Portekiz’de Gezilecek Yerler

Geçmişi çok eski zamanlara dek uzanan, Dünyanın en büyük deniz medeniyetinden günümüze ulaşan kalıntıları. Portekiz Gezi Rehberi tadındaki Portekiz Turumuz başlıyor.

Portekiz’de Gezilecek Yerler
4.8/5 - (105 votes)

Dünyanın köklü tarihe sahip ülkelerinden Portekiz‘deyiz. Portekiz’de gezilecek yerler listesine geçmeden önce Amerika’nın keşfi ve Atlas Okyanusundaki adaların bulunmasında önemli rol oynayan, Büyük katedralleri, nostaljik tramvayı ve şaraplarıyla ünlü Portekiz hakkında ilginç bilgilere yer vereceğiz.

Portekiz Nerede?

Avrupa ana karasının en batısında bulunan ve tek komşusu İspanya‘nın güney batısında kalan Portekiz aynı zamanda Atlas Okyanusu manzaralı uzun bir sahil şeridine sahiptir. İber Yarımadasındaki Portekiz, sadece İspanya ile olan kara sınırları ve batısında ise Atlas Okyanusunun yer alması sebebiyle stratejik açıdan korunaklı bir konuma sahiptir. Coğrafi konumunun sağladığı bu avantajı kullanarak dünya tarihine geçecek büyük coğrafi keşifler gerçekleştirmiştir.

Seyahat Öncesi Faydalı Bilgiler:
Yurt Dışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler Listesi
Yurt Dışında Telefon Kullanımı
Yurtdışı Bavul Hazırlığı Nasıl Yapılır?
Yeşil Pasaport Seyahat İzni
Yurt Dışı Bavul ve Çanta Hazırlama
Havaist – İstanbul Havalimanı Ulaşımı
Koronavirüs Sonrası Değişen Seyahat Standartları
Yurtdışında Tax Free Alışveriş
Uçak Korkusunu Nasıl Yenerim?

Portekiz Haritası

Dünya haritasına bakıldığında kuzey ve doğu toprakları İspanya ile komşu olan, batı ve güney sahilleri ise Atlas Okyanusuna açılan bir ülke görülmektedir. Portekiz’den yola çıkan bir gezginin Paris, Amsterdam veya Roma gibi diğer Avrupa ülkelerine karayolu ile gidebilmek için mutlaka İspanya üzerinden geçmelidir.

Portekiz’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Portekiz’e karayolu veya demiryolu ile ulaşım teorik olarak var gibi olsa da bu bir seyyah için maceralı gibi gözükse bile zor bir yolculuğa dönüşebilir. Bu nedenle havayolu ve deniz yolu ile ulaşım daha mantıklı bir karar olacaktır. Her gün İstanbul’dan Portekiz’e direkt ve aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir.

Portekiz Uçuşları

THY ile İstanbul Havalimanından, Lizbon‘a saat 07:30 ve 11:55 olmak üzere her gün aktarmasız 2 sefer düzenleniyor. Ayrıca İstanbul’dan Porto şehrine de 11:55 kalkışlı 1 sefer düzenlenmektedir. İstanbul – Lizbon arası, uçakla direkt uçuş yapıldığında yaklaşık 4000 Km uzaklıkta ve 5 saat sürmektedir.

Pegasus Havayolları Portekiz’e her gün Sabiha Gökçen Havalimanından İsviçre aktarmalı uçuşlar düzenlemektedir. Bu uçuşlar uzun sürüyor olsa da bilet fiyatları daha ekonomiktir. Ancak bu seçenekte uçakla aktarmalı yolculuk süresi toplamda 9-10 saati bulabilmektedir.

Portekiz Schengen Vizesi

Türkiye’den Portekiz’e Turistik veya İş Gezisi amacıyla seyahat edecek Umumi (Bordo) Pasaport sahibi Türk Vatandaşları vizeye tabidir.

