Delft Gezilecek Yerler

Güney Hollanda’da yer alan, Porselen ev eşyaları, geleneksel Hollanda peyniri ve rönesans tarzı tarihi binaları ile ön plana çıkan Delft şehri. Aynı zamanda ünlü ressam Vermeer’in de yaşadığı yer olan Delft tam bir butik sanat şehri. Bir çok müze, heykel, sanat galerisi, kilise ve sarayın bulunduğu Delft Şehrinde Gezilecek Yerler.

Delft Gezilecek Yerler
5/5 - (15 votes)

Delft, Avrupa’da gezilecek popüler yerler arasında kendine son zamanlarda yer edinmiş bir Hollanda şehridir. Geleneksel su kanalları, tarihi katedral, şapel ve kiliselerin yanı sıra ilginç bir de porselen hikayesi bulunuyor. Porselenle olan bu ilginç hikayeyi Delft şehrinin tarihi bölümünde paylaştık.

Delft’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Hollanda‘nın Delft adlı bu şirin kentine gitmeden önce bilmeniz gerekenlerden kısaca bahsedelim. Bu küçük ama hayat kurtaran bilgilerin fayda sağlayacağını umuyorum.

Delft Su Kanalları
Delft Şehri Su Kanalları

Delft Nerede ve Nasıl Gidilir?

Delft şehri, Lahey ile Rotterdam arasında bulunmaktadır. Güney Hollanda bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’den uçakla veya karayolu ile gidilebilir. Ancak daha çok havayolu tercih edilmektedir.


Yurt Dışına Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Yurt Dışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler


İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’de bir çok şehirden Hollanda lokasyonlu uçuş bulunmaktadır. Delft şehrine Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığı için mecburen Amsterdam yada Rotterdam aktarmalı uçuşları tercih ediyoruz. İstanbul – Amsterdam uçuşu yaklaşık 3 buçuk saat sürmektedir. Amsterdam ile Delft arası ise yaklaşık 70 km uzaklıktadır ve 1 saatlik yolculuğun ardından ulaşılmaktadır.

Amsterdam veya Rotterdam’a vardıktan sonra karayolu, demiryolu veya yine havayolu araçları ile Delft şehrine ulaşıyoruz. Daha çok karayolu tercih ediliyor ben de karayolu ile varmıştım Delft‘e.

Amsterdam Bileti için: https://www.turkishairlines.com/tr-int/ucak-bileti/amsterdam-ucak-bileti/

Delft Haritası

Hava Durumu

Delft hava durumu ise Hollanda ile benzerlik göstermektedir. Ülkemize göre kışları biraz daha ılıman ve yazları ise daha serin ve yağışlıdır. Kış mevsiminde 0 derecenin altına kolay kolay inmez. Yazın en yüksek sıcaklık değeri ise Temmuz-Ağustos döneminde 20-25 derece arasında ölçülmektedir.

Bu nedenle Delft şehrine gezi planlıyorsanız mutlaka yanınıza uzun kollu ve biraz da kalın kıyafetler almayı unutmayın. Yazın yada kışın gidiyor olsanız bile mutlaka yanınızda bulundurun.Otel, Pansiyon, Airbnb ve Konaklama Olanakları

Porselenleri ile ünlü Hollanda şehri Delft’e gezi planlarken burada günü birlik bir gezinin yanı sıra konaklamalı bir gezi planı da yapabilirsiniz. Çok sayıda konaklama olanağı bulunuyor. 5 yıldızlı otelden tutunda Airbnb ev kiralamaya kadar geniş yelpazede konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Hatta Delft’ten daha büyük olan ve buraya çok yakın konumda olan Rotterdam veya Lahey kentlerinde de konaklayabilirsiniz. Delft’te konaklama şekli olarak size Airbnb çözümlerini tavsiye ederim.

Otel ve Airbnb gibi konaklama çözümlerinin yanı sıra Delftse Hout denilen kamp alanları da mevcut. Fiyat olarak biraz daha ekonomik.

Delft Tarihi

Yaşayan nüfus olarak 100 bine dayanmış küçük bir şehir olsa da konumu itibariyle tarihte önemli gelişmelere tanık olmuştur. Hollanda’nın iki büyük şehri olan Lahey ve Rotterdam’a yakın olması ise bulunduğu konumu daha değerli bir hale getirmektedir.

İlginçtir ama 17. yüzyılda deniz yolu ile Çin’e ticari seferlere başlayan Flemenkler bir süre sonra Porselen ve çinili ürünlere ilgi gösterirler. Dönemin Hollanda Kralı ise bir atılımda bulunarak Çin’den bu işin ustalarını ve zanaatkarları Delft şehrine getirir. Başta Flemenkler ve diğer Avrupalılar (Galyalılar) tarafından büyük beğeni toplayan porselen ve çini ürünler büyük bir ticari gelir sağlamaya başlar.

