Sevilla Gezilecek Yerler

İhtişamlı Endülüs Medeniyeti ile tarihe adeta ışık tutan Sevilla şehrinde Alcazar Kalesi, Kristof Kolomb mezarı, Plaza de Espana, Hint Arşivleri Müzesi, Don Juan, Juan Sebastian, Dünyanın ilk Deniz Okulu olan Santelmo Denizcilik Okulu, Amerika’nın keşfinde rol oynayan kaşifler ve keşif gemileri hatta ünlü Macarena şarkısının hikayesini merak ediyorsanız bir kaç dakikanızı Sevilla Gezi Rehberini okumaya ayırın.

Sevilla Gezilecek Yerler

İspanya’nın kale, saray gibi Endülüs dönemine ait tarihi eserleriyle beni büyülemeyi başaran Sevilla şehrindeyim ve gezilecek yerler listesini paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Sevilla kelimesi aslında yazıldığı gibi okunmayan bir kelime.

İspanyolca’da çift “LL” harfi yan yana geldiğinde “y” sesi çıkarır. Birçok kişi “Sevila” yada “Sevilla” diye telafuz etse de orijinal okunuşu “Seviya” şeklindedir.

Yurtdışına Çıkarken Hayat Kurtaran İpuçları

Seyahat Öncesi Faydalı Bilgiler:
Yurt Dışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler Listesi
Yurt Dışında Telefon Kullanımı
Yeşil Pasaport Seyahat İzni
Yurt Dışı Bavul ve Çanta Hazırlama
Havaist – İstanbul Havalimanı Ulaşımı

Sevilla Nerede?

Sevilla, İspanya’nın güneyinde Cebelitarık boğazına çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle hem denizcilik tarihi bakımından hem de dünya tarihi açısından oldukça stratejik bir coğrafyada yer almaktadır.

Haritada Sevilla

İspanya Endülüs eyaletinde bulunan Sevilla şehrinin haritası.

Guadal Quivir nehrinin durgun suları Sevilla şehrinin tam ortasından geçmektedir. Sanki nehir değilde göl gibi bir izlenim verebilir. Endülüs zamanında Arapça “Vadel Kebir” yani Büyük Vadi olarak adlandırılmıştır. Günümüzde ise Guadal Kevir olarak telafuz edilmektedir. Sevilla’yı ikiye bölen nehir üzerinde eski ve yeni bir çok köprü bulunmakta. Tarihi köprülerde Endülüs mimarisi hakimdir.

Sevilla Gezilecek Yerler Listesi

Kaşifler şehri Sevilla’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri gezmeye hazır mısınız?

1. Alcazar Sarayı

İber yarımadasında Fas kökenli krallar için dinlence mekanı olarak inşa edilen Alcazar Sarayı Sevilla’da turistlerin en çok tercih ettiği yer oluyor. Hakkını vermek lazım İspanya gezisi sırasında El Hamra Sarayından sonra en çok beğendiğim ikinci başyapıt kesinlikle Alcazar Sarayıdır. Günümüzde sarayın üst kısımda bulunan katlarının İspanyol Kraliyetine tahsis edildiği bilinmektedir.

Alcazar Sarayı Bahçeleri

Alcazar Sarayı, 5. Muhammet’in Sultanlığı döneminde Gaddar Kral I.Pedro tarafından yaptırılmıştır. El Hamra sarayına özenir ve aynısının daha güzelini yapın diye emir verir. Oryantal mimarinin ağır bastığı bu şaheser Sevilla’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Endülüs mimarisini iliklerinize kadar hissederek gezeceğiniz ve keşke bu gün hiç bitmese diyebileceğiniz türden bir şaheser. Alcazar Sarayını şu anda sizlere anlatırken bile yeniden yaşıyorum, yeniden teneffüs ediyorum o büyülü havayı. Alcazar Sarayı birçok film ve dizi çekiminde kullanılmıştır.