Portekiz, Schengen vize sistemine dahil olduğu için direkt seyahatlerde Portekiz Konsolosluğundan Schengen Vizesi edinmeniz gerekir. Ancak farklı bir Schengen ülkesinin geçerli vizesi var ise bu vize sadece o ülke üzerinden Avrupa’ya giriş yapabilir sonrasında Portekiz’e geçebilirsiniz. Bu durumda Portekiz Şengeni almanıza gerek kalmaz.

THY Lisbon Flight
Lizbon Uçuş Kartı

Hususi (Yeşil Pasaport), Hizmet (Gri Pasaport) ve Diplomatik Pasaport sahipleri Portekiz’e turizm amaçlı vizesiz giriş yapabilir.

180 Günde sadece 90 gün turizm amaçlı ikametinize izin verilir. Portekiz Çalışma vizesi, ikamet izni gibi konular için Konsolosluğun https://www.ancara.embaixadaportugal.mne.pt/tr/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği
Kırlangıç Sokak No.39 Gaziosmanpaşa – Ankara
Tel : (+90) 312 405 41 01/09
Fax : (+90) 312 446 36 70
E-mail : ankara@mne.pt

İstanbul Portekiz Fahri Konsolosluğu
Fahri Konsolos Bay Aaron Nommaz
Fındıklı Meclisi Mebusan Cad. No: 77 Kat: 5, Kabataş, Istanbul 
Tel: (+90) 212 251 91 18
Fax: (+90) 212 251 73 48
E-mail: aaron@hugin.com.tr

Antalya Portekiz Fahri Konsolosluğu
Fahri Konsolos Bayan Berna Kuner Van Mannekes
Liman Mah. Akdeniz Bulvari, Aktur Apt. No 262/11 07070  Antalya
Tel.: (+90) 242 259 00 83 
E-mail: bernakuner@akis.com.tr

Portekiz Hakkında Genel Bilgi

Avrupa kıtasının batıdaki son temsilcisi konumunda olan Portekiz hakkında coğrafi, ekonomik, siyasi ve gündem ile alakalı bilgilere yer verecek olursak.

Portekiz Cumhuriyeti Resmi Bayrağı

Portekiz Cumhuriyeti
Resmi Dil: Portekizce
Başkent: Lizbon (Lisboa)
Para Birimi: Euro
Nüfus: 10.030.000
Telefon Kodu: +351

Portekiz Bayrağının Anlamı

Portekiz Cumhuriyeti Ulusal Bayrağında bulunan kırmızı – yeşil zemin 1974 yılında Diktatör Salazar’ın halk tarafından devrildiği Karanfil Devrimi anısına karanfil çiçeğini simgeler. Ortadaki Kraliyet Arması ise 1910 yılındaki devrimle yıkılan Eski Krallığı ve Sarı halkalar ise Horoskop (halkalı usturlab = Astronomik gözlem ölçü aleti) yani Bilimi ve keşfi simgeliyor.

Portekiz’de Hava Durumu ve Mevsim Şartları

Yaz sezonlarında geceleri 20 derece ve gündüzleri ise 30-35 derece civarında tipik Akdeniz ikliminin ılıman karakteristiğine sahiptir. Kış mevsiminde ise 6-16 derece aralığında hava sıcaklığına sahiptir. Kış mevsiminde yağışlar yüksek kesimlerinde kar ve karla karışık yağmur şeklinde olurken daha alçak rakımlarda yağmur şeklindedir.

Avrupa’nın en uzun nehirlerinden Tejo Nehri, yoğun rüzgar alan yüksek rakımlı dağ ve tepeleri ile yoğun güneş ışıkları beraberinde yenilenebilir enerji kaynaklarını gündeme getiriyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var, Portekiz 2019 başlarında bir bilimsel deney gerçekleştirdi.

Bu deney esnasında Portekiz, ihtiyaç duyduğu Elektrik enerjisini birkaç saat boyunca sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeyi başardı. Rüzgar türbinleri, güneş panelleri ve Tejo nehri üzerindeki hidro elektrik santralleri ile bu deneyi dünya üzerinde gerçekleştiren ilk ülke oldu.

