Yedigöller, Abant ve Gölcük Randevu Uygulaması

Covid-19 tedbirleri nedeniyle, gölleri ve milli parkları ile ünlü şehir Bolu’da bu tesislere giriş yasaklanmıştı. 1 Haziran itibariyle normalleşme çalışmaları kapsamında Yedigöller, Abant ve Gölcük Milli Parklarına girişler sınırlı olarak açıldı. Yeni sistem ile milli parklarda yoğunluk olması halinde Valilik tarafından bir dizi önlem alınacaktır. Bu önlemlerin başında ise Randevu Uygulaması ile Yedigöller, Abant ve Gölcük’e ziyaretçi kabul edilmesi planlanıyor. Ayrıca 18 Ağustos 2020 itibariyle Bolu Valiliğinin almış olduğu karar ile Yedigöller, Gölcük ve Abant milli parklarına giriş yapacak ziyaretçilerden HES “Hayat Eve Sığar” kodu istenecektir.

Yedigöller, Abant ve Gölcük Randevu Uygulaması
4.8/5 - (31 votes)

Tüm dünyada ve Türkiye’de önemli sayıda can kayıplarına yol açan Covid-19 salgını nedeniyle evlerimizde kalarak uzun bir süre boyunca tehlikenin geçmesini bekledik. Bu sırada doğada rahat bir nefes aldı. Neredeyse tüm sanayi endüstrisi durma noktasına geldi.

Doğaya verdiğimiz zararlar minimize oldu ve kendini yenileme fırsatı buldu. 1 Haziran itibariyle alınan Pandemi tedbirleri esnetilerek toplumun normal hayata dönmesi için adım atıldı. Yedigöller Randevu Sistemi olarak bilinen proje hakkında ilk ağızdan araştırmamızı yaptık.

Tüm dünyada ve Türkiye’de önemli sayıda can kayıplarına yol açan Covid-19 salgını nedeniyle evlerimizde kalarak uzun bir süre boyunca tehlikenin geçmesini bekledik. Bu sırada doğada rahat bir nefes aldı. Neredeyse tüm sanayi endüstrisi durma noktasına geldi. Doğaya verdiğimiz zararlar minimize oldu ve kendini yenileme fırsatı buldu. 1 Haziran itibariyle alınan Pandemi tedbirleri esnetilerek toplumun normal hayata dönmesi için adım atıldı.

Attention:


Access to this location and affiliated facilities is subject to a number of rules due to the Covid-19 outbreak. It is not possible to log in without the HES (Hayat Eve Sığar) code. There is also a maximum number of visitors application.

Yedigöller Randevu uygulaması kapsamında uygulanacak tedbirlerden biri de HES “Hayat Eve Sığar” kodu oldu. 18 Haziran 2020 tarihinde Bolu Valiliğinin aldığı karar ile Yedigöller, Abant ve Gölcük Milli Parklarına girerken e-Devlet uygulaması veya turkiye.gov.tr adresi üzerinden kendilerine ait HES kodu tanımlamaları ve oluşturulan kare kodu Milli Park girişindeki görevlilere ibraz etmeniz gerekiyor.

Milli Parklarda Randevu Uygulaması

Her yıl yerli ve yabancı ziyaretçinin gelerek soluk aldığı doğa harikası Bolu Milli Parkları da normalleşme sürecine destek için kapılarını biz ziyaretçilerine açtı. Bolu’da Abant, Gölcük, Yedigöller, Sülüklü Göl, Gölköy ve Seben Gölü Milli Parkları doğa severlerin ziyaretine açıldı. Şimdilik bu güzel haberi buradan paylaşmış olalım. Ancak ziyaretçilerin dikkat etmesi gereken bir takım önlem ve tedbirler bulunuyor.

Milli Parklarda Uyulması Gereken Kurallar

 • Sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi,
 • Açık veya Kapalı alan farketmeksizin maske takma zorunluluğu,
 • Mümkün olabildiğince başkaları ile temas etmemek,
 • Alışverişler esnasında nakit yerine temassız kredi kartı kullanmak,
 • Milli park içerisinde bulunan dezenfektanlar ile elleri sık sık temizlemek,
 • Görevlilerin uyarılarını dikkate alarak ikinci bir uyarıya yer bırakmamak,
 • Görsel ve işitsel uyarılara uymak.

