Almanya’nın Görkemli Şehri: Köln Gezi Rehberi

Köln’de Gezilecek Yerler Listesi; Köln Katedrali, Çikolata Müzesi, Kuzey Kapısı, Köln Gezi Rehberi yazısında Seyahat rotamızdaki noktalardan bazıları.

Almanya’nın Görkemli Şehri: Köln Gezi Rehberi
4.9/5 - (81 votes)

Eskiden çocuklara anlatılan hikaye ve masallara sık sık konu olmuş ve gizemli bir üne sahip olan Ren Nehrinin kollarının birleştiği yerde bir Batı Almanya kenti olan Köln tam ortadan ikiye ayrılır. Dünyaca ünlü Köln Katedralinin hemen arkasındaki Ren nehrinin diğer tarafı Köln eyaletinin diğer bir bölgesi olan Deutz‘dur.

Köln eyaleti boyunca Ren nehri üzerinde 6 karayolu köprüsü ve 2 demiryolu köprüsü bulunmaktadır.

Köln Hakkında Genel Bilgi

Avrupa’nın en büyük nehri olan Ren nehrinin içinden geçtiği Köln şehri yüzölçümü bakımından Almanya’nın en büyük 4. kentidir. Sanayileşmenin körüklediği endüstriyel güç ile Köln şehri ekonomik açıdan Dünyanın en büyük 4. zengin kentidir. Geçtiğimiz yıl Köln’ün GSMH (Gayri Safi Milli Hasıla) oranı 800 Milyar Dolar civarındaydı.

Kuzey Ren – Vestfalya eyaletinin en büyük kenti konumundaki Köln nüfusu 4.5 Milyondur. Bu nüfusun 1 milyona yakın kısmı bir Benelüks şehri olan Köln’ün İdari merkezi olan “Regierungsbezirk” bölgesinde yaşar.

Almanya’da yaşayan Türk nüfusun en yoğun olduğu ikinci şehirdir. Türk vatandaşlarının en yoğun nüfusa sahip olduğu şehir ise Berlin’dir. Şehrin merkezinde bulunan Ziraat Bankası ve Vakıfbank şubelerinin yanısıra Türklerin işlettiği yiyecek içecek işletmeleri sayesinde kendinizi adeta Türkiye’de hissedeceksiniz.

Almanya Köln Eyalet Bayrağı

Köln Ne Demek?

Köln’ün İngilizcesi “Cologne” yani “Koloni” anlamına gelmektedir. Köln hakkında diğer bir enteresan bilgi de kolonyanın ana vatanı olmasıdır. Hatta “Kolonya = Cologne” kelimesinin de yine buradan ortaya çıktığı bilinmektedir. Dom Katedralinin hemen çapraz karşısında hediyelik Köln Kolonyası satan mağazaları görebilirsiniz.

Almanya Köln Vizesi

Türkiye’den Köln’e Umumi Pasaport (Bordo) ile gidebilmek için Almanya Başkonsolosluğundan “Almanya Schengen Vizesi” edinmeniz gerekiyor. Eğer Yeşil Pasaport sahibiyseniz bir Schengen vizesi yada başka bir tür vizeye ihtiyacınız olmadan Köln’e seyahat edebilirsiniz. Hizmet Pasaportu (gri) veya Diplomatik Pasaportlar için de herhangi bir vizeye ihtiyaç yoktur. Tek şart Pasaportunuz hangisi olursa olsun en az 6 ay geçerlilik süresinin bulunmasıdır. Bu şekilde Yeşil Pasaport ile Almanya’da 180 günde 90 gün turistik amaçlı ikametinize izin verilmektedir.

Köln Nerede? Nasıl Gidilir?