Saat Farkı

Portekiz’in kullandığı saat dilimi İngiltere ile aynıdır. Yani GMT+0 Greenwich saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye ile arasında 2 saat fark vardır. Örneğin Portekiz’in başkenti Lisbon’da saat: 12:00 iken İstanbul’da saat 14:00 gösterir. Şu an Portekiz’de saat kaç diye sorarsanız cevap, kol saatinizde okuduğunuz değerden 2 saat geri olacaktır.

Portekiz Hangi Kıtada?

Portekiz Devletinin anakarası Avrupa kıtasında bulunuyor. Ancak ilginç olan, Portekiz Cumhuriyetinin Avrupa Kıtası dışında Atlas Okyanusunda bulunan ada topraklarının Afrika kıtası olarak kabul edilmesidir.
Bu nedenle;

Portekiz hangi kıtada bulunur?
sorusunun cevabı:
Hem Avrupa ve hem Afrika olacaktır.

Portekiz hangi kıtada bulunur. Hava Fotoğraflarıyla Portekiz.
Portekiz Uçaktan Görünüm

Portekiz Tarihi

Coğrafi konumunun sağladığı avantaj nedeniyle denizcilik faaliyetleri son derece gelişmiştir. Askeri donanması tarih boyunca diğer ülkelerin bir çoğuna göre oldukça ileri bir seviyede gelişmiştir. Öyle ki Dünyanın ilk Denizcilik Akademisini bile Portekizliler Lizbon şehrinde açtıklarını iddia etselerde dünyanın ilk denizcilik okulu İspanya’nın Sevilla şehrinde bulunan Santelmo Denizcilik Okuludur. Hatta Piri Reis‘in de bu akademide eğitimlere katıldığı bilinmektedir.

Denizde daha doğrusu Okyanustaki bu aktivite beraberinde coğrafi keşifleri getirmiştir. Dünyaca ünlü kaşiflere ev sahipliği yapan Portekiz limanları, Amerika’nın keşfinde de büyük rol oynamıştır.

Ünlü kaşif Vasco da Gama’nın 1498 yılında Hindistan’ı deniz yolu ile keşfetmesi sonucu bolluğa ve zenginliğe ulaşan Portekiz, tarih boyunca tek komşusu İspanya ile hep bir itişme hep bir savaş halinde olsa da sömürgelerinden karşıladığı ham madde ve değerli madenler sayesinde yüksek refah seviyesini uzun zaman korumayı başarmıştır.

Karanfil Devrimi

Kuruluşundan sonra yüzyıllar boyunca Krallık (Monarşi) ile yönetilen Portekiz 1910 tarihinde Halk tarafından yapılan Devrim ile Krallık sistemini kaldırılmış ve yerine Demokratik Cumhuriyet yönetimini kabul etmiştir. Ancak bir süre sonra Diktatörlük sistemine dönüşen Portekiz siyasi yönetimi ülkeyi hem ekonomik hemde siyasi olarak çıkmaza sokmuştur.

Portekiz hakkında yine ilginç bir bilgi; 24 Nisan 1974 yılında düzünlenen Eurovision Şarkı Yarışmasında ünlü Portekizli şarkıcı Paulo de Carvalho‘nun seslendirdiği “E depoi do Adeus” (…ve sonra güle güle) adlı şarkı Karanfil Devrimi olarak bilinen halk devriminin fitilini ateşlemiş ve iktidardaki son Diktatör Salazar ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Bu devrime Karanfil Devrimi denmesinin sebebi ise halkın Portekiz askerlerinin tüfek namlularına “bize ateş etmeyin” mesajı vermek amacıyla taktıkları karanfil çiçeğidir. Portekiz bayrağındaki kırmızı ve yeşil fon rengi bu nedenle Karanfil Devrimini sembolize eder.

