Giethoorn Hobbit Köyü

Günümüzün sıkıcı şehir yaşantısından bunalanlar için bir seyahat tavsiyesi ister miydiniz? Durun durun öyle çok yakın bir yer değil ama aradığınız huzur uzaklarda da değil. Hollanda’nın kuzeyinde bulunan Giethoorn Kasabası (Keçiboynuzu) namı diğer Hobbit Köyü tam size göre. Su kanalları, kendine has geleneksel köy evleri ve yaşayan Flemenk kültürü ile modernizme geçit vermeyen Giethoorn Kasabasında gezilecek yerler.

Giethoorn Hobbit Köyü
4.9/5 - (106 votes)

Giethoorn

Dünyanın hemen her yerinden Giethoorn kasabasına gelen ziyaretçilere, buradaki yerel Flemenk rehberler eşlik ediyor. Rehberlik hizmeti almazsanız biraz darılıyorlar ama bunu soruna dönüştürmüyorlar, sağolsunlar. Rehberlerin Hobbit Köyünü tanıtırken ilk kullandığı kelime “North Venice” yani “Kuzeyin Venediği” oluyor.

Hollanda’nın Hobbit Evlerini tanıttığımız Giethoorn Gezi Rehberi adlı bu yazı umarım faydalı olur. Giethoorn hakkında merak ettiğiniz konuları sayfamızın altında bulunan Yorum alanından ve Sosyal Medya hesaplarımızdan mutlaka sorun.

Hollanda Giethoorn Turu
Hollanda Giethoorn Turu

Aslında benzer betimlemeyi Belçika’nın Brüj kentinde bulunan su kanalları için, Paris‘te Eyfel Kulesi önünden geçen Sein Nehri Su Kanalları hatta Amsterdam şehir merkezinde bulunan su kanalları için de kullanırlar. Ancak Venedik bu konuda bir terminoloji haline gelmiş dersek sanırım yanlış olmaz.

Giethoorn Nerede?

Sular ülkesi Hollanda‘nın iç denizine dökülen Zwarte Meer nehrinin kollarının oluşturduğu Beulakerwijde Gölü etrafında kurulmuştur. Ülkenin kuzeydoğu eyaleti olan Overijssel Eyaletinin Steenwijk beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Aslında Giethoorn Masal Kasabasına gitmek için çok fazla alternatif bulunmuyor.

Giethoorn Haritası
Giethoorn Ulaşım Haritası – https://goo.gl/maps/nJdmKNRTuhD2NUb88

Toplu taşıma araçlarını kullanarak Giethoorn’a varmak çok kolay. Amsterdam şehrinde bulunan Centraal Tren İstasyonundan Intercity treni ile 1 buçuk saatte Steenwijk’e varabilirsiniz. Oradan da 70 hat numaralı Zwartsluis Otobüsü ile Giethoorn Köyüne ulaşırsınız. Toplamda 2 saat 10 dakika gibi bir sürede varabilirsiniz.Hobbit Köyüne diğer ulaşım yöntemleri de bulunmaktadır. Örneğin kişisel aracınız, kiralık araç yada tur otobüsü ile A6 ve A7 otobanlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Amsterdam’dan A7 otobanını kullanarak Giethoorn’a gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü Hollanda’nın İç Denizi ile Kuzey Denizi arasında 30 km uzunluğundaki Afsluitdijk köprüsünü yakından görme şansını yakalayabilirsiniz.

Masal Kasabasına vardıktan sonra aracınızı girişte bulunan ücretli otoparka park ederek köye girebilirsiniz. Köy içerisinde karada bisikletle veya yaya olarak, su kanallarında ise teknelerini kullanabilirsiniz. Motorsiklet yada herhangi bir fosil yakıtla çalışan araç kullanmak kesinlikle yasaklanmıştır.

Türkiye’den Giethoorn’a Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Ankara’dan THY Schipol uçuşları ile önce Amsterdam’a oradan da Tren ve Toplu Taşıma araçları ile buraya ulaşabilirsiniz. İstanbul-Amsterdam arası uçak seyahatiniz yaklaşık 3 buçuk saat sürmekte ve Amsterdam-Giethoorn ulaşımı ise 2 saat sürmektedir. Bu koşullar altında İstanbul’da kalkıştan yaklaşık 5-6 saat sonra Giethoorn’a ulaşırsınız.