Milli Parklarda Alınan Önlem ve Tedbirler

Özellikle Abant ve Yedigöller’de oluşan yoğunluk ile ilgili olarak Bolu Valiliği bir önlem paketi hazırladı. Bolu Valisi Ahmet ÜMİT‘in sosyal medya hesabından yaptığı duyurular ile Yedigöller, Abant ve Gölcük’e gelmeden önce bilinmesi gerekenleri açıkladı.

Pandemi sonrası Milli Park içerisine giriş-çıkış yapan araç ve ziyaretçi sayısı sürekli olarak kayıt edilerek risk teşkil edecek boyutlara ulaştığından bazı sınırlamalar uygulanacak.

Örnek olarak Yedigöller normal şartlarda günlük 10.000 kişinin üzerinde ziyaretçi kabul edebiliyordu. Ancak şimdilerde bu sayının yarısına bile müsade edilmiyor. Hem otopark alanının kısıtlı sayıda olması hemde diğer Bolu Milli Parklarına oranla daha az açık alan (gezilebilecek alan) bulunması bu kararda etkili olmuşa benziyor.

Ulusal parkları ziyaret edenler “Türkiye Bilim Kurulu” tarafından hazırlanan “Sosyal Mesafe ve Hijyen” kurallarına uymadıkları takdirde bireysel İdari Para Cezası uygulanacak olup bu tür olayların sayısının artması durumunda da Milli Park kısmen yada tamamen girişlere kapatılacaktır.

18 Ağustos’ta Valiliğin almış olduğu karar ile e-Devlet üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) kodu almanız isteniyor. Hes uygulaması üzerinden almış olduğunuz kare kodu Milli Park girişinde görevlilere göstermeniz gerekiyor. Hes kodu sayesinde karantinada veya Covid-19 pozitif/negatif bilgileri görülebiliyor. Covid-19 testinde pozitif vaka olarak kayıt oluştuysa karantina süresi boyunca Bolu’daki Milli Parklara giriş yapamayacağınız gibi İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararı gereği 912 TL İdari Para cezası uygulanacaktır.

Milli Parklara Randevulu Giriş Sistemi

Milli Park ve Mesire Yerlerinde, Bilim Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurullarının açıklamış olduğu kural ve tedbirlere uyulmaması durumunda Valilik Kararı ile girişlere sınırlama getirilebilecek yada tamamen ziyarete kapatılabilecek.

Bolu il sınırları içerisinde bulunan Milli Parklar, Mesire Alanları ve Göller Randevulu Sistemden nasıl etkileniyor?

Yedigöller Randevu Alma Sistemi

Bolu Valisi Ahmet ÜMİT’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla yaklaşık 120-130 bin metrekare alana sahip olan Yedigöller Milli Parkında Sosyal Mesafe ve Hijyen kurallarına uyulmaması veya ziyaretçi sayısındaki yoğunluğun artması ile salgın riskini tetikleyeceği düşünüldüğünde Yedigöller girişlere kapatılabilecek.

sonbaharda yedigöller asfalt yol
Sonbaharda Yedigöller renkleri

Eğer orta seviyede bir salgın riski doğar ise ziyaretçilere Yedigöller’e gelmeden önce Bolu Valiliği resmi internet sitesi üzerinden online olarak Randevu almaları istenecektir. Randevu almadan gelen ziyaretçilerin Yedigöller Milli Parkına girişlerine izin verilmeyecektir. Şimdilik randevu sisteminin Yedigöller için devreye girmediğini belirten Valilik kurallara uyulduğu takdirde problem yaşanmayacağı görüşünde.

Ayrıca Yedigöller’e gelmeden önce edevlet sistemi üzerinden veya turkiye.gov.tr adresinden HES “Hayat Eve Sığar” kare kodu üretmeniz gerekiyor. Yedigöller girişinde bu koda ihtiyacınız var. Aksi halde giriş yapamıyorsunuz.