Büyük Portekiz Depremi

1 Kasım 1755 tarihinde Lizbon merkezli meydana gelen Portekiz depreminde 100 Bini aşkın insan hayatını kaybetmiştir. Bazı rivayetlere göre depremin 6 dakika sürdüğü bilinmektedir. Dünya tarihinin en büyük ve en uzun süreli depremlerinden biridir. Tejo nehrinin, nehir yatağı yön değiştirmiştir. Bu konuya “Lisbon Gezi Rehberi” yazısında daha geniş yer verdik.

Portekiz Ekonomisi

Portekiz’de gezilecek yerler bunları öğrenmeden önce Portekiz ekonomisine göz atmakta fayda var. Her ne kadar tarihinde büyük keşiflere imza atmış olsa da, bir çok ülkeyi sömürmüş olsa da, -ki günümüzde bile sömürge tam gaz devam ediyor olsa da bugün Portekiz Cumhuriyeti, Avrupa Birliğinin en düşük gelirli üyelerinden biridir. Asgari ücretin 2019 başlarında 600 Euro’ya yükseltildiği Portekiz’de çalışma vizesi alıp bir göçmen olarak çalışmak pek akıllıca bir fikir olmayacaktır.

Yurt dışı seyahatlerimde ülke ekonomisini karşılaştırmak için yarım litrelik pet şişe su fiyatı ile asgari ücreti karşılaştırırım. Bu formül üç aşağı beş yukarı kişi başı düşen alım gücünü ortaya koyuyor. Portekiz’de yarım litrelik su fiyatı ortalama 1€ ve asgari ücrette 600€ olduğuna göre bir işçi asgari maaşla ayda 600 adet yarım litrelik su satın alabiliyor. Bu oran Portekizin en yakın ve hatta tek komşusu olan İspanya’da 1500-2000 adet yarım litre su ediyor.

Portekiz’de Yaşanır mı?

Portekiz ucuz mu? Pahalı mı? diye sorarsanız. Eğer Portekiz dışında bir AB ülkesinden geliyorsanız evet burası sizin için oldukça ucuz bir ülke. Ancak Portekiz’de çalışıyor ve ikamet ediyorsanız maalesef bu sorunun cevabını vermek o kadar da kolay olmayacaktır. Gayrimenkul fiyatları ve kira ücretleri ise bulunduğunuz şehre ve muhite göre değişkenlik gösteriyor.

Eğer ada şehirlerinde yaşıyorsanız bir takım devlet teşviklerden yararlanmanız mümkün olabiliyor. Portekiz ekonomisi günümüzde G-20 ülkeleri arasında gösterilemeyecek kadar küçüktür. Türkiye ise G-20’de 17. sıradadır.

Portekizce Dili

Dünyada en yaygın konuşulan ilk 10 dil arasında yer alan ve Dünya dil haritasında geniş bir alana sahip olan Portekizce‘nin yaygın konuşulan diller arasında olmasının başlıca sebebi coğrafi keşifler ve tabiki sömürge sistemidir. Portekiz Sömürgesindeki ülkeler günümüzde bile Portekizce’yi resmi dil olarak konuşmaktadır.

Dünyada Hangi Ülkeler Portekizce Konuşur?

Portekizce Konuşan Ülkeler:
Brezilya,
Angola,
Doğu Timor ve Yeşil Burun Adaları,
Mozambik,
Ekvator Ginesi,
Sao Tome,
Portekiz Adaları ve
Portekiz.

Aynı zamanda bu ülkelerin resmi dilleri de Portekizcedir.

Amerika kıtasında daha doğrusu Güney Amerika’da bir çok ülkede İspanyolca konuşuluyorken Brezilya’da Portekizce konuşulmasının sebebi ise çok eski tarihlerde saklı. İspanya Kraliçesi İsabel vakti zamanında Portekiz ile “Coğrafi Keşiflerden” dolayı savaşın eşiğine geldiğinde bir barış antlaşması imzalarlar.

Bu antlaşmaya göre o zamanlar henüz yeni keşfedilmiş Kanarya Adaları ve Brezilya’nın batısına (soluna) bir çizgi çekilmiş ve Portekiz’in yapacağı yeni keşiflerde bu çizgiyi geçmemesi kabul edilmiştir.

