Volendam – Marken Gezi Rehberi

Amsterdam’a çok yakın bir sahil kasabası olan Volendam ve Marken adasında gezilecek yerler listesi. Volendam hediyelik eşya mağazaları, peynir fabrikası ve müzeler dahil gezilecek çok yer var.

Volendam – Marken Gezi Rehberi
5/5 - (52 votes)

Volendam & Marken Gezilecek Yerler

Volendam ve Marken aslında iki farklı kasabanın ismidir. Ancak birbirlerine çok yakın olduklarından mıdır bilinmez, isimleri genellikle birlikte anılır. Biz de bu geleneği bozmayalım dedik ve hem Volendam hem de Marken‘i birbirinden ayırmaya yüreğimiz elvermedi. Böylece aynı yazıda anlatmaya karar verdik.

Aslında Volendam, Hollanda anakarasına bağlı Edam eyaletinin şirin bir kasabasıdır. Marken ise İç denizde bulunan bir adacıktır. Her ne kadar ada olsa da ana kara ile ince bir karayolu bağlantısı bulunmaktadır.

Amsterdam‘a çok yakın bir konumda olduğu için Hollanda’ya tatil için gelen hemen herkes Volendam&Marken ikilisini de mutlaka ziyaret eder.

Hollanda’nın diğer birçok şehir ismi gibi bent, baraj anlamına gelen “Dam” kelimesinden türemiştir. “Volen-Dam” kelime anlamı olarak “dolu baraj” anlamına gelmektedir. Flemenkçe okunuşu ise “Folendam” şeklindedir.

• Volendam - Marken Gezi Rehberi
Marken Hediyelik eşya dükkanı.

Volendam Nerede? Nasıl Gidilir?

Amsterdam’a oldukça yakın bir konumda bulunan Volendam Kasabası ve Marken Adasına nasıl gidilir?

N247 otobanını kullanarak Volendam kasabasına aracınızla yaklaşık 20 dakikada varabilisiniz. Amsterdam’a 21 Km uzaklıktadır. Kendi özel aracınızla gidebileceğiniz gibi günübirlik turlar ve yarım saatte bir düzenlenen shuttle servislerle gitmekte mümkün.

Toplu taşıma kullanmak isterseniz, Amsterdam şehir merkezinden Intercity-Sprinter metro hattını kullanarak yaklaşık 40 dakikada varabilirsiniz.Bisikletin anavatanı diyebileceğimiz Hollanda’da bisiklet kullanarak Amsterdam-Volendam arasını 1 saat 15 dakika gibi bir sürede gidebilirsiniz.

Marken Adasına Nasıl Gidilir?

Marken Adası ise aynı zamanda Hollanda’nın iç denizi olan Markermeer Denizinde, Volendam kasabasına çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Markermeer tıpkı bizdeki Marmara Denizine benzer.

Marken, fiziksel olarak bir ada olsa da deniz taşlarla doldurularak sonradan bir bağlantı yolu eklenmiştir. Adaya deniz yolu veya karayolu ile gelebilirsiniz. Eski Flemenk tarzında bir balıkçı kasabasıdır. Ancak günümüzde daha çok turistik yönü ön plana çıkmaktadır.

Volendam’da Gezilecek Yerler

Eski bir balıkçı ve sahil kasabası olan 22.000 nüfuslu Volendam‘ın, günümüzde daha çok turistik yönü ön plana çıkıyor.

1. Volendam Müzesi

Hollanda’nın geleneksel tarihi figür ve yapıtlarının ölçekli maketlerini hatta yerel ressamlara ait sanat eserlerini görebileceğiniz bir müze. Flemenk kıyafetleri giymiş cansız mankenler oldukça dikkat çekici. Hafta içi saat 10.00’da açılmaktadır.

