Kekova Turu

Antalya Üçağız yada namı diğer Kekova turumuzdan akılda kalanlar, antik batık şehir, Kekova Kalesi ve Eski Çağ Lahit Sandıkları, Tarihi Tersane Kalıntılar.

Kekova Turu
4.8/5 - (17 votes)

Kekova, Türkiye’nin en büyük ve en eski batık şehrine ve ayrıca Tarihi Kalesine ev sahipliği etmektedir. Kekova turu için Demre-Kaş yolu üzerinde Kuşcağız mevkisinden güneye doğru ayrılan Üçağız yolu ile yaklaşık yarım saat süren, verimli kızıl topraklar üzerinde kurulmuş sera manzaraları eşliğinde Üçağız merkeze ulaşılabiliyor.

Kekova Gezi Videosu

Kekova Gezisi

Üçağız girişinde tatil sezonlarında Jandarma Güvenlik kontrolünden geçtikten sonra Üçağız merkezine ulaşılıyor. Otopark ve müsait alan sayısı yetersiz olduğu için girişte veya çıkışta Üçağız Belediyesi sizden 15 TL otopark ücreti (2020 fiyatı) tahsil ediyor. Bunun dışında ekstra bir otopark yada giriş ücreti ödemesi yapmıyorsunuz.

Kekova Tekne Turları
Kekova (Üçağız) Tekne Turu
Tekneci Hüseyin Amca

Diğer Antalya Gezilerimiz

Buraya geldiğinizde yaya olarak gezeceğiniz alan çok büyük olmadığı için 1 saatte ilçe merkezini gezmeniz mümkün. Caminin hemen yanından uzanan yolu takip ettiğinizde asmaların altından geçerek renkli “dünya merdivenlerini” döndüğünüzde ise yat ve teknelerin bulunduğu iskeleyi göreceksiniz. Akşam saatlerinde Kekova’ da bulunduğumuz için tekne turu yapamayacağımızı düşünüyorduk ki yaşlı bir adam bize yaklaştı. 8 kişilik teknesini gösterip bizi Kekova Tekne Turuna davet etti.

Kekova’dan Akılda Kalanlar

KEKOVA ANTİK BATIK ŞEHİR, TARİHİ KALESİ, SU ALTI VE SU ÜSTÜ LAHİTLER, KEÇİLERİ, YANIK DONDURMASI, TEKNE TURU VE TABİ Kİ HÜSEYİN AMCA.

Kekova Kalesi
Üçağız Kalesi

Kekova’da Gezilecek Yerler

Kekova’ da çok fazla denize girme imkanınız olmuyor. Ancak Antik Su Altı Şehrine doğru yaptığımız tekne turu esnasında tarihi Tarihi Üçağız Kalesinin bulunduğu yarım adada verdiğimiz mola esnasında bizyineyollarda gezi grubu olarak odun ateşinde özenle pişirilen Türk Kahvemizi yudumlarken birlikte geldiğimiz aile ise denizde, antik şehrin hemen üzerinde yüzüyorlardı. Yaklaşık yarım saatlik aranın ardından dönüşe geçtik. Dönüşte kayalarla kaplı bir adacık üzerinde gördüğümüz birkaç dağ keçisi dikkatlerden kaçmadı. Aşağıda fotoğrafta görebileceğiniz bu keçiler yabani mi yoksa sahibi var mı karar veremedik doğrusu.

• Kekova Turu
Kekova Adacıklar Sit Alanı

Tekneyle açıldığımız mini iskeleye geri vardığımızda hava artık iyiden iyiye kararmıştı. Akşam üzeri sokak lambaları yandığında Kekova bambaşka bir yer oluyor. Fırsattan istifade meşhur Yanık Dondurmasını tatma imkanı bulduk. Keçi sütünden yapılan dondurma bu bölgeye has ve başka bir yerde yeme olasılığı yok. Mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.

En son Covid -19 virüs salgının yaşandığı dönemde bu adalar üzerine 2 günde yapılan beton villa ile gündeme geldi Kekova. Doğal sit alanı olarak ilan edilen bu bölgede bırakın yapılaşmayı çivi çakmak bile yasak. Deniz tarihiyle iç içe Kekova Batık şehrini de gezmenizi tavsiye ederim.

Kekova’dan ayrılma vakti geldiğinde saatlerimiz 22:00‘ı gösteriyordu. Kaş’a doğru yola çıktık. Gecenin ilerleyen saatlerinde Antalya Kaş‘a vardık.

Üçağız’dan aktaracaklarımız şimdilik bunlar. Gezilip görülmesi gereken yerler listesinde mutlaka ilk 10 da yer alması gereken bir yer. Ancak gecelik oda fiyatları biraz tuzlu. Bu eleştiriyi de söylemeden geçmeyelim. 🙂

Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.