Günümüzde bu çizginin solunda Arjantin, Meksika, Şili, Paraguay, Bolivya, Ekvador, Uruguay, Peru, Kolombiya ve Kuzey Amerika bulunmaktadır. Güney Amerika’nın neredeyse tamamında İspanyolca hakim dildir. Çünkü bu bölgeler İspanyollar tarafından keşfedilmiş ve sömürge altına alınmıştır. Hatta çok enteresan bir bilgi; Amerika Birleşik Devletlerinde bugün bile İspanyolcanın konuşulduğu eyaletler bulunmaktadır.

Portekiz Alfabesi

Portekizce 27 harf ve bu harflerin üzerine gelen şapkalardan oluşur. Portekiz alfabesindeki harflerin üzerine gelen şapkalar sadece telafuzu ilgilendirdiğinden anlamda bir değişim oluşturmaz. Latin kökenli Portekiz alfabesinde bulunan 27 harf ve okunuşları tablodaki gibidir.

Aa ( a )Bb ( b )Cc ( se )
Dd ( d )Ee ( e )Ff (ehf)
Gg (geh)Hh ( aga )Ii ( i )
Jj ( jota )Kk ( kapa )Ll ( l )
Mm ( m )Nn ( n )Oo ( o )
Pp ( p )Qq ( ke )Rr ( er )
Ss (s)Tt (t)Uu ( u )
Ww ( duplo-v )Vv ( v )Yy ( i )
Xx ( şh )Zz ( z )Çç ( sa )
Portekiz Alfabesi

Portekizce Günlük Konuşma Örnekleri

Você fala inglês?İngilizce biliyor musun?
Você pode me ajudar, por favor?Yardımcı olur musunuz?
Olá!Merhaba
Bom diaGünaydın
Boa Tardeİyi Akşamlar
Como você está?Nasılsınız?
Bem obrigadaTeşekkürler
Sim / NãoEvet / Hayır
Por favorLütfen
Portekizce Günlük Konuşma

Kültür, Sanat, Müzik ve Eğlence

Portekiz’in gelmiş geçmiş en ünlü sanatçılarından ilk 10 tanesini sayalım.

 1. Joana Vasconcelos (ressam),
 2. Adriana Molder (yazar-edebiyatçı),
 3. Paula Rego (masal ve öykü yazarı),
 4. Santiago Ribeiro (ressam sürrealist),
 5. Jorge Santos (ressam),
 6. Catarina Botelho (ressam),
 7. Francisco Vidal (ressam),
 8. Vasco Araujo (heykeltraş),
 9. Pedro Cabrita Reis (endüstriyel tasarımcı) ve
 10. Carla Filipe (kurgusal mimari).

Portekizli Şakıcılar ve Ünlü Portekiz Şarkıları

 1. Ana Moura,
 2. Mariza,
 3. Carlos Do Carmo,
 4. Raquel Tavares,
 5. Carminho,
 6. Cristina Branco,
 7. Misia ve
 8. Camane ünlü fado şarkıcılarıdır.

Ülkenin en ünlü Fado sanatçısı Amalia Rodrigues öldüğünde ülke genelinde yas tutulmuş.

Portekiz’in Neyi Meşhur? Ne Yiyelim? Ne İçelim?

Portekiz’de ne meşhur? sorusuna verilecek ilk cevap Balık, Portekiz usulü Tavuk ve ünlü Belem tatlısı olacaktır. Portekiz’in milli tatlısı olarak bilinen Belem tatlısının mutlaka tadına bakın. Belem Tatlısı, Börek mi Pasta mı karar vermek zor. Ama lezzetli. Lavantası ve lavanta parfümü meşhur.

Portekiz’e has Porto şarabınıda birçok restoranda bulmak mümkün. Şişe mantarı olarak bilinen materyalin üretildiği Meşe Mantarı Ağacı da meşhurdur. Şimdi dilerseniz Dünyaca ünlü Portekiz Mutfağına göz atalım.

