İspanya Gezi Rehberi

Roma İmparatorluğundan Endülüs Emevilere sonrasında Gotik ve Barok Dönem ile Kübizmin zirve yaptığı dönemlerde inşa edilmiş tarihi yapıt ve mimari eserleri, görenleri kendine hayran bırakıyor. Büyük İspanya turunda keşfettiğimiz İspanya Gezi Rotaları ve seyahat rehberi.

İspanya Gezi Rehberi
4.9/5 - (59 votes)

Günümüzde İspanya olarak bilinen ancak resmi adı İspanya Krallığıdır. Avrupa Kıtasının güney batı kısmında İber Yarımadasında bulunur. Akdeniz’e ve Atlantik Okyanusuna sınırı bulunan İspanya’nın komşu ülkeleri Andora, Fransa, Portekiz ve deniz üzerinden de İngiltere‘dir. Avrupa’nın aksine 47 milyonluk büyüyen genç bir nüfusa sahiptir. İspanya’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri listelediğimiz İspanya Gezi Rehberi blog yazımız başlıyor.

Ülkemizde her ne kadar boğa güreşleri ile tanınmış olsa da İspanya’da Boğa Güreşleri Katalonya ve Bask gibi bölgelerde resmi olarak yasaklanmış durumdadır.

• İspanya Gezi Rehberi
Plaza de İspanya

İspanya seyahati öncesinde bilmeniz gerekenleri “İspanya’ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler” adlı yazımızda yer vermiştik. Seyahatiniz öncesinde bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi uzun soluklu İspanya Turu Gezi Notlarımıza geçelim ve İspanya’da gezilecek yerler nereler birlikte keşfedelim.

İspanya Hakkında Bilgi

Siyasi ve İdari Yönetimi

İspanya, Avrupa’nın güneyinde yüzyıllardır ayakta olan, özellikle coğrafi keşifler düşünüldüğünde dünyada adını altın harflerle tarih kitaplarına yazdırmış güçlü bir ülkedir. Günümüzde özellikle Katalanlar ve Bask Bölgesinde bulunan İspanyollar, Krallığı yani Monarşik Yönetim şeklini şiddetle reddedip karşı çıkarak Demokratik bir Cumhuriyet rejiminin gelmesini talep ediyorlar.

2017 yılında Katalanlar, başlattıkları barışçıl halk eylemleri ile kendi özerk bölgelerini ilan etmiş hatta yasal olmayan bağımsız seçimlerle kendi başkanlarını bile seçmişti ki hem İspanya Krallığı hemde Avrupa Birliği tarafından sükunetin sağlanması amacıyla bu süreç durduruldu. Seçilmiş olan Katalonya Başkanı ise şu an İspanya dışında bir Avrupa ülkesine sığınmış durumda.

Bu yazıyı yazdığımız günlerde ise Katalanların 7 ülkede temsilcilik açacağı haberleri dünya gündemindeydi. Şimdi çalkantılı İspanyol siyasetini bir kenara bırakıp İspanya’nın tarihi ve modern şehirlerini gezeceğimiz Büyük İspanya Turuna başlıyoruz.

• İspanya Gezi Rehberi
 • İspanya Nüfusu: 47 milyon
 • Başkent: Madrid
 • Para Birimi: Euro €
 • Saat Farkı: +1
 • Telefon kodu: +34
 • İngilizce Adı: Spain

Büyük İspanya Turu

İstanbul’dan sabah çok erken saatlerde kalkış yapan uçağımız uzun bir yolculuğun ardından 5 saat sonra Portekiz Lizbon’a iniş yaptı ve Büyük İspanya Turumuz Lizbon’dan başlamış oldu. Lizbon‘da dolu dolu 1 gün süren şehir gezisinin ardından Salazar Köprüsü olarak bilinen 25 Nisan Köprüsü ile Tejo nehri üzerinden geçerek İspanya’ya geçtik. Portekiz’den Atlantik okyanusuna dökülen Tejo nehri İspanya’nın içlerine kadar kuzey yönde 1100 kilometre devam ediyor. Hatta İspanyollar Taho Nehri olarak adlandırıyor.

Türkiye’nin önde gelen tur şirketlerinden biri ile gerçekleştirdiğimiz Portekiz – İspanya Turunun İspanya ayağında bulunan turistik yerlerde yaşamış olduğumuz deneyimleri ve gözlemlerimizi genel olarak bu blog yazısında sizlerle paylaşıyoruz. Kaşifler ülkesi İspanya’da gezilmesi gereken yerleri ilerleyen yazılarda ayrı ayrı hazırladık. Özellikle Endülüs bölgesinde gezdiğimiz şehir ve kasabalara ait yazıları ilgiyle okuyacağınız tahmin ediyoruz.

İspanya Gezi Rehberi
Nereye, Nasıl Gidilir?