Volendam Müzesi Giriş Ücretleri:

YaşGiriş ÜcretiAçıklama
Yetişkin€5.0018-65 yaş arası
Yaşlı€4.0065 yaş üzeri
Öğrenci€4.00Öğrenci belgesi
Kombine€14.75Fotoğraf deneyimi dahil
Kombine Çocuk€12.75Fotoğraf deneyimi dahil
Rehberlik Ücreti€25.00Grup ziyaretler için mecburi.
Volendam Müzesi Giriş Ücretleri – Rezervasyon: https://www.volendamsmuseum.nl/prijslijst


2. Henri Willig Peynir Fabrikası & Müzesi

Geleneksel Hollanda peynirinin nasıl yapıldığını aşamalar halinde görebileceğiniz Henri Willig Peynir Fabrikası. Peynir Müzesi dersek daha doğru olur aslında. Adını yakındaki bir yerleşim yeri olan Gouda‘dan alan ünlü tekerlek şeklindeki Gouda Peynirinin nasıl yapıldığını oldukça espirili bir dille anlatıyorlar.

Hollanda’da Gouda peynirini gerçeğine en yakın yapan ve en çok satılan Henri Willig markasıdır. Delft şehrini gezerken yine bu peynir markasının mağazalarını gezmiştim. Eğer canınız çok istediyse Türkiye’de 5M Migros mağazalarında da bu marka dahil diğer Hollanda Peynir markalarını bulabilirsiniz.

Peynir Müzesinde onlarca çeşit kaşar peynirini tadabilirsiniz. Lavantalı, kekikli, ballı, papatyalı, kantaronlu ve daha onlarca farklı çeşit bulunuyor. Dilerseniz tadını beğendiğiniz peynirden farklı gramajlarda satın alabilirsiniz.

Peynir Fabrikasını gezmek ücretsizdir. Ancak gruplar ve tur gezileri için rezervasyon istenmektedir.

Gouda Peyniri Nasıl Yapılıyor?

Gouda Peyniri, tamamen geleneksel yöntemlere uyarlanmış endüstriyel üretim tarzı ile imal edilmektedir.

İlk aşama olarak ineklerden günlük olarak elde edilen sütler hijyenik bir şekilde depolanarak vakit kaybetmeden süt depolama tesisine alınır.

Vakit kaybetmeden depodaki süt Pastörizasyon işlemine alınır. Pastörize edilen süt aşağıdaki resimde bulunan büyük kazanlara aktarılır ve burada belirli bir ısıya kadar pişirilir. Pişirme esnasında tarifi çok gizli olan “Gouda Peynir Mayası” ile mayalanır.

• Volendam - Marken Gezi Rehberi
Süt Kaynatma Kazanı

Bir kaç dakika içerisinde süt kesilmeye ve topaklaşmaya başlar. Bu aşamadan sonra ince gergin teller yardımıyla sürekli karıştırılır ve sulu bulamaç haline gelir. Başka bir kaba alınarak peynir suyundan arındırılır.

Taze Gouda Peyniri bir süre kalıplarda bekletilir ve süzülür. Ortaya çıkan peynir altı suyu geçmiş yıllarda atık olarak atılırken günümüzde kozmetik şirketlere hammadde olarak satılmaktadır.

Süzme işlemi de bittikten sonra yukarıdaki resimde sağ tarafta gördüğünüz 2 farklı boy kalıpta sırasıyla sıkıştırılarak son şekline kavuşur. Gouda peyniri olgunlaşması için nem ve ısı dengesi kontrol edilebilen özel depolara alınır. Burada belirli bir süre geçtikten sonra dış kısımları küflenmiş şekilde toplanır.Toplanan küflenmiş peynir tekerlekleri dönen bir tambura atılır ve burada birbirine sürtünerek küflerinden arındırılır.

Son aşama olarak peynirler geleneksel sarı renkli muma batırılıp suya daldırılarak satışa hazır hale gelir. Tüketmeden önce özel peynir soyma bıçakları ile mum tabakası soyulur ve peynir bu şekilde tüketilir.

3. Edams Müzesi

Resim tabloları, eski harita ve antika eşyalarla Volendam kasabasının tarihine ışık tutan harika bir müze. Bu müze, Volendam‘ın içinde yer aldığı Edam Bölgesinde bulunmaktadır.