Hamburg, Hannover ve Bremen gibi Almanya şehirleri de yakın mesafede olduğundan çok kısa sürede buradan da karayolu ile ulaşabilirsiniz.

Giethoorn Hakkında Genel Bilgi

Hollanda’nın rüya kasabası hakkında hayat kurtaran birkaç bilgi ve ipucu paylaşmak istiyorum.

Saat Farkı

Türkiye ile Giethoorn arasındaki saat farkı: +1 saat
Yani İstanbul’da saat 16:00 iken burada saat 15:00 olacaktır.

Para Birimi

Giethoorn’da resmi para birimi olarak tüm Avrupa’nın ortak para birimi olan Euro () kullanılmaktadır. Ancak alışverişlerinizde Amerikan Doları ($) da kullanabilirsiniz. Ayrıca Visa, MasterCard ve AmericanExpress logolu kredi kartlarınızı da kullanabilirsiniz.

Resmi Dili

Hobbit kasabasının resmi dili Flemenkçe’dir. Hollanda ile aynı dili konuşurlar. Ancak ikinci resmi dil de İngilizce olduğundan Giethoorn gezisi boyunca iletişimde asla sorun yaşamazsınız.

Amsterdam Türk Konsolosluğu İletişim Bilgileri

En yakın Türk Konsolosluğu Amsterdam şehrinde bulunmaktadır. Konsolosluk iletişim bilgileri şu şekildedir:Adres: Museumplein 17, 1071DJ Amsterdam
Telefon: +31 20 3050333 (Hafta içi 15:00-17:00)
Acil Durum: +31 6 87242060
E-posta: consulate.amsterdam@mfa.gov.tr

Giethoorn Vize ve Pasaport Bilgileri

Bir Hollanda kasabası olan Giethoorn’a gidecek Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için uygulanan Vize rejimi, pasaportunuzun türüne göre değişmektedir.

Yeşil Pasaport – Gri Pasaport – Diplomatik Pasaportlar: 6 Ay içerisinde toplamda 90 günü geçmeyen turistik Hollanda seyahatlerinde Vize uygulamasından muaftır.

Umumi (Bordo) Pasaportlar: Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan Hollanda Dış Temsilciliklerinden alacakları Schengen Vizesi ile Hollanda’ya giriş yapabilir.

Giethoorn Tarihi ve Keşif Hikayesi

Avrupa kıtasının kuzey batısındaki son temsilcisi olan Hollanda’nın keşfedilmesi ile hemen hemen aynı tarihlerde Giethoorn keşfedilmiş. 1200‘lü yılların henüz başında iken Akdenizli kaşifler bu masal köyünü bulmuşlar. Ancak o tarihlerdeki görüntüsü elbette bugünkü kadar masalsı değildi. Bataklık ve su birikintilerinin çok olması nedeniyle yaşanabilir toprak parçası bulmak bir hayli zordu.

Akdenizli sığınmacılar -ki kendileri Flemenkler olarak bilinmektedir. Aynı zamanda denizcilik kültürüne de sahip olan Flemenkler suya hakimiyet kurmayı başarmışlar ve kendilerine yeni yeni kara parçaları ile adacıklar inşa etmeyi başarmışlar.

Giethoorn Gölü
Giethoorn Gölü

Tarihte, Kuzey Denizi üzerinden İç Denize taşan deniz suları nedeniyle büyük bir tufan yaşanmıştır. Deyim yerindeyse tüm emekler boşa gitmiş. Fırtına sonrası oluşan sel ve su baskınları esnasında yerleşimcilerin yetiştirmiş oldukları keçiler telef olmuştur.

Sonraları balçık altından çok sayıda keçi boynuzu çıkmıştır. Bu nedenle köye “Keçi Boynuzu” anlamına gelen “Giet Hoorn” adı verilmiştir. Ölümcül tufan esnasında çok can kaybı yaşanmıştır. Bir daha yaşanmaması için yeni daha güçlü su bentleri inşa edilmiştir.

Suların ehilleştirilmesinde, örneklerini bir sonraki gezimiz olan Zaanze Schans turunda göreceğimiz yel değirmenlerinden olabildiğince yararlanılmıştır. Sanayi devriminden sonra elektriğin yaygınlaşması sonucu yel değirmenlerinin yerini modern makineler almıştır.

Giethoorn Nasıl Okunur?