Ünlü Portekiz Yemekleri, Tatlıları, İçecekleri ve Fiyat Listesi

 • Bras a Bacalhau (Bakalao diye isteyin onlar anlar) | €12,00
 • Francesinha | €10,00
 • Bitoque | €13,50
 • Brigadeiros | €1,30
 • Croissant Simples | €1,20
 • Pastêl de Nata | €1,00
 • Bola de Berlim | €1,20
 • Bolo Caseiro | €10,00
 • Bolo Caseiro (Fatia) | €1,50
 • Bolo Vulcão | €15,00
  (Bolo, kek çeşitlerine verilen isimdir)
 • Mini Bolo Cenoura com Brigadeiro | €3,00
 • Mini Bolo Brigadeiro | €3,00
 • Bolo com Recheio (inteiro) | €22,00 /kg
 • Bolo com Recheio (fatia) | €25,00 /kg
 • Bolo no Pote | €3,50
 • Bolo na Taça Grande (4 kişilik) | €12,90
 • Bolo na Taça Pequeno | €7,90
 • Grand Gáteau | €7,90
 • Brownie | €3,90
 • Brownie com Gelado | €4,90
 • Trufas | €1,20
 • Pão de Mel | €1,50
 • Sobremesa do Dia | €2,00
 • Açai | €3,90
 • Top Açai (Frutas and Granola) | €7,90
 • Banoffee Pie | €3,50
 • Tarte de Limão | €3,50
 • Cheesecake | €3,50
 • Frutas da Epoca | €2,00
 • Sardalya balığından yapılan çok sayıda yemekleri bulunuyor. Mutlaka deneyin.
 • Tatlı olarak Belem Tatlısı

Portekiz’den Hediyelik Eşya Ne Alınır?

Büyük İspanya ve Portekiz Turu, Porto – Lizbon Turu veya seyahatiniz esnasında anı olarak kalabilecek nasıl bir hediye alınır buradan?

 • Portekiz evleri temalı kupa, bardak ve seramik ürünler.
 • Ünlü İsa heykeli.
 • Sarı tramvay maketi veya magnetleri.
 • Horoz simgeli seramik ürünler ve magnetler.
 • Porto şarabı.
 • Belem Pastası (2 gün ömrü var)
 • Sardalya Konservesi.
 • Zeytin yağı.
 • Meşe mantarından yapılmış kol çantası ve diğer ürünler.

Portekiz Milli Takımı ve Futbol Takımları

Sırasıyla 1966, 2004 başarılarının ardından en son 2016 yılında aldığı Avrupa Futbol Şampiyonluğu ile uluslararası arenada adından sıkça bahsettiren başarılı bir futbol geçmişi vardır. Dünyaca ünlü Portekizli sporcular olan Cristiano Ronaldo ve João Félix gibi futbolculara sahiptir.

1934 yılında kurulan Portekiz Süper Ligindeki ilk üç futbol takımı ise Benfica, Porto ve Sporting Lizbon‘dur.

Portekiz Adaları

Atlas Okyanusunda Portekiz tarafından keşfedilmiş ve Portekiz toprağı olarak sayılan adalar şunlardır:

 1. Corvo Adası (Portekiz’e 1.950 Km uzaklıkta)
 2. Flores Adası (Portekiz’e 1.965 Km uzaklıkta)
 3. Horta Adası (Portekiz’e 1.720 Km uzaklıkta)
 4. Pico Adası (Portekiz’e 1.740 Km uzaklıkta)
 5. Sao Jorge Adası (Portekiz’e 1.710 Km uzaklıkta)
 6. Graciosa Adası (Portekiz’e 1.700 Km uzaklıkta)
 7. Terceira Adası (Portekiz’e 1.640 Km uzaklıkta)
 8. Madeira Adası (Portekiz’e 1.070 Km uzaklıkta)
 9. Porto Santo Adası (Portekiz’e 1.015 Km uzaklıkta)