Edams Müzesinde görmeniz gereken eserler: Gemi maketleri, Flemenk tarzı tarihi mobilya ve eşyalar, geleneksel kıyafetler ve ev eşyaları, tarihi olayların işlendiği resim tabloları ve tarihi eser niteliğindeki antika eşyalardır.

Edam Müzesi Hafta İçi 10:00-16:30 arasında açıktır.

Edams Müzesi Giriş Ücretleri:

YaşGiriş ÜcretiAçıklama
Yetişkin€5.0018 yaş ve üzeri
Çocuk€3.0013-17 yaş arası
ÇocukFree0-12 yaş arası
Kombine€3.0010 veya daha fazla gruplarda kişibaşı
Müze KartFreeHollanda Müze Kartı
Edams Müzesi Giriş Ücretleri – Rezervasyon: https://edamsmuseum.nl/en/opening-times-prices/

4. Sahil Yolu (De Dijk van Volendam)

Gelenelsel Flemenk mimarisinde yapılmış ahşap evler ile deniz arasında kalan sahil yolunda limana doğru yürümek oldukça keyifli. Güneşin açısını (altın ışık) yakalayabilirseniz önünde çiçekler bulunan evlerin manzarasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

• Volendam - Marken Gezi Rehberi
Volendam Sahil Yolu

5. Edam Kalesi (Fort bij Edam)

Tarihi Edam Kalesi, çocukken izlediğimiz Bugs Bunny çizgifilmlerindeki etrafı su hendekleri ile çevrili kaleye çok benziyor açıkçası. 19. yüzyıl sonlarında yapımına başlanan kale 1913’te tamamlanır. Aslında oldukça yeni bir kaledir.

1.Dünya savaşında kısmen kullanılmış olsa da 2.Dünya savaşında Alman saldırılarına karşı etkin rol oynamıştır.

Hollanda su hatlarını Fransız saldırılarından korumak için yapılmıştır. Hollanda savaş tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Edam Kalesi günümüzde müze olarak dizayn edilmiş ve ziyarete açılmıştır. İçerisinde eski dönem resimler, arkeolojik eserler ve askeri eşyalar sergilenmektedir.

Edam Kalesi Giriş Ücretleri:

YaşGiriş ÜcretiAçıklama
Yetişkin€3.5012 yaş ve üzeri
Çocuk€2.504-11 yaş arası
ÇocukFree0-3 yaş arası
Edams Kalesi Giriş Ücretleri – Rezervasyon: https://www.fortbijedam.nl/openstellingen

6. Volendam Plajı

Her ne kadar plaj olarak bilinse de ben burada denize giren birilerini görmedim. Plaj kumu ve üzerinde bulunan banklarda oturduğunuzda ilginç bir manzarası var. Aşağıda resimde de gördüğünüz üzere durgun bir deniz ve üzerinde masalsı bulutlar birlikte güzel bir manzara ortaya çıkıyor.

İstanbul’daki martılara nispetle daha minik olan martılar çok insancıl, ayağınıza kadar geliyorlar. Ayrıca kumların arasındaki kabuklar da manzaraya ayrı bir derinlik katıyor.

• Volendam - Marken Gezi Rehberi
İç Deniz Plajı

7. Yat Limanı

Deniz yolunu tercih edenler için bir yat marinesi ve bir kaç iskele bulunuyor. Marine çevresindeki zengin kaideli evlerin ihtişamı bizleri büyüledi. Tam bir sahil kasabası burası. Volendam Yat Limanında “Land En Zeezicht” adında flemenk stilde tasarlanmış Pub&Cafe bulunuyor. Barın yanında ise kendine has mimariye sahip Hollanda evleri bulunuyor.

• Volendam - Marken Gezi Rehberi
Volendam mahalle kültürü

8. Paard van Marken (Deniz Feneri)

Marken adasında bulunan beyaz deniz feneri. Fotoğraf çekmek için oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. 1970’lere kadar eski tip deniz feneri bulunuyordu. Bu tarihten sonra yenisi yapılmıştır.