Flemenkçe okunuşu “ĞHethoorn” şeklindedir. Buradaki “” ve “-H” harflerini bir yerli gibi boğazdan telafuz etmek çok zor. Hatta denemekte ısrar edince çok komik oluyor. Tecrübeyle sabittir 🙂

Mimari Özellikleri

Giethoorn‘un bir Hobbit Köyü olarak keşfedilmesi ise yakın zamanda gerçekleşmiştir. Hollandalı ünlü yapımcı Bert Haanstra‘nın çektiği Fanfare adlı film burada çekilmiştir. Bu nedenle film, dünya çapında bir reklam etkisi yapmıştır. Sonuç olarak Giethoorn turistik bir değer kazanmıştır. Dünyanın hemen her yerinden insanları kendine çekerek bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

I Love
Amsterdam

Köyde başlangıçta hiç karayolu bulunmuyordu. Tüm ulaşım su kanalları üzerinde teknelerle yapılıyordu. Ancak 1970‘lerin sonunda su kanallarının yan kısımlarına bisiklet ve yaya yolu inşa edildi. Bu yollar toprak ve yer yer kilit taşlardan oluşuyor. Ayrıca su kanallarının üzerlerine yayaların karşıya geçebilmeleri için ahşap köprüler inşa edilmiştir. Böylece Hollanda Hobbit Köyünün kendine has tarzı da etkilenmemiştir.

Hobbit köyü tarihsel gelişim sürecinde çok fazla değişime uğramamıştır. Toprak adacıklar üzerine inşa edilen geleneksel tarzdaki köy evlerinin mimarisi hep korunmuştur. Bu evlerin en önemli özellikleri ise çatılarında ve duvarlarında kullanılan doğal materyallerdir.

Çatılarda, göl ve bataklık bölgelerde yetişen sazlıkların kurutulup istiflenerek sıkıştırılmasıyla oluşan malzeme kullanılmaktadır.


Hollanda Mantar Kömürü

İç mekan ve dış cephesinde ise sıkıştırılmış kuru ot ve ahşap karışımı (mantar) malzeme kullanılmaktadır. Bu malzeme aynı zamanda yanıcı olduğundan kömür gibi ısınma amaçlı kullanılmaktadır.


Giethoorn Köyü Gezilecek Yerler

Hollanda’nın Masal köyü yada Hobbit köyü olarak bilinen Giethoorn’da gezilecek yerlerden en önemlileri şunlardır;

Histomobil (Otomobil Müzesi)

Histomobil, eski otomobiller ve araba parçalarının sergilendiği, kısa sürede gezilebilecek bir müzedir. Bir kaç tarihi arabanın yanı sıra Hollanda’da halkın yoğun olarak kullandığı eski bisikletleri de görebilirsiniz.

Benim en çok dikkatimi çeken eski otomobil plakaları olmuştu. Histomobil müzesi içerisinde mağaraya benzer bir de pub bulunuyor. Dilerseniz serinletici bir içecek sipariş edebilirsiniz.

Histomobil Müzesi
Histomobil – Otomobil Müzesi

Histomobil Müzesi Giriş Ücreti

Butik bir müze olarak tasarlanan Histomobil müze giriş ücreti kişi başı 3€. Bu ücrete müzenin tamamı ve ön bahçede piknik, atıştırmalık veya fotoğraf çekmenize izin veriliyor.

De Weerribben-Wieden Milli Parkı (Giethoorn Su Parkı)

Burası aynı zamanda Kuzey Avrupa’nın en büyük bataklığına ev sahipliği yapmaktadır. Giethoorn’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi de De Weerribben-Wieden Milli Parkıdır.

Giethoorn Milli Parkı
De Weerribben-Wieden Milli Parkı

Weerribben Milli Parkı içerisinde toplu tekne turları veya bireysel kayık turları ile doğayı keşfe çıkabilirsiniz. Bu bölgeye has kuş ve balık türlerini yakından göreceksiniz. Doğal güzelliklerin yanı sıra bir zamanlar bataklık olan göl ve çevresindeki masal evlerini saatlerce tatlı bir seyre dalıyoruz. Yaklaşık 100 kilometrekarelik alana sahip milli parkta keyifli saatler geçireceğinize eminim.