Kişi başına düşen yıllık gelir bakımından dünya sıralamasında ilk 10 içinde bulunan Köln’e ulaşım için bir çok yol ve yöntem var. Havayolu ile, Karayolu ve Demiryolu ile gidilebilir. Hatta Ren nehri üzerinde düzenlenen Gemi turlarınıda hesaba katarsak deniz yoluyla bile gidilebiliyor. Burası için bir seyahat planınız varsa Köln Bonn Havalimanı üzerinden Havayolu ile ulaşım en kolay ve pratik olanı. Gelişmiş şehir içi ulaşım ağı sayesinde gitmek istediğiniz her yere metro ve diğer toplu taşıma sistemlerini kullanarak gidebilirsiniz.

Almanya Köln Haritası

İstanbul ile Köln Arası Kaç Km?

Karayolu üzerinden yaklaşık 2500 Km uzaklıkta bulunan Köln şehrine İstanbul’dan uçak ile 3 saat araç ile 25 saatte varabilirsiniz.

Köln Berlin Arası Kaç Km?

Berlin’den Köln’e gitmek için A2 otobanı ile yaklaşık 575 km mesafede ve 6 buçuk saatte gidilebilir. Ayrıca Berlin’den Köln’e FLX-ICE tren hattını kullanarak ile 7 saatte ulaşabilirsiniz.

Köln Frankfurt Arası Kaç Km?

Köln’den Frankfurt’a A3 otobanı ile yaklaşık 184 km mesafede ve 2 saat sürmektedir. Ayrıca her 30 dakikada bir düzenlenen IC-ICE tren hattı ile 1 saat 20 dakikada Köln’e ulaşabilirsiniz.

Köln Düsseldorf Arası Kaç Km?

Köln’den Düsseldorf’a A57 otobanı ile yaklaşık 45 km mesafede ve 40 dakika uzaklıktadır. Ayrıca her 20 dakikada düzenlenen IC-ICE-RE-RE1 tren hattı ile 20 dakikada ve RE1-RE6-S6 tren hattı ile 50 dakikada Köln’e ulaşabilirsiniz.

Köln Hamburg Arası Kaç Km?

Köln’den Hamburg’a A1 otobanı ile yaklaşık 440 km mesafede ve 4 buçuk saat uzaklıktadır. Ayrıca ICE tren hattı ile 6 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Köln, Hamburg arasında uçak kullanarak yaklaşık 1 saatte varabilirsiniz.

Köln Paris Arası Kaç Km?

Köln’den Parise gitmek için E42 otobanı ile 500 km mesafede ve 5 saat uzaklıktadır. Ayrıca IC-ICE tren hattı ile 9 buçuk saatte Köln’den Parise gidebilirsiniz.

Köln Amsterdam Arası Kaç Km?

Köln’den Amsterdam’a gitmek için A3 otobanı ile 265 km mesafede ve 2 buçuk saat uzaklıktadır. Ayrıca RE1-Intercity tren hattı ile 4 saat uzaklıktadır.

Köln Rotterdam Arası Kaç Km?

Köln Rotterdam arası A58 otobanı ile 255 Km mesafede ve 2 buçuk saat uzaklıktadır. Ayrıca RE5-IC-ICE-RE1 Intercity tren hattı ile 3 saat 45 dakika uzaklıktadır.

Köln Tarihi

Kozmopolit bir nüfusa sahip Köln şehrinin kuruluşu Roma dönemine kadar gitmektedir. Büyük İmparator Nero‘nun annesinin adı olan “Colonia” adı verilmiştir şehre. Zaman geçtikçe Colonia – Cologne – Köln şeklinde değişime uğrayarak günümüze kadar ulaşmıştır. Sanayi devrimi sonrasında hızla endüstrileşen Köln şehrinin günümüzdeki ekonomik büyüklüğü dudak ısırtmaktadır.

Köln Dom Katedrali Önü
Köln Dom Katedrali Önü

Köln şehri I.Dünya Savaşı ve en çokta II.Dünya Savaşı sırasında büyük yıkıma uğramıştır. İngiltere ve Müttefik Kuvvetler tarafından tonlarca bomba atılan şehirde deyim yerindeyse taş üstünde taş kalmamıştır.