Abant Randevu Alma İşlemi

Yedigöller’e göre daha büyük bir açık alana ve otoparka sahip Abant Gölü Milli Parkı aynı zamanda 3 büyük turistik otele ev sahipliği yapıyor. Yedigöller’e oranla Bolu’ya daha yakın olması sebebi ile yoğunluk gözlemleniyor. Pandemi kurallarına uyulmaması veya insan yoğunluğunun artması gibi durumlarda ise Abant için Randevu Alma Sistemi devreye alınacaktır. Sonrasında ise sadece randevu almış vatandaşların girişlerine izin verilecektir.

18 Ağustos itibariyle normalleşme sürecinde Abant Gölü Milli Parkına giriş yapmak isteyen ziyaretçilerden HES “Hayat Eve Sığar” kodu istenecektir. İbraz edilmemesi durumunda veya Covid-19 pozitif vakaların Abant’a girişine izin verilmeyecek ve İdari Para Cezası uygulanacaktır.

İhtiyaç duyulması halinde Bolu Valiliği internet sitesinden ziyaretiniz öncesi sizden randevu almanız istenebilecektir. Bu konuda en güvenli ve güncel haberleri Bolu Valiliği İnternet Sitesi ile Sosyal Medya Hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bolu Valiliği

bolu.gov.tr
TWITTER/valiahmetumit

Gölcük Randevu Alma

Yedigöller ve Abant’a nazaran Bolu’ya çok yakın bir konumda bulunan Gölcük Milli Parkı benzersiz doğa manzarasıyla hep kitaplarda ve dergilerde yer almış hatta ressamlara ilham olmuştur. Yılın dört mevsiminde çok sayıda ziyaretçinin geldiği Gölcük için Yetkililer Karantina sonrasında önemli tedbirler aldılar.

Bu tedbirlerin başında Valiliğin, Bolu Hıfzıssıhha Kurulu ve Bilim Kurulunun açıkladığı önlemler geliyor. Gölcük Tabiat Parkı girişine yerleştirlen sistem ile ziyaretçi sayısı ve araç sayısı anlık olarak takip ediliyor.

Ayrıca Jandarma ekipleri ile Milli Park yetkilileri tarafından park içerisindeki ziyaretçiler sürekli kontrol ediliyor. Bunun yanı sıra Gölcüğü ziyaret edecek misafirleri eDevlet üzerinden HES kodu edinmeleri ve Milli Park görevlilerine göstermeleri gerekiyor.

Tabiat parkında tedbirlere aldırış etmeyen, sosyal mesafe kurallarına uymayan ve hijyene dikkat etmeyen vatandaşlara İdari Para Cezası uygulanacaktır. Ayrıca bu tür vakaların artması halinde ise Park kısmen yada tamamen ziyarete kapatılacaktır. Ayrıca yine ihtiyaç duyulması halinde Valilik kanalı ile online randevu sistemi üzerinden ziyaretçi girişine izin verilecektir.

Milli Parklara Giriş İçin Nasıl Randevu Alınır?

Yedigöller, Abant ve Gölcük’e gelecek vatandaşların plan yapmadan önce Bolu Valiliği İnternet Sitesindeki güncel duyuruları okumaları gerekmektedir. Milli park girişine kadar gelip eli boş geri dönmemek için bu son derece önemli. Valiliğin gerek görmesi halinde ziyaretler sadece Randevulu Sistem üzerinden sağlanabilecektir. Peki randevulu sistem nasıl çalışıyor? Soru cevap halinde sizler için bu “randevulu milli park girişi” konusunu araştırdık.

 1. Yedigöller Randevu Sistemine nasıl başvurulur?

  Sadece Yedigöller tabiat parkı için değil Abant ve Gölcük milli parkları için Bolu Valiliğinin İnternet sitesi üzerinden başvurulabilecektir. Sistem tarafından üretilecek olan elektronik bir barkod, karekod veya basılı bir evrak olabilir. Hatta sadece TC Kimlik numarası veya araç plakası üzerinden gerçekleşecek olan bir randevu kaydı bile olabilir. Randevu sisteminin teknik özellikleri henüz net değil.

