Türkiye’nin Egzotik Vadisi: SAKLIKENT KANYONU

15.07.2019
652

Saklıkent’i özetleyecek 3 şey; Buz gibi suyu, çamur banyosu ve adrenalin dolu Ratfing heyecanı. Akdeniz plajlarında yoğun sıcaktan bunaldıysanız buz gibi bir mola vermek için Saklıkent Kanyonuna mutlaka uğrayın.

Türkiye’nin Egzotik Vadisi: SAKLIKENT KANYONU

Türkiye’nin gizli kalmış cennet köşelerinden biri olan ve rivayete göre bir çoban tarafından yakın zamanda tesadüfen keşfedilen Saklıkent Kanyonu, günümüzde Milli Park statüsünde doğal sit alanıdır. Orman Bakanlığı tarafından işletilen bu dünya harikası kanyonu gezmeye başlayalım.

Saklıkent Kanyonu Nerede?

Saklıkent, özellikle yaz tatilini Akdeniz sahillerinde yapmayı planlayanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Antalya Kaş sahillerinde veya Fethiye Ölüdeniz plajlarında tatil yaparken sıcaktan bunaldıysanız ve serin bir molaya ihtiyacınız varsa Saklıkent Kanyonundan akan Dargaz Çayının buz gibi suları ilaç olacaktır.

Saklıkent Kanyon Ulaşım ve Yol Tarifi

Saklıkent Hangi Şehirdedir? yada Saklıkent Hangi ilçeye bağlıdır? ve Saklıkent’e Nasıl Gidilir? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Saklıkent ulaşım tablosu işinize yarayacaktır.

Fethiye Saklıkent Arası Kaç Km?

Fethiye Kanyon arası uzaklık D400 karayolu üzeriden 47 Km ve yaklaşık 50 dakika mesafededir.

Antalya Saklıkent Arası Kaç Km?

Saklıkent ile Antalya arası mesafe D330 karayolunu kullanarak 195 Km ve yaklaşık 2 saat 41 dakika uzaklıktadır.

Ölüdeniz Saklıkent Arası Kaç Km?

Ölüdeniz ile Saklıkent Kanyonu arasındaki mesafe D400 karayolu üzerinden 52 Km ve yaklaşık 1 saat uzaklıktadır.

İstanbul’dan Saklıkent Kanyonu Kaç Km?

Saklıkent, İstanbul arası mesafe 770 Km ve yaklaşık 9,5 saat uzaklıktadır.

Kaş Saklıkent Arası Kaç Km?

Kaş ilçesi ile Saklıkent Kanyonu arası mesafe D400 karayolu üzerinden 85 Km ve yaklaşık 1 buçuk saat uzaklıktadır.

Denizli Saklıkent Arası Kaç Km?

Denizli’den Saklıkent’e D330 yolunu kullanarak 185 km ve yaklaşık 2 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonuna her gün Fethiye’den otobüs, dolmuş seferleri ve Jeep Safari Turları düzenlenmektedir. Bu araçları kullanarak kanyona ulaşabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Dargaz Çayı
Saklıkent Kanyonu Dargaz Çayı

Saklıkent Kanyonu Antalya ile Muğla arasında sık sık gidip gelen Dargaz Çayının aşındırdığı derin vadide bulunur. Saklıkent Hangi İle Bağlı? diye sorarsanız, bunun cevabını 3 defa gitmiş olmamıza rağmen hala verebilecek durumda değilim. Hem Antalya hem Muğla diyelim ve şehirler arasındaki bu çekişmeyi bir kenara bırakıp Türkiye’nin Gizemli Vadisi: Saklıkent Kanyonunu keşfe çıkalım.

Saklıkent Kanyonu Girişi Ücretli mi?

Saklıkent Kanyonu ücretlidir ve sadece ziyaret saatleri içerisinde kanyona giriş yapılabilmektedir. Sabah 8:00 ile akşam 18:00 arasında girilebilen Saklıkent Milli Parkı, Orman Bakanlığı tarafından işletilmektedir. Ancak Milli Park dışındaki restoran ve cafe bölümleri gece geç saatlere kadar açıktır. Müze Kart geçerli değildir.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücretleri

Yetişkin Girişi6 TL
İndirimli Öğrenci Girişi4 TL
Çocuklar ve BebeklerÜcretsiz
Saklıkent Kanyonu Giriş Bileti