Giethoorn Müzesi (Museum Giethoorn ‘t Olde Maat Uus)

Yerel Hollanda kıyafetli çalışanları, kasabaya özgü eşya ve elbiselerin sergilendiği canlı müze. Ayrıca Müzenin giriş kapısının önünde Waffle benzeri bir yiyeceği üreten 3 kadın ve 1 yaşlı adam var. Sanki gerçek birer aktör gibiler hatta ilk gördüğümde film çekimi sandığım bu müzeyi görmelisiniz.

Giethoorn Müzesi

Müze bahçesinde bir kaç yerel karaktere ait heykelin yanısıra Fanfare filminde oynayan karakterlere ait heykellere de yer verilmiş. Ayrıca Müzenin önünde yer alan cam vitrinde ise birkaç yerel kültüre özgü eşya ve aletler sergileniyor.

Müze Giriş Ücreti: Yetişkinler için 4€ ve Çocuklar için 1€

Antik Dünya Müzesi (Museum De Oude Aarde)

Giethoorn gezisi sırasında en sıra dışı yerlerden birisidir. Antik Dünya Müzesinde göz alıcı doğal taş ve minerallerin bulunduğu bir sergiyi görebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz beğendiğiniz ve satışı yapılan doğal taşlardan kendiniz için veya hediyelik olarak satın alabilirsiniz.

Giethoorn History Museum
Antik Dünya Müzesi (Museum De Oude Aarde)

Müze Giriş Ücreti: Yetişkinler için 5€ ve Çocuklar için 2.50€

Kabuk Müzesi (Gloria Maris Schelpengalerie)

Kurutulmuş ilginç deniz canlıları ve kabukları görebileceğiniz bir müze. Ayrıca Kabuk Müzesinde okyanus ve deniz ile ilgili eşya, elbise ve materyallerde sergilenmektedir. İsterseniz müzenin Gift Shop bölümünden hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Giethoorn Kabuk Müzesi
Kabuk Müzesi (Gloria Maris Schelpengalerie)

Müze Girişi tüm ziyaretçiler için ücretsizdir.

Molengat Gölü

Gezerken zaman zaman durup “yoksa rüyadamıyım” diye düşünmekten kendinizi alamadığınız Giethoorn gezisinde sıradaki durak Molengat Gölü. Eğer Çinli turistlerden fırsat bulabilirseniz Molengat Gölü etrafında yaya olarak tur atmanızı tavsiye ederim.

Su kanallarının tam ortasında kalan oldukça sığ bir göl. Aslında derinlik çoğu bölgede olarak bel hizasını geçmiyor. Oyun için göle giren çocuklardan gördüğüm kadarıyla söylüyorum. Siz yine de beni referans alıp göle girmeyi denemeyin. Çünkü dip kısmında bataklık olan yerler olabilir.

Molengat Gölü
Molengat Gölü

Eğer Giethoorn Su Kanalları Tekne Turuna katıldıysanız gezi rotasında Molengat Gölü’de bulunuyor. Vaktiniz varsa hem etrafındaki patika yollardan hem de tekne turu ile gezmenizi tavsiye ederim. Ama vaktiniz yoksa sadece Tekne Turu ile Molengat gölünü görmenizi öneririm.

Wildeboer Tersanesi (Punter Yard Wildeboer)

Nesiller boyu zanaatkarlık ve deniz sevgisi ile yaşayan su zengini Giethoorn‘un bir zamanlar yaklaşık yirmi adet tersane sahası vardı. Bunlar küçük ama zamanla gelişen zanaat işletmeleridir.

Gemi ve tekneler köyde bir yük atı olarak kabul edilirmiş. Ancak bugün dahi neredeyse tüm ulaşım su üzerinden yapılıyor. Sığır taşımacılığı, taşımacılık, düğünler, cenazelerde bile, basit su araçlarıyla yapılıyordu.

Tüm bu tersane şirketlerinden günümüzde sadece ikisi kaldı. Punterwerf Wildeboer onlardan biri. Thomas Vos, 1890’larda mevcut şirketin temelini attı. Gezginler, tekneler, sallar, çiftçilere ve hatta keçi tüccarlarına yollarını bulmalarını sağladı. Yüzyıllar boyunca tersane babadan oğula miras kaldı. Hatta bahçesinde Punterwerf’e ait bir de bronz heykel bulunmaktadır.