Alcazar Sarayı Game of Thrones bir sahne.
Fotoğraf: imdb/GameOfThrones/TheGift

Dünya Kültür Mirasları statüsünde bulunan Alcazar Sarayı Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

2. Sevilla Katedrali (Azize Meryem Katedrali)

İspanya’nın Endülüs eyaletinin Sevilla şehrindeki Roma Katolik Katedralidir. İspanyolca “La Catedral de Sevilla” olarak bilinen mabed şimdilerde Eduardo Martinez MOYA tarafından tarihi dokusunu bozmadan restorasyon çalışmalarını yürütmektedir. Yaklaşık yarım milyar euro harcanarak yenilenen Sevilla katedrali 1500’lü yıllarda yapılana kadar en büyük gotik tarzdaki katedral İstanbul’da bulunan Ayasofya idi. Ancak Sevilla katedralinin yapılması ile dünyanın en büyük gotik katedrali ünvanını eline almıştır. Kristof Kolomb’un mezarı da ayrıca bu katedral içerisinde yer almaktadır. Aslında

Santa Maria - Azize Meryem Katedrali
Azize Meryem Katedrali

Sevilla denince Amerika’nın keşfinde büyük rol oynayan ünlü kaşif Christopher Columbus (Kristof Kolomb)’ tan bahsetmeden olmaz. Ünlü kaşifin mezarı bu şehirde Azize Meryem Katedrali içerisinde bulunmaktadır. Kristof Kolomb’un vasiyetine göre İspanya topraklarında gömülmek istememiştir. Kraliçe İzabel’de aynı şekilde Kolomb’u kovmuş ve ölü yada diri hiçbir şekilde İspanyol topraklarına ayak basmasını yasaklamıştır. Hatta bu nedenle mezarı yakın zamana kadar Dominik Cumhuriyetinde bulunuyordu. Küba devriminden sonra buradan İspanya’nın Sevilla şehrinde bulunan Sevilla Katedraline getirilir. Günümüzde katedral içerisinde genişçe bir alanda bulunan anıt mezarda yer almaktadır.

Christopher Columbus Cemetery in Sevilla Cathedral.
Kristof Kolomb Mezarı – Sevilla Azize Meryem Katedrali

3. Plaza de Espana (İspanyol Meydanı)

1924 yılında Sevilla şehrinde fuar alanı olarak inşasına başlanan bu yapıt 5 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılmıştır. Geleneksel İspanyol çinili mimarinin etkilerini sergileyen başyapıtlardan biridir. Ağırlıkla son dönem rönesans tarzında tasarlanan binalar arasında kalan meydan ve meydanın tam ortasından geçen akarsu üzerindeki köprüler Sevilla gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Sevilla Maria Luisa parkının karşısında yer alan ünlü İspanyol Meydanına şehir merkezinden yürüyerek yaklaşık 40 dakikada gidilebiliyor. Aynı zamanda tramvay yada taksi ile gitmekte mümkün. Ancak vaktiniz varsa tramvay yolunu takip edip yürüyerek gitmenizi tavsiye ederim.

Sevilla kentindeki ünlü İspanya Meydanı.
Plaza de Espana

Plaza de Espana şaheserini ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi ikindi vaktinde güneşin altın ışık dediğimiz tonuna denk gelen saatlerdir. Plaza de Espana ağırlıklı olarak kiremit rengi taşlardan ve geleneksel İspanyol çinilerinden inşa edildiği için harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

4. Hint Arşivleri Binası ve Müzesi

Özellikle Amerika’nın ve Atlas okyanusundaki irili ufaklı adaların keşfine dair önemli tarihi belge ve dökümanlar Sevilla şehrinde bulunan Batı Hint Adaları Arşivinde saklanmaktadır.

Batı Hint Arşivleri Müzesi
Hint Arşivleri Müzesi

Gezi esnasında sadece müzeleştirilen bölümleri ziyaret etmenize izin veriliyor. Girişler herkese ücretsiz. Özellikle labirent yapısı ve bahçesindeki mimari peyzaj beni büyülemeye yetti.