Saklıkent Milli Parkı Otopark Ücretleri

Otomobil ve Kamyonet Sınıfı12 TL
Midibüs ve Otobüs Sınıfı60 TL
Motorsiklet8 TL
Bisiklet ve Elektirikli BisikletÜcretsiz
Otopark Ücreti

Saklıkent Hakkında Bilgi

Rivayete göre 1980’li yılların sonuna doğru bir keçi çobanı hayvanlarını otlatırken kazara bir kaçının Saklıkent Kanyonuna düşmesi sonucunda bu çoban tarafından keşfedilen vadi ancak yıllar sonra bir Bakanın ziyareti sonrasında Milli Park statüsüne kavuşturulmuş ve böylece Dünya çapında bir üne kavuşmuştur. İstanbul Şile‘de bulunan bir göl maalesef “Şile Saklıkent” olarak bilinir. Ancak buranın adı Saklıkent değil Saklıgöl‘dür.

Saklıkent Asma Demir Köprü

Kanyonun giriş bölümü tahta ve demirden yapılmış yüksek asma köprülerden oluşuyor. Bu nedenle Saklıkent’in giriş bölümü oldukça egzotik bir havaya sahip. Dilerseniz bu kısımdan kendinizi aşağıdaki soğuk suya bırakabilirsiniz. Yüzme bilmiyorsanız tavsiye etmem. İlerledikçe akarsu seviyesine erişiyorsunuz ve ayaklarınız Eşen çayının buz gibi sularıyla buluşuyor. Kanyon içerisinde ilk başlarda açık alanlar, küçük şelale ve su kaynakları görebilirsiniz. Hatta burada kaynayan yer altı doğal kaynak suyundan içmenizi tavsiye ederim. Su adeta buz gibi ve mineral açısındanda çok zengin.

Saklıkent kanyonu nasıl bir yer, ne yapılır, ne yenir, ne içilir ve nerede kalınır?

Bu soruları tek tek cevapladık.

Saklıkent Kanyonu Nasıl Oluştu?

Saklıkent boyunca irili ufaklı mağaralar görmek mümkün. Bu mağaralarda yapılan arkeolojik çalışmalarda ise günümüzden 2500 yıl öncesine ait kalıntılara rastlanmıştır. Saklıkent Kanyonu, içerisinden geçen Dargaz nehri tarafından yüzyıllarca süren kalker kaya tabanını aşındırması sonucu oluşmuştur.

Saklıkent Hava Durumu Kaç Derece?

Saklıkent’e yazın gelmeden önce hava durumu raporlarına göz atmakta fayda var. Yazın bir kaç gün ile sınırlı olsa da yağışlı günler olabiliyor. Ancak Saklıkent için hava durumu tahmini; yaz sezonu ortalaması 25-30 derece sıcaklık ve Güneşli bir hava sizi bekliyor. %80-90 nem oranı ve 5 ile 10 km/s hızında rüzgar hakimdir.

Saklıkent Kanyonu ve Eşen Çayına girerken mutlaka ayağınızda lastik deniz ayakkabısı bulunsun. Akarsu içerisindeki taşlar keskin ve kaygan olabiliyor.

Mutlaka Dikkat Edin
Saklıkent Kanyon Girişi
Saklıkent Kanyon Girişi

Saklıkent Kanyonuna Ne Yapılır? Gezilecek Yerler

Saklıkent kanyonu uzunluğu yaklaşık 4 km dir. Ancak ilk 2 kilometreden sonra alan daralmakta ve yer yer su derinliği 2 metreye kadar ulaşmaktadır.

Saklıkent Çamur Banyosu Nerede?

Saklıkent’te yapılacak aktivitelerin başında doğal çamur banyosu geliyor. Cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinen Saklıkent Çamur Banyosunun özellikle kadınlar için cilt bakımı ve güzellik kürü gibi faydaları bilinmektedir. Saklıkent’te çamur banyosu yapılabilecek 2 farklı çamur havuzu bulunuyor.

1. Saklıkent Kanyonu Çamur Banyosu Alanı

Saklıkent Vadisinin derin geçitlerinde kimi zaman bel hizasına gelen derin ve buz gibi akarsu yataklarından halatlara tutunarak kanyonun içlerine doğru ilerlediğinizde çamur banyosu yapabileceğiniz alanlar karşınıza çıkacaktır.

2. Dargaz (Eşen Çayı) Akarsuyu Üzerindeki Çamur Banyosu Havuzları

Saklıkent Rafting aktivitesinin bitiş noktasında akarsuyun hemen yanı başında bulunan çamur havuzlarını yine aynı şekilde çamur banyosu için kullanabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Rafting
Saklıkent Kanyonu Rafting

Saklıkent Rafting Nerede Yapılır? Rafting Fiyatı Ne Kadar?