Aslında Gotik Mimarinin şaheserlerine ev sahipliği yapan Köln’den bu anlamda sadece Dom Katedrali ve bir kaç tarihi yapı şans eseri günümüze kadar ulaşabilmiştir. Hemde hiç yara almadan. Roma döneminden kalma antik eserler ve yakın Avrupa tarihinin Gotik eserlerinden bir çoğu Köln Katedrali kadar şanslı değillerdi. Maalesef hepsi savaş sırasında düşen bombaların hedefi oldular.

İkinci Dünya Savaşından sonra Almanya, Doğu ve Batı Almanya olmak üzere ikiye bölünmüştür. Sonrasında ise Berlin Duvarının yıkılmasıyla birlikte Almanya Federal Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır. Köln zengin Linyit kömür yataklarına sahip olduğundan Endüstri devriminde Almanya için büyük bir misyon üslenmiştir.

Köln Gezi Rehberi – Gezilecek 10 İnanılmaz Yer

 • 1. Köln Dom Katedrali (Kölner Dom)
 • 2. Kuzey Kapısı (Roman’s Northern Gate)
 • 3. Çikolata Müzesi
 • 4. Aziz Anrew Dominik Kilisesi
 • 5. Köln Sanat Müzesi
 • 6. Kein Trinkwasser Sanatsal Tasarımları
 • 7. Köln Japon Bahçesi
 • 8. Köln Hayvanat Bahçesi
 • 9. Köln Fantasyland
 • 10. Köln Kolonya Müzesi

1. Köln Dom Katedrali (Kölner Dom)

1248 yılında inşasına başlanan Köln Katedrali kimi zaman ekonomik buhranlar sebebiyle yapımına ara verilmiş olsa da yaklaşık 600 yıl sonra 19. yüzyılın sonlarında tamamlanarak Katolik Hristiyanların ibadetine açılmıştır. Kubbe yüksekliği (157 metre) ve kapladığı alan düşünüldüğünde Dünyanın en yüksek katedrali ünvanını elinde bulunmaktadır.

Gotik tarzda tasarlanan Köln Katedrali, Dom Kilisesi (Kölner Dom) olarakta bilinmektedir ve Avrupa’da inşa edilen en yüksek Gotik Mimari eserdir. Avrupa kıtasında boyut olarak en büyük Gotik Mimari eser ise İspanya‘nın başkenti Barcelonada bulunan “La Sagrada Familia” katedralidir.

Dom Katedrali Köln Almanya
Dom Katedrali, Köln Almanya

Köln Katedrali tarih boyunca bir çok savaşa şahit olmuş hatta II.Dünya Savaşında Müttefik kuvvetlerin binlerce ton bombalarından bile şans eseri korunarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. 2. dünya savaşı süresince çok yakınlarına kadar bombalar düşmüş ancak katedrale bir tane bomba bile isabet etmemiştir.

Bu nedenle Katedrale, Katolik Hristiyan toplumun nazarında manevi bir anlam yüklenmiştir. Benzerlerine Belçika ve hatta Brüj‘de rastlayabileceğimiz türden Barok tarzı mimariyi Köln’de kaldırım taşından kiliselere kadar neredeyse tüm eserlerde görebilirsiniz.

Her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Köln Katedralinin giriş ücreti yok. Ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Belirli bir ziyaret saati bulunmuyor. Hristiyanlar için önemli olan bir kaç ayin dışında gün boyu katedralin ibadet edilen alanları hariç büyük bir kısmını gezebilirsiniz.