 2. Abant ziyarete açık mı?

  Abant Milli Parkı 1 Haziran itibariyle tekrar ziyarete açıldı. Şimdilik sosyal mesafe kuralları ve hijyene dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir engel bulunmuyor. Eğer Abant yada Yedigöller için bir planınız varsa gelmeden önce Bolu Valiliğinin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarını kontrol etmekte yarar var.

 3. Randevulu Sistemde Milli Park Giriş Ücreti ne kadar?

  Standart giriş ücretleri aynı şekilde uygulanmaya devam ediyor. Abant giriş ücretleri, Yedigöller giriş ücretlerinde herhangi bir değişiklik olmadı. Ayrıca randevu almak için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

 4. Karantina sonrası Hafta Sonları Yedigöller açık mı?

  Hafta içi ve hafta sonu farketmeksizin Yedigöller, Abant ve Gölcük tabiat parkları ziyaretçilerin girişine açıktır. Ancak gitmeden önce güncel durum için Valiliğin sayfasındaki duyuruları okumanızda fayda var.• Yedigöller, Abant ve Gölcük Randevu Uygulaması

 5. Abant Otelleri Açık mı?

  Karantina tedbirleri sonrasında en çok sorulan soru Abant Gölü tabiat parkı içerisinde bulunan 5 yıldızlı otel ve restoranların açılıp açılmadığı sorusu oldu. Kontrollü olarak rezervasyonu bulunan yerli ve yabancı turistler ayrı ayrı kabul ediliyor. Rezervasyon olmadan otellere şimdilik müşteri kabul edilmiyor. Rezervasyon yaptığınız otelden en güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.

 6. HES Kodu Nasıl Alınır?

  Turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden veya e-Devlet mobil uygulaması ile kendinize veya 18 yaşından küçük çocuklarınıza HES (Hayat Eve Sığar) kodu alabilirsiniz. Size özel oluşturulan kare kod ile yurt içi ve yurt dışı seyahatinize izin verilebildiği gibi Bolu'da bulunan Yedigöller, Abant ve Gölcük Milli Parklarına girişinize izin verilir.

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. aydın dedi ki:

  yedigöller için randevu alınıyor mu bu haftasonu kamp düşünüyoruz kamp yasağı yok sanırım.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Yedigöller için Pandemi döneminde sınırlı sayıda ziyaretçi almak için geçici bir süre randevu uygulandı. Ancak şu an için bir kısıtlama yada randevu uygulaması bulunmuyor. Kamp alanı da yine aynı şekilde herhangi bir randevu gerekmeksizin kullanılabilir. İyi eğlenceler dileriz.

 2. Aleyna dedi ki:

  Merhaba abant girişi için randevu uygulaması başladı mı ? Bilginiz var mı?

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Abant girişinde şimdilik randevu yada herhangi bir engelleme bulunmuyor. Aynı şekilde Yedigöller ve Gölcük için de bir kısıtlama yok.

 3. Bahri Atak dedi ki:

  Ağustos ayında yedigöllere gideceğiz. Yedigöller girişinde randevu isterlermi bizden. Hangi siteden randevu alacağız.

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Bugüne kadar herhangi bir kısıtlama yada randevu sistemi uygulanmadı. Ama süreç neyi gerektirir tahmin etmek zor. Bolu Valiliğinin sosyal medya kanallarından veya Valilik sitesinden takip ederek gitmenizde fayda var.

 4. Fatih DİLEK dedi ki:

  Geçtiğimiz hafta sonu yedigöllere gittim randevu filan yok. Ama yoğunluk vardı.

 5. Nuray Akdeniz dedi ki:

  Yedigöllere hafta içi gitmek için randevu almak gerekirmi

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Yazımızda da belirttiğimiz gibi Yedigöller ve Abant Gölü için şimdilik alınmış bir randevu uygulaması kararı bulunmuyor. Gerekli görüldüğü takdirde randevu ile ziyaret sistemi devreye alınacaktır. Yani hafta içi veya hafta sonu Yedigöller ve Abant için herhangi bir engel yok.