İtalya’ya Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Avrupa’yı Orta Çağ karanlığından kurtaran Rönesans döneminin çizgilerini baskın bir şekilde görebileceğiniz İtalya gezisine çıkmadan önce yapmanız gereken hazırlıklar nelerdir? İtalya seyahatine tam anlamıyla hazır şekilde gitmek için detaylar yazı içeriğimizde.

İtalya’ya Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler
4.7/5 - (9 votes)

İtalya Gitmeden Önce

Rönesansa öncülük eden dünya ülkesi İtalya’ya gitmeden önce bilinmesi gerekenleri sıraladığımız bu yazımızı okuduktan sonra İtalya seyahatine hazırsınız demektir. Diğer Avrupa ülkelerine yapacağınız seyahatlerdekine benzer şekilde bir hazırlık aşaması bulunmaktadır.

İtalya gezisi öncesinde ayrıntılı olarak sizi bu efsanevi rönesans seyahatine hazırlayacağız. Madde madde aklınıza takılabilecek sorulara cevap bulacağınızı düşünüyoruz.

İtalya Seyahati Öncesi Hangi Evraklar Gerekli?

Öncelikli evrak hatta olmazsa olmazımız tabiki adınıza düzenlenmiş geçerli bir Pasaport. Seyahat öncesinde İtalya’dan dönüş tarihiniz itibariyle Pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik tarihinin bulunması gerekir. İtalya seyahatiniz öncesinde kontrol edilecek en önemli adımlardan biridir bu.

Pasaportunuzun türüne göre vize almanız gerekebilir. Turistik geziler için İtalya, ülkemize ait Umumi (Bordo) Pasaportlarına vize uygulamaktadır. Bordo pasaport sahibiyseniz vize başvurusu için ülkemizdeki İtalya Dış Temsilciliklerine müracat etmeniz gerekmektedir.

Başka bir AB ülkesinin Schengen Vizesi ile İtalya’ya doğrudan giriş yapamazsınız. Ancak önce o ülkeden giriş yaparak daha sonra karayolu ile İtalya’ya geçebilirsiniz.

Yeşil Pasaport ile İtalya Seyahati

Hizmet (Yeşil) Pasaport sahibiyseniz İtalya’ya yapacağınız turistik ziyaretlerde 6 ay içerinde 3 ay süreyle geçici ikamet izni verilmektedir. Yeşil Pasaport sahipleri İtalya’ya seyahatleri için Schengen Vizesi almak zorunda değildir. Eğer yeşil pasaportunuz var ise vizesiz olarak İtalya‘ya girebilirsiniz. Ayrıca AB ülkelerinin uygulamış olduğu ETIAS uygulamasına Türkiye dahil olmadığı için ayrıca bir başvuru veya harç ödemenize gerek yoktur.

Umumi Pasaport için İtalyan Schengen Başvurusu

İtalya, Schengen Anlaşmasını (Serbest Dolaşım) kabul ettiği için ülkeye giriş yaptıktan sonra diğer Schengen ülkelerine İtalyan Schengen‘i ile seyahat edebilirsiniz. Ancak bu vize ile ilk giriş noktanız İtalya’nın herhangi bir şehri olmak zorundadır.

İtalya Schengen Vize Başvurularınız için IDATA adlı aracı şirket sizin adınıza başvuru ve sonrasındaki süreçleri takip etmektedir. İtalyan Konsolosluğuna bireysel başvuru yapılamaz. Eğer bir tur acentesi ile seyahat edecekseniz sizin adınıza başvuru işlemlerini acenteniz IDATA üzerinden takip edebilir. Yurt dışı turlar ile gidecekler için en garanti yol budur. Tur acentesi gerekli bildirimleri yapacağı için başvurunuza olumlu sonuç alma olasılığınız daha yüksektir.

Santa Maria Katedrali
Santa Maria Katedrali

İtalya’ya Gitmeden Önce Bavul Hazırlığı?

Aslında sadece İtalya’ya değil dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin hemen hemen benzer şeyler bulunmalıdır valizinizde. Yurt dışına çıkmadan önce bavul hazırlamak ile ilgili yazı bu konuda size yardımcı olacaktır.

Ancak İtalya seyahatiniz öncesinde bavul ve çanta hazırlığı için yine de bir kaç önemli tavsiyede bulunabilirim. Seyahat tarihi bu konuda oldukça önemlidir. Çünkü İtalya bir Akdeniz ülkesidir. İklim şartları ve hava sıcaklığı Türkiye ile benzerdir. Ancak ülkenin kuzeyine yani İsviçre Alplerine yaklaştıkça hava sıcaklığı düşüşe geçmektedir. Bu nedenle İtalya seyahatinizdeki kıyafet tercihini buna göre ayarlamanız gerekiyor.