Köln Katedrali İç Kısım Fotoğraf Galerisi:

2. Kuzey Kapısı (Roman’s Northern Gate)

Köln Gezi Rehberinde sıradaki durağımız, asırlar öncesinde Romalılar zamanında Cologne şehrinin kuzey giriş kapısı olarak bilinen bu yer, katedral kadar iyi korunamadığı için günümüze ancak bir harabe olarak ulaşabilmiştir. Roman’s Northern Gate eserini Köln Katedralinin Kuzey Batı tarafındaki meydanda görebilirsiniz.

Köln Gezi Rehberi Roma Kuzey Kapısı Köln
Roma Kuzey Kapısı Köln

Üstteki resimde Kuzey Kapısının hemen önünde sağ tarafta bulunan rögar kapağına dikkatlice baktığınızda bu bölgenin bir krokisinin dökme pirinç üzerine kabartma olarak basıldığını göreceksiniz. Köln sokaklarında bu uygulama tarihsel bir gelenek olarak günümüzde de sürdürülüyor. Bu nedenle navigasyon yada akıllı telefonunuz olmasa bile Köln’de asla kaybolmazsınız.

Köln Rögar Kapağındaki Şehir Krokisi
Köln Rögar Kapağındaki Şehir Krokisi

3. Çikolata Müzesi

Almanya Köln turu boyunca yüksek tempo ve bol enerjiye ihtiyacınız olacak. Köln Çikolata Müzesinde tatlı bir molaya kim hayır diyebilirki. Alman çikolatalarının kalitesi su götürmez bir gerçek. Çocukken akrabaların getirdiği Alman Çikolatasının tadını kim hatırlamaz ki?

Almanya Köln Çikolata Müzesinde adeta çocukluk yıllarıma geri döndüm diyebilirim. Müzede sadece Almanya’nın değil Dünya çikolata kültürünün tarihsel gelişimi tema olarak işlenmiş. Brüksel‘de gördüğüm Waffle ve el yapımı çikolataların çok benzerlerine burada rastladım. Çikolata şelalesi, çikolata kazanı, kakao çekirdeklerinin yetiştirildiği botanik bahçesi en çok ilgi çeken noktalar.

• Almanya'nın Görkemli Şehri: Köln Gezi Rehberi
Köln Çikolata Müzesi

Köln Gezi Rehberi yazımızın en lezzetli bölümü olan Çikolata Müzesinde Kakao çekirdeğinden çikolata parçacığına kadar tüm aşamalar tematik olarak anlatılıyor. Hatta Çikolatanın kendine has kokusu ve tadı, müze ziyaretiniz boyunca burnunuzdan hiç eksik olmayacak.

Oldukça geniş bir alana kurulmuş olan Almanya Çikolata Müzesi zaman zaman şekerleme ve ağırlıklı olarak çikolata fuarlarına da ev sahipliği yapıyor. Çikolata müzesi Köln Gezi Rehberi listemizdeki en tatlı nokta olarak kayıtlara geçti.

4. Aziz Anrew Dominik Kilisesi (Dominikanerkirche St. Andreas)

Almanya Köln’de 10. yüzyıl ortalarında inşa edilmiş Romanesk tarzında bir kilisedir. Yapıldıktan 300 yıl sonra Köln’de çıkan bir yangında büyük ölçüde tahrip olmuş ve yeniden onarılarak orijinal haline döndürülmüştür.

Köln Katedralinin Kuzey Batısında Ziraat Bankasının tam karşısında bulunan Aziz Andrew Dominik Kilisesi yürüme mesafesindedir. Dünyada aynı isme sahip bir diğer kilisede Ukrayna Lviv’de bulunan Aziz Andrew Kilisesidir.

Köln Aziz Andrew Dominik Kilisesi
Köln Gezi Rehberi – Aziz Andrew Dominik Kilisesi

5. Köln Sanat Müzesi (Museum of Applied Art Cologne)

Köln Uygulamalı Sanat Müzesini görmenizi tavsiye ederim. Dom Katedraline yakın bir mesafede bulunan Köln Sanat Müzesinde Araba tasarımından, vazoya ve iç dekorasyondan endüstriyel tasarımlara kadar bir çok sanatsal ve endüstriyel çalışma örneklerini göreceksiniz. Müze girişi ücretli ve içeride fotoğraf çekilmesi yasaktır. Bu nedenle iç kısımda gördüklerimiz sadece zihinlerimizde kaldı sizlere gösteremedik :(Sanat Müzesinin Girişinden bir fotoğrafla yetinmek zorunda kaldık.