Portekiz’de Gezilecek Yerler Listesi

 1. Lizbon (Lisboa – Lisbon)
 2. Porto şehrinde Portekiz şaraplarının tadına bakabilir,
 3. Faro kentinin kemerli yollarından geçip,
 4. Lagos kasabasında okyanusun tadını çıkarabilir,
 5. Funchal‘da şarap mahzenlerini gezebilir,
 6. Coimbra‘da barok mimariye doyabilirsiniz,
 7. Evora‘da tarihi Orta Çağ Roma Tapınağını görebilir,
 8. Cascais plajlarında kendinizi okyanusun serin sularına bırakabilir,
 9. Bir liman şehri olan Portimao sokaklarında gezebilir ve Rocha plajında güneşlenebilirsiniz,
 10. Volkanik Sao Miguel Adasında bulunan krater göl manzarasının keyfini çıkarabilir,
 11. Tavira şehrindeki Orta Çağ Kalesini ziyaret edebilir,
 12. Aveiro‘da kano ve sallar ile kanal turu yapabilirsiniz,
 13. Guimaraes‘de Dükler Sarayını ve Pazar Meydanını gezebilirsiniz,
 14. Braga‘da Piskoposluk sarayını ve çiçek parkını görebilirsiniz,
 15. Vilamoura‘da müzeleri gezebilir,
 16. Kumarhane şehri Estoril‘de golf ve sörf yapabilirsiniz,
 17. Sagres deniz fenerinden yunusları izleyebilir,
 18. Madeira Adasında şaraphaneleri gezebilirsiniz,
 19. Tomar manastırını ziyaret edebilir,
 20. Pico Adasında üzüm bağlarını ve şarap üretimini görebilirsiniz,
 21. Vila Nova de Gaia nehir etrafındaki mekanlarda mola verebilir,
 22. Volkanik Faial Adası doyumsuz büyüleyici manzarası,
 23. Batalha manastır ve şapelini ziyaret edebilir,
 24. Albufeira‘da kendinizi sıcak kumlara bırakabilirsiniz,
 25. Arrabida Ulusal Parkını gezebilir,
 26. Tarceira‘da boğa güreşi izleyebilir,
 27. Porto Santo‘da Christopher Columbus Müzesini gezebilir,
 28. Olhao‘da Portekiz mutfağında balığa doyabilir,
 29. Peneda Geres Ulusal Parkında dolaşabilir,
 30. Fatima Mabedini ziyaret edebilirsiniz,
 31. Furnas Kaplıcalarında arınabilir,
 32. Costa da Caparica Sahillerinde kendiniz Atlas Okyanusunun serin sularına bırakabilirsiniz,
 33. Sintra Kalesi gezebilir,
 34. Praia do Guincho Plajında günü sonlandırabilirsiniz,
 35. Silves Katedralini ziyaret edebilir,
 36. Peniche Plajı ve Carvoeiro Mağaralarını ziyaret edebilirsiniz.
 37. Madeira‘nın su kemerlerini görebilirsiniz.

Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
  BİR YORUM YAZIN


  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   Portekiz ile Türkiye arasında iki saatlik zaman farkı bulunuyor. Portekiz yerel saati Türkiye’den 2 saat geridir. Örneğin İstanbul’da saat 16:00’ı gösterirken Portekiz Lizbon‘da saatler 14:00’ı göstermektedir.
   Ayrıca Portekiz’e havayolu ile İstanbul’dan yaklaşık 5 saat süren bir yolculuğun sonunda ulaşılabiliyor.

  2. Adnan Keten dedi ki:

   Portekiz Türkiyeden kaç saat uzakta. Birde karayolu ile İspanyaya geçilebiliyormu?

  3. Bizyineyollarda dedi ki:

   Osman bey en kaliteli Portekiz şarabını Porto şehrinde bulabilirsiniz. Porto’ya gitmeyeceksiniz başkent Lizbon’da Porto üretimi kaliteli şaraplar bulmak mümkün. Blog ile ilgili düşünceleriniz için ayrıca teşekkürler.

  4. Osman Ay dedi ki:

   En kaliteli Portekiz şarabı nereden almak lazım.bu arada Portekizle ilgili detaylı bir anlatım olmuş.okurken adeta gezdim.