Saklıkent’e ziyarete geldiğinizde gizemli kanyonu gezdikten sonra adrenalin dolu Rafting heyecanını yaşayabilirsiniz. Büyük can simiti şeklindeki renkli şişme botların üzerine binerek Saklıkent Dargaz çayının azgın sularına bırakın kendinizi. Saklıkent Kanyonunda “River Rafting” aktivitesi düzenleyen Gorge Club adında bir yer var. Şişme bot, kürek, kask ve diğer güvenlik ekipmanları ile son derece güvenli bir rafting aktivitesi sizleri bekliyor. Saklıkent Kanyonunda rafting yapmak tehlikeli mi? Uzmanlar eşliğinde ve rafting ekipmanları ile yapıldığı sürece Raftingin herhangi bir tehlikesi yoktur. Peki Saklıkent Rafting Fiyatı Ne Kadar?

Saklıkent Rafting Fiyatı ve Ücret Tablosu

45 Dakika (River Rafting + Çamur Banyosu)75 TL
90 Dakika (River Rafting + Çamur Banyosu)150 TL
180 Dakika (River Rafting + Çamur Banyosu + Meyve + İçecek İkramı)250 TL
Rafting Fiyatları

*Fiyatlar günceldir ve 2020 yılı için geçerlidir.
**Rezervasyon gereklidir.

Egzotik Kanyon Turu

Saklıkent’te yapılabilecek aktivitelerden biri de kanyon boyunca asma köprülerden geçeceğiniz, halatlara tutunup belinize kadar suya batarak karşıya geçeceğiniz, çamur çukurlarından geçeceğiniz ve buz gibi kaynak suyu içebileceğiniz unutulmayacak anılar yaşayacağınız Canyoning (kanyon turuna) mutlaka katılın ve Akdenizin Trekking Rotalarını keşfe çıkın.

Kanyon Zipline

Bu aktivitede kanyon üzerine gerilmiş halatlardan yürüyerek karşı tarafa geçebiliyorsunuz. Yükseklik korkusu olanlara tavsiye etmem. Güvenlik halatı ve kask gibi ekipmanlar sayesinde herhangi bir kaza yaşamadan maceranın tadını çıkarın.

Kaş – Saklıkent Jeep Safari Turu

Günübirlik Safari Jeep turları ile her gün Fethiye’den ve Antalya Kaş’tan Saklıkent Kanyonuna gidebilirsiniz. Üstü açık 4×4 Land Rover ve Jeep marka jipler ile 5‘erli veya 10‘arlı gruplar halinde maceralı bir yolculuk sizi bekliyor. Sabah 10:00‘da Fethiye’den yola çıkıyor Saklıkent’e varıyor jipler. Yaklaşık 10 saatlik Safari turunun sonunda ise akşam 19:30‘da başlangıç noktası olan Fethiye’ye geri dönüyorlar.

Kaş’tan Saklıkent Kanyonuna düzenlenen “Saklıkent Jeep Safari” turu ile eğlence ve macera dolu unutulmaz anlar yaşayacaksınız. Aileye uygun Saklıkent Safari Turunda katılımcılar Su savaşı, Kanyon Yürüyüşü, Bodyrafting, Öyle Yemeği, Çay Molası ve Macera dolu Tubbing Funny Rafting Aktivitesi, Xanthos Antik Şehir Gezisi ve son durak ise Kaputaş Plajı olup buradan Antalya Kaş’a geri dönülmektedir.

Başından sonuna macera dolu Saklıkent Jeep Safari Turunun kişi başı ücreti 150 TL gibi gayet ekonomik bir rakam. Bir gününüzü Saklıkent Jeep Safari Turuna ayırmak istemez misiniz?

Saklıkent’te Bungee Jumping

Çok uçuk gelebilir ancak Saklıkent Kanyonunda yapılabilecek bir diğer aktivitede Bungee Jumping. Bu aktiviteye katılabilmek için önceden rezervasyon ve ödeme yapmanız gerekiyor. Zamanı geldiğinde ise yapmanız gereken tek şey kendinizi Dargaz nehrine doğru bırakmak olacaktır. Bununla ilgili sabit bir fiyat veya tarife bulunmuyor. Telefonla arayıp bilgi alabilirsiniz. Gorge Club: +90 (252) 659 00 74

Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kanyonunun bulunduğu dağlık bölge yükselti ve konumu nedeniyle yaz turizminin yanında Akdeniz bölgesinin kış turizmi yapılabilen yerleri arasındadır. Kışın bu bölge yoğun kar yağışı ve düşük sıcaklıktan dolayı kar kalınlığı artar ve kayak yapmaya olanak sağlar. Antalya’ ya en yakın kayak tesisi 2400 metre rakım yükseklikte bulunan Saklıkent Kayak Merkezidir.