5. Guadal Quivir (Guadal Kevir)

Sevilla şehrinin tam merkezinden geçen ve yaklaşık 650 kilometre uzunluğundaki nehir, İspanya’nın en uzun nehridir. İspanya’nın iç kesimlerinde doğan Guadal Kevir olarak telafuz edilen nehrin İngilizce karşılığı Guadal Quivir‘dir. Aslında Endülüs döneminden kalma Arapça kökenli bir isimdir. “Vadel Kebir” ise Arapça karşılığıdır. Türkçede ise “Büyük Vadi” anlamına gelir.

Guadal Kevir nehri aynı zamanda İspanya’nın gemi geçişine elverişli tek nehridir. Nehir tabanı derin olduğundan ve fazla yükselti bulunmadığından nehrin suyu durgun bir gölü anımsatır. Bu da aslında gemi taşımacılığına uygun demektir. Bu nehir üzerinde yük ve turistik gemi taşımacılığı yapılabilmektedir. İspanya’nın kuzey kesiminde doğan Guadal Kevir nehri 650 kilometre sonra Sevilla şehrinden Atlas okyanusuna dökülür.

Gerçek ismi arapçada vadel kebir olan guadal kevir nehri.
Guadal Quivir Nehri ve Sevilla Deniz Müzesi

6. Santelmo Denizcilik Okulu

Başlığın üzerinde bulunan resimdeki saat kulesine benzeyen tarihi taş yapıt olan Torro del Oro kulesini de içine almaktadır. Yine Endülüs döneminden kalma bir bina olan Santelmo Denizcilik Okulu Sevilla’da gezilecek yerler listemizin altıncı sırasında yer buluyor kendine. Günümüzde Sevilla Deniz Müzesi olarak hizmet veren tarihi bina Guadal Quivir nehrinin üzerinde bulunur. Avrupa’nın tarihte ilk Denizcilik Okulu burasıdır.

7. Maria Luisa Şehir Parkı

Eğer vaktiniz varsa yoğun tempodan birkaç dakikalığına dinlenebileceğiniz Maria Luisa Parkına uğramanızı tavsiye ederim. Sevilla şehrinin en büyük yeşil alanlarından biridir. Yazın yüksek sıcak ve nemden bunalanlar için kaçırılmaz bir fırsat.

Sevilla Hakkında Genel Bilgi

Sevilla şehrinin tarihi, mimarisi, kültür, sanat ve şehir hakkındaki genel bilgiler. Şarkıları, dünyaca bilinen ünlü kişileri, şaheserleri, kaşifleri ile İspanya Sevilla. Harika tapas tariflerinin anavatanı olan Sevilla’da ne yenir ne içilir?

Plaza de Espana – İspanya Meydanı

Sevilla’da Çekilen Dizi ve Film Yapımları

  • Arabistanlı Lawrence, 1962
  • Cennetin Krallığı, 2005
  • Diktatör, 2012
  • Game of Thrones dizisi 5.sezon, 2015
  • Assasin Creed filmi ve bilgisayar oyunu, 2014
  • Star Wars 2 Filmi, 2002

Kültür ve Sanat

Kristof Kolomb, Don Juan, Juan Sebastian, Amerigo Vespucci ve Rodrigo Sanchez gibi tarihi şahsiyetleri ile ünlü şehrin günümüzde ön plana çıkan kültürel ve sanatsal ağırlıklı sembolleri bulunmaktadır.

Don Juan

Ünlü “İspanyol Zamparası” çapkınlıkla başı belada olan Don Juan 17. yüzyılda İspanya Sevilla’da yaşamıştır. Rivayete göre ünlü bir İspanyol ailesinin kızını türlü oyunlarla kendine aşık eder ve soğuk bir kış günü kızın babasını boğazlayarak ölümüne sebep olur. Sonrasında ise ölen babanın hayaleti Don Juan’ı rahat bırakmaz ve cehenneme sürükler. Efsane midir yoksa gerçek midir bilinmez ancak günümüzde çapkınlık yapan erkeklere sevgiyle ve aşkla hiç ama hiç alakası olmayan “Don Juan” benzetmesi yapılır. Yaşadığı yüzyıldan bu yana birçok tiyatro ve sinemada hep esinlenilen bir rol model olarak benimsenmiştir.