Köln Uygulamalı Sanat Müzesi
Köln Uygulamalı Sanat Müzesi

6. Kein Trinkwasser Sanatsal Tasarımları

Köln’ün bir kaç farklı bölgesinde eserleri bulunan Kein Trinkwasser tarafında tasarlanmış bu eserde akan suyun helezon boyunca akarak merkezdeki gidere doğru çekilmesini görmektesiniz. Suyun akışını izlemenin dinlendirici bir etkisi olduğu kesin. Döküm demirden yapılmış bu eserin etrafında ise kahverengi, siyah, turkuaz ve bej renginde üçgenlerden oluşmuş altıgen seramikleri göreceksiniz.

Köln Kein Trinkwasser Tasarımları
Köln Kein Trinkwasser Tasarımları

7. Köln Japon Bahçesi Leverkusen (Japanisher Garten)

Köln’e çok yakın bir noktada bulunan ve Ren Nehrinin diğer tarafında yer alan Leverkusen bölgesinde gezmenizi tavsiye edeceğim Japon Bahçesini mutlaka görün. Japon mimarisine sahip saraylar ve küçük göletler etrafındaki Japonya’ya has bitkilerden oluşan Botanik Park temalı Japon Bahçesini gezmelisiniz.

Eğer şanslıysanız “Köln Bülbülü” lakaplı kuş türünüde Japon Botanik Parkında görebilirsiniz. Ayrıca bahar aylarında ziyaret ederseniz ünlü Sakura ağaçlarının çiçek açma seramonisine şahitlik edebilirsiniz. Köln Japon Bahçesinin bir benzeri de İstanbul’da bulunuyor. Baltalimanı Japon Bahçesi ve Nezahat Gökyiğit Botanik Park içerindeki Ertuğrul Adası, Japon botanik kültürüne has bitkiler barındırmaktadır.

Almanya Köln Japon Bahçesi
Almanya Köln Japon Bahçesi

8. Köln Hayvanat Bahçesi

Eğer vaktinizi varsa Köln Gezi Rehberi duraklarından biride Köln Dom Katedralinin kuzey tarafında, Ren Nehrinin hemen yanıbaşında bulunan ve neredeyse yürüme mesafesindeki Köln Hayvanat Bahçesini gezebilirsiniz.

9. Köln Fantasyland (Phantasialand)

Eğlenmek için enerjiniz ve vaktiniz kaldıysa Köln’ün en büyük Tema Eğlence Parkı olan Fantasyland’i gezebilirsiniz. Almanya’nın Disneyland‘ı diyebileceğimiz oldukça geniş bir alana kurulu ve birbirinden eğlenceli bölümleri olan Fantasyland‘de aksiyon ve macera dolu zamanlar geçirebilirsiniz. Yılda yaklaşık 1 buçuk milyon ziyaretçisi bulunan Fantasyland 1967 yılından bu yana insanları eğlendirmeye devam ediyor.

Köln Fantasyland Tema Parkı
Köln Fantasyland Tema Parkı

10. Köln Kolonya Müzesi

Şehrine ismini veren ünlü Köln Kolonyasının tarihsel gelişimini ve hikayesini konu alan Kolonya Müzesi “Koku Müzesi” olarakta bilinmektedir. Kolonya hakkında merak ettikleriniz ve birbirinden farklı yüzlerce çeşit kolonya türünü bulabileceğiniz müzede kendine has kolonya şişesi tasarımlarını da görebilirsiniz.