Güney Avrupa ülkesi olan İspanya’ya Türkiye’den Nasıl Gidilir? İspanya’ya ulaşım nasıl sağlanır? Türk Havayollarının yıl boyunca ve diğer havayolu şirketlerinin İspanya’ya sezonluk uçuşları mevcut. THY ile İstanbul çıkışlı Barcelona, Madrid ve Malaga şehirlerine karşılıklı olarak seferler yapılıyor. Ankara, İzmir, Antalya ve diğer şehirlerden ise İspanya’ya aktarmalı seferler yapılmakta.

İspanya seyahatinde Pasaport ve vize hakkında merak edilen bilgileri İspanya Vize Şartları yazısından öğrenebilirsiniz.

İspanya Haritası

İspanya Haritası

İspanya’da Gezilecek Yerler ve Merak Edilen Sorular

Tatil yada tur amaçlı İspanya seyahatlerinizde mutlaka gezilmesi gereken yerlerin bir listesini sizler için oluşturduk. İspanya’da gezilmesi gereken 3 yer, 5 yer yada 10 yer diye kendimizi sınırlamaya gerek yok.

Endülüs Bölgesi Gezilecek Yerler

1. Sevilla Şehri ve Alcazar Sarayı –
2. Cordoba Şehri ve Cordoba Katedrali (Kurtuba Camisi) –
3. Granada Şehri ve El Hamra Sarayı
4. Malaga Şehri.

• İspanya Gezi Rehberi

Modern İspanya Şehirlerinde Gezilecek Yerler

1. Başkent Madrid –
2. Valencia şehri –
3. Bilbao şehri –
4. Barselona şehri (El Born, Gotik Mahalle, Park Guel ve La Sagrada Familia).

İspanya’nın Tarihi ve Turistik Diğer Gezilecek Yerleri

1. Toledo –
2. Zaragoza –
3. Girona –
4. Figueres (Salvador Dali Müzesi).

Baştan Başa İspanya Turu sırasında bizi en çok cezbeden Endülüs bölgesinde bulunan El Hamra Sarayı ve Barselona’da bulunan La Sagrada Familia oldu hiç şüphesiz. Bunların yanında güneyin Flamenko kültürü ve kuzeyin modern barok mimarisi de oldukça etkileyici. Benelüks turun esnasında Köln‘de gördüğümüz Barok Mimarisinin burada da örneklerine rastlamak mümkün.

İspanya’nın Ünlü Kişileri ve Şaheserleri

Bilimden sanata bir çok önemli kişiyi dünyaya kazandıran İspanya’nın en önemli tarihi şahsiyetlerini kısaca tanıyalım. Ama öncelikle kaşiflere bir göz atalım.

◯ Her ne kadar İtalya doğumlu olsa da America Vespuci İspanyollar için keşifler yapmış ve Güney Amerika’yı keşfetmiştir. Günümüzde mezarı İspanya’nın Sevilla kentindedir.
Christophe Colomb yine İtalyan asıllı bir İspanyoldur. Hindistan’ı keşfe çıkıp yanlışlıkla Amerika’yı bulmuştur. Kendisinden önce Macellan keşfetmişti zaten. 🙂 Bugün mezarı Sevilla kentinde bir katedral içerisindedir.
James Cook Ünlü İngiliz Denizcidir ve aynı zamanda Avustralya kıtasını keşfetmiştir.
◯ İspanyolların ünlü edebi kişiliği Don Juan. Ruhsal bozuntuları olan ve “zampara” olarak tabir edilen kişilik.
Juan Sebastian ve Portekizli Ferdinand Macellan İspanyolların desteği ile denizlerde keşfe çıkmış ve bu sırada dünyanın yuvarlak olduğu teorisini ilk kez ortaya atmıştır.

Tabiki İspanya’da sadece kaşifler yok. Sanat ve Mimarlık alanında da ünlü isimler ortaya çıkarmıştır.

◯ Dünyaca Ünlü Ressam Picasso İspanya’nın Malaga şehrinde yaşamıştır.
◯ Ressam Goya
Gaudi (Mimar)
Salvador Dali (Ressam ve Sanatçı) Kübizm tarzı.

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
Average
5 Based On 1
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Tansu dedi ki:

  Merhabalar..Eylül ayında eşimle beraber kendimiz 7 gece 8 gün lisbon, seville , granada, cordoba , madrid ve berselona turu planladık.. daha once özel turlarda gezi planlamistik.. Bu kez kendimiz gezmek istedik. Sizce guzergahimiz nasıl önereceginiz şeyler nelerdir ? Cevabiniz icin Şimdiden teşekkürler

  1. Bizyineyollarda dedi ki:

   İçerisinde Lisbon, Granada, Cordoba, Madrid, Barselona gibi şehirlerin olduğu Büyük İspanya Turunu tavsiye ederim. Ancak Lizbon’a en az 2 gün ayırmanızı hatta vaktiniz varsa Porto şehrine ve Sintra Kalesine gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bir de geziden önce El Hamra Sarayı gibi yerlerin biletlerini internetten almaya özen gösterin. Günlük limitli satış yapılıyor.