9. Tarih Müzesi ve Fotoğraf Stüdyosu (Volendam Deneyimi)

Hollanda’nın kendine has tarihi kıyafet ve kostümlerini bulabileceğiniz bir müze. Hatta bir müzeden çok daha fazlası var. Kıyafetleri giyinerek fotoğraf çekilebiliyorsunuz.

Sanal Gerçeklik gözlükleri ile Volendam tarihine çok yakından şahitlik edebileceğiniz 30 dakikalık sinema ise kişi başı €4.50.

Bizdeki fasıla benzer müzikli aktiviteler de bulunuyor. Ücret bilgisi ve rezervasyon için: https://www.experiencevolendam.nl/

10. Visafslag

Kasabanın bu bölümü açıkçası bir Hollywood film setini andırıyor. O kadar güzel manzara ki gerçek olamaz diyorsunuz içinizden. Sonra gözlerinizi kapatıp açıyorsunuz ve gerçek olduğunu, rüyada olmadığınızı fark ediyorsunuz.

Burada Hollanda’nın tarihi mahalle kültürüne de şahit oluyoruz. Bahçede ipe asılı çamaşırlar, masa ve sandalyeler hatta evlerin yan yana dizilişiyle ortaya çıkan o ahenk kesinlikle görmeye değer.

11. Su Kanalları

Su ülkesi Hollanda’nın neresine giderseniz mutlaka bir su kanalı görürsünüz. Volendam’da mahalle içlerinde evlerin hemen arasında bulunan bir su kanalı. Çok küçük olduğu için sal ve kayık gibi araçlar giremiyor. Ancak yine de hoş bir manzara oluşturuyor.

• Volendam - Marken Gezi Rehberi
Hollanda Volendam Dar Su Kanalları

12. Hediyelik Eşya Mağazaları

Sahil yolunu devam ettiğinizde sizi restoran, cafe ve hediyelik eşya mağazalarının olduğu butik çarşı karşılayacak. Fiyat olarak Hollanda’nın diğer bölgelerine oranla daha uygun hediyelik eşya mağazaları Volendam’da bulunuyor. Üstelik çok fazla çeşit sunuluyor.Hollanda’nın ünlü tahta Klompen ayakkabıları burada çok ucuza alabilirsiniz. Anahtarlık boyutundan tutunda sehpa boyutuna kadar tüm ölçülerde geleneksel Klompen ayakkabısı var. En çok tercih edilen Klompen ayakkabılar ise Sarı, Kırmızı ve Mavi olanlar.

• Volendam - Marken Gezi Rehberi
Volendam Yemek Yenecek Yerler

Hediyelik eşya mağazasına eğer grup olarak girerseniz size Hollanda’nın ve Volendam’ın tarihi hakkında belgesel sunumu yapılıyor. Yaklaşık 10 dakika süren bu sunumu Türkçe’de dahil olmak üzere bir çok dilde izleyebiliyorsunuz.

13. Volendam’da Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Volendam’da görülmesi gereken yerleri önem derecesine göre yukarıda sıraladık. Eğer vaktiniz kalırsa gidebilecek bir kaç yer önerisi daha var.

  1. Parkeergarage Havenhof (Balıkçı İskelesi)
  2. Foto de Boer (Kostüm Fotoğrafçısı)
  3. The Story of Edam Cheese (Peynirin Hikayesi)
  4. Halve Maen (Tarihi Flemenk Gemisi)
  5. Dutch Market Volendam (Gift Shop)
  6. Kwakelbrug (Geleneksel Hollanda Asmalı Köprüleri)
  7. Grote Kerk Kilisesi
  8. Sint-Vincentiuskerk Katedrali
  9. Baanbrug (Su Kanalı)

Volendam Hava Durumu

Amsterdam‘a çok benzeyen bir iklime sahiptir. Yani öğlene kadar genellikle hafif yağmurlu, öğleden sonra ise güneşlidir. Kış mevsiminde bile 10-15 derece olan hava sıcaklığı yaz aylarında 20 derecenin üzerine çıkmaktadır. Ancak neredeyse tüm mevsimlerde kısa süreli yağmur yağışı olduğundan kıyafet tercihinizi bu yönde yapmanız önerilir.