Köln’de yapılacak hoş kokulu güzel bir aktivite olacaktır Kolonya Müzesi Turu. Köln şehir turu kolonya müzesi ile birlikte sona eriyor. Elbette Köln’de gezilecek noktalar bunlarla sınırlı değil ancak 1 güne sadece bunları sığdırabildik ve Köln rehberi formatında hazırladığımız Köln’de öncelikle gezilmesi gereken ilk 10 yeri listeledik.

Köln Otel Fiyatları ve Konaklama Bilgileri

Köln’de Gezilmesi Gereken 10 Yeri gezdiniz ve yoruldunuz. Köln’de nerede kalınır? Dinlenerek günün yorgunluğundan arınmak için rahatlatıcı bir duş ve sonrasında tüy gibi bir yatakta uyumak herkesin en doğal hakkı tabi. Köln’de hangi otelde kalınır, en ekonomik konaklama imkanlarından biraz bahsedelim.

Köln otelleri, hostel ve pansiyon gibi konaklama seçenekleri ile gecelik ücretleri haritadaki bölgelere göre şu şekildedir;

Booking.com

Köln Haftalık Hava Durumu

Yaz sezonu gün ortası en yüksek sıcaklık oranı 32-33 derece civarında olan Köln’ün değişken bir havası olduğunu da unutmamak gerekir. Köln ziyaretimiz esnasında yoğun rüzgar vardı. Hatta öyle kuvvetliydi ki video çekimlerimizde kaliteli ses alabilmemizi engelledi. Bu nedenle Köln’e seyahat planı yaparken yanınızda inceden uzun kollu kıyafet bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Köln Hava Durumu
Köln Hava Durumu

Köln Uçak Biletini Ucuza Alma Yöntemleri

Türkiye’den hergün Almanya’nın Köln şehrine direk uçuşlar bulunuyor.
– İstanbul THY Köln arasında yaz sezonunda günde 4 uçuş bulunuyor. İstanbul – Köln biletleri ortalama 1.100 ₺ ile 1.700 ₺ arasında satışa sunuluyor. Uçuş tarihinde ne kadar önce alırsanız o kadar daha ucuza bilet alma şansınız bulunuyor. TK1671, TK1673, TK1675 ve TK1677 sefer sayılı uçuşlarla İstanbul’dan Köln’e Türk Havayollarının direkt uçuşlarını kullanabilirsiniz.

İzmir’den Köln’e direkt uçuş bulunmuyor. İstanbul aktarmalı olarak uçuş yapabilirsiniz.

– Ankara ile THY Köln arasında direkt uçuş bulunmuyor. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz.

Antalya’dan Köln’e direkt uçuş bulunmamakta ancak İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı aktarmalı uçuşlardan yararlanabilirsiniz.

Köln’de Ne Yapılır?

Köln Çarşıları ve Köln’de Alışveriş

Kolonyanın doğduğu yer, Almanya’nın Köln şehrinde seyahat rotalarımızı bir bir gezerken alışverişide unutmamak lazım. Çin çarşısı Köln’deki kilisenin hemen yakınında bulunuyor. Buradan hediyelik eşya ve yöresel Alman kıyafetleri satın alabilirsiniz. Ayrıca yine Dom katedralinin karşısındaki tarihi çarşıdan ünlü Köln kolonyaları satan butik mağazalar bulunuyor.

Köln’de Ne Yenir?

Dome katedralinin doğu bölümünde ilerleyen sokak üzerinde büyük bir patisserie dükkanı bulunuyor. Burada Almanya’ya özgü “Berliner” ve “Alman Pastası” satılıyor. Mutlaka tatmanızı öneririm.

Köln Türk Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Luxemburger Street 285-50354 Hürth Deutschland
Telefon: + 49 223 397 41 80
Web: http://koln.bk.mfa.gov.tr/Mission

Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
  BİR YORUM YAZIN


  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.