Yaz sezonunda bile hava sıcaklıkları 18-22 dereceye kadar düştüğü için yanınızda kalın giysiler bulundurmalısınız.

En Uygun İtalya Uçak Bileti Nasıl Alınır?

İtalya’ya gitmeden önce yapılacak hazırlıklardan bir diğeri de en uygun uçak biletini bulabilmektir. İndirimli İtalya uçuşlarını bulabilmek için Google Flight uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim. Seyahat tarihinizde size göre ekonomik İtalya uçak biletlerini bu şekilde bulabilirsiniz. Seçtiğiniz tarihler arasında belirlediğiniz lokasyon için kişi bazında aktarmalı veya direkt uçuşlar listelenir. Size en uygun uçak biletini buradan seçerek satın alma aşamasına geçebilirsiniz.

İtalya Turlarından Hangisini Tercih Etmeliyim?

Daha önce İtalya’da bir yere hiç gitmediyseniz ve bu sizin ilk İtalya seyahati olacak ise Tur eşliğinde gitmek avantajlı olacaktır. İtalya’ya gitmeden önce tur acentelerinin planlarını incelemenizi öneririm.

Karayolu, Havayolu, Deniz yolu ve hatta Inter Rail turları sayesinde demiryolu ile İtalya’ya gitmek mümkün.

İtalya Paket Turları:

  1. Büyük İtalya ve Balkan Turları (Karayolu veya Havayolu)
  2. Büyük İtalya Turları (Havayolu)
  3. Inter Rail Trenle Avrupa Turları
  4. Lüks gemiler ile İtalya Turları (Deniz yolu)

Sizin için uygun olan ulaşım aracı ile İtalya’ya seyahat edebilirsiniz. İlk kez İtalya’ya gidecek olanlar Tur rehberi eşliğinde çok daha doyurucu bir gezi planlayabilirler. Ancak daha önce bir tur ile gittiyseniz size tavsiyem kesinlikle ikinci defada kendiniz özgür bir şekilde gidip gezin.

Yiyecek & İçecek

İtalya’ya gitmeden önce yiyecek ve içecek planlamasını da yapmak gerekiyor. Neredeyse her yemekte domuz veya katkıları bulunabiliyor. Helal sertifikalı yiyecek bulmak çok çok zor. Pizza yetişiyor imdadımıza. Diğer bir yiyecekte makarna ve risotto oluyor. Salata dilediğince yiyebilirsin.

Margherita pizza ve yanında kola mükemmel ikili. Üstelik İtalya’nın bütün şehirlerinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yemek türü.

Margherita Pizzanın içeriği:

  1. Hamur
  2. Domates sosu
  3. Mozarella peyniri
  4. Fesleğen ve baharatlar

Çok ilginçtir hiçbir restoranda içecek olarak Buzlu Çay yoktu.

İtalya ile Saat Farkı

Türkiye ile İtalya farklı saat dilimlerinde bulunmaktadır. İtalya UTC+2 saat diliminde bulunduğu için saatler bizden 1 saat geridedir. Yani İstanbul’da saatler 14:00’ı gösterdiğinde İtalya’da saat 13:00’dır. İtalya’ya gitmeden önce saat ayarlamanızı da mutlaka yapmalısınız.

İtalya’da Telefonun Yurt Dışı Dolaşıma Açılması

Yurt dışında telefon ve internet kullanımı ile ilgili yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. İtalya’ya gitmeden önce telefonunuzu uluslararası dolaşıma açmayı unuttuysanız free wifi olan bir yerde kullandığınız operatörün mobil uygulamasına girerek size uygun olan konuşma ve internet paketini satın alın.

Sonrasında telefonunuzun ayarlar ekranında Hücresel Dolaşım: Açık ayarını yapın ve *#151# tuşlayıp serbest dolaşım kaydını yaptığınızda telefonunuz yurt dışında kullanılabilir hale gelecektir.

İtalya’da Para Kullanımı

İtalya, para birimi olarak eskiden Liret kullanmaktaydı. Avrupa Birliğine girmesiyle birlikte ortak para birimi olan Euro’ya geçiş yaptı. Tüm şehirlerinde Euro resmi para birimi olarak geçerlidir.

İtalya’ya gitmeden önce ihtiyacınız kadar Euro satın almanızı tavsiye ederim. Bunun yanısıra VISA, MasterCard, AMEX gibi önde gelen kredi kartları da kolayca kullanılabilir. İtalya’da bulunan Döviz büroları %30 gibi çok yüksek komisyonlar talep etmektedir. Euro para biriminin yanında Dolar’da yaygın olarak kullanılabiliyor.

İtalya’ya gitmeden önce yapmanız gereken işlemler ve hazırlıklar kısaca bu şekilde. Aklınıza takılan sorular için Sosyal Medya hesaplarımız ve bu içeriğin hemen altında bulunan Yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
BİR YORUM YAZIN


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.