Bir kaç yıl içerisinde bu zanaatı öğrenen Flemenklerin artık Çinlilere ihtiyacı kalmamıştır. Bu nedenle değim yerindeyse Çinli sanatkarları kapı dışarı ederek ülkeden kovarlar. Porselen süsleme alanında bu sanatı daha da ilerleten Hollandalılar tamamen bu sanatı sahiplenerek “Delft Blue” (Delft Mavisi) adıyla markalaştırarak günümüze kadar ulaştırmışlardır.

Delft Şehrinin Sembolü Mavi Kalp
Delft Şehrinin Sembolü Mavi Kalp

Sanat tarihi açısından bakıldığında da ünlü ressam Vermeer bu topraklarda yaşamış ve sanat icra etmiştir. Vermeer yapıtlarının en büyük karakteristik özelliği gündelik ev yaşamlarını konu edinmiş olmasıdır. Bu yönüyle diğer ressamlardan farklılaşmaktadır.

İlginç bir bilgi daha! Adapazarı ile kardeş şehir ilan edilen Delft aynı zamanda Esteli(Nikaragua), Pretoria(Güney Afrika), Aarau(İsviçre), Freiberg(Almanya), Kfar Sava(İsrail) ve Tuzla(Bosna Hersek) ile kardeş şehir statüsündedir.Delft Şehrinde Gezilecek Yerler Listesi

Delft, küçük bir şehir olduğu için eğer sabah erken saatlerde başlarsanız gün bitmeden gezilecek yerlerin tamamına yakınını gezmiş olursunuz. Eğer zaman yönünden probleminiz yoksa bir gece konaklayarak 2 güne de yayabilirsiniz.

Prinsenhof Müzesi

Orta çağ döneminde inşa edilmiştir. Başlarda manastır olarak kullanılmış olsa da daha sonra kraliyet sarayı olarak kullanılmış ve yakın zamanda da Delft tarihine ışık tutan bir müze halini almıştır.

• Delft Gezilecek Yerler

Eski Kilise (Oude Kerk Kilisesi)

Delft Şehir meydanında bulunan ve aynı zamanda bir saat kulesine sahip kilisedir. Katedralin kulesi şehrin hemen her yerinden görülebiliyor. 1246 yılında inşa edilen Kilisenin tuğladan yapılmış olan kulesinin yüksekliği yaklaşık 75 metredir. 2017 yılında restorasyon çalışması yapılarak yenilenmiştir.

Oude Kerk Katedrali
Delft Oude Kerk Kilisesi

Stadhuis Delft

Eski Belediye Sarayı olarak bilinen Stadhuis Delft rönesans tarzı mimarisiyle göz doldurmaktadır. Eski Kilisenin yani saat kulesinin tam karşısında bulunur. Bir dönem şehrin İdari yönetimi için kullanılmış sonraları ise sivil düğün törenleri için tercih edilen favori bir düğün sarayına dönüşmüştür.

Stadhuis Delft
Delft Belediye Sarayı

Royal Delft (Porselen Fabrikası ve Müzesi)

Günümüzde hala faaliyet gösteren ve 1600’lü yıllarda inşa edilen Çömlek fabrikasında rehber eşliğinde turlar düzenlenmektedir. Mavi Delft Çini ve Porselenlere ilgi duyuyor ve merak ediyorsanız bu turlara katılabilirsiniz.

Delft Blue
Delft Mavisi Çini ve Çömlek Mağazası

Delft Su Kanalları

Benzerlerine Amsterdam ve Brugge‘de rastladığımız su kanalları burada da karşımıza sıkça çıkıyor. Kanal turu düzenlendiğini görmedim ancak bu olmadığı anlamına gelmez. Eğer Delft kanal turunu merak ediyorsanız mutlaka turizm noktalarına danışın.

Delft Şehrinde Gezilecek Diğer Yerler

  1. Vermeer Centrum Delft Müzesi (Ünlü Ressam Vermeer’in Sanat Galerisi)
  2. Locus Publicus
  3. Chocolaterie De Leile (Dondurma ve Çikolata Müzesi)
  4. Maria van Jessekerk Kilisesi
  5. Paul Tetar van Elven Müzesi
  6. New Church (Modern Kilise)
  7. Delft Windmill de Roos (Yel Değirmenleri)
  8. Delft Bilim Merkezi

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
BİR YORUM YAZIN


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.