Günümüzde hala sal ve tekne üretimi yapılan tersaneyi yakından görmek isterseniz izin veriliyor. Günümüz teknelerinin tek farkı elektrikle çalışan motorlara sahip olmalarıdır. Çünkü köyün tamamında fosil yakıtla çalışan motorlar yasaklanmıştır.Giethoorn İlk Okulu

Gölün hemen kıyısında gürültüden uzak, “İşte hayalimdeki okul!” diyebileceğiniz türden bir okul. Köyde bulunan tek okul bu. Kasabanın “şanslı çocukları” hergün su kanallarını kullanarak keyifli bir yolculuk sonrası okullarına ulaşıyor. Kimi şahsi tekne ile, kimi servis teknesi ile bu güzel okula gidiyorlar.

Hollanda Giethoorn Köy Okulu
Giethoorn Kasabası su kanalları ve bir köy okulu

Okul konum itibariyle sanki gölün orta yerinde gibi görünüyor. Ayrıca böyle etkileyici bir manzaraya sahip dünyanın tek okulu burası olsa gerek. Ne mutlu bu okulun öğretmen ve öğrencilerine. Giethoorn gezisi boyunca aklımda yer edinen, en çok olmak istediğim yer şüphesiz bu okuldu.

Giethoorn’a Ne Zaman Gidilir?

Giethorn, konum itibariyle okyanusa yakın olması ve sulak bir arazi yapısına sahip olması nedeniyle yıl boyu yağışlı bir iklime sahiptir. Bu nedenle yazın ortasında bile yağmura yakalanmak içten bile değil. Karakteristik Hollanda ikliminde hava, sabah saatlerinde hafif yağmurlu ve öğleden sonra güneşli olmaktadır.

Yaz mevsiminde hava sıcaklıkları ortalama 16-23 derecedir. Kışın ise Ocak ayında en düşük sıcaklıklar 0 derece civarında ölçülmektedir. Nadiren kar yağışı görülmekte olup genel yağış türü yağmur ve çisenti şeklindedir. Giethoorn’a gitmeden önce mutlaka hava durumunu kontrol etmekte ve uygun kıyafet giyinmekte fayda var.

Giethoorn için Yıllık Hava Durumu ve Ortalama Sıcaklıklar

AyOrtalama Sıcaklık (°C)Yağış Türü
OCAK1-511 Gün Yağmurlu
ŞUBAT1-69 Gün Yağmurlu
MART3-109 Gün Yağmurlu
NİSAN5-147 Gün Yağmurlu
MAYIS8-189 Gün Yağmurlu
HAZİRAN11-2010 Gün Yağmurlu
TEMMUZ13-2311 Gün Yağmurlu
AĞUSTOS12-2210 Gün Yağmurlu
EYLÜL10-199 Gün Yağmurlu
EKİM7-1410 Gün Yağmurlu
KASIM4-911 Gün Yağmurlu
ARALIK1-612 Gün Yağmurlu
Giethoorn Yıllık Hava Durumu Tablosu

Giethoorn Otel ve Konaklama

Hollanda’nın Masal köyünde günübirlik gezmekle yetinmeyip yatıya kalmak isterseniz sayıları 25‘i bulan otel ve pansiyonlar bulunuyor. Hatta kasaba girişinde bulunan ve otopark olarak kullanılan alanın hemen karşısında kamp alanı da bulunuyor. Dilerseniz kendi karavanınız yada kiralık karavanlar ile daha uygun fiyata Giethoorn’da konaklama imkanı da bulabilirsiniz.

Giethoorn Karavan Parkı
Karavan Kamp Alanı ve Otopark

Giethoorn otelleri en fazla dört yıldıza sahip otellerdir. O da bir elin parmağını geçmez. Ancak hijyen ve kalite olarak Avrupa otelleri ile benzer olanaklara sahiptirler. Sezon olarak değişim gösterse de gecelik kişi başı ücretler 75€ ile 200€ aralığındadır.

Aynı zamanda Airbnb üzerinden hizmet veren çok sayıda ev yada pansiyon işletmeleri de bulunmaktadır. Giethoorn’a gitmeden önce Airbnb üzerinden mutlaka müsaitlik durumlarına bakınız.

Giethoorn’da Ne Yenir?