Juan Sebastian

16. yüzyılda İspanya’dan başlayan ünlü Magellan keşfine katılarak dünyanın yuvarlak olduğunu bulmuş ve aynı zamanda deniz yolu ile bilinen ilk dünya turunu 1522 yılında Avrupa anakarasına dönerek gerçekleştirmiştir. Asıl adı Juan Sebastian del Cano (Elcano) olarak bilinir. İkinci kez çıktığı dünya turuna ömrü yetmemiş ve Atlas okyanusunda bir gemide hayatını kaybetmiştir. İspanyol deniz ve keşifler tarihi bakımından önemli bir yere sahiptir.

Sevilla Ünlü Şarkıları ve Sanatçıları

Örneğin Los Del Rio grubunun 90’larda dilimizden hiç düşürmediğimiz Macarena şarkısı Sevilla ile özdeşleşmiştir. Macarena ise İspanyolca bir kadın ismidir. Aynı zamanda Sevilla’ya bağlı birde Macarena Semti bulunmaktadır. Sevillalılar Macarena şarkısı ile gurur duyarlar. 90’ların meşhur İspanyol şarkısı Macarena ve Macarena dansını hatırlamak için : https://www.youtube.com/watch?v=8TiR_gJTdl0

Sevilla Tarihi

Keşifler ve Kaşiflerin şehri Sevilla tarihi, Dünya tarihinde önemli köşe taşlarını bünyesinde barındırmaktadır. Tıpkı taht oyunları dizisinin senaryosu gibi çekişmeli ve oldukça çalkantılı bir tarihi geçmişe sahiptir. Amerika kıtasının keşfine imza atan gemiler ilk olarak Sevilla limanından yola çıkmıştır.

Kristof Kolomb Kimdir?

Amerika’nın keşfinde büyük rol oynayan eski bir Cenevizli olan Kristof Kolomb aslen Genova asıllı İtalyandır. 3 gemisiyle Hindistan’ı denizden keşfetmek için çıkmıştır. En büyük gemisinin ismi Santa Maria‘dır. Diğerleri ise Laninya ve Lavinta adlı gemilerdir.

Okyanusta Kanarya adalarında durmak zorunda kalmış. Tam bu esnada adamlarından biri delirmiş ve Kolomb’a bıçak çekmiş. Bunun üzerine dümeni parçalayıp denize atlamış. O dönemde deniz keşifleri için gemide çalıştıracak adam bulmak kolay değildi. Aklı başında biri asla bu çılgınlığa katılmayacağı için gemi tayfası genellikle bar ve meyhanelerden toplanıyordu.

Keşif gemilerine itiş gücünü yelkenler sağlıyordu. Portekizlilerin icadı olan Latin Yelkenleri rüzgarın yönünden bağımsız olarak çalıştığı için Yunan kare yelkenlerine oranla daha verimli kullanılabiliyordu. Çünkü Yunanlıların icadı olan kare yelkenli gemiler sadece rüzgarın yönünde ilerleyebiliyor.

Kristof Kolomb’un Hindistan’ı denizden keşfetmek için teorisi okyanusta sürekli batıya giderek dünyanın şeklinden yararlanarak Hindistan’a ulaşmaktır. Bu yolda bir çok ada ve nihayetinde Amerika kıtası bulunmuştur.

Coğrafi Keşiflerin Amacı Nedir?

