöller Şelalesi bulunmaktadır.

• Bolu Yedigöller (+7 Göl)

Yedigöller Tanıtım Videosu

Yeşilin, Sarı ve turuncunun hatta kahverenginin bile her tonunu görebileceğiniz, sessiz ve sakin doğasıyla huzur bulmak için küçük bir kaçamak yaparak şehrin stresinden arınmak için bulunmaz fırsat.

Bolu Yedigöller‘de gezip gördüklerimizi iki video-klip halinde sizlerle paylaştık. Tünellerden Yedigöller Girişine kadar süren yolculuğumuzun araç içi kameramıza yansıyan FullHD görüntülerini bir araya getirerek belgesel tadında bu uzun metraj tanıtım videosunu hazırladık.

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
BİR YORUM YAZIN


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.