Podcast Nedir?

Sesli Gezi Rehberi

Türkiye’nin ilk podcast içeriklere sahip seyahat sitesi ve gezi blogu olarak, dünyanın birçok farklı noktasındaki deneyimlerimizi ses formatında takipçilerimizin beğenisine sunuyoruz.

Podcast ne demek?

Sesli Yayın Mikrofonu
Türkiye’nin ilk ve tek gezi, seyahat podcast servisi.

Uzman bir podcast seslendiricisi gezi blogumuz içerisinde bulunan yazılı metin içeriğini uygun ses tonu ile okuyarak ve diğer görsel bileşenleri de betimleme yoluyla tarif ederek bir çocuğa hikaye anlatır gibi seslendirmektedir. Bu işlem her yazı için yapılır ve sayfa içerisinde ziyaretçilerin kullanımına sunulur.

İşte podcast tam olarak budur:)

Ayrıca tüm podcast bölümleri arşivlenir ve önerilen podcast platformlarında yayınlanır. Böylece Ios yada Android uyumlu mobil cihazlardan podcast yazılımları kullanarak gezilecek yerler hakkında offline bilgi sahibi olursunuz.

Bizyinyollarda Gezi Rehberi Podcast Bağlantılarımız

En İyi Podcast Yayın Önerileri

Henüz Türkiye için yeni adımlarını atan bebek gibi olsa da Podcast yayınları Ios ve Android uygulamalar üzerinden hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir. Seyahat ve gezi kategorisinde henüz tek podcast yayıncısı olsakta yakın zamanda sayının artacağını düşünüyoruz.

Tavsiye Edilen Apple Podcastler

Itunes uygulaması üzerinden dinleyebileceğiniz podcast yayınlarından bazıları;

Itunes üzerinden dinleyebileceğimiz apple podcast yayınlarının logosu.
Apple Podcast Uygulaması

Podcast Dinlemenin Faydaları

Akıllı telefonunuz, tablet veya kişisel bilgisayarınızın ekranında başka bir iş ile meşgul olurken arka planda seçtiğiniz podcast yayınını dinleyebilirsiniz. Otobüste, metroda, vapurda kısacası günlük yaşamınızın her anında bir podcast yayını dinleyebilirsiniz. Hatta podcast uygulamanız ile önceden cihazınıza indirmiş olduğunuz bir yayını uçakta veya internetin olmadığı yerlerde dahi dinleyebilirsiniz.

Podcast yayınlarını; kişisel sohbetler, tartışma, bilimsel yayınlar, hikaye, roman ve çocuk masalları gibi kategoriler altında görebiliyoruz. Gün geçtikçe farklı alt kategorilerde oluşmaktadır. Spor yorumcuları, film eleştirmenleri ve gündem haberleri gibi kategorilerde son zamanlarda oldukça rağbet görmektedir.

Podcast dinlemek için ücretli ve ücretsiz olmak üzere bir çok uygulama bulunuyor. Şimdilik çok yeni olduğundan ücretsiz bir çok içeriğe ulaşabildiğimiz gibi ücretli olupta hediye yada promosyon ile gönderilen birçok podcast içerik mevcut.

Türkiye’de Mobil Gsm operatörlerinin de podcast yayınlarında ön ayak olması süreci nisbeten hızlandırıyor.

Bizyineyollarda Gezi Rehberi Podcast Yayını

Hem seyahat blogu hem de gezi sitesi olarak bizde podcast platformunda yerimizi aldık. Üstelik Türkiye’deki diğer gezi ve seyahat kategorisindeki tüm bloglardan önce bu alt yapıya geçtik.

Gezi yazılarımızın bulunduğu sayfalardaki “podcast play” butonuna tıklayarak sayfanın tamamındaki yazılı ve görsel içeriği podcast olarak dinleyebilirsiniz.

Üstelik bu sayede görme engelli takipçilerimiz de rahatlıkla gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Görme engelli ziyaretçilerimizin akıllı mobil aygıtlarında veya bilgisayarlarında erişilebilirlik ayarlarını yapmış olmaları yeterlidir. Bu sayede sayfa yüklenir yüklenmez otomatik olarak podcast anlatımı ve betimlemesini içeren yayın başlayacaktır.