Hindistan altın, gümüş, barut, baharat ve ipek kumaşının bolca bulunduğu bir ülkedir eski çağlarda. Bu ham maddelerin Avrupa’ya kara üzerinden taşınması oldukça maliyetli. İpek yolu ve Baharat yolunun büyük kısmı Osmanlı Devleti’nin elinde olması sebebiyle Avrupa, sık sık ambargo tehdidi ile karşı karşıya kalmış ve yüksek gümrük ücreti ödediği için ticaret çok payalıya mal olmaktaydı. Okyanus üzerinden yapılan keşiflerin amacı Hindistan’a deniz yolu ile ulaşmak ve hiçbir ülkeye gümrük ödemeden daha ucuza ticaret yapabilmekti. Bu keşiflerin sonucunda yanlışlıkla Amerika, Ümit Burnu ve Atlas Okyanusunda bir çok ada keşfedilmiştir.

Barutu Çinliler havai fişek yapmak için keşfetmişlerdir. Ancak tarihte ilk kez, İspanyollar barutu ateşli silahlara çevirerek savaşlarda kullanmışlardır.

Barut ve Ateşli Silahların keşfi

Amerika’nın Keşfi

Amerika’nın keşfi ile ilgili tüm tarihi belge ve dökümanlar bugün Sevilla şehrindeki Batı Hint Arşivleri binasında saklanmaktadır.

Christopher Columb, Portekiz ve İspanya Krallarından keşifler için para istemeye gidiyor ancak her ikisi de geri çeviriyor. Hal böyle olunca Kolomb’da Endülüs İmparatoru 12. Muhammet‘e gidiyor. Ancak onun cevabı da olumsuz olunca rivayete göre Kolomb, Osmanlı Devletinden destek istemek için yola çıkıyor. Fransa üzerindeyken yolda Kraliçe İsabel yakalatıyor ve Kolomb’a destek vereceğini ancak Granada’nın fethini beklemesini ve sonrasında 3 gemi vereceğini söylüyor.

Bir süre sonra Granada, İspanyollar tarafından fethedilir. El Hamra sarayındaki kutlamalarda baş konuk Kristof Kolomb’dur. Hatta bu kutlamada Kolomb’a Kraliçe tarafından Amiral rütbesi verilir. Pinzon adlı bir İspanyol zengin aile, Kristof Kolomb’a 3 gemi verir. Kolomb kısa süre içinde yola çıkar ancak Kanarya adalarında gemi tayfasından biri delirir ve dümeni parçalar.

Trianalı Rodrigo (Rodrigo de Triana)

Yaklaşık 30 gün sonra 11 Ekim 1492 gecesi Trianalı Rodrigo adındaki tercüman “Kara Göründü!” diye bağırarak Amerika Kıtasını ilk gören kişi olur. Yine rivayete göre Rodrigo Sanches adlı bu tayfanın eski bir müslüman olduğu, II. Bayezid tarafından görevlendirilen bir Osmanlı ajanı olduğu söylenir.

O gecenin sabahında gemide bulunanlar uyandığında gemilerin çevresinin bir çok sal ve kayık tarafından çevrildiğini görürler. Kayıkların üzerinde beyaz insanlar vardır. Çok şaşırırlar. Gemiden ilk aşağı inen Rodrigo olur. Bunu gören yerliler kaçmaya başlar. Kolomb Kraliçeye hitaben yazdığı mektupta bu olaya geniş yer verir ve şöyle der:

Sadece bir adam indiğinde oradaki yerlilerin tümü kaçıyorsa, bana 50 adam verin ve burayı komple teslim alalım.

Kristof Kolomb’un Kraliçeye Mektubundan.

İspanyol Kraliçesi İsabel’in bir sözü vardır. Amerika kıtasını ilk kez gören kişiye altın ödülü vereceğini söyler. Kolomb kendi adını söyler ve ödülü Kraliçeden alır. Bunu öğrenen Rodrigo de Triana sinirlenir ve tekrar müslüman olarak İstanbul’a geri döner. Ünlü Türk denizcisi Piri Reis‘i yetiştiren kişinin Rodrigo Sanches (Trianalı Rodrigo) olduğu bilinir. Amerika’nın keşfinden yaklaşık 21 yıl sonra yine aynı gün Piri Reis o meşhur dünya haritasını yayınlar.