• Volendam - Marken Gezi Rehberi
Geleneksel Flemenk evleri eşliğinde sahile giden yol.

Volendam ve Marken Hakkında Önemli Bilgiler

Ünlü Gouda peynirinden Hollanda‘ya özgü rengarenk ahşap Klompen ayakkabılarına kadar takipçilerimizin Volendam ve Marken hakkında merak ettiği sorular var.

Volendam Tarihi

Flemenklerin tarihi biyografisi ile neredeyse aynı olayların yaşandığı Edam bölgesi tarih boyunca kuşatma ve Savunma hattı olarak stratejik bir bölge olmuş Hollanda için. Gerek 1. Dünya savaşı sırasında hatta 2.Dünya savaşında büyük rol oynamıştır. Tarihi Edam Kalesi aktif olarak savaşta savunma hattı olarak konuşlandırılmış.Savaşlara şahit olmasının yanısıra doğal afetlerden de nasibini almış. Jeolojik yapı olarak aktif deprem hatları üzerinde yer almıyor olsa da su baskınları esnasında çok sayıda can kayıpları yaşanmış.

Klompen Ayakkabılar

Hatta ilginç bir bilgi vermek istiyorum. Geleneksel Klompen ayakkabılarının icat edilmesinde su baskınlarının payı büyüktür. Bataklıkların yel değirmenleri ile ıslah edildiği dönemlerde Flemenk halkı çok sayıda ayakkabıyı baskın anında bataklık ve su içerisinde kaybeder olmuş. Bu duruma çözüm arayan denizciler çözümü ahşap oyma ayakkabılarda bulurlar.

Adına Klompen denilen bu ayakkabılar ahşap olması nedeniyle su içerinde ayaktan çıksa bile suyun kaldırma kuvveti sayesinde yüzeye çıkmakta ve kaybolmamaktadır. Ayrıca üretimi de diğer ayakkabılara göre çok daha kolaydır. Ayakkabı ustalığı eskiden babadan oğula geçermiş. Ancak günümüzde endüstriyel yöntemlerle üretildiği bilinmektedir.

Amsterdam Klompen
Klompen Ayakkabılar

Günümüzde geleneksel Hollanda Klompen ayakkabıları hediyelik olarak tercih edilmektedir. Maskot boyutundan tutunda devasa boyutlara kadar ölçülerde Klompen ayakkabıları Volendam gibi Hollanda’nın her yerinde görebilirsiniz.

Klompen ayakkabıların renklerinin de bir anlamı var. Ayakkabının renk ve çizgilerine göre evli/bekar olduğu anlamına geliyor. Üzerindeki cilanın parlaklığı ise bir gösteriş ve sahip olduğu mal varlığını, zenginliği sembolize ediyor. Desenler ise bölgeden bölgeye hatta şehirden şehire değişen kültürleri simgeliyor.

Volendam’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Burada tarih boyu süregelen bir denizcilik kültürü var. Bunun doğal sonucu olarak deniz mahsullerinden oluşan bol çeşitli bir menü çıkıyor karşımıza. Karides, somon, sardalya gibi su ürünlerinin genellikle tavada kızartılmasıyla yapılan yemekler ağırlıkta.

• Volendam - Marken Gezi Rehberi
Food Corner

Hediyelik eşya satan mağazaların bulunduğu sahil tarafında dünya ülkelerinin bayraklarının asılı olduğu bir fast food restoran var. Türkiye Bayrağı da bulunuyor. Hatta çalışanlar çat-pat Türkçe bile konuşabiliyor. Gurur duyduk 🙂

Genellikle ziyaretçiler yemek için burayı tercih ederler. Üstte resmini paylaştım. Görmemek neredeyse imkansız. Food Corner adlı bu işletmede tavuk ve patates kızartması gibi alternatif yiyecekleri de bulabilirsiniz.

Food Corner daha çok fast food türü kızartma yemeklerini sevenler için tercih ediliyor. Ancak yat marinesinin bulunduğu bölgede pub&cafe ve alakart deniz restoranları bulunuyor. İsteyenler buraları da tercih edebilir.

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
BİR YORUM YAZIN


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.