Beykoz Cam Müzesi

Günümüzde Cam Müzesi olarak bilinen tarihi yapı, 1800’lü yıllarda Sultan Abdülaziz’in paşalarından olan Abraham Paşa tarafından 350 dönüm arazi üzerine yaptırılmıştır. Abraham Paşa daha sonraki dönemlerde bir süre vezirlik görevi de yapmıştır.

Beykoz Cam Müzesi
4.9/5 - (8 votes)

Cam Müzesi Tarihi

Cam Müzesi o tarihlerde her ne kadar ahır olarak kullanılmış olsa da Osmanlının son dönemlerinde cam imalatının yapıldığı yer anlamına gelen “Beykoz Cam ve Billurat Fabrika-i Hümayunu” yani cam fabrikası olarak kullanılmıştır. Cumhuriyet döneminde de yine bir süre cam fabrikası olarak olarak kullanılan tarihi bina daha sonra Milli Saraylar’a bağlı Beykoz Cam ve Billur Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Tarihi Cam Fabrikası
Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Abraham Paşa, eğitiminin büyük bir bölümünü yurt dışında görmüştür. Paris‘te bir kolejde eğitimini tamamlayan paşa Türkçe hariç tam 3 dil konuşmaktaydı. Beykoz’da geniş bir alanda yaptırdığı “U” şeklindeki ahır binası bir süre cam fabrikası olarak kullanılmış ve daha sonra Cam Müzesine çevrilmiştir.

Milli Saraylar tarafından restore edilerek hizmete açılan Cam Müzesi 12 farklı bölümden oluşmaktadır. Osmanlı döneminde kullanılan cam eşyalar ağırlıkta olsa da Selçuklu dönemine ait eserler de sergilenmektedir. Hatta yerli eserlerin yanısıra Fransız yapımı cam eşyalar (parfüm şişesi, gaz lambası vb.) sergilenmektedir.

Hatta tam müzenin çıkış bölümünde Fransız yapımı bir de saltanat arabası bulunmaktadır. Cam ve aynanın mükemmel uyumu ile ortaya çıkan bu at arabası kesinlikle görmeye değer.

Beykoz Cam Müzesine Nasıl Gidilir?

İstanbul Anadolu yakasında Beykoz İlçesinde bulunan Cam ve Billur Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Beykoz Vapur İskelesine neredeyse yürüme mesafesinde, çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Dilerseniz deniz yolu ile İstanbul’un hemen heryerinden ulaşabilirsiniz. İETT 15F hat numaralı otobüsleri ile ulaşılabilir.

Otomobil ile Cam Müzesine gitmek isteyenler ise Riva Yolu üzerinden veya Beykoz Sahil Yolunu (Kelle İbrahim caddesi) kullanarak ulaşabilirler. Gitmesi son derece kolay bir konumda bulunan Cam Müzesini mutlaka görmelisiniz.

Cam Müzesi Giriş Ücretleri

Müzeye Aracınız ile veya yaya olarak gelmenize göre giriş ücretleri değişiyor. Otopark ücreti, bahçe bileti ve müze giriş ücretleri ayrı ayrı tahsil ediliyor.

Cam Müzesi ziyaretçi giriş ücret tarifesi şu şekilde:

Giriş Yapılacak AlanGiriş Ücreti
Cam Müzesi Giriş Ücreti (Yetişkin)15.00 ₺
Cam Müzesi Giriş Ücreti (İndirimli Öğrenci)5.00 ₺
Cam Müzesi Bahçe Giriş Ücreti5.00 ₺
65 Yaş Üzeri Ziyaretçiler Giriş ÜcretiÜcretsiz
Gazi ve Şehit YakınıÜcretsiz
Müze Kart sahipleriÜcretsiz
Asker, Öğretmen ve Polis Meslek Grupları5.00 ₺
Anadolu Yakası Kombine Bilet Fiyatı (Yetişkin)50.00 ₺
Anadolu Yakası Kombine Bilet Fiyatı (İndirimli Öğrenci)20.00 ₺
Cam Atölyesi Giriş Ücreti (Çocuk)50.00 ₺
– Milli Saraylar Beykoz Cam Müzesi Giriş Ücretleri –

Otopark Ücreti

Eğer aracınız ile Beykoz’da bulunan Cam ve Billur Müzesine giriş yapmak isterseniz 15 ₺ otopark ücreti alınıyor. Müzenin dış nizamiyesinden giriş yaparken bu ücret sizden tahsil ediliyor ve gün boyu geçerli oluyor.

Cam Müzesi Bahçe Bileti

Yaya olarak Cam müzesinin bahçe bölümüne giriş yapmak isterseniz kişi başı 5 ₺ ödemeniz gerekiyor.

Cam Müzesi Sergi Bölümü Giriş Ücreti

Beykoz Cam ve Billur Müzesini ziyaret etmek için gelen konuklar bahçe bölümüne ayrı, müze-sergi bölümüne ayrı ücret öderler. İndirimsiz olarak her iki bölüme giriş yapacak ziyaretçiler toplamda kişi başı 20 ₺ ücret öderler.