Güneş Tutulması ve Yerlilerin Altınları

Sonrasında dostça yerlilere yaklaşan İspanyollara meyveler ve hediyeler getirirler. Yerlilerin büyük altın takılarını görünce Kristof Kolomb “– bana Altın getirin” der. Yerliler hediye olarak altın da getirmeye başlarlar. Ancak Kolomb çok daha fazlasını ister. Bunun üzerine bir senaryo düşünür. Çok yakında gerçekleşecek olan Güneş Tutulmasını kendi lehine kullanmayı hedefler.

-“Eğer bize istediğimiz kadar altını getirmezseniz Güneşi alırım elinizden” der.

İşte Kristof Kolomb’un bu sözle yerlileri tehdit ettiği yer bugünkü Dominik Cumhuriyeti‘dir. Güneş tutulmasının hemen öncesinde İspanyol keşif gemilerinden çan çalınmaya başlar. Güneş tutulması tam olarak gerçekleştiğinde ise yerliler İspanyollara biat eder ve altını getireceklerini söylerler. Bunun üzerine tekrar çanlar çalınır ve tutulma sona erdiğinde yerliler güneşlerine kavuşmuştur. Yerliler altını çıkardıkları yere sizi götürelim derler ve İspanyol gemileri ile bugün Küba toprakları olarak bilinen yere götürürler.

Kolomb’un gemileri Küba’dan o kadar çok altın alırlarki gemiler bu ağırlığı taşıyamaz ve karaya oturuyor. Gemileri kurtarmak için ikinci bir düzmece senaryo hazırlar Kolomb ve yerlilere der ki;

-Siz burada gemi tayfaları ve içinizdeki şanslı olanlarla birlikte Santa Maria gemisi ve altınları koruyun biz Laninya ve Lavinta gemileri ile Tanrının yanına gidelim ve yardım getirelim diyerek ayrılıyorlar. Gemilerden biri Barselona’ya giderken diğeri Lizbon limanına gidiyor.

Kristof Kolomb düzenbazlığını burada da konuşturuyor ve Kraliçeye gemisindeki Amerikan yerlilerini Hintliler diye tanıtıyor. Gemiler tekrar Amerika kıtasına geri döneceği zaman alkolikler değil sadece soylular ve zenginler alınıyor gemiye. Kraliçe İzabel’in emriyle bu kişiler keşfedilen ada ve yeni topraklara Vali olarak atanırlar.

Amerigo Vespucci ve Karayipler (Karip Kabilesi)

İkinci kez Amerika kıtasına Kolomb’un gemilerinde gidenlerin arasında Amerigo Vespucci adlı bir seyyah da vardır. Daha önce karayolu ile Hindistan’ı görmüş olan Vespucci Amerika kıtasını gördüğünde “-burası Hindistan’a hiç benzemiyorki” diyor.

Küba açıklarına geliyorlar ancak bıraktıkları gemilerden eser kalmamış. Karip kabilesindeki yerliler açlıktan tüm İspanyol denizcileri yemişler. Bunun üzerine gemide gelen bir rahip “-çok acil buranın kutsanması ve hristiyanlaştırılması gerekiyor” der. Bugünkü Karayipler olarak bilinen yer burasıdır.

Karip kabilesinin bu yaptıklarına çok kızan Kolomb derhal Kraliçeye abartı ve yalanlarla dolu bir mektup yazar ve gönderir. Kraliçe mektubu okur ve “-tek kelimeyle saçmalık, tutuklayın Kolomb’u” diyerek Kristof Kolombu tutuklatıp Barselona’ya getirtir. Christopher Columbus’un Amiral rütbesi geri alınır. Affedilir ancak beş parasız salınır.