Saklıkent’te Cep Telefonu ile restoran bölgesinde konuşabilir hatta interneti kullanabilirsiniz. Ancak kanyonun içerisinde ilerlediğinizde telefon sinyalleri kesilmektedir.

Saklıkent Kanyonunda Cep Telefonu Kullanılabilir mi?

Saklıkent’te Nerede Kalınır? Otel ve Pansiyon Tavsiyesi

Saklıkent’te kanyonu gezdikten sonra aktivitelere katıldınız ve yemeğinizi de yediniz hatta yöresel ürünlerin satıldığı mini pazarı da gezdiniz. Sıra geldi konaklamaya. Saklıkent’ i günü birlik gezip konaklama ihtiyacı duymadan geldiğiniz yere geri dönebilirsiniz. Ancak yine de konaklama yapma ihtiyacınız olursa Saklıkent’te otel türünde bir konaklama olanağı maalesef bulunmuyor. Bunun yerine Ağaç Ev, Bungalov evler, Karavan ya da Çadır yani kamping çözümleri sunuluyor.

Saklıkent Konaklama Ağaç Ev
Saklıkent Konaklama Ağaç Ev Bungalov

Saklıkent Balayı fikri Pansiyon ve Ağaç Evlerin yetersizliği nedeniyle konaklama olarak pek uygun değildir. Saklıkent’e yakın yerlerde balayı yapıyorsanız güzel anılar ve unutulmaz maceralar yaşamak için Saklıkent Kanyonuna günü birlik gelmek daha mantıklı.

Saklıkent’te Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Saklıkent’te herşey çok iyi ama iş yemek konusuna geldiğinde üzülerek söylüyorum tam bir hayal kırıklığı. Yemeklerin kalitesizliği, az çeşit, asık suratlı personel ve tüm bunlara rağmen menü fiyatları da çok yüksek. Yemek işinin tek güzel tarafı akarsu kenarına kurulmuş tahta sal gibi yer sofralarının bulunması. Ayaklarınızı buz gibi suya sokuyorsunuz ve bu keyfin tarifi imkansız.

Saklıkent Cafe ve Restoranlar
Saklıkent Cafe ve Restoranlar

İyi yapan yer bulabilirseniz Saklıkent Alabalık yiyebilirsiniz. Ben böyle bir mekan bulamadım. Siz rastlarsanız bu yazının yorum kısmına yazabilirsiniz.

Rolldurma – El Yapımı Dondurma

Daha önce İstanbul’da bir Alışveriş Merkezinde tatma fırsatı bulduğum el yapımı meyve parçacıklı dondurmayı Saklıkent’te Rolldurma adında bir yerde gördüm. Muzlu, ananas, kavun, çilek ve orman meyveli olarak malzemesini kendiniz seçiyorsunuz ve 5 dakika sonra harika Rolldurmanızı afiyetle yiyorsunuz.

Saklıkent Rolldurma
Saklıkent Rolldurma ile Serinleyin

Saklıkent Kanyonu ile ilgili önemli son birkaç bilgi; Saklıkent’ e gelirken kıyafet seçimi olarak Kesinlikle şort yada kapri gibi bir kıyafet ile gelin ve ayağınızda lastik deniz ayakkabısı olsun. Terlikleriniz hızla akan suya kapılıp gidiyor. Bu nedenle terlik yada sandalet değil ayağınızı sıkıca saran lastik ayakkabı olsun. Dijital ve Elektronik eşyalarınızdan olabildiğince az miktarda alın. Bir çok kez belinize kadar suya gireceksiniz. Kanyonu tam anlamıyla gezebilmek için öğlen olmadan erken saatlerde gelmenizi tavsiye ederim. Adrenalin dolu, eğlence dolu unutulmaz zamanlar geçirmeniz dileğiyle.

Türkiye’nin Egzotik Vadisi: SAKLIKENT KANYONU” adlı bu yazı en son 20.05.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Bizyineyollarda
Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.