Kelebek Bahçesi

İstanbul Kelebek Çiftliği

Beykoz Cam ve Billur Müzesinin Bölümleri

İstanbul’un ünlü tarihi müze ve sergi saraylarından biri olan ve Beykoz’da bulunan Cam ve Billur Müzesinin ziyarete açık olan bölümlerini gezelim.

1. Bahçe Bölümü

Müzenin bahçe bölümü oldukça geniş bir alana sahiptir. Bu bölümde tek şeritlik araç yolu ve etrafında bulunan sıra sıra asırlık çınar ağaçları oldukça büyüleyici bir manzara oluşturuyor. Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu bu kısımda fotoğraf çekilmektedir.

Cam ve Billur Müzesi Araç Yolu
Müzenin bahçe bölümünde bulunan araç yolu ve sıralı ağaçlar.

Müzenin bahçe bölümü, çoğunluğu Osmanlı dönemine ait 117 farklı ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda bir botanik bahçe görünümüne ve özelliklerine sahiptir.

2. Cam ve Billur Müzesi Sergi Bölümü

Bahçenin doğu bölümünde yer alan taş binanın orta avlu kısmından girdiğinizde hemen solda müze girişini göreceksiniz. Burada bulunan görevlilere Cam Müzesi Giriş Ücretinizi ödedikten sonra turnikelerden geçerek sergi sarayına giriyoruz.

Tarihin ilk çağlarında kullanılan cam eşyaların sergilendiği bölüm oldukça göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Tarihi kazılar esnasında höyüklerden çıkarılan bardak, tabak, kandil gibi gündelik kullanılan cam eşyalar günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bunun sebebi camın hammadde olarak toprakta kolay kolay çözünmediği içindir. Bileşiminde bulunan silisyum elementinin toprağa karışması onbinlerce yıl sürebilmektedir.

Cam Müzesi Giriş Kapısı
Beykoz Cam Müzesi Girişi

Anadolu ve Avrupa’da üretilen yaklaşık 1780 parça ürünün sergilendiği müzede adeta camın tarihine bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Müzenin sergi bölümünde fotoğraf çekmek yasak olduğu için burada fotoğraf paylaşamadım.

Cam ocağında usta ellerde şekillenerek bir sanat eserine dönüşen camın günümüze kadarki gelişimine kronolojik sırada şahit oluyorsunuz.

En çok dikkatimi çeken bölüm ise hiç kuşkusuz Osmanlı dönemi cam eşyaların sergilendiği bölüm oldu. Cam müzesinin bu kısmı oldukça gösterişli ve işin açıkçası gözlerinizi alamayacağınız güzelliğe sahip. Kutsal topraklardan zem zemin taşındığı cam damacanalar ve örgü sepetleri ilk günkü ihtişamı ile bizleri büyülüyor.

Sonraki bölümde bulunan cam avize ve gaz lambaları gibi tarihi ürünlere bakmaktan yine gözlerinizi alamayacağınız bir kısımdır.

Yer yer Fransız yapımı gaz lambaları, parfüm ve kozmetik şişeleri, Almanya Köln yapımı cam kolonya şişeleri Avrupa Cam tarihi hakkında bir fikir oluşturuyor. Zaten finalde göreceğiniz Fransa yapımı Saltanat Arabası tam bir şaheser.

Müze sergisinde camın yanı sıra ayna ve porselenden yapılan eşyaları da göreceksiniz. Çin vazoları ve üzerindeki seramik sanatı oldukça etkileyici.

3. Cafe ve Hediyelik Eşya Bölümü

Sergi bölümü biter bitmez turnikenin diğer tarafında bir şeyler yiyip içebileceğiniz cafe ve hediyelik cam eşya satışı yapılan gift shop bulunuyor. El yapımı ve tek model (uniq) cam ürünler satın alabilirsiniz. El yapımı cam kolye, bileklik, kalem, kum saati, magnet, bardak ve vazo gibi sanatsal tasarım cam ürünleri görebilirsiniz.

Fiyat olarak gayet makul bir seviyede olan hediyelik eşyalardan hatıra olarak almanızı tavsiye ederim. Ürünleri uniq yani tek model olması da ayrı bir güzellik katıyor. Çünkü bu ürünün aynısı sizden başka hiç kimsede bulunmayacaktır. Ortalama 40-50 ₺ arasında değişen kolye veya bileklikler en çok tercih edilen hediyelik cam ürünlerdir.

Billur Müzesi Cafe
Beykoz Billur Müzesi Cafe ve Gift Shop

4. Cam Atölyesi

Cafe bölümünden dışarı çıkar çıkmaz hemen solda bulunan kapı Beykoz Cam Atölyesine açılmaktadır. Burada sadece çocuklara yönelik cam ustalığı sembolik olarak öğretilmektedir.