Kolomb tüm malını mülkünü satarak bir gemi satın alır. Amerika kıtasına doğru gizlice tekrar yola çıkar. Atlas okyanusunda bulunan bir adaya içme suyu almak için yanaştığı sırada gemisi karaya oturur. Kolomb’un buradaki yerlilerin kullandığı mutluluk çubuğunu sigaraya çevirerek İspanya’ya getirmiştir. Avrupa’nın ilk tütün fabrikası Sevilla şehrinde kurulmuştur. Günümüzde bu tarihi fabrika üniversite binası olarak kullanılmaktadır.

James Cook ve Avustralya’nın Keşfi

Bir deniz seyahati en fazla 30 gün olabilir. Bu süreden sonra C vitamini, mineral eksikliğinden dişleri çekilir ve insan vücudu dayanıklılığını yitirir. Eski çağlarda gemiciler lanetlendiklerini düşünürlermiş. İngiliz denizci James Cook, bunun yiyecek ve içecek eksikliğinden olduğunu tespit etmiş. Uzun deniz yolculuklarına çıkanlara özel meyve – sebze kuruları ve bitkisel yağlar icat etmiş.

Avustralya’yı keşfeden Cook, Kanguruyu ilk kez gördüğünde ona Aborjin dilinde “seni anlamıyorum” anlamına gelen “Kangru” ismini veriyor. Bu nedenle hayvanın gerçek adının ne olduğu hala bilinmiyor.

Sevilla’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Sevilla gezisi boyunca neredeyse gezilecek yerlerin tamamını yüksek tempoda gezdik. Öğlen oldu veya akşam oldu. Kaybettiğiniz enerjilerimizi İspanyol mutfağının ünlü Tapas Tarifleri ile geri kazanmak ister misiniz?

Tapas’ın Anavatanı: Sevilla

İspanya’da en lezzetli tapas tariflerinden oluşan yemek menülerini bulabileceğiniz yer kesinlikle Sevilla olacaktır. Barcelona, Madrid, Cordoba, Granada ve hatta Malaga’da bile tapas mutfağından lezzetler tadabilirsiniz ancak kesinlikle Sevilla tapasın anavatanıdır.

Dünyaca ünlü tapas yemekleri.
Tapas tarifleri ile hazırlanan bir menü

Dünyaca ünlü tapas yemekleri ağırlıklı domuz eti ve yan ürünlerinden oluşmaktadır. Helal yiyecek arıyorsanız aman dikkat derim. İspanya’nın tamamında domuz eti ve balık, yemeklerde başı çekiyor. Öyle ki İstanbul Eminönü‘nü düşünün; her köşe başı bir dönerci hani. İşte İspanya’da da her köşe başı domuz eti (salam, sosis, biftek, pastırma, sandiviç vs.) satan yerlerle dolu.

Tapas menüleri oldukça zengin. Bizdeki meze olarak ana yemeklerin yanında sunulan aperatifler İspanya’da tapas adıyla sunulmaktadır.

Her ne kadar tercih etmesemde (“hiç yemedim, yemeyi de düşünmüyorum“) domuz eti İspanyollar için adeta bir yemek kültürü haline dönüşmüş. Diğer bir çok Avrupa ülkesini gezdim ancak domuz etine bu kadar düşkün başka bir ülke henüz görmedim. Sevilla’dakine benzer domuz ürünleri satan yerlere çok yakın Paris‘te şahit olmuştum. Ama orda da her köşe başında yoktu yani. 🙂

İspanyollarda İber domuzu meşhurdur. Açık ismi ile Iberico Domuzu. Iberico pastırması, siyah veya yaban domuzu gibi. Bu tür domuzlar meşe palamutu ile beslendiğinden Palamut domuzu da deniyor. Yemeklerde domuz etinin yanı sıra domuz yağı ve hatta domuz kanı ile meşhur yemekler bile vardır.

Sevilla Gezilecek Yerler” adlı bu yazı en son 31.05.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Erdem Buğra Karabulut
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.