Tıpkı Hollanda gibi geniş bir mutfak kültürüne ve yemek çeşitine sahip değildir. Bu nedenle öyle uzun uzun yiyecek-içecek tavsiye listesi beklememek lazım. Ancak masal köyünün neresinde olursanız olun bir parça kuru ekmek (burada kruvasan derler) bile yeseniz bu manzaraya değecektir.

Giethoorn yemekleri Deniz ürünleri, vejeteryan ve et olmak üzere 3 ana başlık altında şekilleniyor. Aç kalmamak için size bir kaç ünlü yemek ve restoran tavsiyesinde bulunabilirim.

Ünlü Giethoorn Yemekleri

 1. Vejeteryan ve Klasik Pizza çeşitleri
 2. Izgara Biftek ve Kaburga
 3. Izgara Balık ve Deniz Mahsulleri
 4. Makarna ve Salata çeşitleri
 5. Kahvaltı ve aperatifler.

Başlıca Giethoorn Cafe ve Yemek Restoranları

 1. De Dames Van De Jonge Hotel Restaurant (+31 521 361 360)
 2. De Landije van Giethoorn (+31 521 362 332)
 3. Boer on toer (+31 521 361 436)
 4. La Piccola Venezia (+31 521 360 925)
 5. Café-Restaurant ‘t Vonder (+31 521 361 244)
 6. Smit’s Paviljoen (+31 521 361 215)
 7. Recreatiebedrijf Geythorn (+31 521 361 954)
 8. Het Wapen van Giethoorn (+31 521 853 577)
 9. S.H. Geertsma (+31 6 13693979)
 10. De Eetkamer (+31 521 361 708)
 11. De Lindenhof (+31 521 361 444)
 12. Restaurant & Rondvaartbedrijf Hollands Venetië Giethoorn (+31 521 361 231)
 13. Hotel/Restaurant d’Olde Smidse (+31 521 361 331)
 14. Restaurant Giethoorn (+31 521 725 855)
 15. Café-Restaurant Smit (+31 521 361 625)
 16. Restaurant De Sloothaak (+31 521 361 888)
 17. De Grachthof Restaurant Bootverhuur (+31 521 361 270)
 18. Ristorante Fratelli (+31 521 360 767)
 19. Grand Café Fanfare (+31 521 361 600)

Giethoorn Alışveriş ve Hediyelik Eşya Mağazaları

Çok küçük bir Hollanda kasabası olan Giethoorn’da mağaza sayısı az sayıda olmasına rağmen yeterli olacaktır. Aslında hediyelik eşya satın almak için müze, süpermarket ve bazı restoranlar da ihtiyacınızı karşılar. Eğer yine de aradığınızı bulamadıysanız yaklaşık 10 km mesafedeki Steenwijk şehrinde alışveriş için çok sayıda mağaza bulabilirsiniz.

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
BİR YORUM YAZIN


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bizyineyollarda dedi ki:

  Kanal turu haftanın her günü yapılabiliyor. Ayrıca isterseniz Airbnb ile konaklama olanakları da var. Bir çok kişi karavan kiralayıp geliyor. Resimlerde de görmüşsünüzdür karavanları. Toplu taşıma ile oldukça dolambaçlı bir ulaşım olacağından araç kiralayıp gelmek en doğru seçim olacaktır.

 2. Sümeyra dedi ki:

  Merhaba, biz ziyaret etmeyi düşünüyoruz ama pazar günü tur bulunmuyor. Toplu taşımayla ya da araç kiralayarak gitsek kanal turları veya müzeler açık olur mu? Müzelerden ziyade park ve kanal turu önemli bizim için. Bir bilginiz ya da fikriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

 3. Bizyineyollarda dedi ki:

  Hollanda iklimi kış mevsiminde oldukça ılıman bir karakteristiğe sahiptir. Kışın Amsterdam’a gitmişliğim vardır. Gayette güzel bir gezi olmuştu ancak yaz mevsimi gitmek daha mantıklı olur diye düşünenlerdenim. Giethoorn Hobbit Köyüne de aynı şekilde bahar sonu ve sonbahar-yaz mevsimlerinde gitmenin daha mantıklı olacağı kanaatindeyim. Kışın kar altında Giethoorn nasıl bir yer açıkçası merak etmiyor da değilim. Giderseniz eğer bizimle paylaşın deneyimlerinizi mutlaka.

 4. Ayça TARHAN dedi ki:

  Kışın Giethoorn’a gidilir mi???