Saat 17:00’a kadar cam ocağında çocuklar için harika bir aktivite düzenleniyor. Cam Atölyesi kullanım ücreti 50 ₺ olup hediyelik eşya bölümünde ödeme yapabilirsiniz. Cam ustasının gözetimi altında çocuklarınız sırayla kendi seçtikleri renklerde cam kolye ve bileklik tasarımı yapmaktadır.

Atölyede çocukların tasarladığı cam modeller 20 dakika sonra sertleştikten ve soğuduktan sonra hediye kutusunda sizlere takdim edilmektedir.

Cam Atölyesi
Cam Ocağı çocuk aktivitesi

Cam Atölyesi bölümünde aktivitelere katılmak ücretli olsa da izlemek için ücret talep edilmiyor. Çocuklarınız bu sanat merkezinde kendi becerilerinin farkına varmaktadır.

5. Oyun Parkı

Beykoz Cam ve Billur Müzesinin bahçe kısmında sıradışı bir çocuk oyun parkı bulunuyor. Oyun aletlerinin tamamı ahşaptan yapılmış olan çocuk parkında bir de sürpriz bekliyor bizleri. Burada bulunan beyaz tavşanlar çocukların ilgi odağı haline gelmiş. Tavşanları havuçla besleyen çocuklar bundan büyük keyif almaktadır.

Ahşap çocuk parkında sınırları zorlayan parkurlar sayesinde limitleri zorlayan aktivitelerle güzel zaman geçiriyorlar.

Çocuk Parkı
Beykoz Cam Müzesi Çocuk Parkı

Eğer müzeye gelirseniz ve çocuklar müzenin kapalı olan alanından sıkılırlar ise çocuk parkı süper bir çözüm olacaktır.

6. Kütüphane Bölümü

Cam sanatı ile ilgili yayınların bulunduğu kütüphane Cam Müzesinin kafeterya bölümünün asma katında bulunmaktadır. Çocuklara yönelik dünya klasikleri ve cam ile ilgili kitaplar ise Cam Atölyesi bölümünde bulunmaktadır. Bu bölümden yararlanmak tamamen ücretsizdir.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi ile İlgili Merak Edilen Sorular

 1. Cam Müzesi hangi günlerde ve saatlerde açık? Pazar günü açık mı?

  Beykoz Cam Müzesi Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri 09:00 ile 17:00 arasında ziyarete açıktır. Sadece Pazartesi günleri ziyaretçilere kapalıdır.

 2. Beykoz cam müzesi iletişim bilgileri nelerdir?

  Müze Adresi: Merkez Mahallesi, Mehmet Yavuz Cd. No:115, 34820 Beykoz/İstanbul
  Telefon:  (0216) 424 16 32
  İnternet: https://www.millisaraylar.gov.tr/

 3. Cam müzesinden hediyelik eşya olarak ne alınabilir?

  Tamamen el sanatı olan cam ürünlerden oluşan oldukça geniş bir kategoride çeşit bulabilirsiniz. Gaz lambası, kandil, civalı camlar, kolye, bileklik, kalem, çerçeve, bardak, kupa, vazo ve magnet gibi ürünleri hediyelik olarak satın alabilirsiniz.

 4. Cam atölyesi saat kaça kadar açık?

  Gerçek cam ocağının bulunduğu ve çocuklara cam işçiliğinin öğretildiği cam atölyesi müzenin açık olduğu günlerde saat:17:00'a kadar açıktır.

Cam Müzesi Gece Manzarası
Gece Aydınlatmaları ile Cam Müzesi

Müze Fotoğraf Galerisi

Türkiye’nin Diğer Cam Müzeleri

Türkiye’de cam sanatının sergilendiği diğer müzelerden en ünlüleri Eskişehir ve Gaziantep ilimizdekilerdir.

Gaziantep Medusa Arkeolojik Cam Müzesi yöresel cam ürünlerin tarihsel gelişimine şahit olmanız açısından adeta bir kilometre taşıdır.

Eskişehir’de bulunan müze ise Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir. Odunpazarı ilçesinde bulunan müzenin gerçek ismi ise Çağdaş Cam Sanatları Müzesidir.

Hatta yakın bir tarihte Antakya’da da bir Cam Sergisi açıldı. Bölgenin ünlü cam sanatçısı olan Şadi ASFUROĞLU tarafından dizayn edilen Antik Cam Evi‘de bölgenin cam kültürüne ışık tutmaktadır.

İstanbul’da bulunan ikinci cam müzesi ise yine Beykoz ilçesinin Paşabahçe köyündedir. Özel bir müze ve atölye kategorisindedir. Paşabahçe Cam Müzesinde de benzer çocuk aktiviteleri ve cam sergileri burada da bulunmaktadır.

Beykoz Cam Müzesi” adlı bu yazı en son 28.11.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Erdem Buğra Karabulut
Erdem Buğra Karabulut
Son çıktığım seyahatten eve dönmek üzere yola çıktım. Ama hala evin yolunu bulamadım. Gezdim diyar diyar, yazsam ciltler dolusu kitap. Bir Evliya Çelebi olamasam da yine gezerim yeniden gezerim. İşte benim hikayemde böyle.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.